
Справа № 127/20577/19
Провадження № 2-о/127/553/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.07.2019 Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Сичука М.М.,
за участі секретаря судового засідання Коровай А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
ВСТАНОВИВ:
26 липня 2019 року заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України його внуків, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які народилися ІНФОРМАЦІЯ_1 , вказуючи, що встановлення даного факту є необхідним для отримання свідоцтва про народження дітей.
Заявник надав суду заяву про розгляд заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України у його відсутність, вимоги заяви просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи, Вінницького міського відділу ДРАЦС ГТУЮ у Вінницькій області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся в порядку, визначеному чинним законодавством.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника; у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Згідно ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Судом встановлено, що заявник по справі ОСОБА_1 являється батьком ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, серія НОМЕР_1 від 04.12.1991 року.
ОСОБА_4 та ОСОБА_5 03.09.2011 року зареєстрували шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб, серія НОМЕР_2 від 03.09.2011 року, відповідний актовий запис № 615. Прізвище після реєстрації шлюбу : чоловіка « ОСОБА_6 », дружини « ОСОБА_7 ».
Як слідує з «медицинского свидетельства о рождении № НОМЕР_6, НОМЕР_7 от 06 июня 2019 года» ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в 13:00 год. та в 13:10 год. народила хлопчиків.
Народження в подружжя Вінокурових хлопчиків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується також копіями свідоцтва про народження, серії НОМЕР_3 , серії НОМЕР_4 , виданого «отдел ЗАГС Енакиевского городского управления юстиции Министерства юстиции Донецкой Народной Республики» від 20.06.2019 року.
Вказане свідоцтво про народження видане на бланку, який містить напис «Донецкая Народная Республика» та зображення малого герба Донецької Народної Республіки, написи для внесення відомостей виконанні російською мовою, документ засвідчений печаткою з відбитком малого герба Донецької Народної Республіки та назвою органу «отдел ЗАГС Енакиевского городского управления юстиции Министерства юстиции Донецкой Народной Республики , ідентифікаційний номер 51000951.
Відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII (з наступними змінами та доповненнями) будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/ або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Отже, свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , серії НОМЕР_4 від 20.06.2019 року не створює правових наслідків.
Разом з тим, оцінюючи надані заявником докази, суд виходить з того, що народження особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Практикою Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці, зокрема в рішеннях ЄСПЛ «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). Зокрема ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документу про народження особи, виданих закладом, що знаходиться на окупованій території, як доказу, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини.
На підставі вищевикладеного, враховуючи сукупність наданих доказів, суд вважає факт народження дитини, чоловічої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження - м. Донецьк, матір`ю якого є ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та народження дитини, чоловічої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження - м. Донецьк, матір`ю якого є ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , встановленим.
Керуючись ст. ст. 81, 263-265, 315, 317, 319 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України задовольнити повністю.
Встановити факт народження на тимчасово окупованій території України, дитини, чоловічої статі, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження - м. Донецьк, матір`ю якого є ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , батьком - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , та народження дитини, чоловічої статі, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження - м. Донецьк,, матір`ю якого є ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , батьком - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ,Ю адреса: АДРЕСА_3 .
Вінницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, код ЄДРПОУ 25497415, адреса: вул. Замостянська, 26, м. Вінниця.
Суддя