Рішення № 83318518, 24.07.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2019
Номер справи
560/1594/19
Номер документу
83318518
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 560/1594/19

РІШЕННЯ

іменем України

24 липня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.

за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача - ОСОБА_1 , представника відповідача - Левицького В.Б. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Ярмолинецької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Ярмолинецької селищної ради, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення № 18 від 19.03.2019 25 сесії сьомого скликання Ярмолинецької селищної ради "Про розгляд заяви ОСОБА_2 ".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваним рішенням йому було відмовлено у наданні дозволу на розробку документації із питань землеустрою щодо відведення земельної ділянки з подальшою передачею у власність, оскільки, відповідач вважає, що вказані земельні ділянки, одна перебуває у власності гр. ОСОБА_3 , інша - відповідно до Проекту детального планування мікрорайону на земельній ділянці 25.8 га., під житлове індивідуальне і малоповерхове будівництво для організацій і установ смт. Ярмолинці, 1991 р. передбачена для розташування об`єктів технічної інфраструктури - розміщення ГРП для безперебійного достачання газу населенню, ТП. В межах населеного пункту смт. Ярмолинці Ярмолинецького району Хмельницької області, ніби-то, землі запасу в категорії - землі житлової та громадської забудови, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарчих будівель та споруд не рахується. Із обґрунтуваннями для відмови у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою погодитися не може, оскільки вважає, що відповідач надав відмову із формальних підстав. Також зазначив, що на засіданні постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології, раціонального використання природних ресурсів, промисловості, енергетики, будівництва, транспорту, зв`язку, торгівлі та підприємництва, яке відбулося перед черговою сесією 19.03.2019, був відсутній кворум депутатів. Крім того, запрошені представники Ярмолинецької філії Хмельницькоблгазу та Ярмолинецької РЕМу повідомили про те, що їм із урахуванням захисних смуг, потрібно 0,03 га., в т. ч., як в наявності за вказаним місцем розташуванням є 25,8 га., тобто, розмір земельної ділянки дозволяє розташувати і ГРП, і ТП, а також надати позивачу земельну ділянку для забудови. Зауважує, що чинним в Україні законодавством не передбачено прив`язка до конкретної земельної ділянки, а орієнтовне місце розташування, позивач вважає, що це є однією із підстав для скасування рішення №18 сесії Ярмолинецької селищної ради від 19.03.2019. Враховуючи зазначене, вимушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав, свобод та інтересів.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.05.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

Відповідач у строк встановлений судом, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений податковим законодавством, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Ухвалою суду від 12.07.2019 адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Ярмолинецької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, суд вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, просив суд в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд встановив наступне.

19.09.2018 до Ярмолинецької селищної ради надійшло дві заяви від ОСОБА_2 (вхід. № 323 та вхід. № 324), щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки житлової та громадської забудови, орієнтовною площею 0,15 га, з метою подальшою передачею безоплатно у власність для здійснення будівництва житлового будинку з господарчими будівлями та спорудами в межах населеного пункту Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

Рішенням №54 від 28.11.2018 22 сесії сьомого скликання Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області "Про розгляд заяв ОСОБА_2 " вирішено:

1. Відмовити ОСОБА_2 в задоволенні його заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у власність площею 0,15 га, оскільки згідно схеми бажаного місця розташування земельної ділянки на графічному матеріалі позначено земельні ділянки, що знаходяться у власності та користуванні ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ( на вх. № 324 від 19.09.2018);

2. Відмовити ОСОБА_2 в задоволенні його заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у власність площею 0,15 га, оскільки згідно схеми бажаного місця розташування земельної ділянки на графічному матеріалі позначено земельні ділянки, що знаходяться у власності та користуванні ОСОБА_6 , ОСОБА_4 (на вх. № 323 від 19.09.2018).

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.01.2019 адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано п.1 рішення Ярмолинецької селищної ради №54 від 28 листопада 2018 року. Зобов`язано Ярмолинецьку селищну раду повторно вирішити заяву ОСОБА_2 від 19.09.2018 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі. В решті вимог відмовлено.

19.03.2019 Ярмолинецька селищна рада на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 560/4194/18, розглянувши заяви ОСОБА_2 вхід. № 79 від 06.03.2019 та вхід. № 324 від 19.09.2018 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у власність площею по 0,15 га для будівництва індивідуального житлового будинку, та прийняла рішення № 18 "Про розгляд заяви ОСОБА_2 " згідно якого вирішила:

1. Відмовити ОСОБА_2 в задоволенні його заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність площею 0,15 га, оскільки згідно схеми бажаного місця розташування земельної ділянки на графічному матеріалі позначено земельну ділянку, що знаходяться у власності ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 (згідно Державного Акта на право приватної власності на землю серія НОМЕР_1 зареєстрованого 29.12.1994р. за № 29), (на Вх. № 324 від 19.09.2018р.);

2. Відмовити ОСОБА_2 в наданні дозволу щодо земельної ділянки по АДРЕСА_2 поблизу земельної ділянки АДРЕСА_2 . та земельних ділянок, що знаходяться у власності та користуванні ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 по АДРЕСА_1 , вона не може бути передана у власність оскільки відповідно до Проекту детального планування мікрорайону на земельній ділянці 25,8 га під житлове індивідуальне і малоповерхове будівництво для організацій і установ смт. Ярмолинці, 1991р. передбачена для розташування об`єктів технічної інфраструктури - розміщення ГРП для безперебійного постачання газу населенню, ТП. Дозвіл на розробку Проекту землеустрою щодо відведення даної ділянки на сесії селищної ради не надавався. В межах населеного пункту смт. Ярмолинці Ярмолинецької селищної ради землі запасу в категорії - землі житлової та громадської забудови, дня будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд не рахуються;

Не погоджуючись з рішенням суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 14 Конституції України та ст. 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-III, а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Згідно з п. б) абз. 1 ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Відповідно до п. "а" ч. 2 ст. 83 ЗК України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Отже, згідно вказаних норм відповідач вправі розпоряджатись земельними ділянками, які належать до комунальної власності.

Згідно з частинами 1, 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до частини 2 статті 59 України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відтак, відповідно до норм Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідач наділений повноваженнями на вирішення питання про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов`язують прийняти рішення, а також визначають підстави, з яких таке рішення, може бути прийняте.

Підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало те, що земельні ділянки, які позивач бажає отримати у власність, відносяться до земель приватної власності громадян на підставі державних актів на право приватної власності на землю та передбачені для розташування об`єктів технічної інфраструктури - розміщення ГРП для безперебійного постачання газу населенню, ТП.

В судовому засіданні, з урахуванням графічного матеріалу та пояснень представника відповідача судом встановлено, що земельна ділянка, по АДРЕСА_1 , щодо якої позивач подавав заяву, дійсно перебуває у власності та користуванні ОСОБА_3 , що підтверджується наданим до суду Державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 зареєстрованим 29.12.1994 № 29, ОСОБА_4 , що підтверджується наданим до суду Державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 зареєстрованим 24.06.2008 № 010876500187 та ОСОБА_5 , що підтверджується наданим до суду Державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 зареєстрованим 27.03.1997 №187.

Окрім того, суд зазначає, що Хмельницький окружний адміністративний суд вирішуючи справу № 560/4194/18, встановив, що земельна ділянка, по АДРЕСА_1 , яку позивач бажає отримати у власність, відноситься до земель приватної власності громадян ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , на підставі державних актів на право приватної власності на землю, що є доказами, які підтверджують право приватної власності осіб ( ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 ) на земельні ділянки по АДРЕСА_1 , які є їх приватною власністю.

Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, якщо земельна ділянка належить до приватної власності, то у відповідача відсутні повноваження розпоряджатись такою земельною ділянкою, в тому числі і надавати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо її відведення у власність, оскільки це протиправно.

Враховуючи положення Земельного кодексу України та встановлене вище, суд дійшов висновку, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 , про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо якої просив позивач, не належить до передачі у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України.

В свою чергу, враховуючи, що в заяві позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 поблизу земельної ділянки по АДРЕСА_2 ., зазначається бажане місце розташування земельної ділянки, Ярмолинецькою селищною радою на сесії селищної ради розглянуто можливість надання зазначеної земельної ділянки позивачу, та встановлено, що остання ще з 1991 року згідно Проекту детальної планіровки мікрорайону на земельній ділянці 25,8 га передбачена для розташування об`єктів технічної інфраструктури, а саме: розміщення ГРП для безперебійного постачання газу населенню, трансформаторної підстанції та теплоцентралі.

Даний факт підтверджується Проектом детальної планіровки мікрорайону на земельній ділянці 25,8 га під житлове індивідуальне і малоповерхове будівництво для організацій та установ смт. Ярмолинці, рекомендаціями комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології, раціонального використання природних ресурсів, промисловості, енергетики, будівництва, транспорту, зв`язку, торгівлі та підприємництва від 15.03.2019 та від 18.03.2019, а також Генеральним планом смт. Ярмолинці.

Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Частинами 1, 2 статті 20 Земельного кодексу України визначено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Матеріали справи містять належні докази, що земельна ділянка, відмова у наданні дозволу на яку визначена у п. 2 рішення 25 сесії сьомого скликання Ярмолинецької селищної ради № 18 від 19.03.2019 "Про розгляд заяви ОСОБА_2 ", передбачена для розташування об`єктів технічної інфраструктури. Зміни до наявних проектів землеустрою не здійснювалися.

Окрім того, судом враховано, що при прийнятті рішення, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які позивач бажає отримати для передачі у власність, депутати Ярмолинецької селищної ради проголосували за - 13+1(голова), проти - 0, утримався - 1, не голосував - 0.

Таким чином, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідач під час прийняття рішення про відмову позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, не порушив вимоги статей 118, 122 та 123 Земельного кодексу України та вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Представником позивача протилежного суду не доведено.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи з аналізу вказаних норм, суд дійшов висновку, що рішення 25 сесії сьомого скликання Ярмолинецької селищної ради № 18 від 19.03.2019 "Про розгляд заяви ОСОБА_2 " відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, у зв`язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що в задоволенні позову відмовлено, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Ярмолинецької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення 25 сесії сьомого скликання Ярмолинецької селищної ради № 18 від 19.03.2019 "Про розгляд заяви ОСОБА_2 " - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 липня 2019 року

Позивач:ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) Відповідач:Ярмолинецька селищна рада (вул. Центральна, 4, смт. Ярмолинці, Ярмолинецький район, Хмельницька область, 32100 , код ЄДРПОУ - 05399248)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький