Рішення № 83342987, 26.07.2019, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
26.07.2019
Номер справи
914/476/19
Номер документу
83342987
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.07.2019 справа № 914/476/19

За позовом: Червоноградської міської ради Львівської області (80100, Львівська область, м.Червоноград, пр.Шевченка, 19; ідент.код 26269722)

до Відповідача: Фізичної особи-підприємця Іваніва Юрія Петровича ( АДРЕСА_1 ; ідент.код НОМЕР_1 ), -

Третя особа-1 (на стороні Відповідача), що не заявляє самостійних вимог стосовно предмету спору: Виконавчий комітет Червоноградської міської ради (80100, Львівська область, м.Червоноград, пр.Шевченка, 19; ідент.код 04055920), -

Третя особа-2 (на стороні Відповідача), що не заявляє самостійних вимог стосовно предмету спору: Комунальне підприємство «Червоноградський ринок» (80100, Львівська область, м.Червоноград, вул.Сокальська, 5; ідент.код 03337929), -

про демонтування самовільно встановленої тимчасової споруди.

Суддя: Стороженко О.Ф.

Секретар: Мазуркевич М.Р.

Представники:

Позивача : Коблик Л.А.

Відповідача: Сенишин Я.Б. - Ордер Серія ЛВ №131821 від 20.05.2019;

Третьої особи-1: не з`явився;

Третьої особи-2: не з`явився.

Процесуальні дії вчинено судом у приміщенні Господарського суду Львівської області: зал судового засідання №11.

Суд встановив:

Червоноградською міською радою Львівської області подано Позовну заяву з вимогою: зобов`язати Фізичну особу-підприємця Іваніва Юрія Петровича демонтувати самовільно встановлену стаціонарну тимчасову споруду для провадження підприємницької діяльності, розташовану біля нежитлової будівлі (магазину) у місті Червонограді, вулиця Сокальська , 5/1 .

Також, Позивачем надано Відповідь на відзив.

Підставами позову, зокрема, зазначено:

-при обстеженні території м. Червонограда виявлено, що ФОП Іванівим Юрієм Петровичем самовільно розміщено стаціонарну тимчасову споруду для провадження підприємницької діяльності біля нежитлової будівлі (магазину) на вул. Сокальська , 5/1 (м. Червоноград), безпосередньо перед боковим входом (виходом) до ринку (орієнтовними лінійними розмірами у плані 3.0 м х 2,2 м та по зовнішньому контуру орієнтовною площею 6,6 кв.м);

-дана тимчасова споруда розміщена на земельній ділянці загального користування на вул. Сокольській, що перебуває у комунальній власності;

-відповідно до Акту перевірки щодо самовільного розміщення стаціонарних тимчасових споруд від 07.12.2018 (Комісії в складі: головного спеціаліста інспекції з благоустрою м. Червонограда управління житлово-комунального господарства Червоноградської міської ради В.Г. Піхотського, головного спеціаліста Управління містобудування та архітектури Червоноградської міської ради Т.П. Сивенької та начальника юридичного відділу Виконавчого комітету Червоноградської міської ради В.П. Цюпи), встановлено факт самовільного, без паспорта прив`язки, розміщення Відповідачем вказаної стаціонарної тимчасової споруди на земельній ділянці загального користування, що перебуває в комунальній власності територіальної громади м. Червонограда;

-вказана споруда встановлена Відповідачем самовільно, без паспорта прив`язки, що порушує право комунальної власності територіальної громади м.Червонограда;

-було вжито заходів досудового врегулювання спору, зокрема, Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради надіслано Відповідачу Листа від 12.02.2018 (№ 3/22-10375/2-3) з відповідною фотофіксацією, у якому вказано на необхідність вжиття заходів для демонтажу самовільно встановленої тимчасової стаціонарної споруди (з метою усунення порушення права комунальної власності територіальної громади м.Червонограда) у строк до 11.01.2019;

-у вказаний строк порушення не було усунуто (самовільно встановлену тимчасову стаціонарну споруду Відповідачем демонтовано не було), про що складено відповідний Акт від 12.01.2019;

-невжиття Відповідачем заходів для демонтажу стаціонарної тимчасової споруди повторно підтверджується Актом від 12.03.2019;

-за фактом самовільного (без паспорта прив`язки) встановлення Відповідачем вказаної тимчасової споруди складено Протокол від 06.12.2018 (№ 1/06/12/2018) про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

-у поясненнях до Протоколу Відповідач підтвердив встановлення ним стаціонарної тимчасової споруди;

-на підставі Протоколу про адміністративне правопорушення, адміністративною комісією при Виконавчому комітеті Червоноградської міської ради, Постановою від 11.12.2018 (№ 32), на Відповідача накладено адміністративне стягнення: штраф в сумі 850,00 грн;

-на засіданні адміністративної комісії 11.12.2018 Відповідач свою вину визнав, повідомив, що не знав про необхідність оформлення паспорта прив`язки, що свідчить про визнання ним самовільного встановлення вказаної стаціонарної тимчасової споруди;

-зазначена Постанова адміністративної комісії набрала законної сили й не оскаржувалася Відповідачем, який виконав дану Постанову, сплативши накладений на нього штраф (Квитанція № 99 від 12.12.2018);

-відповідно до ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту; тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення; розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування;

-згідно з Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011), підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив`язки тимчасової споруди (п.2.1); відхилення від паспорта прив`язки тимчасової споруди не допускається (п. п. 2.20, 2.21); розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється (п. 2.31); у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки, самовільного встановлення тимчасової споруди, така тимчасова споруда підлягає демонтажу (п. 2.30);

-отже, закон визначає, що встановлення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності допускається за умови наявності паспорта прив`язки тимчасової споруди, а у разі встановлення тимчасової споруди без такого паспорта прив`язки, остання підлягає демонтажу;

-факт встановлення стаціонарної тимчасової споруди саме на земельній ділянці загального користування підтверджується Планом земельної ділянки від 11.03.2019, відповідно до якого більша частина вказаної споруди знаходиться саме на земельній ділянці загального користування на вул. Сокальській ;

-згідно з ч. 4 ст. 83 Земельного кодексу України, до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо);

-відповідно до ст.143 Конституції України, територіальні громади міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності;

-згідно зі ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;

-згідно з ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі йото порушення, невизнання або оспорювання;

-відповідно до ч.1 ст. 386 Цивільного кодексу України, Держава забезпечує рівний захист прав усіх суб`єктів права власності;

-згідно з ч.1 ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідачем надано Відзив, у якому викладено обґрунтування безпідставності позовних вимог, так як:

-Відповідач користується торгівельним місцем, наданим Комунальним підприємством «Червоноградський ринок» на підставі Типового договору №405 від 20.12.2018;

-Рішенням №164 від 20.08.2015 Виконкому Червоноградської міської ради територію у місті Червоноград, уздовж вулиці Сокальської №№5-7, закріплено за КП «Червоноградський ринок».

Крім цього, Відповідачем, у наданих (на вимогу суду) Поясненнях зазначив про наявність договірних відносин із Комунальним підприємством «Червоноградський ринок» з 2013 року.

Судом, Ухвалою від 29.05.2019, залучено до участі у справі двох Третіх осіб.

Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради (Третя особа-1) надано Пояснення, у яких, зокрема, зазначено:

-як вбачається з Рішення Виконавчого комітету Червоноградської міської ради від 20.08.2015 № 164 «Про тимчасове закріплення прилеглої до КП «Червоноградський ринок» території вздовж вулиці Сокальської від №5 до №7», прилегла до КП «Червоноградський ринок» територія була закріплена з метою організації торгівлі та прибирання території;

-водночас, мотивувальна частина вказаного Рішення містить покликання на Закон України «Про благоустрій населених пунктів» та Рішення Червоноградської міської ради від 19.06.2014 № 615 «Про затвердження Правил благоустрою території м. Червонограда»;

-згідно з п.1 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані утримувати в належному стані об`єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену Правилами благоустрою територію населеного пункту, прилеглу до цих об`єктів;

-за приписами п. 3.1 Розділу III «Правил благоустрою території м.Червонограда», до об`єктів благоустрою населених пунктів належать території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору;

-відповідно до п.5 Таблиці 1 до п. 10.1 Розділу X «Правил благоустрою території М.Червонограда», визначено межі утримання територій, прилеглих до територій підприємств, установ, організацій;

-зокрема, щодо територій, прилеглих до торговельних центрів, об`єктів побутового обслуговування, громадського харчування, авторемонтних майстерень, магазинів, ринків, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, утримання відповідних територій покладається на суб`єктів господарювання, що експлуатують вказані об`єкти, у межах 20 м від межі земельної ділянки, що надана у власність або користування, та до проїжджої частини вулиці;

-таким чином, Рішенням Виконавчого комітету від 20.08.2015 № 164 лише підтверджено обов`язкок КП «Червоноградський ринок» щодо утримання в належному стані території, прилеглої до їх земельної ділянки, з одночасною вказівкою на можливість організації торгівлі на даній території відповідно до чинного законодавства;

-водночас, дане Рішення не свідчить про закріплення за КП «Червоноградський ринок» території вздовж вулиці Сокальської від №5 до №7 в розумінні Земельного кодексу України;

-відповідно до ст. 143 Конституції України, територіальні громади міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності;

-згідно зі ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;

-у Рішенні йдеться про територію, прилеглу до КП «Червоноградський ринок» з огляду на законодавство у сфері благоустрою;

-Рішенням не змінено самої території КП «Червоноградський ринок», оскільки відповідна зміна може бути здійснена виключно на підставі рішення міської ради;

-у зв`язку з наведеним повідомляємо, що територія уздовж вулиці Сокальської від №5 до №7, про яку йдеться у Рішенні Виконавчого комітету Червоноградської міської ради від 20.08.2015 № 164, яка є прилеглою до КП «Червоноградський ринок», є територією загального користування і не була закріплена за жодною особою в розумінні Земельного кодексу України з виникненням відповідних речових прав.

Третьою особою-1 заявлено (письмово) Клопотання про розгляд справи за відсутності представника.

Комунальним підприємством «Червоноградський ринок» (Третя особа-2) надано: Пояснення (з відповідними доказами) та Додаткові пояснення, у яких, зокрема, зазначено:

-КП «Червоноградський ринок» є комунальним підприємством та здійснює свою діяльність у відповідності до Статуту (основним видом діяльності є організація торгівлі на території ринку);

-на виконання статутних завдань, Підприємству було передано земельну ділянку; додатково Виконавчий комітет Червоноградської міської ради, Рішенням від 20.08.2015 за № 164, закріпив прилеглу територію вздовж вулиці Сокальської від № 5 до № 7 за КП «Червоноградський ринок» з метою організації торгівлі та прибирання території;

-передана земельна ділянка була поділена на торгівельні місця, які передано підприємцям для організації торгівлі;

-20.12.2018 з ФОП Іванів Ю.П. укладено Типовий договір № 405 оренди торговельного місця на території КП «Червоноградський ринок», відповідно до якого Відповідачу передано в оренду торгівельне місце площею 6.75 м2 (в межах території ринку), яке відображене на Схемі розташування торгівельних місць на ринку за № 567 (Додаток № 1 до Договору у формі фрагменту Схеми розміщення контейнерів на території КП Червоноградський ринок від 20.12.2018);

-ФОП Іванів Ю.П. здійснив оплату за орендоване торгівельне місце авансово за весь період оренди;

-жодних претензій чи зауважень з приводу виконання вказаного Договору у КП «Червоноградський ринок» до ФОП Іваніва Ю.П. не має;

-Відповідач здійснював користування цим торговельним місцем й до укладання Договору оренди № 405 від 20.12.2018, на підставі відповідних договорів, зокрема: Договорів бронювання та користування торговельного місця №136/18 від 13.01.2018, № 128/15 від 01.01.2015, №102/16 від 01.01.2016, № 122/17 від 16.01.2017;

-додатковим підтвердженням того, що прилегла територія закріплена саме за КП «Червоноградський ринок» є, зокрема, лист Виконавчого комітету від 27.02.2018 №3/14-1758/3.

Представники Позивача та Відповідача надали (усно) пояснення стосовно обставин спору.

У судовому засіданні 18.07.2019 судом оголошувалась перерва до 26.07.2019.

Справу, згідно з нормами статей 12, 247 ГПК України, розглянуто за правилами загального позовного провадження.

У ході дослідження обставин спору та поданих доказів, - суд встановив:

20.08.2015 Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради прийнято Рішення №164, яким вирішено закріпити (тимчасово, але без визначення строку) прилеглу до КП «Червоноградський ринок» територію уздовж вулиці Сокальської від №5 до №7 (м.Червоноград), - з метою організації торгівлі та прибирання території.

Додатком до вказаного Рішення №164 є Схема розташування закріпленої «території».

У тексті Рішення №164 чітко не зазначено особу, за якою закріплюється «територія», але, виходячи зі змісту Рішення та мети його прийняття, такою особою є Комунальне підприємство «Червоноградськй ринок» (що визнано усіма Учасниками процесу).

Додатковим підтвердженням зазначеної обставини (стосовно закріплення «території» за Комунальним підприємством «Червоноградський ринок») є Лист Виконкому від 27.02.2018 (№3/14-1758/3), у якому також зазначено й інші важливі обставини, а саме:

-Виконкомом прийнято Рішення №37 від 21.02.2017 «Про встановлення тимчасових цін на послуги, що надаються Підприємством «Червоноградський ринок», яким збільшено ціни на послуги за користування торговим місцем у критому та відкритому ринку;

-збільшена ціна на зазначені послуги застосовується до суб`єктів підприємницької діяльності, продавців для торгівлі у критому та відкритому ринку, а саме: на площі перед центральним входом у критий ринок, на прилеглій території праворуч від центрального входу у критий ринок на вул.Сокальській, уздовж вул.Сокальської №5-№7, - згідно з Рішенням №164 від 20.08.2015.

Отже, Виконком Червоноградської міської ради (Третя особа-1) передбачив здійснення торгівлі на «території», закріпленій за Підприємством «Червоноградський ринок» (Третя особа-2) Рішенням №164 від 20.08.2015, яке є чинним.

Крім цього, Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради прийнято Рішення №223 від 29.11.2018, яким затверджено «Типовий договір» оренди торгівельного місця на КП «Червоноградський ринок».

Отже, Виконком, приймаючи вказані Рішення, забезпечив здійснення Комунальним підприємством «Червоноградський ринок» дій, необхідних для організації торгівлі не тільки на території земельної ділянки, наданої Підприємству у постійне користування на підставі Рішення Червоноградської міської ради №546 від 03.06.2010 (Державний акт на право користування земельною ділянкою від 01.09.2010), але й на прилеглій «території», яку закріплено на підставі Рішення №164.

Виходячи із наданих Виконкомом повноважень (та відповідно до зазначеного «Типового договору»), Комунальним підприємством «Червоноградський ринок» (Орендодавець) укладено із Підприємцем Іванівим Ю.П. (Орендар, Відповідач) Договір (Типовий договір) №405 від 20.12.2018, згідно з умовами якого (п.1) Відповідачу надано в оренду торгівельне місце (площею 6,75кв.м), - для реалізації та зберігання товару, - розташування якого відображено у Додатку №1 до Договору (Схема розташування торгівельних місць на ринку) за №567.

Згідно з умовами п.1.3 Договору, торгівельне місце (надане Відповідачу в оренду) облаштовано «тимчасовою спорудою некапітальної забудови - контейнером».

За даними Третьої сооби-2 (Комунального підприємства «Червоноградський ринок») та Відповідача, до часу укладення 20.12.2018 Договору №405 двосторонні відносини щодо оренди торгівельного місця регулювались Договором №136/18 від 13.01.2018 стосовно користування торгівельним місцем №35-к (належна ідентифікація якого - відсутня).

Проте, у даному випадку важливо, що на момент заявлення позову (у березні місяці 2019 року) Відповідач здійснював користування торгівельним місцем на підставі Договору №405 від 20.08.2018, що виключає самовільне зайняття ним такого місця.

Обґрунтування Позивачем позовної вимоги даними перевірки, проведеної 07.12.2018 (зазначеними у відповідному Акті) - безпідставне, так як:

-у ході перевірки не досліджено обставин щодо врегулювання Комунальним підприємством «Червоноградський ринок» та Відповідачем двосторонніх відносин щодо користування торгівельним місцем на підставі чинного (на той час) Договору №136/18 від 13.01.2018;

-до проведення перевірки не залучено повноважну особу - Комунальне підприємство «Червоноградський ринок»;

-відсутні допустимі та достовірні докази, що Відповідач займає не те торгівельне місце, яке було визначено умовами вказаного Договору від 13.01.2018;

-проведення 12.01.2019 та 12.03.2019 перевірок щодо виконання Відповідачем вимоги Позивача про демонтаж тимчасової споруди здійснювались у час дії Договору №405 від 20.12.2018, який підтверджував правомірність дій Відповідача щодо користування торгівельним місцем;

-Протокол про адміністративне правопорушення від 06.12.2018 складено при відсутності дослідження питання стосовно наявності між Комунальним підприємством «Червоноградськй ринок» та Відповідачем договірних відносин щодо оренди торгівельного місця;

-Договори, укладені Комунальним підприємством «Червоноградський ринок» та Відповідачем, які, згідно з нормою ст.629 ЦК України, були обов`язковими до виконання (так як не визнавались недійсними), не встановлювали для Орендаря обов`язку щодо виготовлення «паспорта прив`язки» контейнера, яким облаштовано орендоване торгівельне місце.

Крім цього, важливо, що умовами п.1.3 Договору від 20.12.2018 чітко не визначено, кому належить контейнер (а допустимі і достовірні докази - відсутні).

Отже, Позивачем не доведено допустимими та достовірними доказами факту «самовільного встановлення Відповідачем тимчасової споруди», що зумовлює відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про демонтаж такої споруди.

Згідно з нормою п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, наявні підстави для покладення на Позивача усіх судових витрат у справі.

Виходячи з наведеного та керуючись нормами статей 2, 12-14, 73, 74, 76-80, 86, 91, 129, 232, 233, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, - суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

Дане Рішення набирає законної сили відповідно до норм статей 240, 241, 254, 256, 257 ГПК України, а саме:

- у випадку відсутності апеляційного оскарження у 20-денний строк - після закінчення вказаного строку, встановленого на подання апеляційної скарги (до Західного апеляційного господарського суду), який обчислюється з дня складення повного Рішення;

- у випадку апеляційного оскарження (у 20-денний строк) і відсутності факту скасування - після ухвалення Західним апеляційним господарським судом відповідного судового рішення.

Повне Рішення складено 30.07.2019.

Суддя Стороженко О.Ф.