Рішення № 83349756, 31.07.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2019
Номер справи
340/1386/19
Номер документу
83349756
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 липня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1386/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДФС у Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він у грудні 2018 року придбав в автосалоні міста Києва автомобіль марки Land Rover, моделі Range Rover Evoque вартістю 1113382,10 грн. ГУ ДФС у Кіровоградській області 14.03.2019 прийнято податкове повідомлення-рішення №0000664-5106-1114, яким йому визначено суму грошового зобов`язання з транспортного податку за 2019 рік в розмірі 25000 грн., а також податкове повідомлення - рішення №0000664-5106-1114/1, яким йому визначено суму грошового зобов`язання з транспортного податку за 2018 рік в розмірі 2083,33 грн. Позивач оскаржив вказані рішення в адміністративному порядку до ДФС України, яка скасувала податкове повідомлення-рішення №0000664-5106-1114 від 14.03.2019 року, проте залишила без змін податкове повідомлення-рішення №0000664-5106-1114/1 від 14.03.2019 року. Позивач стверджує, що належний йому легковий автомобіль відсутній у Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році, опублікованому на офіційному сайті Мінекономрозвитку, тому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000664-5106-1114/1 від 14.03.2019 року.

Ухвалою судді від 07.06.2019 року відкрито провадження в цій адміністративній справі та прийнято рішення здійснювати її розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що відповідно до пп.267.1.1 п.267.1, пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України позивач є платником транспортного податку, оскільки належний йому легковий автомобіль є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, про що свідчить програмне забезпечення ІС "Податковий блок". Доводячи правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій вказував на безпідставність посилання відповідача на програмне забезпечення ІС "Податковий блок" та наполягав на задоволенні позовних вимог.

Відповідач правом подачі заперечень не скористався.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 з грудня 2018 року є власником легкового автомобіля марки Land Rover, модель Range Rover Evoque Pure, тип загальний легковий універсал-В, об`єм двигуна 1999 см. куб, рік випуску 2018, дата реєстрації 18.12.2018 року, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що підтверджується договором купівлі-продажу №ПАсА-0005/257 від 14.09.2018 року, свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 . (а.с.16 - 17, 28). Вартість вказаного автомобіля склала на момент придбання 1113382,10 грн. (а.с. 17)

ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0000664-5106-1114/1 від 14.03.2019 року, яким згідно з пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та відповідно до пп.267.8.1 п.267.8 ст.267 Податкового кодексу України позивачу визначено суму податкового зобов`язання з транспортного податку за 2018 рік у розмірі 2083,33 грн. (а.с. 11)

Не погодившись з цим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Рішенням ДФС України від 14.05.2019 року спірне податкове повідомлення-рішення залишено без змін. (а.с. 12 - 13)

У зв`язку з цим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіряючи правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, суд виходив з того, що порядок адміністрування транспортного податку врегульовано статтею 267 Податкового кодексу України (надалі - ПК України).

Підпунктом 267.1.1 пункту 261.1 статті 267 ПК України визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.

Згідно з підпунктом 267.2.1 пункту 262.1 статті 267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.

Відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Пунктом 267.4 статті 267 ПК України передбачено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Згідно з підпунктом 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Порядок обчислення та сплати транспортного податку регулюється пунктом 267.6. статті 267 ПК України.

Так, згідно з підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 ПК України обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Підпунктом 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 ПК України передбачено, що органи внутрішніх справ зобов`язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об`єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами.

З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов`язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об`єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Підпунктом 267.6.6 пункту 267.6 статті 267 ПК України передбачено, що за об`єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 року №563, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.07.2015 року за №785/27230, затверджено форму відомостей, необхідних для розрахунку та справляння транспортного податку за місцем реєстрації об`єкта оподаткування (форма Л). Такі відомості відповідно до підпункту 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 ПК України направляються органом, що здійснив державну реєстрацію легкового автомобіля, до Державної фіскальної служби України та містять дані зокрема про марку автомобіля, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального тощо.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №66 відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (надалі - Методика), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком.

Згідно з пунктами 2, 3, 4 Методики середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403.

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).

Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку.

Відповідно до пункту 13 Методики Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об`єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Згідно з пунктом 14 Методики Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального.

Аналіз вищенаведених норм свідчить, що об`єктом оподаткування транспортного податку є легкові автомобілі, які одночасно відповідають трьом критеріям, а саме: 1) з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно); 2) їх середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) повинен бути зазначений у переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, що міститься на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" у 2018 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня встановлено в 3723 гривень.

Отже, у 2018 році передбачена підпунктом 267.2.1 пункту 262.1 статті 267 ПК України межа середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення їх до об`єктів оподаткування транспортним податком становила 1 396 125 грн. (3723 грн. х 375).

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 з грудня 2018 року є власником легкового автомобіля марки Land Rover, модель - Range Rover Evoque Pure, тип - загальний легковий універсал-В, об`єм двигуна - 1999 см. куб, тип пального - дизель, рік випуску - 2018.

Судом установлено, що легковий автомобіль з такими ознаками та параметрами (марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального) не включений до Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року), розміщеному Мінекономрозвитку на своєму офіційному веб-сайті. (http://me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA)

Відповідно до інформації, наданої на запит суду Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, розрахована згідно з Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля Land Rover, модель Range Rover Evoque, об`єм двигуна 2,0 літра, для цілей віднесення такого автомобіля до об`єктів оподаткування транспортним податком у 2018 році, складає 1 333 243, 88 грн. (а.с. 30 - 31)

Отже, вартість цього автомобіля не перевищує передбачену підпунктом 267.2.1 пункту 262.1 статті 267 ПК України межу. Відтак, вказаний легковий автомобіль не підпадає під ознаки об`єкта оподаткування, наведені у пп.267.2.1 п.262.1 ст.267 ПК України, та не є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, а позивач не є платником транспортного податку.

До Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року), включено інші моделі автомобіля марки Land Rover (тип пального - дизель), а саме - Range Rover Evoque 5D та Range Rover Evoque 3D. (а.с. 15) Відповідачем не доведено, що придбаний позивачем автомобіль належить саме до цих марок.

Тож, спірне податкове повідомлення-рішення №0000664-5106-1114/1 від 14.03.2019 року, яким позивачу нарахований цей податок за 2018 рік, є протиправним та підлягає скасуванню.

За таких обставин суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявленого позову та про його задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з цим позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 768,40 грн., які, зважаючи на задоволення позову, слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 257 - 261, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501) задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області форми "Ф" №0000664-5106-1114/1 від 14.03.2019 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 768,40 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш