
Справа № 161/8038/19
Провадження № 2/161/2325/19
ЗА О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2019 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Філюк Т.М.
за участі секретаря судового засідання Бортнюк А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадженняцивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,-
В С Т А Н О В И В:
14 травня 2019 року Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Свій позов мотивує тим, що 10 травня 2018 року до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради зверталася ОСОБА_1 із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
На підставі поданих документів ОСОБА_1 призначено державну допомогу малозабезпеченим сім`ям у період з 01.05.2018 року по 26.06.2018 року в розмірі 2081,84 гривень в місяць, та з 27.06.2018 по 31.10.2018 у розмірі 1581,84 грн.
09 липня 2018 року на адресу департаменту надійшов лист Луцького міського центру зайнятості №1698/04/18, згідно якого встановлено, що ОСОБА_1 11.06.2018 року припинено реєстрацію як безробітного у зв`язку із написанням заяви про зняття з реєстрації як безробітного.
Відповідачу запропоновано добровільно повернути надміру виплачені кошти, також з ОСОБА_1 неодноразово в телефонному режимі обговорювалась необхідність повернення зазначених коштів. Крім того, 25.01.2019 року було надіслано претензію з вимогою повернути на рахунок Департаменту виплаченої державної соціальної допомоги за період з 01.07.2018 по 31.07.2018 року в розмірі 1581,84 грн. Однак, кошти відповідачем не повернуто.
Покликаючись на ст. ст.1, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п.25, п.28 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, на підставі наведеного, просить стягнути з відповідача в користь позивача надміру виплачену допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 1581,84 гривень та сплачений судовий збір у розмірі 1921 гривні.
Ухвалою суду від 29 травня 2019 року було ухвалено розгляд вказаної справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу подати відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення вказаної ухвали.
Відповідно до ч.2 ст.279 ЦПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Станом на 26 липня 2019 року відзив на позовну заяву від відповідача ОСОБА_1 на адресу суду не надходив.
Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі не надходили.
До початку судового засідання від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явилась з невідомих на те суду причин, хоча належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи, про що в матеріалах справи наявне поштове повідомлення.
Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України,якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За погодженням із представником позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження та подані докази, з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до заяви від 10 травня 2018 року зверталась до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 5).
Рішенням департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 12.05. 2018 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, ОСОБА_1 призначено допомогу у період з 01.05.2018 року по 26.06.2018 року в розмірі 2081,84 гривень в місяць, та з 27.06.2018 по 31.10.2018 у розмірі 1581,84 грн (а.с. 8 ).
Судом встановлено, що відповідно до листа Луцького міського центру зайнятості від 09.07.2018 року №1698/04/18 ОСОБА_1 з 11 червня 2018 року припинено реєстрацію як безробітного у зв`язку із написанням заяви про зняття з реєстрації як безробітного (а.с. 9 - зворот).
Нарахування та виплата державної соціальної допомоги проводилась на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї» та «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 24.02.2003 року №250.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів.
Статтею 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» встановлено умови, за яких державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата, зокрема, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, в тому числі, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев`ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198, - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.Згідно інформації Луцького міського центру зайнятості від 09.07.2018 року №1698/04/18 реєстрація ОСОБА_1 як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев`ятнадцятим-двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198, припинена з 11 червня 2018 року.
Пунктом 28 вище вказаного Порядку встановлено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Тобто, внаслідок не подання відповідачем ОСОБА_1 інформації про те, що з 11 червня 2018 року припинено реєстрацію її як безробітної особи за інформацією центру зайнятості, відповідач у період з 01.07.2018 по 31.07.2018 року, незаконно отримала в загальній сумі 1581,84 гривень державної допомоги малозабезпеченим сім`ям .
Таким чином, з врахуванням наведеного, з ОСОБА_1 слід стягнути в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачену допомогу малозабезпеченій сім`ї в розмірі 1581,84 грн.
Крім того, відповідно до ч.2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача, тому вимоги позивача про відшкодування відповідачем судових витрат підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13 ,82, 141, 258, 259, 263, 265, 280-283, 354 ЦПК України, на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення і виплати державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, суд,-
УХ В А Л И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради надмірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 1581,84 грн (одна тисяча п`ятсот вісімдесят одна) гривень 84 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одна) гривні судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач:Департамент соціальної політики Луцької міської ради (місцезнаходження: м. Луцьк, пр. Волі, буд.4а, ЄДРПОУ 03191963);
Відповідач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Дата складення повного тексту заочного рішення 29 липня 2019 року.
Суддя
Луцького міськрайонного суду Т.М. Філюк