
Справа № 618/830/19
Провадження № 3/618/153/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2019 року
Дворічанський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді – Буніна Є. О.,
за участю секретаря судового засідання Фролова А. О.,
прокурора Вождаєвої Н. О.,
особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Дворічна справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління захисту економіки в Харківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Гракове Дворічанського району Харківської області, громадянина України, депутата Новоєгорівської сільської ради Дворічанського району Харківської області, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 , будучи депутатом Новоєгорівської сільської ради Дворічанського району Харківської області, та будучи відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, зокрема і відповідальність за порушення, пов`язані з корупцією, несвоєчасно, а саме 06 березня 2019 року, без поважних причин подав «щорічну» Е-декларацію за 2017 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, порушивши при цьому вимоги фінансового контролю, встановлені ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав повністю та пояснив, що дійсно, будучи депутатом Новоєгорівської сільської ради Дворічанського району Харківської області, несвоєчасно, а саме 06.03.2019 подав «щорічну» Е-декларацію за 2017 рік. При цьому зазначив, що зробив це не умисно, а через технічні збої в роботі офіційного веб-сайту НАЗК. Щиро розкаявся у вчиненому.
Прокурор ОСОБА_2 Н. О. в судовому засіданні вважала доведеною винуватість ОСОБА_1 в зв`язку з чим просила визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Суддя, вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та думку прокурора, приходить до наступного.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. При цьому, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу 10 п. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов`язане з корупцією – це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, про що зазначено у ч. 5 ст. 12 цього Закону.
Згідно п.п. 1 п.1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 958/29088, зі змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016, Національне агентство з питань запобігання корупції визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Крім цього, зазначена у пункті 1 цього ж рішення декларація (повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п. б) п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради - це депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради.
Відповідно до Рішення 1 сесії VII скликання Новоєгорівської сільської ради Дворічанського району Харківської області № 3-VII від 12.11.2015 «Про визнання повноважень депутатів сільської ради» були визнані повноваження депутатів сільської ради, обраних 25 жовтня 2015 року, серед яких по виборчому округу № 8 – ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 є депутатом місцевої ради, в зв`язку з чим він підпадає під дію Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , будучи депутатом Новоєгорівської сільської ради Дворічанського району Харківської області, подав щорічну декларацію за 2017 рік – 06 березня 2019 року.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно зі ст. 11 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення підтверджується:
-протоколом № 493 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 12 липня 2019 року;
-рішенням І сесії VІІ скликання Новоєгорівської сільської ради Дворічанського району Харківської області від 12.11.2015 №3-VІІ;
-регламентом Новоєгорівської сільської ради VІІ скликання.
Крім того, зі скриншоту з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, від 14 червня 2019 року вбачається, що до 01.04.2018 «щорічна» Е-декларація ОСОБА_1 не була подана. Згідно цього ж скриншоту «щорічна» Е-декларація ОСОБА_1 була подана останнім 06.03.2019.
Під час розгляду даної справи судом встановлювалися причини несвоєчасного подання вказаної декларації і визначалися їх поважність чи неповажність. При цьому, зазначені ОСОБА_1 причини несвоєчасного подання декларації не можна вважати поважними, через які останній об`єктивно не міг виконати свій обов`язок, встановлений Законом України «Про запобігання корупції». Будучи раніше ознайомленим з вимогами Законів України «Про статус депутатів місцевих рад» та «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 повинен був і міг передбачити наслідки своїх дій, пов`язаних з несвоєчасним поданням відповідної декларації.
Крім того, згідно з інформацією, наданою ДП «Українські спеціальні системи» виявлено некоректну роботу програмного забезпечення «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» в період роботи з 09-00 год по 09-50 год 02.01.2018 та з 12-00 год по 12-40 год 15.03.2018, в інший час за період з 01 січня 2018 року по 27.04.2018 Реєстр функціонував у штатному режимі.
Таким чином, у суб`єкта декларування була можливість вчасно подати Е-декларацію за 2017 рік.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши зазначені докази на підставі всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, суддя приходить до висновку, що своїми протиправними діями, пов`язаними з порушенням вимог фінансового контролю, встановлених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа ОСОБА_1 , ступінь його вини, майновий стан. Обставиною, що пом`якшує його відповідальність, передбаченою ст. 34 КУпАП, є щире розкаяння. Обставин, що обтяжують його відповідальність, передбачених ст. 35 КУпАП, не встановлено.
Згідно з довідкою-характеристикою № 198/02-20 від 05.06.2019, виданої Новоєгорівською сільською радою Дворічанського району Харківської області, ОСОБА_1 за місцем проживання характеризується позитивно. Крім того, суддя враховує, що він раніше до кримінальної та адміністративної відповідальності не притягався, адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, вчинив вперше.
За таких обставин суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції відповідної частини статті КУпАП.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, з особи на яку накладено адміністративне стягнення слід стягнути судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 24, 33 - 35, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, п. 4 ч. 1 ст. 213, ст. ст. 221, 283-285, 287 – 289, 291 КУпАП, суддя –
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений особою не пізніше 15 (п`ятнадцяти) днів з дня вручення йому цієї постанови, а в разі оскарження постанови – не пізніш як через 15 (п`ятнадцять) днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі не сплати ОСОБА_1 штрафу протягом 15 (п`ятнадцяти) днів з метою примусового виконання цієї постанови органам державної виконавчої служби стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу в сумі 1700,00 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 (двадцять) копійок, який сплатити за такими реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Дворічанський районний суд Харківської області протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя Є. О. Бунін