
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/3327/18
У Х В А Л А
з питань закриття провадження у справі
26 липня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Гулкевич І.З., суддів : Гавдик З.В., Карп`як О.О., секретар судового засідання Іванес Х.О., за участю : позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_3 , розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Радехівської районної ради Львівської області, Відділу освіти Радехівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення,-
Встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Радехівської районної ради Львівської області, Відділу освіти Радехівської районної державної адміністрації, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення ХІХ сесії VII скликання Радехівської районної ради Львівської області №289 від 22 травня 2018 року "Про оптимізацію мережі закладів загальної середньої освіти" в частині припинення діяльності шляхом ліквідації загальноосвітньої школи 1 ступеня с. Завидче Радехівської районної ради Львівської області;
- визнати бездіяльність Радехівської районної ради Львівської області протиправною та зобов`язати приймати рішення про ліквідацію загальноосвітньої школи 1 ступеня с. Завидче Радехівської районної ради Львівської області після проведення консультацій з громадськістю у відповідності до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч.3 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №996 від 03 листопада 2010 року.
Представником відповідача Радехівської районної ради Львівської області подано клопотання про закриття провадження у справі, оскільки оскаржуване рішення у даній справі не є рішеннями суб`єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, метою якого є регулювання публічних відносив, а є рішеннями власника (засновника), якими встановлено порядок реорганізації школи. У зв`язку з наведеним, представник відповідача вважає, що вказаний спір повинен розглядатися в порядку господарського судочинства.
Позивач та представник позивача в підготовчому судовому засіданні заперечили щодо клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі, з підстав наведених у письмових запереченнях (Т.2, а.с.206-208). Просили в задоволенні такого відмовити повністю.
Представник відповідача Радехівської районної ради Львівської області в підготовчому судовому засіданні повністю підтримала подане клопотання про закриття провадження у справі, оскільки даний спір носить приватноправовий характер.
Представник відповідача Відділ освіти Радехівської районної державної адміністрації в підготовче судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника. В підготовчому судовому засіданні 19.07.2019 року представник відповідача щодо клопотання про закриття провадження у справі заперечила.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Адміністративною справою відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно правовий спір згідно з п.2 ч.1 ст. 4 КАС України - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
З наведеного вбачається, що публічно-правовий спір є видом правового спору, для якого характерні наступні ознаки: спір виникає з публічно-правових відносин; сторонами спору є суб`єкти публічно-правових відносин, серед яких особливим правовим статусом наділені органи публічної адміністрації; сфера виникнення спору зумовлена реалізацією публічного інтересу; предметом спору є рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів публічно-правових відносин, які порушують або можуть порушити права, свободи та інтереси інших суб`єктів.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 20 Закону України "Про освіту" навчальний заклад очолює його керівник (завідуючий, директор, ректор, президент тощо). Керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, відповідними обласними, міськими, районними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Загальноосвітня школа 1 ступеня с. Завидче Радехівського району Львівської області має статус комунального загальноосвітнього навчального закладу.
За змістом частини першої статті 26 Закону України "Про загальну середню освіту" трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти, що сприяє вільному розвитку людської особистості, формує цінності правового демократичного суспільства в Україні визначає Закон України від 13 травня 1999 року №' 651-XIV "Про загальну середню освіту" (далі - Закон № 651 - XIV, в редакції яка діяла в період спірних правовідносин).
У відповідності до абзаців 2, 3 частини 1 статті 9 Закону № 651-XIV до загальноосвітніх навчальних закладів належать школа І-ІІІ ступенів, а згідно з частиною 5 цієї ж статті положення про загальноосвітні навчальні заклади затверджуються Кабінетом Міністрів У країни.
На виконання наведеної норми Закону № 651-XIV Кабінет Міністрів України своєю постановою від 27 серпня 2010 року № 778 затвердив Положення про загальноосвітній навчальний заклад (далі - Положення).
Відповідно до Положення № 778 загальноосвітній навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", іншими законодавчими актами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, Кабінету Міністрів України, наказами МОН, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, цим Положенням та Статутом такого закладу.
Заклад може бути заснований на державній, комунальній чи приватній формі власності. Заклад є юридичною особою, має рахунки в установах банків, самостійний баланс, штамп, печатку.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 55 ГК України господарські організації - це юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України , державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Пунктом 93 Положення № 778 передбачено, що керівник державного та комунального закладу і його заступники призначаються на посаду та звільняються з посади відповідним органом управління освітою згідно із законодавством.
Разом з тим, нормами частин першої, четвертої статті 65 Господарського кодексу України передбачено, що управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна й участі в управлінні трудового колективу.
Отже на загальноосвітні навчальні заклади поширюються права та обов`язки юридичних осіб, а керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначаються органом виконавчої влади, відповідними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно п.20 ч.1 ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Конституційний Суд України у рішення від 16.04.2009 № 7-рп/2009, проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Однак, суд звертає увагу, що оскаржуване позивачем рішення №289 від 22 травня 2018 року не є нормативно-правовим актом тобто актом управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування в розумінні пункту 18 частини першої статті 4 КАС України.
Рішення Радехівської районної ради №289 є саме актом індивідуальної дії, оскільки регулює правовідносини між конкретними суб`єктами, вказаним рішенням визначено окрему процедуру проведення ліквідації юридичної особи, тобто оскаржуване рішення має разовий характер, дія його вичерпується після його реалізації фактом його виконання.
З огляду на вищевказані норми законодавства рішення ХІХ сесії VII скликання Радехівської районної ради Львівської області №289 від 22 травня 2018 року "Про оптимізацію мережі закладів загальної середньої освіти" в частині припинення діяльності шляхом ліквідації загальноосвітньої школи 1 ступеня с. Завидче Радехівської районної ради Львівської області не є рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні КАС України спрямованим на регулювання публічних відносин, а є рішенням власника (засновника), яким такий власник (засновник) встановив порядок ліквідації школи.
Згідно ст.11 Закону України "Про загальну середню освіту" рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності приймає його засновник (засновники).
Засновником закладу загальної середньої освіти може бути орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа (зокрема релігійна організація, статут (положення) якої зареєстровано у встановленому законодавством порядку), рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов`язків засновника.
Наведене узгоджується з положеннями частини 1 статті 26, статтею 28 Закону № 651-XIV якими передбачено, що трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, а права та обов`язки педагогічних працівників системи загальної середньої освіти визначаються ще й Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами.
Відтак, даний спір не є публічно-правовим та має вирішуватися судами в порядку цивільного судочинства.
Аналогічний підхід до розуміння наведених вище норм процесуального права Верховний Суд України висловив раніше в постановах від 23 червня 2015 року і 20 квітня 2016 року (справи № 21 -588а 15 і № 21 -3537а 15 відповідно).
За правилами частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 238 КАС України, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства суд закриває провадження у справі.
У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається (ч.2 ст. 239 КАС України).
Відповідно до п.2 ч.2 ст.183 КАС України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвали, зокрема, про закриття провадження у справі.
Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд згідно з ч.1 ст. 239 КАС України повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Роз`яснити позивачу, що даний спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Судовий збір в сумі 704, 50 грн. у зв`язку із закриттям провадження у справі підлягає поверненню відповідно до п.5 ч.1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір ".
Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив :
Клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі задовольнити.
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Радехівської районної ради Львівської області, Відділу освіти Радехівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення.
Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ( ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) 704,50 (сімсот чотири гривні 50 коп) судового збору, сплаченого на підставі квитанції №0.0.1093800119.1 від 25.07.2018 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у п`ятнадцятиденний строк з дня складення ухвали.
Повний текст ухвали виготовлено 31 липня 2019 року.
Головуючий суддя Гулкевич І.З.
Суддя Гавдик З.В.
Суддя Карп`як О.О.