Рішення № 83318726, 29.07.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2019
Номер справи
420/1730/19
Номер документу
83318726
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1730/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представник позивача - не з`явився, представника відповідача - Кисельова О.М. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРТУНА" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ФОРТУНА" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення №0041195306 від 13.12.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ГУ ДФС в Одеській області була проведена камеральна перевірка ТОВ «ФОРТУНА» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних за звітні періоди: квітень, травень, липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, січень, травень 2018 року. За результатами проведеної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних TOB «ФОРТУНА», 19.11.2018 року відповідачем складено Акт № 39970/15-32-12-07/30863834. 03.12.2018 року позивачем до відповідача було направлено заперечення на Акт, в якому зазначалось, що платник податків тривалий час не міг зареєструвати податкові накладні внаслідок невідповідності відомостей щодо сум податкових зобов`язань, що відображались у Витягу щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Разом з тим, позивач неодноразово звертався зі скаргами до контролюючих податкових органів про невідповідність інформації щодо наявності суми перевищення податкових зобов`язань з податку на додану вартість, та у зв`язку з чим позивача було позбавлено можливості виконувати свої зобов`язанння щодо своєчасної реєстрації податкових накладних. Позивач не міг скористатися своїм правом на реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з блокуванням в системі електронного адміністрування з податку на додану вартість.

Позивач вказав, що на підставі Акту перевірки контролюючим органом 13.12.2018 року було складено податкове повідомлення-рішення №0041195306 про застосування до платника податків штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на загальну суму 252723 грн. 20 коп.

Позивач вказав, що реєстрація податкових накладних позивачем у передбачений законодавством строк була неможлива за рахунок суми SПеревищ, оскільки така можливість не була передбачена програмним забезпеченням СЕА з ПДВ.

Ухвалою від 29.03.2019 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 17 квітня 2019 року о 15:00 год.

Враховуючи, що на момент проведення підготовчого засідання 17.04.2019 року встановлений відповідачу строк на подання відзиву ще не сплинув, суд оголосив перерву у підготовчому засіданні до 21.05.2019 року до 10.00 год.

У підготовчому засіданні 21.05.2019 року суд приєднав до справи відзив відповідача на позов, поданий електронною поштою 22.04.2019 року. Сторонам встановлено процесуальні строки для подання решти заяв по суті справи.

Враховуючи несвоєчасне отримання відзиву позивачем, недостатність шістдесятиденного строку з дня відкриття провадження для подання сторонами решти заяв по суті справи та для належної підготовки справи до судового розгляду по суті ухвалою від 21.05.2019 року суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та оголосив перерву у підготовчому засіданні до 04.06.2019 року до 14 год. 30 хв.

Ухвалою від 04.06.2019 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 25 червня 2019 року о 10 год. 00 хв.

У судовому засіданні 25.06.2019 року оголошено перерву до 19.07.2019 року до 12:00 год. у зв`язку з необхідністю надання позивачем додаткових пояснень та доказів по справі на вимогу суду.

У судове засідання, призначене на 19.06.2019 року на 12:00 год., з`явився представник відповідача. 19.07.2019 року через канцелярію суду представник позивача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Під час судового розгляду справи у судовому засіданні 25.06.2019 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував та вважав його необгрунтованим. 22.04.2019 року представник відповідача надав письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що ГУ ДФС в Одеській області проведена камеральна TOB «ФОРТУНА» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних за звітні періоди: квітень, травень, липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року та січень, травень 2018 року. За результатами перевірки складений Акт №39970/15-32-12-07/30863834 від 19.11.2018 року.

Представник відповідача вказав, що на підставі аналізу даних Єдиного реєстру податкових накладних перевіркою встановлено, що TOB «ФОРТУНА» зареєстровано в ЄРПН податкові накладні, перелік яких наведено в Акті перевірки, на загальну суму ПДВ 1999125,22 грн., із порушенням строку реєстрації до 15 календарних днів та на загальну суму ПДВ 264053,40 грн., із порушенням строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до п. 1201.1 ст.1201 ПК України, ГУ ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення від 13.12.2018 року №0041195306 щодо застосування штрафу на суму 252723,20 грн. (1999125,22 грн. х 10% + 264053,40 грн. х 20%) за порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що посадовою особою ГУ ДФС в Одеській області відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, у порядку абз. 2 п.76.3 ст.76 Податкового кодексу України проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних TOB "ФОРТУНА" за звітні періоди: квітень, травень, липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, січень, травень 2018 року.

За результатами проведеної перевірки, відповідачем складено акт №39970/15-32-12-07/30863834 від 19.11.2018 року "Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних" (а.с. 11).

Згідно висновків акту встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунку коригування, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 ПК України, на яких відповідно до вимог ст.ст. 192 та 201 ПК України покладено обов`язок щодо такої реєстрації.

Встановлено порушення терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН, а саме:

1) за квітень 2017 року №14 на загальну суму 387935,20 грн. (дата виписки - 30.04.2017 року, дата реєстрації - 16.05.2017 року, кількість днів затримки - 1);

2) за травень 2017 року №20 на загальну суму 38830,40 грн. (дата виписки - 31.05.2017 року, дата реєстрації - 16.06.2017 року, кількість днів затримки - 1);

3) за травень 2017 року №21 на загальну суму 20371,60 грн. (дата виписки - 31.05.2017 року, дата реєстрації - 19.06.2017 року, кількість днів затримки - 4);

4) за липень 2017 року №20 на загальну суму 217103,40 грн. (дата виписки - 14.07.2017 року, дата реєстрації - 17.08.2017 року, кількість днів затримки - 17);

5) за липень 2017 року №18 на загальну суму 63454,60 грн. (дата виписки - 31.07.2017 року, дата реєстрації - 17.08.2017 року, кількість днів затримки - 2);

6) за липень 2017 року №17 на загальну суму 28833,33 грн. (дата виписки - 31.07.2017 року, дата реєстрації - 17.08.2017 року, кількість днів затримки - 2);

7) за липень 2017 року №21 на загальну суму 34999,20 грн. (дата виписки - 31.07.2017 року, дата реєстрації - 17.08.2017 року, кількість днів затримки - 2);

8) за липень 2017 року №19 на загальну суму 248209,80 грн. (дата виписки - 31.07.2017 року, дата реєстрації - 17.08.2017 року, кількість днів затримки - 2);

9) за вересень 2017 року №22 на загальну суму 84265,40 грн. (дата виписки - 30.09.2017 року, дата реєстрації - 17.10.2017 року, кількість днів затримки - 2);

10) за вересень 2017 року №21 на загальну суму 69000,00 грн. (дата виписки - 30.09.2017 року, дата реєстрації - 17.10.2017 року, кількість днів затримки - 2);

11) за жовтень 2017 року №9 на загальну суму 46950,00 грн. (дата виписки - 10.10.2017 року, дата реєстрації - 16.11.2017 року, кількість днів затримки - 16);

12) за жовтень 2017 року №11 на загальну суму 35930,59 грн. (дата виписки - 31.10.2017 року, дата реєстрації - 16.11.2017 року, кількість днів затримки - 1);

13) за жовтень 2017 року №10 на загальну суму 28831,60 грн. (дата виписки - 25.10.2017 року, дата реєстрації - 16.11.2017 року, кількість днів затримки - 1);

14) за листопад 2017 року №24 на загальну суму 180520,50 грн. (дата виписки - 30.11.2017 року, дата реєстрації - 18.12.2017 року, кількість днів затримки - 3);

15) за листопад 2017 року №25 на загальну суму 79981,40 грн. (дата виписки - 30.11.2017 року, дата реєстрації - 18.12.2017 року, кількість днів затримки - 3);

16) за грудень 2017 року №22 на загальну суму 6300,00 грн. (дата виписки - 31.12.2017 року, дата реєстрації - 19.01.2018 року, кількість днів затримки - 4);

17) за січень 2018 року №6 на загальну суму 68320,00 грн. (дата виписки - 31.01.2018 року, дата реєстрації - 19.02.2018 року, кількість днів затримки - 4);

18) за січень 2018 року №5 на загальну суму 130855,20 грн. (дата виписки - 31.01.2018 року, дата реєстрації - 19.02.2018 року, кількість днів затримки - 4);

19) за травень 2018 року №28 на загальну суму 246243,20 грн. (дата виписки - 31.05.2018 року, дата реєстрації - 18.06.2018 року, кількість днів затримки - 3);

20) за травень 2018 року №29 на загальну суму 246243,20 грн. (дата виписки - 31.05.2018 року, дата реєстрації - 18.06.2018 року, кількість днів затримки - 3).

Не погоджуючись з висновками акту перевірки №39970/15-32-12-07/30863834 від 19.11.2018 року, 03.12.2018 року позивач подав до ГУ ДФС в Одеській області заперечення на акт перевірки (а.с. 12-14).

За результатами розгляду заперечень ТОВ "ФОРТУНА" листом ГУ ДФС в Одеській області від 12.12.2018 року №17683/10/15-32-53-06-06 висновки акта №39970/15-32-12-07/30863834 від 19.11.2018 року залишено без змін (а.с. 30-32).

На підставі висновків акта перевірки №39970/15-32-12-07/30863834 від 19.11.2018 року та відповіді на заперечення 12.12.2018 року №17683/10/15-32-53-06-06, та за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період - квітень, травень, липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, січень, травень 2018 року, ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Н" від 13.12.2018 року №0041195306, згідно з яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1999125,22 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 10% від суми ПДВ - у розмірі 199912,52 грн., та за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 264053,40 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 20% від суми ПДВ - у розмірі 52810,68 грн. (а.с. 33).

Не погоджуючись з прийнятим ГУ ДФС в Одеській області податковим повідомленням-рішенням від 13.12.2018 року №0041195306, 30.12.2018 року позивач подав до ДФС України скаргу на податкове повідомлення-рішення (а.с. 35-40).

За результатами розгляду скарги ТОВ "ФОРТУНА", 06.03.2019 року ДФС України прийняла рішення №10832/6/99-99-11-06-01-25, яким податкове повідомлення-рішення від 13.12.2018 року №0041195306 залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 43-47).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п.20.1.4. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За нормами п. 75.1. ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).

Відповідно до абзацу 2 п.п.75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно зі ст.76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Відповідно до п.п.14.1.60 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

Для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

Для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 цієї статті перебіг зазначеного строку переривається на період зупинення їх реєстрації та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Відповідно до п.200-1.3 ст.200-1 Податковогокодексу України, платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (УНакл), обчислену за такою формулою:

УНакл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ; де:

УНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, крім сум податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником;

УПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.

Під час розрахунку показника ?ПопРах також враховується сума коштів у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку. При цьому для поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов`язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.

Порядок та строки врахування таких сум у системі електронного адміністрування податку встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Не враховуються в обрахунку показника ?ПопРах суми, зараховані на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку з:

а) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг (крім зернових та технічних культур та продукції тваринництва, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу);

б) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання зернових та технічних культур, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу;

в) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу.

?Овердрафт - сума середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу.

Показник ?Овердрафт щокварталу (протягом перших шести робочих днів такого кварталу) підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців станом на дату такого перерахунку, були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком.

Платникам податку, які станом на 1 січня 2016 року зареєстровані платниками податку на додану вартість менш як 12 звітних (податкових) місяців, а також платникам, зареєстрованим платниками податку на додану вартість після 1 січня 2016 року, - таке збільшення здійснюється протягом перших шести робочих днів кварталу, що настає за кварталом, в якому строк такої реєстрації досягає 12 звітних (податкових) місяців.

УНаклВид - загальна сума податку за складеними платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

УВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань та результатів перевірок, що проводяться відповідно до цього Кодексу;

УПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників УНаклОтр та УНаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників УНаклОтр, УНаклВид та УМитнвикористовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.

Під час обрахунку суми УНакл також використовуються показники, визначені пунктами 34, 34-1 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.

Сума ?Накл платника, реорганізованого шляхом приєднання, злиття, перетворення, сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи, використовується під час обрахунку суми ?Накл правонаступника такого платника податку.

Сума ?Накл платника, реорганізованого шляхом поділу (з якого здійснюється виділ), сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи такого платника (державної реєстрації створення юридичної особи правонаступника), використовується під час обрахунку суми ?Накл правонаступника такого платника податку пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом.

Згідно п.200-1.9 ст.200-1 Податковогокодексу України, якщо у платника податку загальна сума податкових зобов`язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (?Перевищ), а сума, визначена пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу (?Накл), є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, що дорівнює значенню показника ?Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов`язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов`язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов`язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника ?ПопРах незалежно від значення показника ?Накл, визначеного відповідно до пункту 200-1.3 цієї статті.

Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, тільки податкові накладні за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (?Перевищ).

Згідно п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.

Згідно абзацу 6 пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України, розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Відповідно до акта перевірки, підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слугували висновки контролюючого органу про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних позивачем за квітень, травень, липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, січень, травень 2018 року та зареєстрованих в порушення вимог пункту 120-1 статті 120 ПК України.

Як зазначив відповідач, всі податкові накладні/розрахунки коригування складені ТОВ «ФОРТУНА» з 01.07.2015 року та зареєстровані в ЄРПН приймають участь в обрахунку реєстраційної суми, зокрема показників ?НаклВид, ?НаклОтр, ?НаклПеревищ.

Відповідно до п.42-1.10 ст.42-1 ПК України, платник податків звільняється від відповідальності у разі, коли у роботі електронного кабінету виявлена технічна та/або методологічна помилка і така помилка визнана технічним адміністратором та/або методологом електронного кабінету або її існування підтверджено рішенням суду. У такому разі штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом, за порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що спричинені технічною та/або методологічною помилкою у роботі електронного кабінету, не застосовуються, підстави для притягнення платника податків та/або його посадових осіб до адміністративної, кримінальної відповідальності відсутні. Ненарахування штрафних санкцій та/або пені за порушення, що спричинені технічною та/або методологічною помилкою у роботі електронного кабінету, закріплюється (реалізується) в програмному забезпеченні, яке застосовується для автоматичного розрахунку штрафних санкцій та/або пені за порушення податкового законодавства.

При цьому, дії контролюючого органу щодо роботи електронного кабінету та виявлені технічні та/або методологічні помилки позивачем не оскаржувалися.

Суд зазначає, що відомості щодо дати та часу першої подачі до реєстрації в ЄРПН 20 податкових накладних, зазначених в акті перевірки від 19.11.2018 року, та докази підтвердження відмови контролюючого органу в реєстрації цих накладних ТОВ «ФОРТУНА» на вимогу суду не надано.

Тобто, позивач не підтвердив суду ту обставину, що зазначені в Акті перевірки податкові накладні подавалися до реєстрації в ЄРПН у визначені п.201.10 ст.201 ПК України строки, але при цьому безпідставно не були зареєстровані податковим органом.

Таким чином, судом встановлено, що податкові накладні, які відображені в акті перевірки, були вперше подані позивачем датами, які вказані в акті перевірки.

Також суд зазначає, що оскаржуване рішення відповідача відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України, оскільки воно прийняте: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРТУНА" є безпідставними та не підлягають задоволенню, а тому в їх задоволенні належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРТУНА" (адреса: вул. Ак. Вільямса, 93, а/с, 104, м. Одеса, 65122, код ЄДРПОУ 30863834) до Головного управління ДФС в Одеській області (адреса: вул.Семінарська, буд.5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0041195306 від 13.12.2018 року - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 29 липня 2019 року.

Суддя В.В. Андрухів

.