
Копія
Справа № 560/1579/19
РІШЕННЯ
іменем України
22 липня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представників позивача - Соловей О.В., Лізавчук О.О., представників відповідача - Гули В.П. розглянувши адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "АСВ Довжок 05" до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, яке оформлено листом № 11035/22-01-51-05 від 19.03.2019, про неможливість перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності єдиного податку четвертої групи Фермерського господарства "АСВ Довжок 05".
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що Фермерське господарство "АСВ Довжок 05" від відповідача отримано лист № 11035/22-01-51-05 від 19.03.2019, у якому було зазначено, що Фермерське господарство "АСВ Довжок 05" в 2019 році не може перебувати на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності - IV групі єдиного податку сільськогосподарських товаровиробників, оскільки в установлений термін ним не подано до Новоушицької ДПІ Дунаєвецького управління ГУ ДФС у Хмельницькій області звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ). Позивач зазначив, що ним пакет документів подано 14.02.2019, а тому, позивач вважає, що рішення податкового органу про не підтвердження йому статусу на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності - IV групи єдиного податку сільськогосподарських товаровиробників в 2019 році є протиправним.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.05.2019 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (виклику) учасників справи.
Відповідач у строк встановлений судом, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений податковим законодавством, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, просив суд в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд встановив наступне.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності Фермерського господарства "АСВ Довжок 05" відносяться: Код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; Код КВЕД 01.50 Змішане сільське господарство; Код КВЕД 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; Код КВЕД 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; Код КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; Код КВЕД 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво.
14.02.2019 Фермерське господарство "АСВ Довжок 05" подано до податкового органу документ "розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва", що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією № 2 від 14.02.2019.
21.02.2019 позивач подав до Новоушицької ДПІ Дунаєвецького управління ГУ ДФС у Хмельницькій області загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік, про що свідчить квитанція № 2 від 21.02.2019.
Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області на адресу позивача направлено листа № 11035/22-01-51-05 від 19.03.2019, в якому зазначило, що Фермерське господарство "АСВ Довжок 05" в 2019 році не може перебувати на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності - IV групі єдиного податку сільськогосподарських товаровиробників, оскільки в установлений термін ним не подано до Новоушицької ДПІ Дунаєвецького управління ГУ ДФС у Хмельницькій області звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ).
Позивач зі змістом даного листа не погодився та звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір суд виходить з наступного.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені Главою І "Спрощена система оподаткування, обліку та звітності" розділу XIV "Спеціальні податкові режими" Податкового кодексу України.
За змістом пункту 291.2 статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 Податкового кодексу України, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Пунктом 291.3 статті 291 Податкового кодексу України встановлено право юридичної особи чи фізичної особи-підприємця самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються відповідно до пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України на групи платників єдиного податку, зокрема, четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Згідно листа Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області № 11035/22-01-51-05 від 19.03.2019 та згідно пояснень представників сторін, наданих у судовому засіданні, відповідачем не заперечується, що Фермерське господарство "АСВ Довжок 05" є платником єдиного податку четвертої групи.
В ході судового розгляду встановлено, що контролюючим органом повідомлено Фермерське господарство "АСВ Довжок 05" про те, що Фермерське господарство "АСВ Довжок 05" в 2019 році не може перебувати на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності - IV групі єдиного податку сільськогосподарських товаровиробників, оскільки в установлений термін ним не подано до Новоушицької ДПІ Дунаєвецького управління ГУ ДФС у Хмельницькій області звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ).
Вказана обставина стала єдиною підставою для не підтвердження позивачу статусу платника єдиного податку ІV групи на 2019 рік.
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється статтею 298 Податкового Кодексу України, пунктом 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.
Підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України передбачений обов`язок сільськогосподарського товаровиробника надавати до 20 лютого поточного року до контролюючого органу звітність з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку, перелік якої конкретизований у цьому підпункті.
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений статтею 299 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
За приписами підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, зокрема, у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.
Пунктом 299.10 та абзацом 2 пункту 299.11 статті 299 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.
У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов`язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
Проте, як з`ясовано судом, документальна перевірка позивача контролюючим органом не проводилась та рішення про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку четвертої групи відповідачем не приймалось.
Відповідачем, в свою чергу, не додано письмової відмови позивачу у реєстрації у 2019 році позивача платником єдиного податку четвертої групи, як це передбачено приписами пункту 299.5 статті 299 Податкового кодексу України з підстав наявності у поданих в порядку підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України документах недоліків або порушення строків подачі документів.
Водночас, суд зазначає, що наслідки неподання або несвоєчасного подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності визначені ст.120 Податкового кодексу України та тягнуть за собою накладення штрафу у визначених Законом розмірах.
Також, суд критично ставиться до пояснень представника позивача, стосовно того, що пакет документів для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку ФГ "АСВ Довжок 05" було подано у строк передбачений пп. 298.8.1. п. 298.8. ст. 298 Податкового кодексу України, а саме - 14.02.2019, оскільки як вбачається із матеріалів справи, а саме із квитанції № 2 від 14.02.2019, позивачем 14.02.2019 подано "розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва".
За таких обставин, враховуючи що контролюючим органом не було дотримано процедури анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за наявності законодавчо визначених для цього підстав, суд погоджується із твердженням позивача про протиправність дій Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області щодо прийняття рішення, оформленого листом № 11035/22-01-51-05 від 19.03.2019, про неможливість перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності єдиного податку четвертої групи Фермерського господарства "АСВ Довжок 05".
Дана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 26.02.2019 у справі № 805/1396/17-а.
Крім того, як зазначав Верховний Суд в своїх постановах, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
Таким чином, Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області направляючи листа платнику податку з інформацією про те, що останній не може перебувати на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності - IV групи єдиного податку сільськогосподарських товаровиробників, діяло протиправно та всупереч вимогам діючого законодавства, оскільки у податкового органу відсутнє право на прийняття такого рішення.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, яке оформлено листом № 11035/22-01-51-05 від 19.03.2019, про неможливість перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності єдиного податку четвертої групи Фермерського господарства "АСВ Довжок 05".
Стягнути на користь Фермерського господарства "АСВ Довжок 05" судовий збір в сумі 1921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня) 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 26 липня 2019 року
Позивач:Фермерське господарство "АСВ Довжок 05" ( с. Струга, Новоушицький район, Хмельницька область, 32632 , код ЄДРПОУ - 33522567) Відповідач:Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький