
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2019 р. Справа №480/2204/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Іваницької А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії з 77% при вислузі 27 років до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку;
2) зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області, перерахувати з 01.01.2018, виплатити перераховане та виплачувати надалі пенсію ОСОБА_1 у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач протиправно, всупереч ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) в редакції Закону на час призначення пенсії, при проведенні перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова КМУ №103), зменшив встановлений розмір пенсії, зокрема, відповідачем проведено перерахунок пенсії та визначено її у розмірі 70% грошового забезпечення, замість 77%. Відмітив, що з врахуванням норм статтею 13 Закону №2262-ХІІ в редакції чинній на час виходу на пенсії він мав отримувати пенсію у розмірі 71% з січня 2011р. по грудень 2014р. та 77% відповідних сум грошового забезпечення з січня 2015р. по червень 2019р.
Однак, відповідач під час перерахунку пенсії у березні 2018р. порушив це його право, звузивши його обсяг, застосуванням невідповідної норми закону, та зменшивши розмір пенсії в набутому розмірі - з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 21.06.2019 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення учасників справи та призначено судове засідання на 09.07.2019. Крім іншого, вказаною ухвалою витребувано для огляду в судовому засідання пенсійну справу позивача.
09.07.2019 розгляд справи був відкладено до 24.07.2019, у зв`язку з неявкою в судове засідання представника відповідача та не наданням пенсійної справи ОСОБА_1 для огляду в судове засідання.
Представником відповідача 18.07.2019 до суду було надано відзив на позовну заяву (а.с.36), відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, виходячи з того, що при перерахунку пенсії застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме ст.13 Закону №2262-ХІІ (зі змінами, які діють з 01.05.2014), відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Щодо 77% відмітив, що після зарахування додаткової вислуги років, у зв`язку з призовом позивача на військову службу під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення, при розрахунку розміру пенсії також було застосовано діючу норму Закону №2262-ХІІ, а тому підстав для проведення перерахунку, виходячи із 77% сум грошового забезпечення відсутні.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала з підстав, викладених у позові та просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
В судовому засіданні встановлено, що з 14.01.2011 ОСОБА_1 за його заявою від 22.01.2011 (а.с.40) було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, що вбачається з копії заяви та копії протоколу про призначення пенсії від 14.01.2011 (а.с.18, 40,42). При цьому, як вбачається з протоколу про призначення пенсії від 14.01.2011, розмір пенсії позивачу на момент її призначення відповідачем склав 71% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги 27 років (а.с.18,41).
03.04.2015 наказом командира військової частини польової пошти В2260 позивач був призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період (а.с.25).
Наказом командира військової частини польової пошти В2260 від 28.04.2016 №131 ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас з 28.04.2016 (а.с.15).
27.06.2016 позивачу на підставі його заяви було проведено перерахунок пенсії у зв`язку з визнанням учасником бойових дій. Розмір пенсії при перерахунку відповідачем був обрахований, виходячи із 71% суми грошового забезпечення (а.с.42,43).
27.12.2016 Сумським обласним військкоматом було направлено подання та заява позивача про призначення пенсії відповідно до ст. 2 Закону №2262-XII (а.с.44,20,21,30,31), у зв`язку з чим відповідачем було проведено розрахунок пенсії з 01.01.2017, з урахуванням додаткової вислуги років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до дня фактичного звільнення (а.с.45).
11.04.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі Постанови КМУ №103 у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (а.с.17), з визначенням основного розміру пенсії - 70% грошового забезпечення, що вбачається з протоколу про перерахунок пенсії (а.с.19).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2018 виходячи з 77% грошового забезпечення замість 70%, на що отримав відповідь від 24.05.2019 №871/В-11, відповідно до якої ГУ ПФУ в Сумській області повідомив позивача, що розрахунок розміру пенсії здійснено, виходячи з 70% сум грошового забезпечення, враховуючи чинну на момент його проведення редакцію ст.13 Закону №2262-XII (а.с.26).
Позивач не погодився з тим, що при перерахунку розмір пенсії був визначений не з 77%, а з 70% сум грошового забезпечення та звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 13 Закону №2262-XII пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згодом Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких цифри «80» замінено цифрами «70».
Згідно ст. 51, ч.4 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як вбачається з відзиву на позовну заяву, та пояснень представника відповідача, здійснюючи перерахунок пенсії з 01.01.2018 на виконання Постанови КМУ №103, та виходячи з 70% суми грошового забезпечення, ГУ ПФУ в Сумській області, керувалось нормами, чинними на час здійснення такого перерахунку, які визначають, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років спочатку у розмірі 80, а згодом у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Вказаний висновок узгоджується з практикою Верховного Суду, викладеної у постановах від 24.04.2018 (справа № 686/12623/17, провадження № К/9901/849/17) від 04.02.2019 (справа №240/5401/18).
Таким чином, враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, дії відповідача щодо здійснення з 01.01.2018 на виконання постанови КМУ №103 перерахунку раніше призначеної пенсії, виходячи з 70% суми грошового забезпечення замість 71% (розмір, який був врахований під час призначення пенсії в 2011р.), не відповідають критеріям правомірності, визначених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 71% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання Постанови КМУ №103, та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018, виходячи з основного розміру пенсії 71% грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.
Що стосується вимоги позивача виплачувати надалі (тобто спрямована на майбутнє) пенсію з урахуванням основного розміру пенсії 71%, вказана вимога є передчасно заявленою, а відтак - такою, що не підлягає задоволенню.
Що стосується вимог позивача в частині визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії з 77% до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області, перерахувати з 01.01.2018, виплатити перераховане та виплачувати надалі пенсію ОСОБА_1 у розмірі 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення вказані вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
На час виходу на пенсію позивача (2011р.) чинною була норма ст.13 Закону №2262-XII, відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При призначенні в 2011р. пенсії відповідач керувався саме вказаною нормою, та враховуючи вислугу років 27 років (25 років календарних) розмір пенсії було визначено, виходячи із 71% грошового забезпечення (а.с.41).
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону №2262-XII пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Позивач у період з 03.04.2015 по 28.04.2016 перебував на військовій службі як призваний під час мобілізації на особливий період (а.с.25,15).
Після звільнення, на підставі наказу від 28.04.2016 №132 (а.с.15), 27.12.2016 Сумським обласним військовим комісаріатом було направлено відповідне подання про призначення пенсії відповідно до ст. 2 Закону №2262-XII (а.с.44,31) для врахування у виплаті пенсії додаткової вислуги років від часу призову ОСОБА_1 на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення.
За результатами розгляду даного подання та заяви позивача (а.с.30,31) відповідачем 01.01.2017 було прийнято протокол, яким призначено ОСОБА_1 пенсію виходячи з 70% відповідного грошового забезпечення (а.с.45). З цього часу позивачу виплачувалась пенсія саме з 70 % відповідного грошового забезпечення, а не з 77% виходячи із додаткової вислуги років від часу призову ОСОБА_1 на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення.
Даний протокол від 01.01.2017, саме яким і вирішувалось питання збільшення позивачу розміру пенсії, виходячи із додаткової вислуги років від часу призову ОСОБА_1 на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення, станом на момент розгляду справи чинний та позивачем не оскаржений. Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення позову в цій частині.
Що стосується заявленого клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд не вбачає підстав для його задоволенню, оскільки за нормами ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, це є право, а не обов`язок суду, крім іншого, позивачем не наведено аргументів, які б свідчили про ухилення відповідача від виконання судового рішення та необхідність у зв`язку з цим застосування положень статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 при проведенні з 01.01.2018 перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 71% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, виходячи з основного розміру пенсії 71% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 29.07.2019.
Суддя І.Г. Шевченко