Рішення № 83314245, 30.07.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2019
Номер справи
160/4519/19
Номер документу
83314245
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2019 року Справа № 160/4519/19 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІЛЬДІЯ-К» до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, визнання недійсними витягів,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ГІЛЬДІЯ-К» (далі - позивач, ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К», Товариство) звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (далі - відповідач, Держгеокадастру у Дніпропетровській області), в якому просить:

- визнати дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області протиправними в частині додання до змісту витягів від 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих.№ 15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради примітки: «Грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 01.01.2017 року»;

- визнати недійсними витяги від 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих.№15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпропетровської міської ради;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень з Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на користь ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К» судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 27.12.2018 року ним було отримано податкове повідомлення-рішення від 19.12.2018 року № 0035441404, яким ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К» повідомлено, що на підставі акта перевірки №67636/04-36-14-04/25535021 від 23.11.2018 року встановлено порушення п.п. 16.1.4. п.16.1. cт.16, п. 286.1. п. 286.2. cт.286, п.289.1 cт. 289 ПКУ та застосовано штрафні санкції (нараховано пеню) на підставі п.123.1 cт.123 Податкового Кодексу України, в зв`язку з чим згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, пунктом 58.1 статті ПКУ збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» на загальну суму 269 596,30 грн. Як зазначило ГУ ДФС у Дніпропетровській області, порушення щодо заниження орендної плати за 2017 рік у сумі 215677,04 грн. базується на відомостях, наданих останньому від ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, сформованих у витягах з технічної документації по вищезазначеним земельним ділянкам в квітні місяці 2018 року на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради. Однак ці відомості суттєво вирізняються від витягів Держгеокадастру, наданих позивачу 02.02.2017 року на запит Товариства, які були отримані з метою розрахунку орендної плати за землю на 2017 рік. Зауважив, що на момент формування витягів, у відомостях Державного земельного кадастру був відсутній код КВЦПЗ, і тому, відповідно до вимог наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 р. № 489, застосовувався коефіцієнт (Кф) із значенням 2,0. Позивач отримав необхідні дані для розрахунку орендної плати у компетентного органу, своєчасно подав податкову декларацію з орендної плати за землю на поточний рік, а отже діяв згідно норм чинного законодавства України. Натомість, в акті перевірки ГУ ДФС у Дніпропетровській області базувалось на даних Витягів Держгеокадастру, сформованих та наданих на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих.№ 15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) з приміткою щодо зворотної дії грошової оцінки земель, а саме: «Грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 01.01.2017 року». Зауважив, що фактично код КВЦПЗ по відповідним земельним ділянкам, що перебувають у користуванні ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К», було присвоєно 05.07.2017 року (кад.номер зем.ділянки НОМЕР_1 ) та 23.01.2018 року (інші ділянки), відповідно зміни щодо цільового призначення земельних ділянок могли бути внесені лише на підставі заяв землекористувача після дати реєстрації цих заяв у ГУ Держгеокадастру, а не з 01.01.2017 року, як зазначено у витягах, які були надані податковій від ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області в квітні місяці 2018 року. За наведених обставин позивач вважає дії відповідача щодо надання витягів з примітками про їх зворотну дію в часі неправомірними. Наголосив, що такі протиправні дії відповідача та витяги Держгеокадастру стали підставою для проведення позапланової перевірки ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К» ГУ ДФС у Дніпропетровській області і надіслання податкового повідомлення-рішення щодо збільшення суми грошового зобов`язання ТОВ «ГІЛЬДІЯ- К» з орендної плати за землю на суму 269 596,30 грн.

Адміністративний позов не відповідав вимогам ст.161 КАС України, тому ухвалою суду від 21.05.2019 року був залишений без руху, з наданням строку для усунення недоліків. На виконання ухвали суду позивач виправив вказані недоліки, згідно заяви від 27.05.2019р. вх.№28463/19.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГІЛЬДІЯ-К", розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 30.05.2019 року відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача. Зобов`язано відповідача надати до суду разом із відзивом на позов належним чином засвідчені документи, на підставі яких були видані витяги від 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих. № 15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) з технічної документації, належним чином засвідчені копії витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок за кадастровими номерами № № НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 .

Ухвала Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року отримана відповідачем 10.06.2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Отже граничним терміном для подання відзиву та доказів по справі є 25 червня 2019 року включно.

15 липня 2019 року від Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на адресу суду шляхом електронного зв`язку надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін для надання пояснень по суті справи.

Крім того,у поданому клопотанні представник відповідача зазначив, що запитувані документи готуються та будуть надані до суду в найкоротший термін.

У зв`язку з перебуванням судді О.М. Неклеса у відпустці клопотання отримано 30.07.2019 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 липня у задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін відмовлено.

Станом на день прийняття рішення у справі відповідачем не надано суду клопотань про продовження строку на надання відзиву, жодних заперечень на позов та доказів, на підтвердження своїх доводів.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі, з огляду на наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ГІЛЬДІЯ-К» (код ЄДРПОУ 25535021) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 29.12.2003 року, керівником юридичної особи є ОСОБА_1 , основним видом економічної діяльності товариства є 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі договорів оренди землі, укладених між Товариством та Дніпропетровською міською радою, у ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К» в користуванні перебувають наступні земельні ділянки:

1. Земельна ділянка площею 0,6624 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Підстава користування: договір оренди земельної ділянки від 05.08.2002 року, посвідчений приватним нотаріусом 05.08.2002 року за р.н.№ 1730 (державна реєстрація якого відбулась 19.08.2002 року за р.н.2008). Строк дії Договору - до 19.06.2017 року та продовжено на 15 років з 20.06.2017 року.

2. Земельна ділянка площею 0,0050 га (кадастровий номер НОМЕР_15). що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Підстава користування - договір оренди землі від 10.08.2007 року, посвідчений приватним нотаріусом 10.08.2007 р. за р.н. № 5450 та державна реєстрація якого відбулась 06.09.2007 року за №040710400506. Строк дії Договору: до 26.02.2018 року, та подовжений на 5 років з 27.02.2018 року.

3. Земельна ділянка площею 0,5253 га (кадастровий номер НОМЕР_16), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 Підстава користування - договір оренди земельної ділянки від 02.06.2003 року, посвідчений приватним нотаріусом за р.н.№2336, державна реєстрація якого відбулась 18.06.2003 року за № 3653. Строк дії Договору: до 26.02.2018 року та продовжено на п`ятнадцять років з 27.02.2018 року.

4. Земельна ділянка площею 0,1610 га (кадастровий номер НОМЕР_8 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Підстава користування - договір оренди землі від 21.11.2005 року, посвідченого приватним нотаріусом за р.н.№11066, державна реєстрація якого відбулась 26.12.2005 р. Строк дії Договору: до 26.02.2018 року та продовжений на п`ять років з 27.02.2018 року.

З 12.11.2018 року по 16.11.2018 року посадовою особою ГУ ДФС у Дніпропетровській області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К» з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельні ділянки, що перебувають в користуванні ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К» на підставі укладених договорів оренди землі площею: 0,6624 га (кадастровий номер НОМЕР_17), 0,0291 га (кадастровий номер НОМЕР_10 ), 0,0050 га (кадастровий номер НОМЕР_2 ), 0,5253 га (кадастровий номер НОМЕР_3 ), 0,1610 га (кадастровий номер НОМЕР_8 ) за період з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року, за результатами якої було складено акт перевірки №67636/04-36-14-04/25535021 від 23.11.2018 року, в якому зазначено про виявлені в ході перевірки порушення позивачем:

- п.п. 16.1.4. п. 16.1. cт. 16, п. 286.1. п. 286.2. cт.286, п.289.1 cт. 289 Податкового кодексу України, внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Шевченківського району, за період з 01.01.2017 року на загальну суму 289 327,23 грн.

19.12.2018 року, з огляду на виявлені та зафіксовані у акті перевірки №67636/04-36-14-04/25535021 від 23.11.2018 року порушення, ГУ ДФС у Дніпропетровській області було прийнято податкове повідомлення-рішення №0035441404, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» на загальну суму 269596,30 грн., з яких за податковим зобов`язанням - 215 677,04 грн., за штрафними санкціями - 53919,26 грн.

ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К» не погодилось з вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням та 03.01.2019 року направило скаргу до Державної фіскальної служби України, яка рішенням від 06.03.2019 року №10824/6/99-99-11-06-01-25 була залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін.

Як вбачається з акту перевірки №67636/04-36-14-04/25535021 від 23.11.2018 року, порушення позивача щодо заниження орендної плати за 2017 рік у сумі 215677,04 грн. базується на відомостях наданих ГУ ДФС у Дніпропетровській області від ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, сформованих у витягах з технічної документації по вищезазначеним земельним ділянкам в 2018 році на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради.

При цьому, витяги отримані податковим органом у 2018 році містять припис - «Грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 01.01.2017 року», проте інформація наведена у них суттєво відрізняється від наведеної у витягях Держгеокадастру, наданих позивачу в 2017 році.

З метою з`ясування невідповідностей у сформованих витягах, адвокатом Шпаковою Т.С. від імені позивача було направлено до ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області адвокатський запит від 14.11.2018 року.

Листом від 20.11.2018 року вих.№2752/407-18-0.10 надано відповідь на адвокатський запит, де зазначено, що станом на лютий місяць 2017 року у відомостях ДЗК був відсутній КВЦПЗ для земельних ділянок Товариства, у зв`язку з чим і було застосовано значення Кф = 2,0 у витягах, сформованих для ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К». Також зауважено, що оскільки 05.07.2017 року та 23.01.2018 року до Державного земельного кадастру були внесені зміни до відомостей щодо коду виду цільового призначення земельних ділянок (КВЦПЗ), тому у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які були сформовані 05.04.2018 року .№ 15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 18.04.2018 року 79/060418/03-07, 77/060418/03-07, застосований коефіцієнт, який характеризує функціональне використання даної земельної ділянки (Кф), із значенням 2,5 є цілком обґрунтованим та чинним.

28.11.2018 року адвокатом Шпаковою Т.С. від імені ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К» було направлено адвокатський запит до ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо надання уточнюючої інформації, з проханням роз`яснити припис у витягах від 05.04.2018 року та 18.04.2018 року.

Листом від 06.12.2018 року №2837/407-18-0.10 позивачу надано відповідь, в якій зазначено, що згідно укладених між позивачем та Дніпропетровською міською радою договорів оренди земельних ділянок, з їх подальшої пролонгацією, цільове використання земельних ділянок не змінювалось, а лише було приведено у відповідність до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», а тому безпосередньо значення коефіцієнту функціонального використання земельних ділянок з моменту укладення договорів та станом на сьогоднішній день не змінювалось та застосовується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання даної земельної ділянки із значенням 2,5. Також зауважено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки не розраховується, а формується автоматично за даними Державного земельного кадастру про земельну ділянку та з використанням ГІС-технологій та електронних цифрових карт Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська на дату звернення.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в частині додання до змісту витягів від 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих.№ 15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради примітки: «Грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 01.01.2017 року», позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг» від 11 серпня 2011 р. №835 з подальшими змінами, затверджено переліки адміністративних послуг, що надаються на платній та безоплатній основі Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами.

Вищевказаною постановою, окрім іншого, передбачено надання територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру адміністративної послуги: видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Відповідно до пункту 21 Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. №213 з подальшими змінами, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Отже, надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є адміністративною послугою, надання якої регулюється Законом України «Про адміністративні послуги».

Відповідності до ч.2 ст.19 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 року №5203-VI, дії або бездіяльність посадових осіб, уповноважених відповідно до закону надавати адміністративні послуги, адміністраторів можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом.

З вищевикладених норм випливає, що дії відповідача в частині додання до змісту витягів від 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих.№ 15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради примітки: «Грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 01.01.2017 року», як складова дій щодо надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, можуть бути оскаржені в суді.

Слід зазначити, що справляння орендної плати за землю, здійснюється відповідно до положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Пунктом 288.1 ст.288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. 286.1. ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Підпунктом 14.1.42 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.

Відповідно до п.289.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Пунктом 289.2 ст.289 ПК України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Згідно із пп.271.1.1 п.271.1 ст.271 ПК України базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року №1378-IV дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 02.02.2017 року на запит позивача було сформовано Витяги по земельним ділянкам, які перебували в його оренді, з метою розрахунку орендної плати за землю на 2017 рік. Приписів щодо початку дії цієї грошової оцінки не було у жодному з витягів.

На момент формування витягів, у відомостях Державного земельного кадастру був відсутній код КВЦПЗ, і тому, відповідно до вимог наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 р. № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» (далі по тексту - Порядок), застосовувався коефіцієнт (Кф) із значенням 2,0.

Позивач отримав необхідні дані для розрахунку орендної плати у компетентного органу, своєчасно подав податкову декларацію з орендної плати за землю на поточний рік (14.02.2017 року за №901987907) - а отже діяв згідно норм чинного законодавства України.

Натомість, висновки перевірки проведеної ГУ ДФС у Дніпропетровській області з питань повноти нарахування позивачем плати за землю у 2017 році, базувалось на даних витягів Держгеокадастру, сформованих та наданих на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих.№ 15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) з приміткою щодо зворотної дії грошової оцінки земель, а саме: «Грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 01.01.2017 року».

З матеріалів справи встановлено, що ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К» були подані наступні заяви про зміну коду УКЦВЗ на значення коду КВЦПЗ до ГУ Держгеокадастру у м.Дніпро:

- заява від 29.05.2017 року про внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер 121010000000: НОМЕР_11 , а саме про зміну коду УКЦВЗ на значення коду КВЦПЗ;

- заява від 01.12.2017 року про внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_12 , а саме про зміну коду УКЦВЗ на значення коду КВЦПЗ;

- заява від 01.12.2017 року про внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_13 , а саме про зміну коду УКЦВЗ на значення коду КВЦПЗ;

- заява від 01.12.2017 року про внесення змін до відомостей про земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_14 , а саме про зміну коду УКЦВЗ на значення коду КВЦПЗ.

Фактично код КВЦПЗ по відповідним земельним ділянкам, що перебувають у користуванні ТОВ «ГІЛЬДІЯ-К», було присвоєно 05.07.2017 року (кад.номер зем.ділянки НОМЕР_1 ) та 23.01.2018 року (інші ділянки), що підтверджено відповідачем у листах-відповідях на адвокатські запити.

Слід зазначити, що з моменту набрання чинності наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року № 489 і до внесення до нього змін 27.03.2018 року у примітках додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19 грудня 2016 року за № 1647/29777, була зазначена цифра «2,0».

Відповідно до п.121 Порядку ведення державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2012 року № 1051, зміни щодо цільового призначення земельної ділянки вносяться Державним кадастровим реєстратором за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності.

Отже, зміни щодо цільового призначення земельних ділянок могли бути внесені лише на підставі заяв землекористувача після дати реєстрації цих заяв у ГУ Держгеокадастру - 05.07.2017 року щодо земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 та 23.01.2018 року щодо інших земельних ділянок, а не з 01.01.2017 року, як зазначено у витягах, які були надані податковій від ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області в квітні місяці 2018 року.

Таким чином, дії ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області в частині додавання до витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих.№ 15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) примітки: «Грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 01.01.2017 року» є протиправними, а наведені витяги містять недостовірну інформацію.

Відповідач у листі від 06.12.2018 року зазначив, що витяг з технічної документації не розраховується, а формується автоматично і втручання посадових осіб у зміну хоча б яких коефіцієнтів не можливо.

Проте наведені обставини жодним чином не спростовуються висновків суду про неправомірність дій відповідача при формуванні вищезазначених витягів щодо додавання примітки про їх зворотну дію з 01.01.2017 року, коли фактично всі зазначені у витягах коефіцієнти є актуальними з дати присвоєння коду КВЦПЗ, тобто з 05.07.2017 року (кад.номер зем.ділянки НОМЕР_1 ) та з 23.01.2018 року (інші ділянки).

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно з ч. 2 ст.73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Крім того відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов`язку доказування правомірності своїх дій в частині додання до змісту витягів від 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих. №15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради примітки: «Грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 01.01.2017 року».

Отже, на підставі ч. 2 статті 5 КАС України, з метою повного та всебічного захисту порушених прав позивача, виникає необхідність визнати недійсними витяги від 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих.№15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпропетровської міської ради.

За наведених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наявність підстав для задоволення позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІЛЬДІЯ-К», суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на користь позивача суму сплаченого ним судового збору - 1921, 00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІЛЬДІЯ-К» (місцезнаходження: 49010, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Лабораторна, буд.45, код ЄДРПОУ 25535021) до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49004, Дніпропетровська область, м.Дніпро, пр.Олександра Поля, 2, код ЄДРПОУ 39835428) про визнання дій протиправними, визнання недійсними витягів - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в частині додання до змісту витягів від 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих.№ 15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради примітки: «Грошова оцінка земельної ділянки визначена станом на 01.01.2017 року».

Визнати недійсними витяги від 05.04.2018 року та 18.04.2018 року (вих.№15/200318/03-07, 12/200318/03-07, 79/060418/03-07, 77/060418/03-07) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих на запит Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпропетровської міської ради. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39835428) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІЛЬДІЯ-К» (РНОКПП 25535021) судовий збір у розмірі 1921 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 30 липня 2019 р.

Суддя О.М. Неклеса