
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.07.2019м. ДніпроСправа № 904/1758/19
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Фещенко Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Ільєнко Д.Ю.
та представників:
від позивача: Присяжнюк Д.В.;
від відповідача: Ольховська А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Суха Балка" (м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області)
до Криворізької міської ради (м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області)
про визнання укладеною додаткову угоду № 1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство "Суха Балка" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Криворізької міської ради (далі - відповідач), в якій просить суд визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014, державна реєстрація права оренди від 14.01.2015 № 8419067, у запропонованій позивачем редакції.
Позовні вимоги обґрунтовані необхідністю приведення умов договору щодо розміру орендної плати у відповідність до змін податкового законодавства України, шляхом укладення відповідної додаткової угоди до договору оренди, від укладення якої ухиляється відповідач. Так, з 01.01.2018 набрали чинності зміни до Податкового кодексу України щодо плати за землю за земельні ділянки, а саме: з 01.01.2019 відповідно до пункту 284.4. Податкового кодексу України, плата за землю за земельні ділянки, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копали, справляється у розмірі 25% податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 цього Кодексу.
Ухвалою суду від 30.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження на 25.06.2019.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. суду № 26837/19 від 18.06.2019), в якому він просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на таке:
- рішенням Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816, яке набрало чинності з 01.01.2019, було встановлено ставки земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затверджено Регламент оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році. Зокрема, для суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність за розділами 07, 09 Класифікації видів економічної діяльності, затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457, на земельних ділянках, які за кодом 11.01 Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, відносяться до земель промисловості та використовуються для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, до яких також відноситься й ПрАТ "Суха Балка", встановлено річний розмір орендної плати у вигляді 2,5% від нормативної грошової оцінки земель міста. Відповідач також наголошує, що рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816 було прийнято міською радою у межах виключної компетенції щодо встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України, визначеної пунктом 24 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", та з дотриманням принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності, в силу п. 12.3, пп. 12.4.3 п. 12.4 ст. 12 Податкового кодексу України;
- укладенню договору оренди земельної ділянки між Криворізькою міською радою та ПрАТ "Суха Балка" передувала процедура погодження сторонами, на підставі норм діючого законодавства України та з дотриманням принципу свободи договору, його умов, у тому числі, й тих, що стосуються орендної плати із визначенням її розміру, індексації, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, а тому умови, запропоновані позивачем у додатковій угоді про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, є неприйнятним для відповідача, оскільки не узгоджуються з рішенням Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816;
- чинним законодавством чітко розмежовано поняття "земельний податок" і "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності", а Податковим кодексом України окремо встановлено межі розміру річної орендної плати за землю та окремо - межі ставок земельного податку. В той же час, відповідно до статті 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності). Статтею 277 Податкового кодексу України встановлені ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, зокрема: ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області. Разом з тим, з урахуванням підпунктів 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та постійні землекористувачі є платниками земельного податку, а орендарі земель державної та комунальної власності - орендної плати за землю. При цьому, підставою для нарахування земельного податку, як встановлено п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України, є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за землю, у відповідності до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, - договір оренди земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (підпункти 288.2, 288.3,288.4 статті 288 Податкового кодексу України). Таким чином, позивач не є постійним землекористувачем спірної земельної ділянки комунальної власності, а є її орендарем, тобто є платником плати за землю у формі орендної плати, а не у формі земельного податку, та на нього, як на платника саме орендної плати, не розповсюджуються особливості оподаткування платою за землю, встановлені для платників земельного податку пунктом 284,4 статті 284 Податкового кодексу України;
- як вбачається з договору ПрАТ "Суха Балка" було надано в оренду земельну ділянку промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розташування балки Дубової, що є відмінним від виду використання земельних ділянок, передбаченого пунктом 284.4 статті 284 Податкового кодексу України, оскільки не пов'язане з видобуванням корисних копалин та розробкою родовищ корисних копалин. Як регламентовано статтею 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. Проте, в матеріалах справ відсутні належні та допустимі докази, що підтверджують використання спірної земельної ділянки саме для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин. Більш того, позивачем не вказано, яким чином між собою співвідносяться орендована ним земельна ділянка площею 9,6888 га, з площею земельних ділянок, зазначених у спеціальному дозволі - 420,1 га, та акті про надання гірничого відводу - 469,95 га, а також не доведено, що орендована земельна ділянка знаходиться в межах гірничого відводу поля шахти ім. "Фрунзе";
- не заслуговують на увагу посилання позивача на висновки Дніпропетровського окружного адміністративного суду, що містяться у рішенні від 21.02.2019 по справі №160/7717/18, які мають узагальнюючий характер та не містять конкретної інформації щодо спірної земельної ділянки, а тому не можуть бути застосовані, як преюдиція при вирішенні даного спору.
Від позивача надійшло клопотання (вх. суду № 27971/19 від 25.06.2019), в якому він просив суд відкласти підготовче засідання на інший день, у зв'язку з участю його представника в іншому судовому засіданні, а також з метою надання часу для підготовки та подання відповіді на відзив, оскільки відзив отримано лише 20.06.2019.
Від відповідача електронною поштою надійшло клопотання (вх. суду № 27976/19 від 25.06.2019), в якому він просив суд визнати поважними причини неявки представника та відкласти судове засідання на іншу дату, посилаючись на зайнятість представників Криворізької міської ради та її виконавчого комітету в інших судових засіданнях.
У судове засідання 25.06.2019 представники позивача та відповідача не з'явилися, при цьому, судом було враховано наявність клопотань від позивача та відповідача.
Враховуючи вказане, ухвалою суду від 25.06.2019 підготовче засідання було відкладено на 08.07.2019.
Від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. суду № 29829/19 від 08.07.2019), в якій він просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що положення пункту 284.4 статті 284 Податкового кодексу України встановлюють розмір плати за землю відповідної категорії у вигляді орендної плати, що має наслідком внесення відповідних змін у договірні відносини сторін щодо оренди земельних ділянок визначених категорій. Імперативні приписи Податкового кодексу України мають пріоритет в частині визначення розміру орендної плати. При цьому, на думку позивача, неврахування відповідачем у своєму рішенні зазначених норм пункту 284.4 статті 284 Податкового кодексу України створює передумови для дискримінації щодо діяльності позивача з видобутку корисних копалин у порівнянні з аналогічними підприємствами, які здійснюють видобуток корисних копалин та сплачують податок на землю. ПрАТ "Суха Балка" не погоджується з доводами відповідача про те, що спірна земельна ділянка надана для розміщення балки Дубової, що не відповідає виду використання земельних ділянок, передбаченого пунктом 284.4 статті 284 Податкового кодексу України, оскільки не пов'язане з видобуванням корисних копалин та розробкою родовищ корисних копалин оскільки: ПрАТ "Суха Балка" є гірничодобувним підприємством, що здійснює видобування залізних руд підземним способом, на підставі спеціального дозволу на користування надрами № 599 від 06.08.1996 в полі шахти ім. Фрунзе та акту про надання гірничого відводу від 02.04.2018 № 3317. В технічній документації з землеустрою, затвердженій рішенням Криворізької міської ради від 27.08.2014 № 2937, цільове призначення земельної ділянки - "для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами". При цьому, відповідачем не надано доказів використання цієї земельної ділянки з іншою метою, ніж за цільовим призначенням - видобування залізних руд. В акті про надання гірничого відводу з метою розробки родовища багатих залізних руд (як виду корисних копалин) в межах поля шахти ім. Фрунзе визначена площа ділянки надр 469,95 га. У спеціальному дозволі на користування надрами № 599 від 06.08.1996, виданого з метою видобування багатих залізних руд в полі шахти ім. Фрунзе, вказана площа ділянки надр 420,1 га. Відповідно до пункту 12 Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого ПКМУ 27.01.1995 № 95, гірничий відвід на розробку родовищ корисних копалин надається з урахуванням меж об'єкта надрокористування, визначених у спеціальному дозволі на користування надрами, та з дотриманням вимог пункту 18 цього Положення. Таким чином, площі ділянки надр, вказані в акті про надання гірничого відводу та спеціальному дозволі на користування надрами, не є тотожними і можуть не співпадати, при цьому останні не визначають площу земельної ділянки, а визначають ділянку надр, в той час як розмір земельної ділянки визначається відповідним проектом землеустрою, тому їх співвідношення неможливе. При укладенні договору оренди № 2014487 від 18.11.2014, разом з договором сторонами підписано Розрахунок розміру орендної плати за землю, де з урахуванням діючого на той час законодавства для цієї земельної ділянки застосовано пільгу 25%. При цьому в примітках зазначено: "Згідно з п. 276.4 ст. 276 Податкового кодексу України податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів) надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ, корисних копалин, справляється у розмірі 25 % податку обчисленого відповідно до статей 274 і 275 Податкового кодексу України".
Від відповідача електронною поштою надійшло клопотання (вх. суду № 29890/19 від 08.07.2019), в якому він просив суд визнати поважними причини неявки представника Криворізької міської ради та відкласти судове засідання на іншу дату, посилаючись на складні погодні умови, що в свою чергу суттєво підвищує рівень аварійних ситуацій і унеможливлює безпечний автомобільний рух на дорозі транспортним сполученням "Кривий Ріг-Дніпро".
Від відповідача електронною поштою надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх. суду № 29890/19 від 08.07.2019), у яких він просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що жодного посилання на статтю 288 Податкового кодексу України, якою визначено межі розміру річної орендної плати за землю, вказана норма не містить. Отже, при врегулюванні орендних правовідносин Криворізької міської ради та ПрАТ "Суха Балка", зокрема, щодо визначення розміру орендної плати, слід керуватися лише імперативними приписами статті 288 Податкового кодексу України. В матеріалах справи відсутні належні, допустимі і достатні докази, що підтверджують використання ПрАТ "Суха Балка" спірної земельної ділянки саме для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, що є обов'язковою умовою для застосування пункту 284.4 статті 284 Податкового кодексу України. При цьому, як вбачається з відповіді на відзив на позовну заяву, позивач намагається перекласти тягар доказування на відповідача, посилаючись на ненадання останнім доказів використання спірної земельної ділянки з іншою метою, ніж для видобування залізних руд. Однак, в подальшому, позивач стверджує, що спірна земельна ділянка, надана для розташування балки Дубової, перебуває в межах проектної зони зрушення та тріщин, що тим самим виключає можливість її використання в процесі видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин. Більше того, представник ПрАТ "Суха Балка" у відповіді на відзив на позовну заяву вказує, що в акті про надання гірничого відводу та спеціальному дозволі на користування надрами вказані саме площі ділянки надр, як частини земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння, а тому не може співвідноситись із площею земельної ділянки, що визначається відповідним проектом землеустрою. Також, позивачем до відповіді на відзив на позовну заяву додано нові докази: витяг з технічної документації із землеустрою та копію топографічного плану гірничого відводу, які не були подані разом з позовною заявою. Проте, як вбачається з позовної заяви, позивач не повідомляв суд про неможливість подання вказаних вище доказів разом з позовною заявою з певних об'єктивних причин, та не навів відповідного обґрунтування неможливості подання таких доказів у визначений законом строк при наданні відповіді на відзив на позовну заяву, що свою чергу свідчить про неможливість прийняття означених доказів судом. При цьому, навіть у разі подання вказаних доказів у визначений процесуальним законом строк, вони також не підлягали б врахуванню в якості таких. Так, не може бути доказом у даній справі витяг з технічної документації з землеустрою, що підтверджує категорію земель, до якої віднесено спірну земельну ділянку - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, та код цільового призначення земель, за яким обліковується спірна земельна ділянка, - 11.01 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами), оскільки встановлені ним обставини не є предметом доказування, а спір у даному випадку стосується саме мети використання спірної земельної ділянки.
У судове засідання 08.07.2019 з'явився представник позивача.
Представник відповідача у вказане судове засідання вдруге не з'явився; про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Як вбачається з поданого відповідачем 08.07.2019 клопотання про відкладення розгляду справи, відповідач обізнаний про дату, час та місце судового засідання, а неявка у судове засідання 08.07.2019 є повторною, оскільки у попереднє судове засідання, яке відбулося 25.06.2019, представник відповідача також не з'явився. Враховуючи вказане, у суду були відсутні підстави для відкладення підготовчого засідання або оголошення перерви.
Так, у підготовчому засіданні 08.07.2019 судом, відповідно до вимог статті 182 Господарського процесуального кодексу України, були здійснені всі дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Враховуючи викладене та у зв'язку з виконанням завдань підготовчого провадження, ухвалою суду від 08.07.2019 було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні на 29.07.2019.
У судове засідання 29.07.2019 з'явилися представники позивача та відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні 29.07.2019 виклав зміст позовних вимог, навів доводи в їх обґрунтування.
Представник відповідача у судовому засіданні 29.07.2019 проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені у відзиві на позовну заяву.
Судом враховано, що всіма учасниками судового процесу висловлена своя правова позиція у даному спорі, а також представниками позивача та відповідача у судовому засіданні 29.07.2019 наголошено на тому, що ними повідомлені суду всі обставини та долучені до матеріалів справи всі докази, необхідні для правильного вирішення спору, здійснено їх дослідження у вказаному судовому засіданні.
Враховуючи те, що норми пункту 3 частини 1 статті 129 Конституції України визначають одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом, а також виконання завдання господарського судочинства - справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спору, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
При цьому, суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі (частина 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України).
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
У судовому засіданні 29.07.2019 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Так, 18.11.2014 між Криворізькою міською радою (далі - відповідач, орендодавець) та Публічним акціонерним товариством "Євраз Суха Балка", (далі - позивач, орендар) укладено договір оренди земельної ділянки № 2014487 (далі - договір, а.с.14-17) відповідно до пункту 1 якого орендодавець на підставі рішення міської ради від 27.08.2014 № 2937 надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розташування балки Дубової, яка знаходиться у Жовтневому районі м. Кривого Рогу.
Відповідно до Рішення річних Загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Євраз Суха Балка" змінено тип товариства з Публічного на Приватне, у зв'язку з чим повне найменування товариства - Приватне акціонерне товариство "Євраз Суха Балка" та згідно з рішенням позачергових загальних зборів акціонерів від 27.12.2017 змінено найменування з Приватного акціонерного товариства "Євраз Суха Балка" на Приватне акціонерне товариство "Суха Балка".
Таким чином, Приватне акціонерне товариство "Суха Балка" є правонаступником прав та обов'язків Публічного акціонерного товариства "Євраз Суха Балка" (Статут товариства міститься в матеріалах справи, а.с.32-35).
Згідно з пунктом 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 9,6888 га.
Кадастровий номер земельної ділянки: 1211000000:04:169:0001 (пункт 4 договору).
Відповідно до пункту 6 договору договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар, у разі належного виконання обов'язків відповідно до умов договору, має переважно право на укладення договору оренди землі на новий строк. Орендар зобов'язаний повідомити орендодавця про намір поновити договір оренди земельної ділянки за два місяця (але не пізніше ніж за місяць) до спливу строку договору оренди, додавши до листа-повідомлення проект додаткової угоди. Поновлення договору здійснюється на підставі ухваленого орендодавцем відповідного рішення.
Державна реєстрація права оренди проведена 14.01.2015 за № 8419067 (а.с.21).
Доказів визнання недійсним, зміни або розірвання договору сторонами суду не надано.
Судом встановлено, що між сторонами, внаслідок укладання договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014, виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України, Податкового кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі" та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частин 1, 2 статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є:
- об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
- строк дії договору оренди;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Так, у пункті 7 договору сторонами були узгоджені умови щодо орендної плати, а саме: річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу". Орендна плата починаючи з 01.01.2015 вноситься орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України з урахуванням рішення міської ради від 25.06.2014 № 2778 "Про внесення змін до рішення міської ради від 26.06.2013 № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" та затвердження додатка до нього в новій редакції".
Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії (пункт 11 договору).
Плата вноситься орендарем на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Кривому Розі Дніпропетровської області № 332 198 127 00022 у банку ГУДКСУ Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38031627 (пункт 8 договору).
Пунктом 10 договору встановлено, що орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою. Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до вимог чинного законодавства України.
Відповідно до пункту 12 договору розмір та сума орендної плати переглядається без внесенням змін до цього договору у разі:
- затвердження базової вартості 1 кв.м. земель міста та зміни даної базової вартості;
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами;
- в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором.
При цьому, відповідно до рішенням Криворізької міської ради № 2816 від 27.06.2018 "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році" - ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю для земель промисловості з встановленим цільовим призначенням 11.01 (добувна промисловість) код розділу КВЕД 07, 09 для юридичних осіб на 2019 рік встановлена на рівні 2,500% від нормативної грошової оцінки земель міста.
Законом України від 07.12.2017 № 2245-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" статтю 284 Податкового кодексу України доповнено пунктом 284.4. наступного змісту: плата за землю за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 цього Кодексу.
У зв'язку з набранням чинності вказаним Законом, 05.02.2019 за вих. № 69.1/281 Приватне акціонерне товариство "Суха Балка" звернулося до Криворізької міської ради з пропозицією щодо внесення змін до договорів оренди землі. Додатком до цього листа, який направлено на адресу відповідача є, зокрема, і проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014 (а.с.22).
У запропонованій редакції додаткової угоди до договору оренди зазначалось про необхідність внесення змін до договору в частині розрахунку річної орендної плати, а саме:
1) доповнити пункт 5 Розділу "Об'єкт оренди" абзацом наступного змісту "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2017 № 78 становить 32 072 834,64 грн.";
2) пункт 7 Розділу "Оренда плата" змінити та викласти в наступній редакції:
"7. Починаючи з 01.01.2019 річна оренда плата за землю вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі та на момент укладення цієї додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014 (державна реєстрація права оренди від 14.01.2014 № 8419067), становить 200 455 грн. 22 коп. (двісті тисяч чотириста п'ятдесят п'ять грн. 22 коп.). Обчислення розміру орендної плати починаючи з 01.01.2019 здійснюється на підставі пункту 284.4 статті 284 Податкового кодексу України у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до пункту 274.1. статті 274, пункту 288.5.1. статті 288 Податкового кодексу України та Рішення Криворізької міської ради "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році" від 27.06.2018 № 2816, відповідно до розрахунку, наведеного у додатку № 1 до цієї угоди, який є її невід'ємною частиною.
Плата вноситься "Орендарем" на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Покровському районі у м. Кривому розі Дніпропетровської області № 332 128 120 04022 у банку Казначейства України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ 38031627.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору.".
Лист - пропозиція щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки отриманий відповідачем нарочно 06.02.2019 (а.с.22).
В подальшому, листом вих. № 15/18/587 від 27.02.2019, який отриманий позивачем 12.03.2019, відповідач відмовив позивачу у підписанні додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, посилаючись на те, що положеннями статті 288 Податкового кодексу України не передбачено жодних спеціальних ставок орендної плати за земельні ділянки, що орендуються позивачем, у тому числі й спірної земельної ділянки. Відповідно до укладеного договору оренди земельної ділянки позивач не є постійним землекористувачем земельної ділянки, а є орендарем, тобто платником плати за землю у формі орендної плати, а не у формі земельного податку, і на нього, як на платника саме орендної плати, не поширюються пільги щодо плати за землю, встановлені для платників земельного податку.
Запропонована позивачем додаткова угода відповідачем підписана не була, що і стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.
Предметом позову у даній справі є встановлення наявності підстав для внесення змін в укладений між сторонами договір оренди земельної ділянки в частині розрахунку орендної плати, у зв'язку з внесенням змін до Податкового кодексу України.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (стаття 6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статей 759, 762 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Договір оренди землі укладається у письмовій формі. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України (стаття 14 Закону України "Про оренду землі"),
Відповідно до частини 1 статті 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках (частина 2 статті 181 Господарського кодексу України).
У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами ЦК України (частина 8 статті 181 Господарського кодексу України).
Статтею 187 Господарського кодексу України передбачено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Статтею 188 Господарського кодексу України встановлено, що сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин.
У передбачені законодавством України строки сторони не досягли згоди стосовно істотних умов договору через ухилення відповідача від виконання обов'язків щодо вирішення питання земельних відносин. Такі дії Криворізької міської ради порушують права та охоронювані законом інтереси позивача.
При цьому, статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається в судовому порядку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно з частинами 1, 2 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частиною 3 статті 653 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до частин 1, 2 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
З 01.01.2018 набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, а саме: статтю 284 доповнено пунктом 284.4, яким визначено, що плата за землю за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25% податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 цього Кодексу, а з 01.01.2019 цим пунктом встановлено, що плата за землю за земельні ділянки, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 цього Кодексу.
Суд відзначає, що імперативні приписи Податкового кодексу України мають пріоритет в частині визначення розміру орендної плати.
Вказаний висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 16.07.2019 у справі № 904/3720/18, 29.05.2019 у справі № 904/3711/18 та від 10.04.2019 у справі № 904/3714/18.
Отже, судом відхиляються заперечення відповідача в частині того, що рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816 було прийнято міською радою у межах виключної компетенції щодо встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України, визначеної пунктом 24 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", та з дотриманням принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності, в силу п. 12.3, пп. 12.4.3 п. 12.4 ст. 12 Податкового кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, Приватне акціонерне товариство "Суха Балка" є гірничодобувним підприємством, що здійснює видобування багатих залізних руд підземним способом (код КВЕД 07.10), на підставі спеціального дозволу на користування надрами № 599 від 06.08.1996, в полі шахти ім. Фрунзе (а.с.25, 45-51).
Відповідно до визначення, наведеного у статті 1 Гірничого закону України, гірнича (гірничодобувна) промисловість - комплекс галузей важкої промисловості з розвідування родовищ корисних копалин, їх видобутку з надр землі та збагачення; гірниче підприємство - цілісний технічно та організаційно відокремлений майновий комплекс засобів і ресурсів для видобутку корисних копалин, будівництва та експлуатації об'єктів із застосуванням гірничих технологій (шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики тощо).
Пунктом 14.1.37 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що господарська діяльність гірничого підприємства з видобування корисних копалин для цілей розділу IX цього Кодексу - діяльність гірничого підприємства, яка охоплює процеси добування та первинної переробки корисних копалин.
Відведення землі під розташування гірничого підприємства проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, а надання гірничого відводу - Кодексом України про надра.
Відповідно до частин 1-4 статті 66 Земельного кодексу України до земель промисловості належать землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд. Землі промисловості можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Розміри земельних ділянок, що надаються для зазначених цілей, визначаються відповідно до затверджених в установленому порядку державних норм і проектної документації, а відведення земельних ділянок здійснюється з урахуванням черговості їх освоєння. Надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, проводиться після оформлення в установленому порядку прав користування надрами і відновлення земель згідно із затвердженим відповідним робочим проектом землеустрою на раніше відпрацьованих площах у встановлені строки.
Гірничим відводом є частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовищ корисних копалин та цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин. Користування надрами за межами гірничого відводу забороняється (частина 1 стаття 17 Кодексу України про надра).
Відповідно до статті 18 Кодексу України про надра, надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України. Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів. Місцеві ради при наданні земельної ділянки для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення одночасно надають у користування і надра.
Підпункт 14.1.51 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України передбачає, що добування корисних копалин - сукупність технологічних операцій з вилучення, у тому числі з покладів дна водойм, та переміщення, у тому числі тимчасове зберігання, на поверхню частини надр (гірничих порід, рудної сировини тощо), що вміщує корисні копалини.
Земельна ділянка за договором оренди № 2014487 від 18.11.2014 надана для розміщення балки Дубової. Зазначена земельна ділянка розташована в межах гірничого відводу шахти ім. Фрунзе Приватного акціонерного товариства "Суха Балка".
Основною діяльністю позивача є добування залізної руди (код КВЕД 07.10), даний факт підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.45-51).
Більше того, Державною службою геології та надр України видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 599 від 06.08.1996 відповідно до змісту якого:
- за видом користування надрами - видобування;
- мета користування надрами - продовження видобування залізних руд;
- назва родовища - поле шахти ім. Фрунзе;
- місцезнаходження - Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа 420,1 га, в межах глибини 500-1275 м;
- строком дії - до 06.08.2036 (а.с.25).
Крім того, Державною службою України з питань праці 02.04.2018 Приватному акціонерному товариству "Суха Балка" видано акт про надання гірничого відводу з метою розробки родовища багатих залізних руд поля шахти ім. Фрунзе. Гірничий відвід знаходиться у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області. Площа проекції гірничого відводу, показана на копії топографічного плану кутовими точками, становить 469,95 га (а.с.26).
Отже, суд приходить до висновку, що позивачем доведено використання спірної земельної ділянки, яка надана йому в оренду, саме з метою видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, що підтверджується Спеціальним дозволом на користування надрами № 599 від 06.08.1996, виданим ПАТ "Суха Балка" Державною службою геології та надр України з метою продовження видобування залізних руд в районі поля шахти ім. Фрунзе, а також актом про надання позивачу гірничого відводу шахти ім. Фрунзе № 3317 від 02.04.2018.
Отже, заперечення відповідача в цій частині відхиляються судом, як такі, що спростовуються наявними у справі доказами.
Стаття 284 Податкового кодексу України регулює особливості оподаткування плати за землю. Поняття "плати за землю" наведено у підпункті 147 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, відповідно до якої платою за землю є обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Тобто, поняття плати за землю має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком.
Таким чином, положення пункту 284.4 статті 284 Податкового кодексу України встановлюють розмір плати за землю відповідної категорії у вигляді орендної плати, що має наслідком внесення відповідних змін у договірні відносини сторін щодо оренди земельних ділянок визначених категорій. А як було вказано вище, імперативні приписи Податкового кодексу України мають пріоритет в частині визначення розміру орендної плати.
Отже, заперечення відповідача в цій частині також відхиляються судом.
Про необхідність застосування ставки у розмірі 25% до орендної плати за земельні ділянки гірничодобувного підприємства, яка є складовою плати за землю, зазначено і в рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.02.2019 у справі №160/7717/18.
З огляду на вищевикладене, прийняття змін до Податкового кодексу України в частині розрахунку плати за землю за земельні ділянки, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин є підставою для внесення відповідних змін в умови укладеного між сторонами договору оренди землі з огляду на імперативність приписів вказаного кодексу.
Відтак, умови додаткової угоди, запропоновані позивачем, до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014 повністю відповідають положенням пунктів 274.1. статті 274, 284.4. статті 284 та 288.5. статті 288 Податкового кодексу України.
Доводи відповідача, наведені у відзиві, не знайшли свого підтвердження, спростовуються наявними у справі доказами, а також не узгоджуються з вказаним вище правовим регулюванням спірних правовідносин.
Слід також відзначити, що суд не приймає надані позивачем докази - Витяг з технічної документації з землеустрою та копію топографічного плану гірничого відводу шахти ім.Фрунзе, як такі, що подані з пропуском встановленого Господарським процесуальним кодексом України строку. Крім того, зазначені докази не впливають на вирішення спору по суті, оскільки географічні координати родовища - поле шахти ім. Фрунзе, містяться в Спеціальному дозволі на користування надрами № 599 від 06.08.1996. Використання земельної ділянки позивачем саме з метою видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин підтверджується Спеціальним дозволом на користування надрами та Актом про надання позивачу гірничого відводу.
Відповідно до частини 9 статті 238 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача; стягненню з відповідача на користь позивача підлягають 1 921 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Суха Балка" до Криворізької міської ради про визнання укладеною додаткову угоду № 1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014 задовольнити у повному обсязі.
Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014 між Приватним акціонерним товариством "Суха Балка" (50029, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вулиця Конституційна, будинок 5; ідентифікаційний код 00191329) та Криворізькою міською радою (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа Молодіжна, будинок 1; ідентифікаційний код 33874388) у запропонованій позивачем редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА № 1
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014
(державна реєстрація права оренди від 14.01.2015 № 8419067)
м. Кривий Ріг "___"____ 2019 р.
Криворізька міська рада (код ЄДРПОУ 33874388, юридична адреса: 50101, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1) в особі __________, який діє на підставі ______, іменований в подальшому "Орендодавець", з одного боку, та
Приватне акціонерне товариство "Суха Балка" 50029, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, вул. Конституційна, б.5
(прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи, юридична адреса орендаря)
в особі Генерального директора Баша Віталія Олександровича,
(якщо фізична особа, то паспортні дані, ідентифікаційний код)
іменоване в подальшому "Орендар", яке діє на підставі Статуту, з другого боку, відповідно до рішень Криворізької міської ради від 24.06.2015 № 3728 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу", 27.06.2018 № 2816 "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році", враховуючи підпункт 14.1.147 пункту 14.1. статті 14, пункт 284.4 статті 284, підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288, статті 289 Податкового кодексу України, уклали цю додаткову угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки №2014487 від 18.11.2014 (державна реєстрація права оренди від 14.01.2014 № 8419067), укладеного на підставі рішення Криворізької міської ради від 27.08.2014 № 2937, а саме:
1. Доповнити пункт 5 Розділу "Об'єкт оренди" абзацом наступного змісту "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2017 № 78 становить 32 072 834,64 грн.";
2. Пункт 7 Розділу "Оренда плата" змінити та викласти в наступній редакції:
"7. Починаючи з 01.01.2019 річна оренда плата за землю вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі та на момент укладення цієї додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014 (державна реєстрація права оренди від 14.01.2014 № 8419067), становить 200 455 грн. 22 коп. (двісті тисяч чотириста п'ятдесят п'ять грн. 22 коп.). Обчислення розміру орендної плати починаючи з 01.01.2019 здійснюється на підставі пункту 284.4 статті 284 Податкового кодексу України у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до пункту 274.1. статті 274, пункту 288.5.1. статті 288 Податкового кодексу України та Рішення Криворізької міської ради "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році" від 27.06.2018 № 2816, відповідно до розрахунку, наведеного у додатку № 1 до цієї угоди, який є її невід'ємною частиною.
8. Плата вноситься "Орендарем" на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Покровському районі у м. Кривому Розі Дніпропетровської області № 332 128 120 04022 у банку Казначейства України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ 38031627.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору.".
3. Ця угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014 (державна реєстрація права оренди від 14.01.2015 № 8419067) і набирає чинності виключно з моменту державної реєстрації змін до договору оренди.
4. Всі інші умови договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014 (державна реєстрація права оренди від 14.01.2015 № 8419067), які не зачеплені даною угодою, залишаються незмінними.
5. Копія цієї додаткової угоди з копією Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна у 5-денний термін від дня державної реєстрації надається "Орендарем" до департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради та до відповідного органу державної фіскальної служби за місцезнаходженням земельної ділянки.
6. Додаткова угода укладена у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у "Орендодавця" Криворізької міської ради; другий - у "Орендаря" Приватного акціонерного товариства "Суха Балка";
Реквізити та підписи сторін:
"Орендодавець" "Орендар"
Криворізька міська рада Приватне акціонерне товариство
"Суха Балка "
50010, Дніпропетровська область, 50029, Дніпропетровська область
м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1 м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 5
ідентифікаційний код 33874388 ідентифікаційний код 00191329
_______/____/ ______/__/
М.П. М.П.
Додаток № 1 до додаткової угоди №1 від «___» __ 2019р.
до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014
(державна реєстрація права оренди від 14.01.2015 № 8419067)
РОЗРАХУНОК*
РОЗМІРУ ОРЕНДНОЇ ПЛАТИ ЗА ЗЕМЛЮ,
ЩО ПІДЛЯГАЄ ДО СПЛАТИ З 01.01.2019 РОКУ
ПрАТ "СУХА БАЛКА"
до додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014
(державна реєстрація права оренди від 14.01.2015 № 8419067)
Категорія земель та цільове використання земельної ділянки Площа, м2 Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки 14.02.2017 №78, грн. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки, розрахованої виходячи з індексу споживчих цін за 2014 рік -1,249: за 2015 рік -1,433; за 2016 рік -1,06; за 2017рік -1,0; за 2018 рік -1,0 Ставка орендної плати, % Пільга в справлянні плати за землю для гірничо добувних підприємств (пп.284.4 ст.284 ПКУ), % від податку на землю Річний розмір орендної плати, грн. Код за КВЦПЗ 1234567 Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, для розташування балки Дубової, підприємствами, що пов'язані з користування надрами 96888 32072834,64 ураховані угр.З 2,5 25% 200455,22 11.01
* Розрахунок виконаний на підставі п.п 284.4 ст. 284 Податкового кодексу України та рішень міської ради від 27.06.2018 № 2816, 24.06.2015 № 3728
Орендодавець М.П. _____ ____
(підпис) (ініціали та прізвище)
Орендар М.П. _____ В.О. Баш
(підпис) (ініціали та прізвище)
Стягнути з Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа Молодіжна, будинок 1; ідентифікаційний код 33874388) на користь Приватного акціонерного товариства "Суха Балка" (50029, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вулиця Конституційна, будинок 5; ідентифікаційний код 00191329) 1 921 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 29.07.2019
Суддя Ю.В. Фещенко