
ЄУН 174/417/19
н/п 2/174/243/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
25 липня 2019 року м.Вільногірськ
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області в складі: головуючого - судді Борцової А.А.,
з участю секретаря - Килинчук Л.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в заочному порядку в спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих та виплачених сум державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям,-
В С Т А Н О В И В:
ДСГП Вільногірської міської ради Дніпропетровської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих та виплачених сум державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям вказуючи, що ОСОБА_1 22.09.2017 року звернулася до них із заявою «Про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг» та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. При подачі заяви нею були подані необхідні документи для призначення допомоги на дітей одиноким матерям, та відповідача було ознайомлено із ст.22 Закону України від 21.11.1992 року №2811-XII «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», згідно із якою одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги, про що свідчить особистий підпис відповідача у заяві.
Рішенням УСЗН ДСГП від 11.10.2017 року «Про призначення допомоги сім`ям з дітьми» відповідачу було призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.09.2017 року до 28.02.2018 року. Також рішенням УСЗН ДСГП від 07.12.2017 року «Про призначення допомоги сім`ям з дітьми» відповідачу було призначено вищезазначену допомогу з 01.12.2017 року до 28.02.2018 року з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму на дітей віком з 6 до 18 років.
В результаті перевірки достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги, з`ясовано, що при оформленні державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям відповідачем не було надано інформацію про дохід, отриманий від підприємницької діяльності з 27.02.2017 року до 27.04.2017 року. Відповідно до листа Вільногірського відділення Кам`янської об`єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі Вільногірське відділення Кам`янської ОДПІ), від 23.02.2018 року № 277/9/04-01-14, ОСОБА_1 перебувала на обліку як фізична особа підприємець у Вільногірському відділенні Кам`янської ОДПІ з 27.02.2017 року до 27.04.2017 року як платник єдиного податку II групи.
Відповідно до вищенаведеного та в результаті того, що ОСОБА_1 було надано недостовірні дані про доходи сім`ї , відповідачу надміру нарахована та виплачена допомога на дітей одиноким матерям за період з 01.09.2017 року до 28.02.2018 року в сумі 943,38 грн.
УСЗН ДСГП вжито всіх заходів щодо досудового врегулювання спору з даного питання із відповідачем та направлено повідомлення про загальну суму надміру нарахованої та виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям та запропоновано добровільно повернути вищезазначені кошти на розрахунковий рахунок ДСГП, однак станом на 13.05.2019 року добровільних дій зі сторони відповідача з повернення надміру нарахованої допомоги на розрахунковий рахунок ДСГП не було.
Позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області надміру нараховану та виплачену суму державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 943,38 грн. та судові витрати у виді сплаченого судового збору в розмірі 1921,00 грн.
Ухвалою Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 24.05.2019 року у справі відкрито спрощене позовне провадження з повідомлення (викликом) сторін, сторонам роз`яснені їх процесуальні права та обов`язки.
В судове засідання представник позивача не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти заочного розгляду справи. (а.с. 62)
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася вдруге, про дату, місце і час розгляду справи повідомлена належним чином (а.с. 60, 61) у відповідності до вимог п.2 ч.7 ст.128 ЦПК України, про причини неявки суд не повідомила, заяви про розгляд справи за її відсутності не надала, відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подала, тому суд, відповідно до ч.8 ст.178, ст.ст. 280-281 ЦПК України, вирішує справу у заочному порядку за наявними матеріалами.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6), відомості про батька дитини в свідоцтво про народження дитини внесено у відповідності до ч.1 ст. 135 СК України, що підтверджено копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження згідно з ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України для отримання допомоги (а.с. 7)
Згідно копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 16.06.2015 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_4 , після чого її прізвище змінено на « ОСОБА_1 ». (а.с. 8)
Згідно копії заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 22.09.2017 року, ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення та просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та допомогу на дітей одиноким матерям (а.с. 9-10).
При подачі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг ОСОБА_1 подавала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 22.09.2017 року (а.с.11-12), в якій відсутні відомості про дохід від здійснення підприємницької діяльності за період з 27.02.2017 року по 27.04.2017 року.
Згідно копій рішень про призначення допомоги сім`ям з дітьми ОСОБА_1 рішенням від 11.10.2017 року призначена допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.09.2017 року до 28.02.2018 року у розмірі 115,73 грн. (а.с. 13), рішенням від 07.12.2017 року відповідачу призначена допомога сім`ям з дітьми на період з 01.09.2017 року до 30.11.2017 року у розмірі 115,73 грн. та з 01.12.2017 року до 28.02.2018 року в розмірі 198,73 (а.с. 14)
Листом від 23.02.2018 року № 277/9/04-01-14 заступник начальника Кам`янської ОДПІ - начальник Вільногірського відділення Шишлаков Б.П. повідомив, що ОСОБА_1 , обліковувалась як фізична особа підприємець у Вільногірському відділенні Кам`янської ОДПІ з 27.02.2017 року по 27.04.2017 року, як платник єдиного податку ІІ групи. (а.с. 15)
Згідно копії розрахунку переплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, що виникла внаслідок подання ОСОБА_1 не повних даних про доходи сім`ї , сума надміру нарахованої та виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів ОСОБА_1 за період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року включно становить 943,38 грн. (а.с. 16)
Згідно копії акту № 125 від 19.03.2018 року складеного працівниками ДСГП, при перевірці правильності та повноти інформації, наданої для призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 , встановлено, що заявниця не зазначила у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги те, що перебувала на обліку як фізична особа підприємець у Вільногірському відділенні Кам`янської ОДПІ з 27.02.2017 року по 27.04.2017 року як платник єдиного податку ІІ групи. У зв`язку з цим заявниці надміру нарахована та виплачена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям за період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року у розмірі 943,38 грн. (а.с.17).
Згідно повідомлень від 21.03.2018 року, 16.04.2018 року, 30.05.2018 року, 11.07.2018 року, 16.08.2018 року, 28.09.2018 року, 16.01.2019 року, 13.02.2019 року, позивач повідомляв ОСОБА_1 про те, що їй надміру нарахована та виплачена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям за період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року у сумі 943,38 грн. пропонував добровільно внести виплачені суми переплати на рахунок позивача. (а.с. 18-25)
Згідно ч.1 ст. 18-1Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 33 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2001 р. № 7151, право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ч.1 ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям (батькам) призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Умови призначення і виплати видів державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначаються Порядком призначення та виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751.
Відповідно до абз. 2 п. 34 Порядку середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Відповідно до п.34 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2001 р. № 7151, для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, чинного на відповідний місяць; для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, - трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи, - чотирьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до п.п. 48, 49 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
У відповідності до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
За приписами п.46 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2001 р. № 7151, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року N 6-91цс14, яка може враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 22.09.2017року звернулася до позивача з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та подавала декларацію про доходи та майновий стан, при цьому не повідомила, що у період з 27.02.2017 року по 27.04.2017 року перебувала на обліку, як фізична особа підприємець у Вільногірському відділенні Кам`янської ОДПІ як платник єдиного податку ІІ групи, чим не виконала свій обов`язок щодо зазначення у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, достовірних даних про доходи сім`ї, що призвело до набуття нею державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 943,38 грн. без достатніх на те правових підстав, тому надміру нарахована та виплачена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям у вказаному розмірі підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача, а позов задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір в розмірі 1921 грн. 00 коп. слід стягнути з відповідачки на користь держави. На підставі ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2001 р. № 7151, ст. ст. 12, 81, 133, 141, 223, 247, 263- 265, 268, 279, 280-283 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих та виплачених сум державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , яка проживає по АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (51700, м. Вільногірськ, вул. Ю.М. Устенка, 29, код ЄДРПОУ 23928609) надмірно нараховану та виплачену суму державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 943,38 грн. (дев`ятсот сорок три гривні 38 копійок), які перерахувати за реквізитами: одержувач - ДСГП, р/р 35413015152947 в ДКСУ м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 23928609, назва платежу - повернення надміру нарахованої та виплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області 1921 грн. 00 коп. судових витрат у виді сплаченого судового збору, які перерахувати за реквізитами: одержувач - ДСГП, р/р 35412064052947 в ДКСУ м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 23928609, назва платежу - повернення судового збору, який сплачено Департаментом соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області для розгляду справи в судовому порядку.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається учасниками справи через Вільногірський міський суд Дніпропетровської області до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий - суддя: підпис А.А.Борцова