Рішення № 83318397, 23.07.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2019
Номер справи
819/649/17
Номер документу
83318397
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №819/649/17

23 липня 2019 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Ногас С.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Головного управління ДФС у Тернопільській області Кущик А.Ю., довіреність №690/10/19-00-10-04-11/3539 від 14.02.2019

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління ДФС у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Тернопільське відділення публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

20.04.2017 позивач ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Тернопільське відділення публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" в якому позивач просить визнати протиправним і скасувати:

- акт Головного управління ДФС у Тернопільській області про результати документальної позапланової перевірки №339/19-00-13-02/2859202920 від 28.08.2017 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 за період з 01.01.2015 по 31.12.2015;

- податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.03.2017 №0003141302

- податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.03.2017 №0003131302.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач безпідставно дійшов висновку про виникнення у позивача податкової заборгованості з анульованого (прощеного) боргу за кредитним договором, оскільки позивач ніякого додаткового блага від банківської установи не отримав. Також зазначено, що в результаті реалізації договірних правовідносин між позивачем та банком, позивачем повернуто банку суму грошей більшу, ніж була отримана в якості кредиту.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.04.2017 позовну заяву залишено без руху, позивачеві надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

28.04.2017 позивачем через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду подано заяву про усунення недоліків та про зменшення позовних вимог.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.05.2017 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до судового розгляду на 06.06.2017.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.03.2017 №0003141302 та від 29.03.2017 №0003131302.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2017 задоволено апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Тернопільській області.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2017 року в справі № 819/649/17 скасовано та прийнято нову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк" про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовлено.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.02.2019 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2017 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року скасувати, а справу №819/649/17 направлено на новий розгляд до Тернопільського окружного адміністративного суду.

02.04.2019 адміністративна справа №819/649/17 надійшла до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу №819/649/17 передано судді Мартиць О.І.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 адміністративну справу 819/649/17 позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області, третя особа - Тернопільське відділення публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень прийнято до провадження. Визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, справу призначено до судового розгляду на 08.05.2019.

08.05.2019 в судовому засіданні розгляд справи відкладено до 10.06.2019 у зв`язку з неявкою позивача.

10.06.2019 ухвалою суду постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання продовжено процесуальні строки, розгляд справи відкладено до 01.07.2019.

01.07.2019 в судовому засіданні за клопотанням позивача оголошено перерву до 08.07.2019.

08.07.2019 у зв`язку з неявкою в судове засідання позивача та представника третьої особи розгляд справи відкладено до 23.07.2019.

В судовому засіданні

В судовому засіданні 15.07.2019 представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні 15.07.2019 просила відмовити в задоволенні позову з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

30.05.2008 між акціонерно-комерційним банком соціального розвитку "Укрсоцбанк" та ОСОБА_1 був укладений договір про надання відновлювальної кредитної лінії №770/38-518-08, про надання позивачу у кредит грошових коштів у сумі 14000 доларів США під 14 відсотків річних на споживчі цілі із строком повернення до 01 червня 2023 року.

У жовтні 2008 року між АКБ СР "Укрсоцбанк" та ОСОБА_1 , була укладена додаткова угода до договору про надання відновлювальної кредитної лінії №770/38-518-08, про встановлення із 20.10.2008 року процентної ставки за користуванням кредиту на рівні 15% відсотків річних.

Оскільки станом на 24.04.2015 утворилась заборгованість по сплаті кредиту, ПАТ "Укрсоцбанк", звернуся до Тернопільського міськрайонного суду із позовом про дострокове повернення усієї суми заборгованості по кредиту в розмірі 8858 доларів США 70 центів, що еквівалентно 199596,03 грн. по курсу НБУ станом на 24.04.2015, з яких: сума заборгованості за кредитом 7351,98 доларів США, що еквівалентно 165647,92 грн.; сума заборгованості за відсотками 1230,35 доларів США, що еквівалентно 27721,12 грн.; пеня за несвоєчасне повернення відсотків 276,37 доларів США, що еквівалентно 6226,99 грн.

24.07.2015 року Тернопільським міськрайонним судом ухвалено заочне рішення, яким задоволено вимоги банку в повному обсязі.

29.12.2015 між ПАТ "Укрсоцбанк" та ОСОБА_1 , був укладений договір про внесення змін №1 до договору кредиту №770/38-518-08. Згідно пунктів 2.1, 2.2 договору, заборгованість по кредиту становила 7351,98 доларів США, заборгованість по процентах за користуванням кредитом становила 1573,10 доларів США.

Відповідно до пункту 3 Договору, сторони прийшли до взаємної згоди внести наступні зміни до умов кредитування:

- що погашення заборгованості за договором кредиту в сумі 4463 доларів США здійснюється позивачем не пізніше 29 грудня 2015 року.

- що у разі якщо належним чином позивач виконає вищенаведену умову, то набуде право на анулювання Банком залишку заборгованості за договором кредиту у рівнозначному розмірі в 4463 доларів США.

Згідно заяви на сплату заборгованості згідно умов опції 50-50 з частковим анулюванням позивач просила здійснити анулювання (прощення) заборгованості за договором кредиту в загальній сумі 4463 доларів США, з якої: основна сума заборгованості по кредиту складає 2889,90 доларів США, заборгованість за процентами складає 1573,10 доларів США.

29.12.2015 року, позивач внесла на рахунок ПАТ "Укрсоцбанк" грошову суму в валюті кредиту, в розмірі 4463 долари США, що становило 106252,79 грн., що підтверджується копією квитанції ПАТ "Укрсоцбанк" № FJB15363777000065 від 29.12.2015.

Таким чином договір кредиту №770/38-518-08 було припинено в зв`язку із повним його виконанням, що підтверджується довідкою начальника Тернопільського відділення ПАТ "Укрсоцбанк" №09.202-86/96-23201 від 30.12.2015.

На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.2 статті 75, підпункту 78.1.2 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України та наказу Головного управління ДФС у Тернопільській області №122 від 01.02.2017 представником контролюючого органу проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 , за період з 01.01.2015 по 31.12.2015, яка оформлена актом про результати документальної позапланової невиїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору №359/19-00-13-02/ НОМЕР_1 від 28.02.2017.

Перевіркою встановлені наступні порушення:

- абзацу "д" підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164, підпункту "в" пункту 176.1 статті 176, статті 179 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано суму податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб за 2015 рік в сумі - 20515,38 грн.;

- пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано військового збору за результатами отриманих доходів у вигляді додаткового блага за 2015 рік в сумі 1584,33 грн.

Позивач не погодившись із висновками перевірки вказаного акту подала свої заперечення до Головного управління ДФС у Тернопільській області, однак розглянувши дане заперечення, контролюючий орган дійшов висновку, що результати перевірки є обґрунтованими та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.

На підставі акта перевірки №359/19-00-13-02/ НОМЕР_1 від 28.02.2017 Головним управлінням ДФС у Тернопільській області прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:

- №0003141302 від 29.03.2017 року, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 25644,23 грн., з них 20515,38 - за податковим зобов`язанням, 5128,85 - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0003131302 від 29.03.2017 року, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем військовий збір на суму 1980,41 грн., з них 1584,33 за податковим зобов`язанням, 396,08 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Згідно матеріалів справи, проведення даної перевірки позивача зумовлено відомостями із ЦБДРФО, даними Тернопільської ОДПІ по формі 1-ДФ, відповіді ПАТ "Укрсоцбанк" №11.1-186/79-780 від 23.06.2016, а також не подання позивачем ОСОБА_1 податкової декларації про майновий стан і доходи за 2015 р.

ПАТ "Укрсоцбанк" відобразив суму анульованого основного боргу в сумі 105621,89 грн. в "Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку" (1-ДФ) за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано за рахунок резерву, а саме в звітності за 4 квартал 2015 р. з ознакою доходу "126" - додаткове благо.

Контролюючим органом надіслано лист від 07.06.2016 №19468/19-18-13-03 на адресу ПАТ "Укрсоцбанк" про надання відомостей про отриманого додаткового блага позивачем.

Згідно відповіді ПАТ "Укрсоцбанк" від 23.06.2016 №11.1-186/79-780, сума доходу у вигляді анульованої основної суми кредитної заборгованості становить 106230,89, сума доходу, що не підлягає оподаткуванню - 609,00 грн., сума нарахованого та виплаченого доходу, відображена в 1-ДФ - 105621,89

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі ПК України).

Згідно з пунктом 162.1 статті 162 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), платниками податку з доходів фізичних осіб є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Відповідно до пункту 163.1 статті 163 ПК України, об`єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Підпунктом 164.1 статті 164 ПК України визначено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді: основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов`язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Кредитор зобов`язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов`язаний виконати всі обов`язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом (підпункт "д" 164.2.17 пункт 164.2 статті 164 ПК України).

За змістом підпункту 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 ПК України, дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді: а) процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України; б) доходів від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих в Україні портів; в) доходів від продажу рухомого та нерухомого майна, доходів від відчуження корпоративних прав, цінних паперів, у тому числі акцій українських емітентів; г) доходів, отриманих у вигляді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України; ґ) доходів страховиків - резидентів від страхування ризиків страхувальників - резидентів за межами України; д) інших доходів від діяльності, у тому числі пов`язаних з повною або частковою переуступкою прав та обов`язків за угодами про розподіл продукції на митній території України або на територіях, що перебувають під контролем контролюючих органів (у зонах митного контролю, на спеціалізованих ліцензійних митних складах тощо); е) спадщини, подарунків, виграшів, призів; є) заробітної плати, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов трудового та цивільно-правового договору; ж) доходів від зайняття підприємницькою та незалежною професійною діяльністю.

В свою чергу, згідно підпункту 14.1.47 пункту 14.1 статті 14 ПК України, додаткові блага кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов`язаний з виконанням обов`язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).

Відповідно до підпункту 165.1.55 пункту 165.1 статті 165 ПК України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов`язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності.

Таким чином, законодавець під додатковим благом розуміє тільки основну суму боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, і не включає в цю суму боргу (кредиту) проценти, нараховані за користування кредитом, комісії та/або штрафні санкції (пеню), прощені (анульовані) кредитором.

З 01.01.2015 Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71- VIII, який набрав чинності з 01.01.2015, запроваджено військовий збір.

Відповідно до підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (зі змінами та доповненнями), платниками збору є особи, визначені пункту 162.1 статті 162 ПК України.

Згідно з пунктом 162.1 статті 162 ПК платниками є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 ПК України (підпункт 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України), зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Ставка збору становить 1,5% об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України (підпункт 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПК України (підпункт 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України).

Відповідно до підпункту "в" 168.4.5 пункту 168.4 статті 168 ПК України фізична особа, відповідальна згідно з вимогами розділу IV ПК України за нарахування та утримання збору, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету, зокрема: в інших випадках - за її податковою адресою.

Суд звертає увагу, що із суми прощеної (анульованої) заборгованості за кредитним договором, доходом може вважатися лише та сума, яка фактично була надана банком у вигляді кредиту, тобто тіло кредиту, а штрафні санкції за неналежне виконання умов договору у вигляді пені та відсотків, які нараховані банком відповідно до умов договору, не можуть вважатися доходом платника податків, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Тому в разі прощення кредитором боргу відсотки, штрафні санкції та пеня нараховані на тіло такого боргу не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподаткованого доходу, відповідно і не оподатковується.

В ході судового розгляду справи з урахуванням наявних в матеріалах справи довідки ПАТ "Укрсоцбанк" від 23.06.2016 №11.1-186/79-780 "Про надання інформації" та договору про внесення змін №1 до Договору кредиту №770/38-518-08, а також довідки ПАТ "Укрсоцбанк" від 08.11.2016 №10.1-186/96-19886 судом встановлено та не заперечується сторонами, що прощена банком сума боргу згідно договору про внесення змін №1 до договору кредиту №770/38-518-08 становить 4463 доларів США та складається з основного боргу - 2889,90 доларів США, заборгованість за процентами складає - 1573,10 доларів США.

Згідно квитанції ПАТ "Укрсоцбанку" від 29.12.2015 №FJB1536377000065, позивачем сплачено на рахунок банку грошову суму в валюті кредиту в розмірі 4463 долари США, що становило 106252,79 грн.

Суд зазначає, що визначальною ознакою доходу платника податку, як об`єкта та бази оподаткування податком з доходу фізичних осіб у вигляді додаткового блага є фактичне отримання такого доходу платником податку в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах. А відповідно анулювання кредитної заборгованості, що включає заборгованість за процентами не є фактичним отриманням доходу в розумінні Податкового кодексу та не може визначатись як додаткове благо у вигляді суми боргу платника податку, анульованого кредитором за його самостійним рішенням.

Так, згідно довідки ПАТ "Укрсоцбанку" №10.1-186/96-19886 від 8 листопада 2016 наданої клієнту банка ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) про те, що по кредиту згідно договору кредиту №770/38-518-08 від 30.05.2008 укладеного з ПАТ "Укрсоцбанк" МФО 300023, в рахунок погашення заборгованості за період з 30.05.2008 по 08.11.2016 було перераховано наступні суми, зокрема в графі "сплачений бог за кредитом" під №56 від 29.12.15 зазначена сплата 2889,90 доларів США, в графі "сплачені відсотки за кредитом" під №56 від 29.12.15 зазначена сплата 1573,10 доларів США.

Крім того, згідно розрахунку податку на доходи фізичних осіб за 2015 рік ОСОБА_1 виконаного виходячи з прощеної основної суми боргу в розмірі 2889,9 доларів з врахуванням зауважень позивача щодо загальної суми прощеного боргу 4463 доларів, офіційного курсу долара на момент прощення (29.12.2015) видно, що:

- сума анульованої кредитної заборгованості 68192,24 грн., сума податку на доходи фізичних осіб 13029,45 грн., сума штрафної санкції 2357,36 грн.;

- військовий збір з суми основного боргу 1022,88 грн., сума штрафної санкції 255,72 грн.;

Системний аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), що призвело до безпідставного збільшення податкового навантаження на платника податків.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову шляхом:

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.03.2017 №0003141302 за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в частині визначення податкового зобов`язання в розмірі 7485,93 грн., в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1871,49 грн.

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.03.2017 №0003131302 за платежем військовий збір в частині визначення податкового зобов`язання у розмірі 561,45 грн., в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 140,36 грн.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, враховуючи наведене, суд вважає, що слід відмовити в задоволенні позовних вимог в частині про визнання протиправними та скасування:

- податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.03.2017 №0003141302 за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в частині визначення податкового зобов`язання у розмірі 13029,45 грн., в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3257,36 грн.;

- податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.03.2017 №0003131302 за платежем військовий збір в частині визначення податкового зобов`язання у розмірі 1022,88 грн., в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 255,72 грн.

Тому заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Тернопільське відділення публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.03.2017 №0003141302 за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в частині визначення податкового зобов`язання в розмірі 7485,93 грн., в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1871,49 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.03.2017 №0003131302 за платежем військовий збір в частині визначення податкового зобов`язання у розмірі 561,45 грн., в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 140,36 грн.

В задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування:

- податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.03.2017 №0003141302 за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в частині визначення податкового зобов`язання у розмірі 13029,45 грн., в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3257,36 грн.;

- податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.03.2017 №0003131302 за платежем військовий збір в частині визначення податкового зобов`язання у розмірі 1022,88 грн., в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 255,72 грн. відмовити.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач - Головне управління ДФС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1 м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 39403535))

третя особа - Тернопільське відділення публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" (місцезнаходження: вул. С.Качали, 5 м. Тернопіль, 46001.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 29 липня 2019 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.