
Справа №: 671/581/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2019 року м. Волочиськ
в складі головуючої-судді Павлової А.С.,
за участі секретаря судового засідання Козак Г.А.,
представника позивача Чорної Г.Б. ,
представника ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області Лоби Н.І,
представника Війтовецької селищної ОТГ Флиса В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Волочиськ цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, Війтовецької селищної об`єднаної територіальної громади в особі Війтовецької селищної ради про визнання права власності на земельну ділянку, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, Війтовецької селищної об`єднаної територіальної громади в особі Війтовецької селищної ради, в якій просив визнати за ним право власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 для ведення особистого селянського господарства.
Свої вимоги, позивач обґрунтовує, зокрема тим, що 12 квітня 2017 року згідно наказу № 22-6201-СГ Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області йому було надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, яка знаходиться за межами населених пунктів Бокиївської сільської ради Волочиського району Хмельницької області (у складі Війтовецької селищної ОТГ), кадастровий номер НОМЕР_1 .
Відповідно до договору № 240 від 05.09.2017 інженером-землевпорядником ДП «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» проект землеустрою був виготовлений.
Позивач подав проект землеустрою на затвердження до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, однак всупереч вимог ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України, йому відмовили у затвердженні такого, та рекомендували звернутись до Війтовецької селищної ради Війтовецької селищної ОТГ за погодженням щодо затвердження проекту землеустрою відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності в с. Бокиївка на території Війтовецької селищної ради (за межами населених пунктів) посилаючись на розпорядження КМУ від 13.01.2018 № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад».
14.06.2018 Війтовецькою селищною радою Війтовецької селищної ОТГ Хмельницької області на тридцять другій (позачерговій) сесії було розглянуто питання «про погодження затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності в с. Бокиївка на території Війтовецької селищної ради (за межами населених пунктів) гр. ОСОБА_2 ».
10.09.2018 ОСОБА_2 дізнався про результати вказаного розгляду. З виписки із протоколу № 32 тридцять другої (позачергової) сесії селищної ради вбачається, що орган місцевого самоврядування вирішив відхилити заяву позивача.
Позивач вважає, що Управлінням Держгеокадастру в Хмельницькій області та Війтовецькою селищною радою всупереч порядку, встановленому чинним законодавством України та за відсутності правових підстав було неправомірно відмовлено йому у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, площею 2 га, кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення особистого селянського господарства. Вказане зумовило необхідність для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою від 05.04.2019 позовну заяву було прийнято до розгляду судом та відкрито провадження у справі. Її розгляд вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.
26.04.2019 на адресу суду від представника ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування своїх заперечень представник ОСОБА_3 вказує, що процедури визнання права на земельну ділянку в межах безоплатної приватизації чинним законодавством не передбачено, тоді як земельним законодавством визначена процедура затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та оскарження такої відмови у затвердженні в судовому порядку (згідно з ч. 10 ст. 118 ЗКУ). Юрисдикція такого спору поширюється на адміністративні суди.
Ухвалою суду від 10.06.2019 було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача - адвокат Чорна Г.Б. в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити з підстав у ньому наведених. Зазначила, що відповідачами було порушено право позивача на отримання земельної ділянки у власність. На момент звернення ОСОБА_2 до ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області земельна ділянка перебувала у державній власності, а тому підстав для погодження затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Війтовецькою селищною радою не було. Крім того, звертає увагу представник і на те, що жодного рішення відповідачами стосовно ініційованих позивачем питань не приймалось, а тому оскаржувати рішення, які не приймались немає підстав. З позовами до відповідачів про оскарження їх дій чи бездіяльності та зобов`язання до вчинення певних дій ОСОБА_2 не звертався. Чорна Г.Б. вважає обраний спосіб захисту належним та таким, що відповідає вимогам законодавства, практиці ЄСПЛ та інтересам позивача.
Представник відповідача - Війтовецької селищної ради в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив повністю. Вказав, що вимоги позивача є безпідставні, незаконні та необґрунтовані. Спосіб захисту своїх прав позивач обрав неналежний. Земельним кодексом України чітко визначено процедуру набуття земельної ділянки у власність, як і передбачено можливість оскаржувати рішення відповідного органу, з якими позивач не погоджується. Останній же, фактично хоче підмінити рішення компетентного органу рішенням суду, всупереч встановленій процедурі.
Представник відповідача - ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області в судовому засіданні просила в позові відмовити повністю з підстав наведених у відзиві. Вказує, що спірна земельна ділянка не перебуває в державній власності, тому підстав для звернення з позовними вимогами до ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області немає.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з огляду на таке.
Судом встановлено, що наказом № 22-6201-СГ Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області від 12 квітня 2017 року ОСОБА_2 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, місце розташування об`єкта: за межами населених пунктів Бокиївської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, НОМЕР_1 , орієнтовний розмір 2 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.
ДП «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» проект землеустрою був виготовлений на замовлення позивача.
Відповідно до відповіді в.о. начальника ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області Лобунько А. від 14.01.2019 № П-111/0-398/0/95-19 звернення ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності за межами населених пунктів Бокиївської сільської ради Волочиського району Хмельницької області розглянуто. Повідомлено позивачу, що відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин (ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області) та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених ч. 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в України» від 10.07.2018 № 2498-VIII, який набирає чинності 01.01.2019, землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.
Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності. Згідно з Державного акту Бокиївської сільської ради «На право колективної власності на землю» зазначена ОСОБА_2 земельна ділянка відноситься до земель колективної власності. З огляду на викладене, для задоволення звернення відсутні законні підстави.
Суд звертає увагу на те, що матеріали справи не містять іншої відповіді/рішення ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області з питань затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 . Відтак, доводи позивача (його представника) про відмову головного управління в затвердженні проекту землеустрою з рекомендаціями звернутись до Війтовецької селищної ради за погодженням затвердження проекту землеустрою не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом.
Як слідує з позову та пояснень Чорної Г.Б. , ОСОБА_2 не оскаржував в судовому порядку рішення, дії чи бездіяльність ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області.
Крім того, судом встановлено, що 14.06.2018 Війтовецькою селищною радою Війтовецької селищної ОТГ Хмельницької області на тридцять другій (позачерговій) сесії було розглянуто питання № 107 «про погодження затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності в с. Бокиївка на території Війтовецької селищної ради (за межами населених пунктів) гр. ОСОБА_2 ». За результатами голосування вирішили: заяву гр. ОСОБА_2 відхилити.
30.10.2018 селищний голова Війтовецької селищної ради Степанюк І . у своїй відповіді роз`яснив ОСОБА_2 , що відповідно до розпорядження КМУ від 13.01.2018 № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад», а саме: здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Судом встановлено, що позивач не оскаржував в судовому порядку будь-які дії чи бездіяльність Війтовецької селищної ради, якщо вважав їх незаконними і не заявляв вимог про зобов`язання відповідача вчинити ті чи інші дії в межах процедури приватизації земельної ділянки, яку він бажав отримати у власність.
Згідно ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч.ч. 8-10 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Отже, системний аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:
1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;
2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);
3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України;
4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;
5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
При цьому, з вищенаведених норм Земельного кодексу України вбачається, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Крім того, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його затвердженні, яке приймає ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області, повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі наказу Головного управління.
З вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивач обрав неналежний спосіб захисту, заявляючи позовну вимогу про визнання за ним права власності на земельну ділянку. За наявності порушень прав позивача рішенням, діями чи бездіяльністю відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування під час процедури приватизації земельної ділянки, особа має звертатись до суду із вимогами про визнання дій чи бездіяльності протиправними, скасування рішення та/або зобов`язання вчинити певні дії в межах відповідної процедури. А не підміняти дискреційні повноваження компетентних органів судовим рішенням.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 116, 118, 122, 186-1 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 5, 10, 12, 13, 81, 89, 141-142, 200, 206, 263 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, Війтовецької селищної об`єднаної територіальної громади в особі Війтовецької селищної ради про визнання права власності на земельну ділянку - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга подається до Хмельницького апеляційного суду через Волочиський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач 1: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 39767479, місцезнаходження: 29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1.
Відповідач 2: Війтовецька селищна об`єднана територіальна громада в особі Війтовецької селищної ради, код ЄДРПОУ 04403433, місцезнаходження: 31256, Хмельницька область, Волочиський район, смт. Війтівці, вул. Героїв України, 4.
Повний текст рішення виготовлено 26.07.2019.
Суддя Павлова А.С.