
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/8809/19
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шуляк Л.А.,
секретар судового засідання Алексюк Т.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1 ,
представників позивача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення начальника Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №3 від 01.04.2019 щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву про призначення позивачу як учаснику бойових дій дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та прийняти рішення відповідно до законодавства та з урахуванням встановлених рішенням суду обставин.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що 27.03.2018 із досягненням відповідного віку та маючи необхідний стаж позивач звернувся до Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". В свою чергу, рішенням Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №3 від 01.04.2019 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком, у зв`язку з тим, що в документах, які засвідчують особливий статус, невірно вказано його ПІБ, а саме: " ОСОБА_1 ", а не " ОСОБА_1 ". Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 24 червня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із викликом (повідомленням) учасників справи на 19 липня 2019 року о 12:30.
Через відділ документального забезпечення суду 18 липня 2019 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву №275/08 від 15.07.2019. В обґрунтування якого представник зазначив, що позивач до заяви про розгляд питання щодо призначення пенсії як учасника бойових дій додав: посвідчення учасника бойових дій від 27.01.1997, довідку Чуднівського районного військового комісаріату від 15.03.2019 №24, від 16.03.2019 №502, архівну виписку про підтвердження проходження військової служби, яка видана Центральним архівом Міністерства оборони Республіки Узбекистан. Проте, в архівній виписці та довідці Чуднівського районного військового комісаріату від 16.03.2019 №502 по батькові позивача зазначено як " ОСОБА_1 ", хоча згідно паспортних даних, військового квитка, посвідчення учасника бойових дій по батькові позивач є " ОСОБА_1 ". Тобто, існує суттєва розбіжність у первинних документах позивача, а тому відсутні підстави для призначення йому пенсії як учаснику бойових дій.
У зв`язку з перебуванням головуючого судді у щорічній відпустці 19.07.2019 розгляд справи відкладено на 24.07.2019 о 15:00 (а.с.41).
На офіційну електронну адресу суду 23 липня 2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив у якому ОСОБА_1 зазначив, що позивач дійсно проходив військову службу та має статус учасника бойових дій та надав достатньо доказів на підтвердження того, що архівна виписка хоча і містить помилкове по батькові, проте жодним чином не спростовує статус учасника бойових дій (а.с.43).
До відділу документального забезпечення суду 24 липня 2019 року надійшла заява від представника Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про розгляд справи без участі представника (а.с.47).
В судове засідання 24.07.2019 о 15:00 прибули позивач та представник позивача.
Позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 27.03.2018 року звернувся до Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та надав наступні документи: копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, трудову книжку НОМЕР_1 , копію трудової книжки, довідку №502 від 16.03.2019 видану Чуднівським районним військовим комісаріатом, довідку №24 від 15.03.2019 видану Чуднівським районним військовим комісаріатом, архівну виписку про підтвердження проходження військової служби видану центральним архівом Міністерства оборони Республіки Узбекістан, копію військового квитка НОМЕР_2 , копію посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_4, довідку №01-12-Р від 13.02.2019, видана відділом трудового архіву та експертний висновок №056/395m від 28.02.2019, в якому Українське бюро лінгвістичних експертиз надало експертний висновок згідно якого, попри розбіжності в документах, наданих для експертизи, а також в інших документах, які стосуються позивача, його по батькові " ОСОБА_1 " та " ОСОБА_1 " є ідентичними.
Однак, рішенням Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 3 від 1.04.2019 позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком у зв`язку з тим, що в документах, які засвідчують особливий статус, невірно вказано по батькові - " ОСОБА_1 ", а не " ОСОБА_1 " (а.с. 13).
Не погоджуючись із наданою відмовою, позивач звернулась із вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 1 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII), яка визначає право громадян України на державне пенсійне забезпечення, передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 16 Закону № 1788-XII військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов`язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов`язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Зазначена норма кореспондується з п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV), яким встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
З аналізу зазначених норм вбачається, що військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з п. 1.1. Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Пункт 2.1 Порядку № 22-1 встановлює, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562;
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3,4 до Положення).
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;
5) документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 № 413 (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).
Відповідно до п. 2.12 Порядку № 22-1 за документ, який засвідчує, що особі встановлено статус ветерана війни, особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, приймаються завірені в установленому порядку копії посвідчень: учасника війни; учасника бойових дій; особи з інвалідністю внаслідок війни; "Постраждалий учасник Революції Гідності" (в період до видачі посвідчення - копію відповідної довідки, виданої структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад за місцем проживання); особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; документи, що підтверджують наявність заслуг, передбачених статтею 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Таким чином, зі змісту вказаного Порядку № 22-1 слідує, що підставою для призначення особі пенсії відповідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є посвідчення учасника бойових дій та довідка про період (періоди) участі у бойових діях.
Оскільки належність позивача до особи, яка має статус учасника бойових дій ніким не оспорювалась, посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_4 від 27.011997 (а.с.4) не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, а тому позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" зокрема, й пільгами щодо призначення дострокової пенсії.
Що стосується посилання представника відповідача на той факт, що ОСОБА_1 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком, у зв`язку з тим, що в документах, які засвідчують особливий статус, невірно вказано ПІБ, а саме: " ОСОБА_1 ", а не " ОСОБА_1 ", суд зазначає наступне.
Відповідно до змісту довідки №502 від 16.03.2019 виданої Чуднівським районним військовим комісаріатом, встановлено, що вона видана ОСОБА_1 про те, що він проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку, перебування в партизанських загонах і з`єднаннях).
Проте, всі інші документи видані на ім`я ОСОБА_1 , а саме: копія паспорта (а.с.11), копія ідентифікаційного коду (а.с.12), копія трудової книжки НОМЕР_1 (а.с.23), довідка №24 від 15.03.2019 видана Чуднівським районним військовим комісаріатом (а.с.15), копія військового квитка НОМЕР_2 (а.с.17), копія посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_4 (а.с.4), копія свідоцтва про народження НОМЕР_5 (а.с.22).
Крім того, позивачем для підтвердження належності йому документів отримано експертний висновок №056/395m від 28.02.2019, в якому Українське бюро лінгвістичних експертиз надало експертний висновок згідно якого, попри розбіжності в документах, наданих для експертизи, а також в інших документах, які стосуються позивача, його по батькові " ОСОБА_1 " та " ОСОБА_1 " є ідентичними (а.с.27).
Отже, позивачем дотримано всі умови, передбачені п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV та надано всі необхідні документи відповідно до Порядку № 22-1 для призначення дострокової пенсії.
Таким чином, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, суд приходить до висновку, що позов в частині визнання протиправним та скасування рішення Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №3 від 01.04.2019 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" підлягає задоволенню.
Пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов`язання відповідача - суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Конституційний Суд України в рішенні від 30.01.2003 року № 3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах при цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий спосіб, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.
Для належного захисту прав позивача суд вважає, за необхідне зобов`язати Бердичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву про призначення ОСОБА_1 як учаснику бойових дій дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та прийняти рішення відповідно до законодавства та з урахуванням встановлених рішенням суду обставин.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підтверджуються наявними в справі доказами, а тому підлягають задоволенню.
Зважаючи на відсутність документально-підтверджених судових витрат у даній адміністративній справі питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №3 від 01.04.2019 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Бердичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву про призначення ОСОБА_1 як учаснику бойових дій дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та прийняти рішення відповідно до законодавства та з урахуванням встановлених рішенням суду обставин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.А.Шуляк
Повне судове рішення складене 31 липня 2019 року