Рішення № 83343441, 29.07.2019, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
29.07.2019
Номер справи
925/817/19
Номер документу
83343441
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2019 року м. Черкаси справа № 925/817/19

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:

від позивача: Осадчий О.І. - особисто;

від відповідача: Хмара В.І. - селищний голова; Куць М.М. - за довіреністю;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом фізичної особи - підприємця Осадчого Олександра Івановича ( АДРЕСА_2) до Драбівської селищної ради (Черкаська область, смт. Драбів) про стягнення 130 199, 80 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги з розгортання снігу у зимовий період на території селища Драбів у січні - лютому 2019 року згідно Акту № 1 приймання виконаних підрядних робіт від 13.05.2019 в сумі 130 199,80 грн. та на підставі договору № 48/19 від 06.05.2019, укладеного між сторонами у справі.

Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просить суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог не заперечує та підтверджує факт надання позивачем у січні - лютому 2019 року Драбівській селищній раді послуг з розгортання снігу на території селища Драбів, про що було надано суду відзив на позовну заяву у формі заяви (а.с. 33-38).

В засіданні 29.07.2019 сторони подали письмову заяву про перехід до розгляду справи по суті відразу після закриття підготовчого провадження.

У відповідності до ч. 3 ст. 185 ГПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.

У відповідності до ст. 191 ГПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

В судовому засіданні 29.07.2019 в порядку ст. 240 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

У відповідності до ст. 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Розглянувши наявні у справі докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, судом встановлено наступне:

Позивач вказує, що фізичною особою - підприємцем Осадчим Олександром Івановичем за усною домовленістю з селищним головою Драбівської селищної ради з метою уникнення надзвичайної ситуації у селищі Драбів під час великого снігопаду через складні метеоумови (інтенсивний снігопад, хуртовина, замети) сніговий покрив якого досягав 50 -80 см у січні-лютому 2019 року, Драбівській селищній раді фактично надано послугу з розгортання снігу по вулицях селища Драбів у зимовий період без укладеного договору про надання даних послуг. Ситуацію позивач пояснив тим, що кошти, які передбачені селищною радою у місцевому бюджеті на 2019 рік на послуги з розгортання снігу у селищі Драбів в зимовий період було вичерпано. Відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки вартість даного предмета закупівлі послуги перевищує 200 000,00 гривень, необхідно було внести зміни до кошторису з метою подальшого проведення процедури закупівлі (відкриті торги), та за результатами проведеної процедури укласти договір з переможцем торгів на надання послуги з розгортання снігу по вулицях селища Драбів у зимовий період.

На початку березня 2019 року позивач звернувся до Драбівської селищної ради з проханням здійснення проплати за надані послуги у січні-лютому 2019 року з розгортання снігу на території селища Драбів, які відповідач не здійснив. Позивача повідомлено, що для вирішення піднятого питання необхідно провести процедуру у відповідності до Закону України "Про публічні закупівлі", норми якого застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 000,00 гривень, а робіт -1 500 000,00 гривень, так як отримані селищною радою послуги по даному предмету закупівлі відповідно до ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" перевищують встановлений поріг передбачений ч. 1 ст. 2 Закону України "Про публічні закупівлі".

З доводів сторін вбачається, що відповідно до затвердженого плану закупівлі на 2019 рік по предмету закупівлі ДК021-2015: 90620000-9 - Послуги з прибирання снігу (Послуги з розгортання снігу та посипка доріг, тротуарів у зимовий період території селища, що підпорядкована Замовнику) на дану послугу з кошторисом заплановано коштів на суму 199000,00 грн.

05.02.2019 в електронній системі публічних закупівель "РroZorro" на електронному майданчику smarttender.biz було оголошено закупівлю UА-2019-02-05-000921-c (Відкриті торги), по предмету ДК 021:2015 - 90620000-6 - Послуги з прибирання снігу (Послуги з розгортання снігу та посипка доріг у зимовий період території селища Драбів, що підпорядкована Замовнику) на суму 300 000,00 грн. та оприлюднено затверджену тендерну документацію.

07.02.2019 року тендерним комітетом прийнято рішення розділити тендерну закупівлю на 2 лоти (Лот № 1 Послуга з розгортання снігу на території селища Драбів у зимовий період, що підпорядкована Замовнику - 240 000,00 грн.; Лот № 2 Послуга з посипання доріг протиожеледною сумішшю на території селища Драбів у зимовий період, що підпорядкована Замовнику - 60 000,00 грн.), внести зміни до тендерної документації, про що в електронній системі публічних закупівель "РroZorro" на електронному майданчику smarttender.biz було внесено зміни та оприлюднена нова тендерна документація із змінами.

Відповідно п. 2 ст. 20 Закону України "Про публічні закупівлі" під час проведення процедури відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Для проведення процедури закупівлі має бути подано не менше двох пропозицій.

21.02.2019 відбулися відкриті торги по Лоту № 1 Послуга з розгортання снігу на території селища Драбів у зимовий період, що підпорядкована Замовнику. Після відкриття тендерних пропозицій на електронному майданчику, встановлено, що по даному лоту два учасники подали пропозицію, які бажають надати селищній раді послугу, а саме: ФГ "Бандура О.М." та "ФОП Осадчий О.І. "

Після проведення аукціону найбільш економічно вигідною визначена тендерна пропозиція фізичної особи - підприємця Осадчого Олександра Івановича , яка становить 230 000,00 грн.

Однак 04.03.2019 відповідно наказу № 30 начальника Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області проведено моніторинг даної закупівлі, в ході якої виявлено ряд порушень, на підставі яких слід було відхилити тендерну пропозицію фізичної особи - підприємця Осадчого Олександра Івановича (ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ) та зобов`язано селищну раду здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень та відповідно до частини восьмої статті 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі".

13.03.2019 замовником-відповідачем на виконання висновку Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області тендерну пропозицію ФОП Осадчого О.І. відхилено на підставі пункту 1 частини першої статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі" (учасник не відповідає кваліфікаційним критеріям, установленим статтею 16) та пункту 4 першої статті 30 цього Закону (тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації): в зв`язку з неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель, а також на підставі даної статті відхилено тендерну пропозицію іншого Учасника закупівлі.

В зв`язку з необхідністю надання послуги 14.03.2019 тендерним комітетом повторно оголошено закупівлю (Відкриті торги), по предмету за ДК 021:2015: 90620000-9 - Послуги з прибирання снігу (Послуга з розгортання снігу на території селища Драбів у зимовий період, що підпорядкована Замовнику) в електронній системі публічних закупівель "РroZorro" на електронному майданчику smarttender.biz (номер тендеру в ЦБД UА-2019-03-14-000029-b) на суму 240 000,00 грн.

Оскільки для участі в торгах було подано менше двох тендерних пропозицій, то торги відмінялися та оголошувалися ще декілька разів.

Враховуючи те, що Замовником двічі відмінено процедуру закупівлі відкритих торгів, які оголошено в центральній базі даних "РroZorro" UА-2019-03-14-000029-b за предметом закупівлі, зокрема і послуги з прибирання снігу, на виконання вимог статті 35 частини 2 пункту 4 цієї статті Закону України "Про публічні закупівлі" та в зв`язку з необхідністю надання послуги тендерним комітетом Драбівської селищної ради прийнято рішення про застосування переговорної процедури закупівлі.

06.05.2019 за результатами переговорної процедури між сторонами справи ФОП Осадчим О.І. та Драбівською селищною радою укладено договір № 48/19 (а.с. 16-17, далі - Договір), відповідно до якого в порядку та на умовах, визначених Договором, Виконавець-позивач зобов`язується надати, а Замовник-відповідач, в порядку та на умовах, визначених Договором, прийняти й оплатити послуги найменування: (ДК 021:2015: 90620000-9 - Послуги з прибирання снігу (Послуга з розгортання снігу у зимовий період на території селища Драбів, що підпорядкована Замовнику, надалі - послуги), за видами послуг, які зазначені у Специфікації послуг, що додається до Договору (додаток № 1), а також в обсягах і терміни, передбачені Договором, додатки до Договору є його невід`ємною частиною (п. 1.1. Договору).

Відповідно до п. 3.1. Договору ціна Договору становить 240 000,00 грн. (двісті сорок тисяч грн. 00 коп.) без ПДВ.

Відповідно до п. 4.2. Договору Замовник здійснює оплату за послуги шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Виконавця на умовах відстрочки платежу до 30 (тридцяти) банківських днів з моменту підписання Замовником акту наданих послуг, або з моменту, коли цей акт вважається підписаним з боку Замовника.

Відповідно до п. 4.4. Договору у разі затримки бюджетного фінансування та/або затримки здійснення платежів не з вини Замовника, розрахунок за надані послуги здійснюються протягом 3 (трьох) банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок та/або можливості здійснити платежі.

Відповідно до п. 5.3. Договору за результатами наданих послуг Виконавець складає, підписує сам і надає до підпису Замовнику 2 (два) примірники акту наданих послуг. Останній протягом 2 (двох) робочих днів перевіряє цей акт, та у разі відсутності зауважень, підписує і повертає один примірник акту Виконавцю, або надає Постачальнику аргументовану відмову у підписі.

Відповідно до п. 10.1 Договору Договір вважається укладеним і набирає чинності після його підписання Сторонами та скріплення печатками Сторін та діє до 31.12.2019.

Відповідно до п. 10.4. Договору та відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України, умови Договору можуть застосовуватися до відносин між Сторонами, які виникли до його укладення з 01.01.2019 року.

Частиною, другою статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено, що замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Замовникам не заборонено застосовувати норму частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України до договорів, укладених за результатами переговорної процедури закупівлі. Але тільки у разі, якщо попередні переговори відбувались з одним учасником.

За правовою природою укладений між сторонами Договір є договором про надання послуг.

Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ч.1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Доказів про розірвання чи визнання недійсним Договору № 48/19 від 06.05.2019 сторонами у справу не подано, договір сторонами виконується і є чинним на час вирішення спору.

Згідно положень ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконувати належним чином та у відповідності до умов договору. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

З матеріалів справи вбачається, що на підтвердження виконання Договору № 48/19 від 06.05.2019 року сторони 13.05.2019 по справі підписали Акт приймання виконаних робіт по розгортанню снігу у січні-лютому 2019 року на суму 130 199,80 грн. (а.с. 22-23). В засіданні представниками сторін підтверджено, що вказаний акт підписано сторонами договору без зауважень щодо якості наданих послуг та правильності обрахунку їх ціни. Акт містить перелік вулиць у смт. Драбів, де позивачем надано послуги з розгортання снігу у січні-лютому 2019 року та кілометраж території прибирання.

Оскільки після спливу 30-денного терміну на сплату коштів після підписання акту наданих послуг (п. 4.2. Договору) відповідачем кошти позивачу сплачено не було, то 13.06.2019 ФОП Осадчим О.І. направлено звернення до Драбівської селищної ради (а.с. 24) з проханням вирішення питання про перерахунок коштів за надану послугу з розгортання снігу згідно акту приймання виконаних робіт від 13.05.2019.

За результатами досудового врегулювання спору спірні кошти відповідач позивачу не сплатив, чим порушив його права та спричинив виникнення спору.

20.06.2019 за вихідним № 02-48/281 Драбівською селищною радою направлений позивачу лист (а.с. 25-26), в якому зазначено, що відповідач не заперечує, та підтверджує, що ФОП Осадчий О.І. дійсно у січні-лютому 2019 року селищній раді надав послугу з розгортання снігу по вулицях селища Драбів у зимовий період без укладеного договору про надання послуг.

Відповідач вказує, що 13.05.2019 бухгалтерією Драбівської селищної ради на підставі ату приймання виконаних підрядних робіт за 13.05.2019 підготовлено платіжне доручення на перерахування заборгованості за виконану роботу в сумі 130 199,80 грн. та направлено до Управління державної казначейської служби України, але без будь-яких пояснень платіжне доручення було повернуто до Драбівської селищної ради без реєстрації фінансового зобов`язання.

Суд відхиляє заперечення відповідача про неможливість сплати спірних коштів з будь-яких причин, в т.ч. і через відсутність бюджетних асигнувань (п. 3.3. Договору) оскільки відсутність фінансування згідно положень чинного законодавства не звільняє органи державної влади та місцевого самоврядування від виконання своїх фінансових зобов`язань. При укладенні господарського договору сторона, яка повинна сплатити кошти за товари, роботи, послуги, самостійно забезпечує розшук відповідних коштів для виконання фінансового зобов`язання у встановлені договором строки.

У відповідності до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Також положеннями ЦК України не передбачено, що відсутність коштів у боржника не є підставою для припинення боргового зобов`язання.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Претензія позивача від 21.06.2019 щодо невиконання умов договору № 48/19 від 06.05.2019 та необхідність погашення заборгованості в розмірі 130 199,80 грн. протягом 7 календарних днів з дня отримання претензії залишена відповідачем без задоволення. У відповідні на претензію від 26.06.2019 за вих. № 02-48/286/1 відповідач зіслався на непроведення оплати Управлінням державної казначейської служби України у Драбівському районі.

За результатами оцінки зібраних у справі доказів в їх сукупності, суд вважає, що правомірність позовних вимог доведена позивачем, та не заперечена відповідачем. Позовні вимоги відповідачем визнані у повному обсязі.

Зібраними у справі доказами підтверджується належне та повне надання позивачем відповідачу послуги із розгортання снігу у січні-лютому 2019 саме на виконання умов укладеного між сторонами договору № 48/19 від 06.05.2019.

Строк оплати вартості послуги в сумі 130 199,80 грн. на час вирішення спору є таким, що настав. Доказів сплати заборгованості у повному розмірі суду не подано.

Тому з відповідача на користь позивача слід примусово стягнути заборгованість в розмірі 130 199,80 грн. за надані послуги по договору № 48/19 від 06.05.2019.

З цих підстав позов підлягає до повного задоволення.

У відповідності до ст. 129 ГПК України, при задоволенні позову з відповідача на користь позивача слід стягнути також і 1953,00 грн. судового збору.

Керуючись ст. 238,240 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Драбівської селищної ради (ідентифікаційний код 34226402, Черкаська область, смт. Драбів, вул. Гагаріна,17) на користь фізичної особи - підприємця Осадчого Олександра Івановича (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) --130 199,80 грн. заборгованості за надані послуги з розгортання снігу у зимовий період у січні - лютому 2019 року за договором № 48/19 від 06.05.2019 та 1953,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Наказ видати.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 31 липня 2019

Суддя Н.М. Спаських