Ухвала суду № 83314468, 24.07.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2019
Номер справи
806/1775/18
Номер документу
83314468
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

24 липня 2019 року м. Житомир справа № 806/1775/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панкеєвої В.А.,

секретар судового засідання Бондаренко Д.А.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1 ,

представників відповідача Погорлецького Є.А., Коляди І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

В провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.06.2018 позов задоволено, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов`язано провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки УМВС України в Житомирській області від 23 травня 2017 року № 85/7213 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.36-40).

Позивач подавав заяву про ухвалення додаткового рішення у даній справі (а.с.44).

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 у задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення відмовлено (а.с.53-54).

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2019 ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2018 року про відмову в ухваленні додаткового судового рішення у справі скасовано.

Заяву ОСОБА_2 задоволено, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протягом 30 днів з дня набрання рішенням у справі № 806/1775/18 від 22 червня 2018 року законної сили подати до Житомирського окружного адміністративного суду звіт про його виконання (а.с.85-88).

Листом від 13.02.2019 № 2055/04-02 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало звіт про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2019 у справі № 806/1775/18 (а.с.92).

15 липня 2019 року представник позивача ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із заявою про розгляд звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 13.02.2019 № 2055/04-02 про виконання судового рішення. В прохальній частині якої заявник просить накласти на відповідача, як суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.06.2018 штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; роз`яснити відповідачу, що сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання та встановити відповідачу новий строк для виконання вказаного рішення суду по справі №806/1775/18. Заявник посилається на те, що рішення суду, яке набрало законної сили, до теперішнього часу не виконано (а.с.99-101).

Ухвалою суду від 16.07.2019 призначено заяву представника позивача до судового розгляду 24.07.2019 о 14:00 год.

В судовому засіданні 24.07.2019 представник позивача заяву про розгляд звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення заяви заперечили, надали суду відзив на клопотання про накладення штрафу (а.с.107-115).

Розглянувши заяву по суті та вислухавши пояснення представників сторін, суд дійшов наступного висновку.

Як встановлено судом, постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2019 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протягом 30 днів з дня набрання рішенням у справі № 806/1775/18 від 22 червня 2018 року законної сили подати до Житомирського окружного адміністративного суду звіт про його виконання (а.с.85-88).

На виконання вказаної постанови, відповідач листом від 13.02.2019 повідомив суду, що виплата пенсії проводиться в перерахованому за рішенням суду розмірі. Доплата за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 зарахована на рахунок пенсіонера в серпні 2018 року. Доплата за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде проведена відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою КМУ від 22.08.2018 № 649 (а.с.92).

Вказаний звіт свідчить про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не виконано рішення суду в частині, вказаний факт не заперечується відповідачем.

В силу положень ч.4 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Згідно з частинами 2-3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом

Статтею 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною 2 статті 382 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України (ч.3 ст.382 КАС України).

Крім того, суд звертає увагу, що рішенням Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.

Щодо виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 червня 2018 року, встановлено наступне.

Механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету визначає Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. N 649 (далі - Порядок).

Відповідно до п.3 Порядку боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Пунктами 4-5 вказаного Порядку передбачено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника. Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (п.6 Порядку).

Згідно п.10 вказаного Порядку передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Відповідачем у звіті від 13.02.2019 зокрема зазначено, що на виконання рішення суду з 01.08.2018 виплата пенсії проводиться в перерахованому за рішенням суду розмірі. Доплата за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 зарахована на рахунок пенсіонера в серпні 2018 року. Доплата за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде проведена відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою КМУ від 22.08.2018 № 649. ОСОБА_2 включено до реєстру рішень за 2018 рік, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (а.с.92).

Отже, судом встановлено, що відповідач перерахував позивачу пенсію і виплачує її з урахуванням перерахунку з 01.01.2018. Доплату за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 зараховано на рахунок пенсіонера в серпні 2018 року.

Проте відповідач не здійснив виплату недоплаченої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 355,92 грн.

Як доказ виконання рішення суду 22 червня 2018 року відповідно до вимог Порядку, відповідач надає, зокрема, лист від 21.01.2019 за № 100/02-02, згідно якого Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надає до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України інформацію щодо рішень суду, ухвалених з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, за якими наявна сума невиплачених коштів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету за наданою формою, додаток: файл Reestr_2018 та копію Реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (а.с.121, 123).

Як пояснили представники відповідача лист від 21.01.2019 за № 100/02-02 з додатком був направлений на запит Пенсійного фонду України. Така інформація щодо рішень, які підлягають виконанню направляється відповідачем щорічно.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не було вчинено дій, передбачених згаданим Порядком щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 червня 2018 в частині виплати недоплаченої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 355,92 грн.

Крім того, суд зазначає, що листом від 13.02.2019 № 2055/04-02 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало звіт про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2019 у справі № 806/1775/18 та направило його до апеляційної інстанції (а.с.92).

Проте, як видно з матеріалів справи постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2019 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протягом 30 днів з дня набрання рішенням у справі № 806/1775/18 від 22 червня 2018 року законної сили подати до Житомирського окружного адміністративного суду звіт про його виконання (а.с.85-88).

Судом встановлено, що до Житомирського окружного адміністративного суду не надходив звіт відповідача про виконання рішення у справі № 806/1775/18 від 22 червня 2018 року

За таких обставин суд до приходить до висновку про необхідність встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області нового строку для подання звіту про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 червня 2018 року у адміністративній справі №806/1775/18, а саме, протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою суду законної сили.

Суд звертає увагу, що накладення штрафу за невиконання судового рішення можливе у виключних випадках, коли є обґрунтовані підставі вважати, що рішення не виконується з огляду на суб`єктивну волю відповідача. Однак, обставини даної справи свідчать про відсутність таких підстав, адже відповідачем вживались заходи для виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 червня 2018 року.

Отже, підстави для накладення на відповідача штрафу відсутні.

Керуючись статтями 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Заяву ОСОБА_2 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та встановлення нового строку для виконання рішення суду задовольнити частково.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області новий строк подання звіту про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 червня 2018 року у адміністративній справі №806/1775/18, а саме, протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою суду законної сили.

В частині вимог щодо накладення штрафу відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів п.п.15.5 п.15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Панкеєва