
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.002469
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 липня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сакалоша В.М.,
секретаря судового засідання Гулкевича В.О.,
представники сторін не прибули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов`язання до вчинення дій,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі - Адміністрація ДПС України, відповідач), в якому з урахуванням заяви про зміну в предметі позову (вх.№24480 від 11.07.2019) просить суд:
- зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2018 за № 704, включивши в таку посадовий оклад у розмірі 7300,00 грн., оклад за військовим званням підполковник у розмірі 1490,00 гривень, надбавку за вислугу років у розмірі 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавку за кваліфікацію «майстер» у розмірі 7%, надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у січні місяці 2018 року за посадою заступник начальника загону з озброєння-начальник технічної частини прикордонного загону Державної прикордонної служби України, для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.
Ухвалою судді від 20.05.2019 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін.
Позовні вимоги з урахуванням заяви про зміни в предметі позову обґрунтовані наступним. Листом Адміністрації ДПС України позивачу відмовлено в задоволенні його заяви про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2019. Позивач зазначає, що після звільнення зі служби йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та п. 3 Порядку № 45 відповідачем оформлено і подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області довідку за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 про розміри грошового забезпечення, визначені у п.1 постанови Кабміну № 103, в якій зазначив тільки три складові, які враховуються для перерахунку з 01.01.2018 року пенсії позивача: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Як на підставу прийняття рішення про відмову, відповідач посилався на виконання ним вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Позивач, вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права, свободи та інтереси.
Відповідач надав відзив на позовну заяву та на заяву про зміну предмету позову (вх.№2365ел від 24.07.2019). у наданому до суду відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Звертав увагу на те, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідає вимогам пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 та пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Окрім цього, представник відповідача зазначив, що посадові особи Адміністрації Державної прикордонної служби України є виконавцями вимог Законів, і не мають повноважень їх тлумачити або застосовувати по іншому, ніж вказано у Законі. Тобто, довідка, що була надана Адміністрацією Державної прикордонної служби України до Головного Управління Пенсійного фонду України в Львівській області складена та оформлена відповідно до чинного законодавства, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин. Відповідач вважає, що діяв, виключно в межах та у спосіб, який визначений законодавством України. Всі документи для перерахунку пенсії позивачу, в тому числі довідку, за формою згідно з додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України №45, з визначеними видами грошового забезпечення, а саме: оклад за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач обіймав на дату звільнення із служби були подані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області своєчасно.
У судове засідання сторони не з`явилися, були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Від відповідача отримано клопотання про розгляд справи та прийняття рішення без представника Адміністрації ДПС України.
Відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 звільнений з військової служби у 2008 році, є пенсіонером і педебуває на пенсійному обліку Головного управління Пенсійного Фонду у Львівській області.
Відповідно до наявного в матеріалах справи Протоколу за пенсійною справою 1310003045 від 30.12.2008 позивачу Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області було призначено пенсію позивачу із розрахунку 89 % грошового забезпечення, до складу якого входить посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, що підтверджується наявними в матеріалах справи.
Відповідачем на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та п.3Порядку № 45 оформлено і подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області довідку від 31.03.2018 № 11/4824 за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 про розміри грошового забезпечення, визначені у п.1 Постанови № 103.
Як вбачається з вищезгаданої довідки, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 31.03.2018 року становить 12 480,00 гривень, в тому числі: посадовий оклад - 6 910,00 гривень, оклад за військовим званням підполковник - 1 410,00 гривень та надбавка за вислугу років 50% - 4 160,00 гривень.
Разом з цим, суд враховує, що рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.18 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.19, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Згідно з частиною другою статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Статтею 255 КАС України визначено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Отже, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, внесені Постановою №103, втратили чинність з 05.03.2019.
Суд зауважує, що згаданим вище рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.18 у справі №826/3858/18 пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 визнано протиправними та нечинними.
Так, визнання нормативно-правового акта нечинним має наслідком втрату таким актом чинності з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Поряд з цим, визнання нормативно-правового акта протиправним означає, що даний акт за своїм змістом не відповідає актам вищої юридичної сили з моменту його ухвалення.
Не погоджуючись із тим, що Адміністрацією Державної прикордонної служби включено в довідку від 31.03.2018 № 11/4824 тільки оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, позивач звернувся із заявою від 10.03.2019 до відповідача про оформлення та направлення до органу Пенсійного фонду нової довідки з включенням до неї щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувалися станом на 01.03.2018 за посадою з якої позивача звільнено зі служби.
Листом від 15.04.2019року № 11/Ж-4270 відповідачем відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_2 про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення із включенням в неї, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувались станом на 01.01. 2018 за посадою, з якої його звільнено зі служби.
Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив йому у виготовленні нової довідки із включенням надбавки та премії, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Здійснюючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, у тому числі осіб із числа військовослужбовців Прикордонних військ України.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Частиною 1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч.3 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
З наведених норм вбачається, до складу грошового забезпечення військовослужбовця входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 15 Закону № 2011-XII визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно з ч.3 ст.43 Закону 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонером на час перерахунку.
Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розмір раніше призначених пенсій.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 прийнято Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), прийняття якої призвело до того, що встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу за посадовими окладами і окладами за військовими (спеціальними) званнями значно перевищують ті, які існували до прийняття цієї Постанови, що стало безумовною підставою для перерахунку пенсії вказаній категорії осіб на підставі статей 51 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військово-службовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 Порядку № 45 державні органи у п`ятиденний термін після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, повинен повідомити про це Пенсійний фонд України, який повідомляє у п`ятиденний термін з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях та м. Києві (надалі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та надають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки рол розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Пунктом 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (в редакції до прийняття КМУ Постанови № 103 від 21.02.2018) для перерахунку пенсії грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
1. Посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
2. Надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
3. Щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
4. Інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
5. Щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно- технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробовування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувались їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Згідно абз.7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Також, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова №103) постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 23.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) внесені зміни до Порядку № 45, а саме:
- пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням»;
- додаток № 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Тобто, Постановою №103 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років; додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.
Зокрема, окружний адміністративний суд м. Києва у рішенні від 12.12.18 у справі №826/3858/18 зазначив, що пункти 1 та 2 Постанови №103, встановлюють відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям, а пункт 5 і додаток 2 Порядку №45, звужують складові грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні пенсії, відтак звужують зміст вже існуючих прав.
У Рішенні Конституційного Суду України від 11.10.05 №8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод визначено як зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб, у Рішенні від 13.05.15 №4-рп/2015 констатував: "Аналіз наведених положень Закону (2262-ХІІ) вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63)".
Також в даному Рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, з огляду на визнання нечинними положень Постанови №103, враховуючи норми Порядку №45 та Постанови №704, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Виходячи з цього, на момент відмови відповідача в оформленні та скеруванні нової довідки ОСОБА_1 був чинним пункт 5 та додаток 2 Порядку № 45, який діяв в редакції до 24.02.2018 (дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів від 21.02.2018 № 103, якою внесено відповідні зміни до зазначеного Порядку).
Пунктом 2 Постанови № 704 визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктами 5-6 та Додатком 15 Постанови № 704 визначені щомісячні та одноразові додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Серед таких, зокрема, надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням; надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірах та порядку, визначених законодавством; надбавка за кваліфікаційну категорію військовослужбовцям медичного і фармацевтичного складу для осіб офіцерського складу, які займають посаду лікарів (окрім лікарів-хірургів, що оперують хворих у підрозділах - стаціонарах), які мають першу кваліфікаційну категорію у розмірі 5 % до посадового окладу та премія.
Позивач у позовній заяві просить суд зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2018 за № 704, включивши в таку посадовий оклад у розмірі 7300,00 грн., оклад за військовим званням підполковник у розмірі 1490,00 гривень, надбавку за вислугу років у розмірі 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавку за кваліфікацію «майстер» у розмірі 7%, надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у січні місяці 2018 року за посадою заступник начальника загону з озброєння-начальник технічної частини прикордонного загону Державної прикордонної служби України, для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018.
Однак позивачем не надано доказів того, що при виході на пенсію позивач отримував надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, надбавку за кваліфікацією «майстер» у розмірі 7%.
Що стосується дати з якої потрібно здійснити перерахунок пенсії суд звертає увагу на те, що право на перерахунок пенсії у ОСОБА_1 виникло з дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а саме з 01.03.2018, а не з 01.01.2018, як зазначено позивачем.
Виходячи з вищевикладено, суд вважає за доцільно відновити порушені права позивача, шляхом зобов`язання Адміністрації Державної прикордонної служби України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018 нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2018, включивши в таку посадовий оклад, оклад за військовим званням підполковник, надбавку за вислугу років у розмірі 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за кваліфікацією «майстер», надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у січні місяці 2018 року за посадою з якої позивача звільнено з військової служби.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій з урахуванням вимог, встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, однак, враховуючи визнання нечинними положень Постанови №103, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов слід задовольнити частково.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов`язання вчинити дії, - задоволити частково.
Зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26; ЄДРПОУ 00034039) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018 року нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2018, включивши в таку посадовий оклад, оклад за військовим званням підполковник, надбавку за вислугу років у розмірі 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за кваліфікацією «майстер», надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у січні місяці 2018 року за посадою заступник начальника загону з озброєння - начальника технічної частини прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
У решті позовних вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 30.07.2019.
Суддя В.М. Сакалош