
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 липня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/1882/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівський молочний завод" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
Державна служба геології та надр України (надалі - позивач, Держгеонадра) звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівський молочний завод" (надалі - відповідач, ТОВ "Лозівський молочний завод"), у якому позивач просив припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 9 червня 2015 року №4664, наданого відповідачу.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на невиконання відповідачем Угоди від 9.06.15 №4664 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки питних підземних вод, та припису Держгеонадра від 27.08.18 про усунення виявлених порушень. Позивач зазначив, що на підставі акта планової перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення Держгеонадра наказом від 31.10.18 №405 зупинила дію спеціального дозволу від 9.06.15 №4664 з наданням надрокористувачу строку для усунення порушень. Однак, порушення відповідачем не усунені, а тому позивач вважає, що є всі підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами на підставі статті 26 Кодексу України про надра.
2. Позиція відповідача.
Відповідач отримав копію ухвали про відкриття провадження у цій справі 4.07.19, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №36039263200553 /а.с. 34/.
Згідно з частиною першою статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем відзив на позов у визначений законом строк не надано.
За змістом частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
А відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.19 відкрито провадження у даній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих позивачем доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ТОВ "Лозівський молочний завод" зареєстровано як юридичну особу, код ЄДРПОУ 35294028.
Відповідачу 9.06.15 наданий спеціальний дозвіл на користування надрами №4664 з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки підземних вод, затвердження запасів ДЗК України строком дії п`ять років /а.с. 10, 11-13/.
Наказом Держгеонадра від 28.11.17 №523 "Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік" ТОВ "Лозівський молочний завод" включено до переліку суб`єктів господарювання щодо проведення державного геологічного контролю /а.с. 14/.
Наказом Держгеонадра від 12.07.18 №243 "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у серпні 2018 року" призначено проведення планової перевірки ТОВ "Лозівський молочний завод" з питань дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у т.ч. дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин /а.с. 15/.
Листом від 18.07.18 вих.№13654/03/14-18 відповідача повідомлено про проведення планової перевірки у строк з 13 по 27 серпня 2018 року /а.с. 16/. Повідомлення отримане відповідачем, що підтверджено копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №0311322530337 /а.с. 16 - зворот/.
Результати перевірки оформлені актом від 27.08.18 №48/4664 /а.с. 17-22/, у якому вказано на такі порушення у діяльності надрокористувача:
1) не погоджено Проект геологічного вивчення, у т.ч. ДПР Лозівського прояву питних підземних вод, розкритого свердловинами №№ 1/1996 (92), 1/2009 (2), 2/2009 (3) в м. Лозова Харківської області, розроблений ТОВ "НВП "Укргеолстром" в 2016 р., не погоджений в установленому порядку;
2) не виконується пп. 1 п. 3 особливих умов спеціального дозволу від 9.06.15 №4664, поставлена Держгірпромнаглядом України, щодо погодження в установленому порядку проекту дослідно-промислової розробки;
3) не виконується у повному обсязі пп. 7 п. 2 особливих умов спеціального дозволу від 9.06.15 №4664, постановлена Державною екологічною інспекцією в Харківській області, щодо регулярного контролю за якістю та рівнями підземних вод;
4) не виконується п. 3 Угоди про умови користування надрами щодо проведення та фінансування робіт у терміни та межах, зазначених у Програмі робіт: розроблений у 2016 році ТОВ "НВП "Укргеолстром" проект на геологічне вивчення, у т.ч. ДПР, не погоджений в установленому порядку;
5) не виконується п. 9 Угоди про умови користування надрами щодо дотримання вимог, передбачених дозволом та цією угодою, геологічне вивчення: "Проект геологічного вивчення, у т.ч. ДІІР Лозівського прояву питних підземних вод, розкритого свердловинами №№ 1/1996 (92), 1/2009 (2), 2/2009 (3) у м. Лозова Харківської області", не погоджений в установленому порядку;
6) не виконаний у повному обсязі пункт 3 Програми робіт до Угоди щодо складання, погодження та затвердження у IV кварталі 2015 року - І кварталі 2016 року проектно-кошторисної документації на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку;
7) не виконується в повному обсязі пункт 6 Програми робіт до Угоди про умови користування надрами щодо проведення з II кварталу 2016 року по І квартал 2020 року комплексних гідрогеологічних спостережень за дебітом водовідбору та рівнем підземних вод;
8) водозабірні свердловини №№ 1/1996 (92), 1/2009 (2), 2/2009 (3) незабезпечені контрольно-вимірювальними приладами: лічильники зняті з огляду на закінчення термінів періодичності їх державної метрологічної повірки;
9) не забезпечується ефективність робіт з геологічного вивчення надр.
Акт перевірки підписаний директором ТОВ "Лозівський молочний завод" Солохою В.В. , примірник акта перевірки 27.08.18 вручений директору ТОВ "Лозівський молочний завод" Солосі В . В . /а.с. 22/. При цьому у акті перевірки директор підприємства зазначив про відсутність заперечень до порядку проведення перевірки та виявлених порушень.
27.08.18, з огляду на викладені порушення, начальником Східного міжрегіонального відділу Держгеонадра складений припис про усунення виявлених порушень у строк до 27.09.18 /а.с. 23/. Припис вручено директору ТОВ "Лозівський молочний завод" Солосі В.В. 27.08.18 /а.с. 23 - зворот/.
Наказом Держгеонадра від 31.10.18 №405 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" зупинено дію спеціального дозволу від 9.06.15 №4664, наданого ТОВ "Лозівський молочний завод", надано надрокористувачу 30-ти денний строк для усунення порушень вимог статей 20, 24 Кодексу України про надра, пункту 3.4 Положення про порядок організації ДПР родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого наказом Мінприроди від 3.03.03 №34/м, постанови Кабінету Міністрів України від 8.10.12 №963 "Порядок державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювання об`єму видобутих підземних вод", абзацу третього статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /а.с. 24/.
Листом від 9.11.18 вих.№22549/03/14-18 позивач повідомив ТОВ "Лозівський молочний завод" про необхідність надання інформації про усунення порушень до Східного міжрегіонального відділу Держгеонадр /а.с. 25/. Лист отриманий відповідачем 20.12.18, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0311325503152 /а.с. 25 - зворот/.
Відповідь на лист не надходила, відомості про усунення надрокористувачем порушень відсутні.
Листом від 4.01.19 вих.№257/03-14-19 Держгеонадра повідомила відповідача про необхідність надання у 15-ти денний строк власної позиції (згоди/незгоди) на припинення права користування надрами за спеціальним дозволом від 9.06.15 №4664 /а.с. 26/.
Лист отриманий відповідачем 13.02.19, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0311325501958 /а.с. 26 - зворот/.
ТОВ "Лозівський молочний завод" свою позицію щодо припинення права користування надрами позивачу не повідомило.
Посилаючись на те, що відсутність згоди надрокористувача на припинення права користування надрами є підставою для анулювання спеціального дозволу у судовому порядку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.15 №1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
За змістом підпунктів 10, 12 пункту 4 названого Положення, Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Частиною другою статті 16 Кодексу України про надра визначено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами, продовження строку дії, переоформлення, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін урегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.11 №615 (надалі - Порядок №615).
Пунктом 10 Порядку №615 передбачено, що невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.
Частиною другою статті 24 Кодексу України про надра передбачено, що користувачі надр зобов`язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції. Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами.
За змістом статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Згідно з підпунктом 1 пункту 22 Порядку №615 дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
У пункті 23 вказаного Порядку визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
За змістом частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Стаття 56 Кодексу України про надра визначає, що основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов`язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини першої статті 57 Кодексу України про надра у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
Системно проаналізувавши наведені вище положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов`язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра. При цьому право тимчасово зупиняти дію спеціального дозволу надано органу, який видав спеціальний дозвіл.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Держгеонадра, з огляду на невиконання відповідачем умов та порядку користування надрами, наказом від 31.10.18 №405 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами, виданого відповідачу, і надала 30 днів для усунення порушень.
Докази усунення ТОВ "Лозівський молочний завод" порушень чи оскарження згаданого наказу Держгеонадра до суду у матеріалах справи відсутні.
Верховним Судом у постановах від 10.05.18 у справі №802/4846/13-а, від 26.06.18 у справі №802/923/14-а, від 6.11.18 у справі №805/4098/17-а зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.
Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами. При цьому, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.
Отже, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
Відповідач свою позицію щодо припинення користування надрами не висловив, відповідь на лист Держгеонадра від 4.01.19 вих.№257/03-14-19 не надав.
Верховним Судом у постанові від 3.05.18 у справі №812/1074/17 та від 18.10.18 у справі №812/1735/17 висловлено правову позицію з приводу застосування положень частини першої статті 26 Кодексу України про надра, згідно з якою ненадходження будь-якої інформації від надрокористувача з приводу питання про припинення права користування надрами не може розцінюватися як відсутність заперечень.
Виходячи з наведених вище положень Кодексу України про надра, Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та Порядку №615, суд дійшов висновку про те, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для видання уповноваженим органом припису про їх усунення та зупинення дії дозволу.
Матеріалами справи підтверджено, що начальником Східного міжрегіонального відділу Держгеонадра за результатами планової перевірки 27.08.18 видано директору ТОВ "Лозівський молочний завод" обов`язковий до виконання припис про усунення виявлених порушень, яким відповідача зобов`язано у строк до 27.09.18 усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати до 27.08.18 Східному міжрегіональному відділу матеріали на підтвердження усунення порушень.
Відповідач доказів оскарження припису не надав, про усунення порушень Держгеонадра та суд не повідомив.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач відзиву на позовну заяву, жодних заперечень чи доказів усунення порушень законодавства у сфері надрокористування до суду не надав.
Разом з цим, невиконання відповідачем положень Угоди про умови користування надрами, що є невід`ємною частиною спеціального дозволу від 9.06.15 №4664, так само, як і неусунення виявлених у ході проведення планової перевірки порушень підтверджено матеріалами справи у їх сукупності.
За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог Держгеонадра.
Отже, позов належить задовольнити у повному обсязі.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відповідні витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівський молочний завод" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 9 червня 2015 року №4664, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Лозівський молочний завод" (код ЄДРПОУ 35294028; вул. Будька, 45а, м. Гадяч, Полтавська область, 37300).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Кукоба