Рішення № 83342631, 30.07.2019, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
30.07.2019
Номер справи
904/2821/19
Номер документу
83342631
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.07.2019р. Справа № 904/2821/19За позовом: Керівника Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг

До: Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, с. Шевченківське (відповідач-1) до Селянського (фермерського) господарства ім. Т.Г. Шевченка, с. Зелене Поле (відповідач-2)

Про: визнання недійсним рішення, недійсним договору оренди земельної ділянки та зобов`язання повернути земельну ділянку

Суддя Васильєв О.Ю.

Секретар судового засідання Кучма Т.В.

ПРЕДСТАВНИКИ :

Від прокурора: Комаров М.Д. (прокурор);

Від відповідача-1: не з`явився;

Від відповідача-1: не з`явився

СУТЬ СПОРУ :

Керівник Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області (позивач) звернувся з позовом до Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області (відповідач-1) та С ОСОБА_1 )Г ім. Т.Г. Шевченка (відповідач-2) про визнання недійсним рішення Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області №467-ХХШ/У11 від 14.12.18р.в частині надання виконавчому комітету Шевченківської сільської ради згоди на передачу в оренду С ОСОБА_2 Г їм. Т.Г. Шевченка нерухомого майна без проведення конкурсу на право оренди майна, яке перебуває у комунальній власності територіальної громади Шевченківської сільської ради, а саме: земельної ділянки площею 4,4004 га з кадастровим номером НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 5 (п`ять років); визнання недійсним договору оренди, укладеного 28.02.19р. між Шевченківською сільською радою Криворізького району Дніпропетровської області та С ОСОБА_3 їм. ОСОБА_4 . Шевченка земельної ділянки площею 4,4004 га, що знаходиться на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер НОМЕР_1 , який 28.02.19р. зареєстровано державним реєстратором КП «Криничанське бюро технічної інвентаризації» Куликовською С.І.; та про зобов`язання С ОСОБА_3 їм. Т.Г. Шевченка повернути Шевченківській сільській раді Криворізького району Дніпропетровської області вищезазначену земельну ділянку . Позовні вимоги обґрунтовані посилання на порушення відповідачем-1 вимог ч.1. ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в України», ст.ст. 123, 124, 135 Земельного кодексу України; прийняттям рішення про надання згоди на розпорядження земельною ділянкою органу, який відповідно до вимог законодавства не має відповідних повноважень ; та т.інш.

Шевченківська сільська рада Криворізького району Дніпропетровської області (відповідач-1) та С ОСОБА_1 ) Г ім. Т.Г. Шевченка (відповідач-2) проти задоволення позовних вимог прокурора не заперечували та просили розглядати справу без участі їх представників.

Заслухавши пояснення представника прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд ,-

ВСТАНОВИВ :

Криворізькою місцевою прокуратурою № 2 Дніпропетровської області в ході проведення вивчення стану додержання вимог земельного законодавства на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області встановлено наступне.

Рішенням Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 14.07.08р. в справі № 2-О-28/2008 рік задоволено заяву Орджонікідзенської (Шевченківської) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області та визнано відумерлою спадщиною і передано територіальній громаді Орджонікідзенської (Шевченківської) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області земельну частку (пай) розміром 4,47 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території Орджонікідзенської (Шевченківської) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, яка за життя належала гр. ОСОБА_5 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 від 19.06.1997р.

Розпорядженням голови Криворізької районної державної адміністрації від 01.11.17р. № Р-556/0/56-17 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж вказаної земельної ділянки площею 4,4004 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) та передано її у комунальну власність територіальної громади Шевченківської сільської ради.

14.12.17р. державним реєстратором Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області Копійкою І.А. зареєстровано право власності на зазначену земельну ділянку за територіальною громадою в особі Шевченківської сільської ради.

В подальшому, на підставі звернення С ОСОБА_3 їм. Т.Г. Шевченка Шевченківською сільською радою прийнято рішення № 467-ХХШ/УІІ від 14.12.18р., яким виконавчому комітету Шевченківської сільської ради надано згоду на передачу в оренду С ОСОБА_2 Г їм. Т.Г. Шевченка нерухомого майна, яке перебуває у комунальній власності територіальної громади Шевченківської сільської ради - зокрема, земельної ділянки розміром 4,4004 га з кадастровим номером НОМЕР_1 , без проведення конкурсу на право оренди, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 5 (п`ять років) та встановлено річний розмір орендної плати за користування об`єктом оренди в розмірі 6 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.

28.02.19р. між Шевченківською сільською радою Криворізького району Дніпропетровської області та С ОСОБА_1 )Г ім. ОСОБА_4 . Шевченка укладено договір оренди земельної ділянки площею 4,4004 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , строком на 15 років.

Згідно акта приймання-передачі земельної ділянки Селянське (фермерське) господарство ім. Т.Г. Шевченка в особі голови ОСОБА_6 прийняло у користування земельну ділянку у задовільному стані площею 4,4004 га, яка знаходиться на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер НОМЕР_1 . Зазначений договір 28.02.19р. зареєстрований державним реєстратором комунального підприємства «Криничанське бюро технічної інвентаризації» Куликовською С.І.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, у тому числі на умовах оренди, врегульовані ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

При цьому, передача в оренду таких земельних ділянок здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2 ст. 124 Земельного Кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на дату прийняття рішення та укладення договору) земельні ділянки комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Передача в оренду земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва вже створеному фермерському господарству не входить до переліку випадків, передбачених частиною 2 статті 134 Земельного Кодексу України, а тому підлягає продажу на конкурентних засадах.

Земельним Кодексом України ( ч.2 ст. 135) також визначено, що продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу. На земельних торгах не може бути використане переважне право купівлі.

Таким чином, для вирішення питання про передачу спірної земельної ділянки в оренду С ОСОБА_1 )Г ім. Т ОСОБА_7 Г.Шевченко відповідний орган місцевого самоврядування - Шевченківська сільська рада, повинна була прийняти рішення про передачу зазначеної земельної ділянки в оренду за результатами проведення земельних торгів.

Проте, в порушення вимог ст.ст. 123, 124, 135 Земельного Кодексу України Шевченківська сільська рада рішення про передачу в оренду земельної ділянки комунальної власності взагалі не приймала. Разом з тим, 14.12.18р. сільською радою прийнято рішення № 467-ХХШ/УІІ, яким надано згоду виконавчому комітету Шевченківської сільської ради на передачу в оренду СФГ ім. Т.Г. Шевченка без проведення конкурсу на право оренди земельної ділянки площею 4,4004 га. (кадастровий номер НОМЕР_1 ).

Зазначене рішення ради є таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, у зв`язку з чим підлягає визнанню недійсним виходячи з наступного.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відносяться питання щодо регулювання земельних відносин, у т.ч. розпорядження земельними ділянками комунальної власності. Такі питання мають вирішуватись виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

З огляду на зазначене, Шевченківська сільська рада, в порушення зазначеної норми закону, прийняла рішення про надання згоди на розпорядження земельними ділянками органу, який відповідно до вимог законодавства не має відповідних повноважень.

При цьому рішення уповноваженого органу на передачу зазначеної земельної ділянки в оренду, яке є необхідною умовою для передачі у користування земель комунальної та державної власності, взагалі відсутнє. (Аналогічну позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 32/563).

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно із ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Водночас, в порушення зазначених норм закону, голова Шевченківської сільської ради, діючи в інтересах територіальної громади Шевченківської сільської ради, за відсутності відповідного рішення, уклав з С ОСОБА_8 ОСОБА_9 договір оренди земельної ділянки строком на 15 років.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене вказаний договір оренди від 28.02.19р., укладений між Шевченківською сільською радою та С ОСОБА_2 Г ім. Т.Г. Шевченка, не відповідає чинному законодавству, а тому підлягає визнанню недійсним.

Згідно ч. 1 ст. 216 ЦК України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.

Відповідно до ст. 152 Земельного Кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та угод.

Позов пред`явлено прокурором у господарському судочинстві, оскільки у спірних правовідносинах сільська рада виступає як власник земельної ділянки, а тому , відповідно до ст. 20 ГПК України, спори зазначеної категорії розглядаються в порядку господарського судочинства.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч. 4 та ч. 5 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Відповідно до ч. З ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Із аналізу зазначених норм закону вбачається, що «інтереси держави» (як загальне поняття) являють собою комплекс прав та законних інтересів як в цілому держави України (або народу України), так і інтересів окремої територіальної громади певної місцевості (жителі певного населеного пункту або декількох населених пунктів).

Інтереси держави Україна та інтереси певної територіальної громади можуть збігатися повністю, частково, або навіть взагалі не пересікатися.

Згідно із вимогами ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України, земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Порушення встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями сільськогосподарського призначення із порушенням встановленого порядку надання земель в оренду і є підставою для втручання органів прокуратури, у тому числі для звернення з позовами до суду в інтересах держави.

Вказані порушення інтересів держави та інтересів територіальної громади області свідчать про наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у розумінні ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Із матеріалів позову вбачається, що Шевченківська сільська рада Криворізького району Дніпропетровської області, яка є органом, уповноваженим територіальною громадою на вирішення питань у сфері земельних відносин, порушила вимоги чинного законодавства.

Водночас, нормами чинного законодавства не передбачено право органів місцевого самоврядування скасовувати свої попередні рішення, якщо на їх підставі виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів. Таке офіційне тлумачення і роз`яснення ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» надано в рішенні Конституційного Суду від 16.04.2009 №7-рп/2009.

Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що чинним законодавством України не визначений орган, до компетенції якого належали б питання, у т.ч. щодо звернення до суду з позовами зазначеної категорії, прокурор звернувся до суду із вказаним позовом, набуваючи статусу позивача, відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 53 ГПК України.

Відповідно до приписів п.4. ст. 185 ГПК України: ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 191, 192 цього Кодексу.

Згідно приписів ст.191 ГПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Відповідно до приписів ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Відповідачами жодних доказів на спростування обставин, викладених у позовній заяві прокурора не надано, а позовні вимоги визнані у повному обсязі. У зв`язку з чим позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню у повному обсязі.

Як вбачається з матеріалів справи, за подання цієї позовної заяви прокурором було сплачено 5 763, 00 грн. В той же час, згідно з частиною 1 статті 130 Господарського процесуального кодексу України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову. Аналогічна норма закріплена в частині 3 статті 7 Закону України «Про судовий збір».

Статтею 7 Закону України «Про судовий збір» унормовано підстави повернення судового збору, яким зокрема зазначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Враховуючи викладене, суд відповідно до ч.1 ст.і 130 ГПК України та ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» має повернути прокурору ( після надходження до суду відповідного клопотання ) 50% сплаченого ним при поданні позову судового збору у розмірі 2 881, 50 грн., оскільки до початку розгляду справи по суті відповідачами були визнані позовні вимоги.

В іншій частині витрати по сплаті судового збору судом покладаються на відповідача-1 у відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій саме відповідача-1, що встановлено судом та не заперечувалося останнім під час розгляду справи; отже стягненню з відповідача-1 на користь прокурора підлягає 2 881, 50 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 13, 185, 191, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, господарський суд , -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги прокурора задовольнити у повному обсязі

2. Визнати недійсним рішення Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області №467-ХХШ/У11 від 14.12.18р. в частині надання виконавчому комітету Шевченківської сільської ради згоди на передачу в оренду С ОСОБА_2 Г їм. Т.Г. Шевченка нерухомого майна без проведення конкурсу на право оренди майна, яке перебуває у комунальній власності територіальної громади Шевченківської сільської ради, а саме: земельної ділянки площею 4,4004 га з кадастровим номером НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 5 (п`ять років).

3. Визнати недійсним договір оренди, укладений 28.02.19р. між Шевченківською сільською радою Криворізького району Дніпропетровської області та С ОСОБА_3 їм. Т ОСОБА_7 Г. Шевченка, земельної ділянки площею 4,4004 га, що знаходиться на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер НОМЕР_1 , який 28.02.19р. зареєстровано державним реєстратором комунального підприємства «Криничанське бюро технічної інвентаризації» Куликовською С.І.

4. Зобов`язати відповідача-1: Селянське (фермерське)господарство їм. Т.Г. Шевченка (53041, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Зелене Поле, вул. Фермерська, буд. № 1, код ЄДРПОУ 30502205) повернути відповідачу-2: Шевченківській сільській раді Криворізького району Дніпропетровської області (53033, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Шевченківське, вул. Софіївська, 16, код ЄДРПОУ 04339882) земельну ділянку площею 4,4004 га, яка знаходиться на території Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер НОМЕР_1 , вартістю 3 466 635,00 грн.

5. Стягнути з відповідача-1: Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області (53033, Дніпропетровська область, Криворізький район, с.Шевченківське, вул. Софіївська, 16, код ЄДРПОУ 04339882) на користь прокуратури Дніпропетровської області (49044, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 38, код ЄДРПОУ 02909938, МФО 820172, поточний рахунок 35217020000291, за кодом класифікації видатків бюджету 2800): 2 881, 50 грн. - витрат на сплату судового збору.

Видати відповідні накази після набрання рішенням чинності.

Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення . Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення .

Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції .

Суддя Васильєв О.Ю.

Повне рішення складено 31.07.2019 р.