Рішення № 83350087, 24.07.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2019
Номер справи
440/3749/18
Номер документу
83350087
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3749/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисака С.В.,

представника позивача за довіреністю - Телятник Р.П.,

представника відповідача - адвоката Тараненка С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3749/18 за позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу до Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради Полтавської області про тимчасову заборону (зупинення) діяльності,

В С Т А Н О В И В:

25 жовтня 2018 року Державна екологічна інспекція Центрального округу (надалі - позивач, Держекоінспекція) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради (надалі - відповідач, МКП "Зіньківський комунгосп") , в якому просить тимчасово заборонити (зупинити) діяльність підприємства відповідача в частині виконання робіт по розміщенню відходів на земельній ділянці, що знаходиться на відстані від населеного пункту 1000 м від північно-західних околиць м. Зіньків та 350 м від південно-східних околиць с. Пеленківщина Зіньківського району Полтавської області до приведення у відповідність до Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 01.12.2010 №435, а саме: до встановлення тимчасової сітчастої огорожі для затримки легких фракцій відходів на основних напрямках їх розлітання, встановлення вишки для візуального контролю виду відходів, що завозяться бортовими і самоскидними транспортними засобами, проведення радіометричного контролю відходів, встановити прилади для такого контролю, встановити освітлення у темний час доби, встановити суцільну огорожу сміттєзвалища по периметру його території та до отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, відповідно до п. с) ч. 1 ст. 17 Закону України "Про відходи".

В якості підстави для звернення до суду позивач вказує на факт порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства під час експлуатації полігону твердих побутових відходів, що може призвести до спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 30.10.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи на 13.11.2018.

08.11.2018 до суду від відповідача надійшов відзив на позов, за змістом якого той не визнає позовні вимоги з огляду на помилковість тверджень позивача про те, що міське звалище побутових відходів, яке утримується відповідачем, є не збудованим полігоном твердих побутових відходів. Зауважив, що будівництво полігону твердих побутових відходів за розробленим ВАТ інститут "Укркомундорпроект" проектом 2002 року передбачено на період з 2019 по 2021 роки. Затримка з будівництвом зумовлена відсутністю належного фінансування з боку Зіньківської міської ради. На думку відповідача, тимчасова заборона (зупинення) діяльності підприємства в частині виконання робіт по розміщенню відходів на території міського сміттєзвалища спричинить погіршення санітарної та епідеміологічної ситуації у місті Зіньків Полтавської області (а.с. 19-21).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.11.2018 за заявою директора МКП "Зіньківський комунгосп" Клочко Л.В. провадження у справі №440/3749/18 було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №440/3838/18.

Ухвалою суду від 11.06.2019 провадження у справі №440/3749/18 поновлено у зв`язку з набранням законної сили судовим рішенням у справі №440/3838/18 (постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2019).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.06.2019 чергове клопотання представника відповідача Тараненка С.О. про зупинення провадження у справі №440/3749/18 до завершення касаційного провадження у Верховному Суді залишено без задоволення, оголошено перерву для надання додаткових доказів до 11.07.2019.

У судовому засіданні 11.07.2019 оголошено перерву для можливого мирного врегулювання спору та для надання додаткових доказів до 24.07.2019.

У судовому засіданні 24.07.2019 представник позивача вимоги позовної заяви підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

Суд, здійснивши розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, заслухав пояснення представників сторін, дослідив письмові докази, з`ясував фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Рішенням виконавчого комітету Зіньківської міської ради Полтавської області від 03.10.2016 №223 встановлено, що з 01.11.2016 утримання міського звалища твердих побутових відходів, розташованого в південно-східній околиці м. Зінькова здійснює МКП "Зіньківський комунгосп" (а.с. 39).

Як стверджує відповідач, на даному звалищі МКП "Зіньківський комунгосп" здійснює складування (звалювання) відходів, а не їх захоронення. У зв`язку з цим представник відповідача вважає, що дане місце видалення твердих побутових відходів недоцільно прирівнювати до полігону побутових відходів та поширювати на відносини, що виникають внаслідок його утримання, Правила експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 №435.

29.03.2017 Департаментом екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації на підставі рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області видано МКП "Зіньківський комунгосп" дозвіл №5321310100-66 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами строком 10 років з 29.03.2017 (а.с. 41-45).

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 30.09.2015 №44808340 за МКП "Зіньківський комунгосп" зареєстровано безстрокове право користування земельною ділянкою за адресою: Полтавська область, Зіньківський район, с/ рада Власівська , кадастровий номер 5321381600:00:009:0110 для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування площею 3,5 га (а.с. 46).

27.08.2018 начальником Держекоінспекції Осипенко В. був виданий наказ №44/07-03 "Про проведення планового заходу (перевірки) дотримання вимог природоохоронного законодавства МКП "Зіньківський комунгосп" та відповідне направлення №42/07-4 (а.с. 7-8).

В період з 28.08.2018-10.09.2018 позивачем було здійснено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів в діяльності МКП "Зіньківський комунгосп" (38100, Потавська обл., Зіньківський р-н, м. Зіньків, вул. Дроздівська, 117, код ЄДРПОУ 38067130), за наслідками якого складено акт №42/07-04 від 10.09.2018 (а.с. 9-11).

Описом виявлених порушень відповідно до акту, серед інших порушень, зафіксовані наступні:

- ст. 17 Закону України "Про відходи", так як відповідно до наданих реєстрових карт об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів від 13.09.2017 №122/06003/2015 Пзув становить: 2 178,732 у.о., а відповідно реєстрової карти об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів від 13.09.2017 №138/0600/2016 Пзув становить: 1 126,018 у.о. Однак, дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами у МКП "Зіньківський комунгосп" відсутній, що є порушенням Закону України "Про відходи", пунктом с) частини 1 статті 17 якого встановлено обов`язок суб`єктів господарювання мати відповідний дозвіл, якщо їхня діяльність призводить до утворення відходів, для яких Пзув перевищує 1000.

- Правила експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 №435; Рекомендації з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів, затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 10.01.2006 №5; ст.ст. 29, 32, 33 Закону України "Про відходи", так як представлено розділ 1 "Робочий проект будівництва полігону твердих побутових відходів для м. Зіньків", розроблений ВАТ інститут "Укркомундорпроект", Полтавський філіал, 2002 р. та Висновок державної екологічної експертизи від 17.11.2004 № 04-08/3825, наданий Державним управлінням екології та природних ресурсів в Полтавській області на вищезазначений робочий проект. Однак представлений робочий проект не реалізовано. Акт вводу в експлуатацію відсутній. Відходи складуються на міському невпорядкованому звалищі твердих побутових відходів (МВВ), що експлуатується без належного інженерного забезпечення, не відповідає вимогам Висновку державної екологічної експертизи від 17.11.2004 № 04-08/3825 наданим Державним управлінням екології та природних ресурсів в Полтавській області на вищезазначений робочий проект та з порушенням Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 01.12.2010 №435 (надалі - Правила). Не вирішено такі інженерні та технологічні питання «Робочого проекту будівництва полігону твердих побутових відходів для м. Зіньків», розробленого ВАТ інститут "Укркомундорпроект", Полтавський філіал, 2002р та вимоги Висновку державної екологічної експертизи від 17.11.2004 № 04-08/3825 наданого Державним управлінням екології та природних ресурсів в Полтавській області: під`їзд до МВВ не заасфальтовано, ґрунтова дамба висотою 2м на західній, південній та частково східних сторонах не влаштована. Поліетиленова плівка для гідроізоляційного екрану дна сміттєзвалища відсутня. Бетонні плити для влаштування тимчасових доріг для заїзду на робочі карти відсутні. Для відведення поверхневої води не виконано по периметру нагірної канави глибиною до 1 м. Відсутні 2 контрольні свердловини за західними та південними бортами сміттєзвалища і відсутня 1 свердловина розташована вище полігону (на яку не впливає фільтрат). Відсутня огорожа з колючого дроту по периметру та освітлення. Грунт на міському звалищі твердих побутових відходів розміщено, але слідів засипки шарів побутових відходів ізолюючим шаром ґрунту, що знижує можливість загорання відходів, під час перевірки не виявлено. При функціонуванні МВБ розташованому на земельній ділянці кадастровий номер 5321381600:00:009:0110 , загальною площею 3,5 га, за адресою: Полтавська обл., Зіньківський район, Власівська сільська рада, не виконуються наступні вимоги Правил та Рекомендацій: відсутня тимчасова сітчаста огорожа для затримки легких фракцій відходів на основних напрямках їх розлітання, що є порушенням п. 5.3 Правил. На основних напрямках поширення легких фракцій відходів встановлюються тимчасові сітчасті переносні елементи огорожі. Один раз на добу огорожу, що затримує леткі фракції, слід очищати; відсутня вишка для візуального контролю виду відходів, що завозяться бортовими і самоскидними транспортними засобами, це є порушення п. 2.6. Правил. На КПП повинна бути встановлена вишка для візуального контролю виду відходів, що завозяться бортовими і самоскидними транспортними засобами; радіометричний контроль відходів не проводиться, прилади для такого контролю відсутні, що є порушенням-порушення п. 2.7. Правил. Для радіометричного контролю всіх відходів КПП повинен бути оснащений спеціальними приладами; відсутнє освітлення у темний час доби, що є порушенням п. 6.11. Правил Господарська зона полігона побутових відходів і територія КППІ у темний час доби мають бути освітлені. Пунктом 6.12 Правил передбачено, що слід вважати достатнім освітлення не менше 5 лк. Та у разі надзвичайних ситуацій і пов`язаних з ними робіт освітлення забезпечується герметичними переносними світильниками за тимчасовою схемою; відсутня суцільна огорожа сміттєзвалища по периметру, що є порушенням п. 6.7. Правил. Так, по периметру території полігона побутових відходів має бути споруджена суцільна огорожа заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м, що забезпечить в`їзд транспортних засобів на полігон побутових відходів лише через КПП.

Примірник акту перевірки вручено 10.09.2018 директору МКП "Зіньківський комунгосп" Клочко Л.В. (а.с. 12).

Встановлення зазначених вище порушень, як наслідок, стало підставою для звернення позивача до адміністративного суду з даним позовом.

Надаючи оцінку результатам проведеної перевірки на предмет правомірності заявлених перед судом вимог, суд виходить з наступних міркувань.

Як з`ясовано судом, за наслідками проведеної планової перевірки МКП "Зіньківський комунгосп" складено припис №14/02.1-23 від 14.09.2018 про усунення виявлених в ході перевірки порушень та претензію №10/08-17 від 24.09.2018 на суму 63 519,57 грн, які відповідач разом з актом перевірки оскаржив до Полтавського окружного адміністративного суду.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 у справі №440/3838/18 позов МКП "Зіньківський комунгосп" до Держекоінспекції, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Хоменка Сергія Володимировича про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано припис Держекоінспекції від 14.09.2018 № 04/02.1-23 в частині пунктів 2, 3, 5, 6, 7, 8, та в частині пункту 4 стосовно встановленого строку (терміну) виконання. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Вирішено питання про стягнення судових витрат (а.с. 146-159).

Однак, постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2019 рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову МКП "Зіньківський комунгосп" відмовлено (а.с. 160-167).

Тож рішення у справі №440/3838/18 набрало законної сили 29.05.2019.

Так, рішенням суду апеляційної інстанції встановлено, що підстави та порядок проведення перевірки позивачем не оскаржуються. При цьому, колегія суддів встановила правомірність прийняття Держекоінспекцією рішення щодо винесення припису №04/02.1-23.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В силу наведених норм процесуального закону обставини, встановлені судом у справі №440/3838/18, мають преюдиційне значення при вирішенні спору у даній справі, оскільки ухвалюючи таке рішення, суд надав оцінку виявленим в ході перевірки порушенням, які є предметом дослідження і в справі №440/3749/18.

В ході судового розгляду даної адміністративної справи, в якості однієї з підстав для відмови у задоволенні позову, представник відповідача посилався на факт усунення виявлених перевіркою порушень вимог природоохоронного законодавства шляхом виконання вимог припису №14/02.1-23 від 14.09.2018.

У зв`язку з цим судом оголошувалася перерва у справі для вжиття учасниками спірних правовідносин заходів на перевірку факту виконання припису.

Як з`ясувалося згодом, на підставі письмової заяви МКП "Зіньківський комунгосп" Держекоінспекцією у період з 19.07.2019 по 23.07.2019 була проведена позапланова перевірка відповідача щодо виконання МКП "Зіньківський комунгосп" припису від 14.09.2018 №04/02.1-23, за наслідками якої складено акт №06-01-04/693 від 23.07.2019 (а.с. 169-176).

Перевірка проводилася з відома в.о. директора МКП "Зіньківський комунгосп" Прокопенка О.Б. , який відмовився від отримання примірника акту, у зв`язку з чим акт перевірки направлено рекомендованим листом з повідомленням (а.с. 178, зі звороту).

Проаналізувавши акт позапланової перевірки №06-01-04/693 від 23.07.2019, суд встановив, що з боку МКП "Зіньківський комунгосп" залишається не усунутим цілий ряд порушень вимог природоохоронного законодавства, що відображені у приписі від 14.09.2018 №04/02.1-23.

З огляду на те, що часткове виконання припису ще не свідчить про повне усунення виявлених перевіркою порушень вимог природоохоронного законодавства, твердження позивача про його виконання суд визнає непідтвердженим.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Частиною 5 статті 4 цього ж Закону передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Підсумовуючи все викладене та приймаючи до уваги саму лише можливість створення загрози життю та/або здоров`ю людей, з метою недопущення негативних наслідків для навколишнього природного середовища, суд приходить до висновку про необхідність застосування до МКП "Зіньківський комунгосп" заходів реагування у вигляді тимчасового зупинення діяльності МКП "Зіньківський комунгосп" з розміщення відходів на земельній ділянці, що знаходиться на відстані від населеного пункту 1000 м від північно-західних околиць м. Зіньків Полтавської області та 350 м від південно-східних околиць с. Пеленківщина Зіньківського району Полтавської області до усунення порушень, зафіксованих в акті Державної екологічної інспекції Центрального округу від 23.07.2019 №06-01-04/693, у зв`язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, 6, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 42149108) до Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради Полтавської області (вул. Дроздівська, 117, м. Зіньків, Полтавська область, 38100, код ЄДРПОУ 38067130) про тимчасову заборону (зупинення) діяльності - задовольнити.

Застосувати до Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради Полтавської області (вул. Дроздівська, 117, м. Зіньків, Полтавська область, 38100, код ЄДРПОУ 38067130) заходи реагування у вигляді тимчасового зупинення діяльності Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради Полтавської області з розміщення відходів на земельній ділянці, що знаходиться на відстані від населеного пункту 1000 м від північно-західних околиць м. Зіньків Полтавської області та 350 м від південно-східних околиць с. Пеленківщина Зіньківського району Полтавської області до усунення порушень, зафіксованих в акті Державної екологічної інспекції Центрального округу від 23.07.2019 №06-01-04/693.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення складений 25.07.2019.

Суддя Є.Б. Супрун