
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/8428/19
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
-визнати неправомірними дії Овруцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області щодо переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком та обчислення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014,2016,2016 роки із застосуванням коефіцієнта збільшення в розмірі 1,17.
- зобов`язання Овруцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області призначити та обчислити пенсію за віком, відповідно до вимог ст.26,27,40 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування", виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком з 01.06.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 28.10.1998 по 14.05.2019 отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб. 14.05.2019 року він звернувся до Управління щодо переведення його з одного виду пенсії на інший, а саме - з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, що передбачено Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Відповідач призначив та нарахував пенсію, згідно Закону України" Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", при цьому, для нарахування пенсії застосував показник середньомісячного заробітку та коефіцієнт середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки, чим на думку позивача і порушив його права, оскільки відповідач мав нарахувати та виплачувати пенсію із розрахунку середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 та 2018 роки.
Ухвалою від 01.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу строк для подання відзиву.
Відзиву відповідачем суду не надано.
Розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження у відповідності до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
З 28.10.1998 після звільнення з військової служби позивач перебував на обліку в Управлінні та отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
14.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058) із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Не погоджуючись з розміром призначеної пенсії позивач 27.05.2019 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив при призначенні пенсії за віком застосувати середній заробіток за 2016-2018 роки.
На звернення, позивачу було надіслано лист від 28.05.2019 №17-Б-08, в якому повідомлено, що з 14.05.2019 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 застосувавши показник заробітної плати у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки. в розмірі 3764,40 грн. Так, 11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-УІІІ, на підставі якого пенсії призначені до 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-й, 2015-й і 2016 роки (3764,40 грн.), і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Крім того, 20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №124 "Питання проведення індексації пенсії у 2019 році". Зазначеною Постановою затверджено порядок здійснення перерахунку пенсій відповідно до частини другою статті 42 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яки встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, з урахуванням якої обчислено пенсії, на коефіцієнт 1,17. Отже, пенсія призначена відповідно до діючого законодавства.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (далі-Закон № 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
За приписами ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною 3 ст. 45 Закону № 1058, на яку посилається у листі відповідач, встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3. ст. 45 Закону № 1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058.
Водночас, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
У постанові Верховного Суду України по справі № 21-612а14 від 31.03.2015, суд дійшов висновку, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом № 2262, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон № 1058, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058 такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 (справа № 876/5312/17) зробив висновок, що в ст. 9 Закону № 1058-IV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Разом з тим, ч. 3 ст. 45 зазначеного Закону регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058-IV особі, якій було призначено пенсію за вислугу років, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV.
Тобто, якщо ж особі було призначено пенсію за вислугу років, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при досягненні пенсійного віку особа отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, слід вважати, що призначення пенсії за віком згідно Закону № 1058-IV особі здійснюється вперше, і має місце саме призначення пенсії за віком, а не у зв`язку з переведенням згідно ч. 3 ст. 45 указаного Закону, тому показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України до спірних правовідносин суд враховує вказаний висновок Верховного Суду щодо застосування зазначених правових норм Закону № 1058-IV.
З урахуванням викладеного, відповідач при відповідному зверненні позивача мав здійснити перерахунок пенсії позивачу з дотриманням вимог ст. ст. 27, 40 Закону № 1058, в тому числі застосувавши показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2018 роки, замість безпідставно застосованого відповідачем показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014, 2015, 2016 роки.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України №1058 від 09.03.2003 передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, суд вважає, що при визначенні розміру пенсії за Законом №1058 розмір середньої заробітної плати (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, слід застосовувати, виходячи із розміру заробітної плати за 2016-2018 роки, а не застосовувати показники заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2014, 2015, 2016 роки.
Щодо посилань відповідача на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" визначено, що з 1 жовтня 2017 року пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Тобто, за основу береться єдиний для всіх пенсіонерів показник середньої заробітної плати за останні 3 роки (2014-2016) в розмірі 3764,40 гривень.
Разом з тим, відповідач не врахував, що приписами даної правової норми прямо зазначено, що вона застосовується для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до цього Закону. Судом же встановлено, що позивачу призначена пенсія відповідно до закону України №2262.
Водночас ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV позивач, як особа звернувся вперше 14.05.2019 та як стверджує у листі відповідач, саме з цієї дати йому призначено пенсію за віком.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення. Протилежного відповідачем не доведено.
Неподання відповідачем, як суб"єктом владних повноважень, відзиву на позовну заяву кваліфікується судом як визнання позову.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню шляхом визнання неправомірними дій Овруцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області щодо переведення позивача з пенсії за вислугою років на пенсію за віком та обчислення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням коефіцієнта збільшення в розмірі 1,17 та зобов"язати з здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, з 14.05.2019.
Понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним дії Овруцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області (вул.Гетьмана Виговського, 12, м.Овруч, 11100, код ЄДРПОУ 40380946) щодо переведення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії за вислугою років на пенсію за віком та обчислення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням коефіцієнта збільшення в розмірі 1,17.
Зобов"язати Овруцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області (вул.Гетьмана Виговського, 12, м.Овруч, 11100, код ЄДРПОУ 40380946) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, з 14.05.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області (вул.Гетьмана Виговського, 12, м.Овруч, 11100, код ЄДРПОУ 40380946) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос