
Копія
Справа № 326/130/19
Провадження № 2/326/132/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2019 року Приморський районний суд Запорізької області в складі:
головуючої - судді Стріжакової Т.В.
за участю: секретаря Філанової В.І.
представник позивача Малімон А.Я .
відповідача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Приморську цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості донарахованого (не облікованого) об`єму природного газу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ПАТ «Запоріжгаз» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення вартості донарахованого (не облікованого) об`єму природного газу. Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 01.07.2015 позивач на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу, серія АЕ № 642479, здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, ПАТ «Запоріжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу кваліфікується як оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ). Об`єкт споживання відповідача не забезпечений вузлом обліку газу Оператора ГРМ, тому визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється за даними вузла обліку газу споживача. Відповідачем здійснюється фактичне споживання природного газу та його оплата діючому постачальнику ТОВ «Запоріжгаз Збут», а отже договір є укладеним.
Згідно з п.2.3 договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язалися керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язався вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем. Згідно з абз.2,3 п.1 Глави 4 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань. Пунктом 5.1 договору визначено, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до Кодексу газорозподільних систем. Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу згідно з п.5.2 договору здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку споживача.
Об`єкт споживання відповідача не забезпечений вузлом обліку газу Оператора ГРМ, тому визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється за даними вузла обліку газу споживача. Згідно з п. 1 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Згідно з п.6 глави 6 Розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки. Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових згідно з п.2 Глави 6 розділу X КГС Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку, експертизу та/або ремонт. Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію, де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
15.03.2018 працівниками в Оператора ГРМ на об`єкті споживання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 виявлено факт роботи комерційного вузла обліку газу (лічильника газу) відповідача у позаштатному режимі, що полягало у відсутності зміни показань ЗВТ при фактичній витраті (споживанні) природного газу. За цим фактом працівниками Оператора ГРМ у присутності відповідача складено акт про порушення №000355 від 15.03.2018, який підписано працівниками ПАТ «Запоріжгаз» та споживачем без зауважень. До акту внесено інформацію щодо: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації).
З метою підтвердження факту роботи ЗВТ у позаштатному режимі того ж дня лічильник у присутності відповідача демонтовано для проведення його позачергової повірки, про що складено протокол направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку №000458 від 15.03.2018. Після зняття лічильника в присутності споживача ЗВТ упаковано в пакет, опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером С41788313. При цьому в акті про демонтаж засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку визначено: найменування та адресу спеціально уповноваженого органу, де буде проводитись позачергова або експертна повірка; відповідальним за доставку ЗВТ визначено Оператора ГРМ; дату час проведення позачергової повірки - 16.03.2018 о 10.00 год. Протокол підписано працівниками ПАТ «Запоріжгаз» та споживачем без зауважень. За результатами вимірювань під час позачергової повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія», лічильник відповідача визнаний непридатним до подальшої експлуатації, значення відносної похибки лічильника у всіх його робочих діапазонах перевищило максимально допустиме. Результати вимірювань відображені у протоколі повірки від 16.03.2018 та в довідці про непридатність законодавчо-врегульованого засобу вимірювальної техніки, виданої Запорізьким НВЦ стандартизації, метрології та сертифікації від 15.03.2018. Це підтверджує, що побутовий лічильник газу відповідача працював у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувалась (обліковувалась некоректно).
За фактом роботи лічильника відповідача у позаштатному режимі комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №000355 від 15.03.2018, що відображено у протоколі №785 від 30.03.2018.
Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу виходячи з 70% граничних об`ємів споживання природного газу (п.8 Глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем) за період 15.09.2017 по 28.02.2018 з урахуванням підключених газових приладів - газова плита-2 шт., газовий котел - 1 шт., зареєстрованих чотирьох осіб та опалюваної площі 82,9 кв.м. Вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу склала 33586,11 грн. 03.05.2018 на адресу відповідача рекомендованим листом направлено акт розрахунок та рахунок на його оплату. Відповідачем борг не сплачено.
Просить стягнути з ОСОБА_2 вартість донарахованого не облікованого об`єму та обсягу природного газу у сумі 33586 грн 11 коп. та судові витрати (а.с.2-8).
Позивач до прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі направив до суду на усунення недоліків позову лист від 18.02.2019, до якого додав додаткові докази та зазначив, що донарахування об`ємів газу здійснено за період з 15.09.2017 по 28.02.2018 з урахуванням підключених газових приладів (газова плита -2 шт., газовий котел - 1 шт.) (а.с.30-31).
Ухвалою від 02.07.2019 залучено до участі у справі замість позивача Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» його правонаступника Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (а.с.111).
У судовому засіданні представник позивача Малімон А.Я . дав пояснення, аналогічні викладеним у позові, подав письмову відповідь на відзив на позовну заяву (а.с.80,81) та додатково пояснив, що аргументи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, не ґрунтуються на приписах законодавства, не підкріплені жодними доказами та не можуть братися судом до уваги під час ухвалення рішення. Щодо аргументів стосовно своєчасного повідомлення оператора ГРМ щодо роботи ЗВТ у позаштатному режимі, то згідно з наказом по ПАТ «Запоріжгаз» №863-од від 03.10.2016 на підприємстві введено електронну систему документообігу, яка організована на базі інформаційної системи «СЕД КСС-ООС8». Згідно з даними системи електронного документообігу споживач ОСОБА_2 з приводу пошкодження пломбувального матеріалу до ПАТ «Запоріжгаз» як Оператора ГРМ, не звертався. Документ долучений до відзиву є неналежним доказом, оскільки не містить доказів його вручення чи направлення Оператору ГРМ. Суттю звернення, викладеного в ньому, є не робота ЗВТ у позаштатному режимі, а недоліки у роботі лічильника, що однозначно не вказує на позаштатний режим. Посилання на п.13 глави 3 розділу XI КГС є безпідставними оскільки за суттю цього пункту незастосування процедури донарахування, у разі своєчасного повідомлення, можливе лише за умови повідомлення про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби. Робота ЗВТ у позаштатному режимі виключає пошкодження пломб чи лічильника як активних дій. Відтак зазначений пункт не регулює правовідносини, пов`язані з роботою ЗВТ у позаштатному режимі. Підписання споживачем без зауважень акту про порушення №000355 від 15.03.2018 вказує на те, що виявлення роботи ЗВТ у позаштатному режимі здійснено саме працівниками оператора ГРМ. Просив позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 пояснив, що він звернув увагу, що встановлений на зовнішньому боці домоволодіння комерційний вузол обліку лічильник газу працює зі збоями (став тріщати, коліщатко перестало крутитися). Він відразу звернувся до абонслужби ПАТ «Запоріжгаз», що знаходиться в м.Приморську Запорізької області, та повідомив про недоліки в роботі лічильника газу. В цей же день 21.02.2018 співробітником Запоріжгазу в м. Приморську ОСОБА_4 йому було надано бланк заявки, який він заповнив в двох примірниках за допомогою цього співробітника. Один примірник заявки передав ОСОБА_4 , а на другому, що залишився у нього, робітником було проставлено дату одержання заявки та особистий підпис. ОСОБА_4 роз`яснила, що заявку вона прийняла, її передасть за належністю та попередила, що до нього приїдуть представники Запоріжгазу демонтувати лічильник, якщо він вийшов з ладу.
15.03.2018 до нього прибули представники ПАТ «Запоріжгаз». Вони оглянули лічильник газу та його демонтували, встановивши монтажний вузол. Вони склали Акт про порушення. Він пояснював, що порушень не допускав, своєчасно повідомив ПАТ «Запоріжгаз» 21.02.2018 про вказану обставину, своєчасно та однаковими сумами здійснював оплату спожитого газу, але йому відповіли, що складання акту - це формальність, оформлення документації. Тому він як споживач цей Акт підписав. Він підтримує повністю усе, викладене у запереченні на позов та усе зазначене в судовому засіданні його представником.
Будинок, в якому він живе та користується газом оформлений на батька та матір, з якими він жив; батько помер. Він від спадщини не відмовлявся. Договір про надання послуг був оформлений на нього, оплату здійснює він. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник відповідача адвокат Віткова В.В. подала письмовий відзив (а.с.59-62) та пояснила, що відповідач є побутовим споживачем природною газу, особовий рахунок № НОМЕР_1 , домоволодіння АДРЕСА_1 . Його домоволодіння до серпня 2018 року було підключено до мережі газопостачання, яке здійснювалося через комерційний вузол обліку (лічильник газу). Згодом його відключено від газопостачання. 21.02.2018 відповідач звернув увагу на те, що встановлений на зовнішньому боці домоволодіння комерційний вузол обліку лічильник газу працює зі збоями. Він відразу ж особисто звернувся до абонслужби ПАТ «Запоріжгаз», що знаходиться в м.Приморську Запорізької області та повідомив про недоліки в роботі лічильника газу. В цей же день 21.02.2018 співробітником Запоріжгазу в м. Приморську ОСОБА_2 було надано бланк заявки, яку ним було заповнено в двох примірниках за допомогою співробітника ОСОБА_4 . Один примірник заявки споживачем було передано ОСОБА_4 , а на другому, що залишився у нього, робітником було проставлено дату одержання цієї заявки та особистий підпис. ОСОБА_4 запропонувала споживачеві допомогу в заповненні заявки, а потім роз`яснила, що заявку вона прийняла та згодом передасть її за належністю; вона попередила, що найближчим часом приїдуть представники Запоріжгазу демонтувати лічильник, якщо він вийшов з ладу.
15.03.2018 до домоволодіння відповідача прибули представники ПАТ «Запоріжгаз», повідомили, що прибули за викликом у зв`язку з поданою споживачем заявкою. Вони оглянули лічильник газу та здійснили його демонтаж. Замість демонтованого лічильника встановили монтажний вузол. Відразу ж ними було складено Акт про порушення № 000355 від 15.03.2018 та вказано, що побутовий лічильник газу працює в позаштатному режимі. На ствердження споживача щодо відсутності з його боку будь-якого порушення та своєчасного повідомлення ним особисто 21.02.2018 про вказану обставину, співробітники ПАТ «Запоріжгаз» відповіли йому, що складання акту - це проста формальність, оскільки існує певний порядок оформлення документації. Вони склали протокол №000158 направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку, про результати якої ОСОБА_2 письмово як споживача не було повідомлено. Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки він отримав особисто 03.04.2019 в м.Бердянську, де працівниками ДП «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» йому повідомлено, що лічильник вийшов з ладу не з вини споживача, жодного несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу не встановлено.
Листом ПАТ «Запоріжгаз» ОСОБА_2 було поставлено перед фактом, що 30.03.2018 складом комісії розглянуто Акт про порушення № 000355 від 15.03.2018, в якому зазначено про позаштатний режим роботи ЗВТ. Відділом комерційного балансування ПАТ «Запоріжгаз» було здійснено розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості за позаштатний режим роботи ЗВТ та нараховані 70 % граничних об`ємів з 15.09.2017 по 28.02.2018 споживання природного газу з дня останнього контрольного зняття показників лічильника до дня виявлення порушення, сума не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу склала 33586,11 грн, хоча ОСОБА_2 як споживач своєчасно повідомив у письмовій формі ПАТ «Запоріжгаз» про недоліки в роботі лічильника газу.
Згідно з п. 6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки. Згідно з п.13 глави 3 розділу XI «Порядок визначення не облікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування побутовому споживачу (фізичній особі)» Кодексу у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого лічильника газу, який був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).
Вважає, що цим актом та протоколом споживача неправомірно визнано винним у порушенні, якого він не скоював, оскільки 21.02.2018 ОСОБА_2 своєчасно письмово повідомив позивача про недоліки в роботі приладу обліку газу та як добросовісний споживач був впевнений, що на його заяву відреагували належним чином. Тобто, станом на день складання Акту про порушення позивача вже було письмово повідомлено відповідачем як споживачем, а тому, в розумінні п. 13 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем відсутні будь-які підстави для притягнення споживача до відповідальності. До того ж, з жодного документа не вбачається, що вихід лічильника з ладу пов`язаний з неправомірними діями відповідача як абонента. На відміну від позивача відповідач діяв відповідно до норм чинного законодавства України.
Таким чином, нарахування відповідачеві до сплати суми в розмірі 33 586,11 грн здійснено незаконно, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
В аналогічній ситуації мешканець м.Приморська Запорізької області звертався до НКРЕКП з приводу порушень його прав. Його скарга задоволена, згідно з листом НКРЕКП від 09.08.2018 за № 6675/16/9-18, де чітко зазначено, що заявка свідчить про своєчасне інформування споживачем Оператора ГРМ про порушення в роботі лічильника, таким чином ПАТ «Запоріжгаз» необхідно привести свої дії у відповідність до вимог чинних нормативно-правових актів та скасувати донарахування. В задоволенні позову просила відмовити.
Вислухавши представника позивача, відповідача, представника відповідача, свідка, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що у заяві-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам вказано, що, ознайомившись з умовами Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕПКП від 30.09.2015 №2500, на офіційному сайті Постачальника та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності, 21.02.2018 ОСОБА_2 приєднався до умов Договору. В ній зазначені персоніфіковані дані споживача, у тому числі адреса об`єкта: АДРЕСА_1 , оператор ГРМ ПАТ «Запоріжгаз», ЕІС-код, присвоєний Оператором ГРМ - 56ХМ14В28756778Т. Зазначений порядок здійснення розрахунку споживачем за природний газ; спосіб оплати за договором (а.с.32,37).
21.02.2018 ОСОБА_2 підписав заяву-приєднання до договору розподілу природного газу, в якій зазначено, що він ознайомлений з умовами Типового договору постачання природного газу побутовим споживачем, затвердженого НКРЕКП від 30.09.2015 №2500, на офіційному сайті НКРЕКП, сайті постачальника, мережі Інтернет та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності «Запорізька правда» від 17.12.2015, що він приєднується до умов Договору; зазначена його адреса, Оператор ГРМ - ПАТ «Запоріжгаз», з яким споживач уклав договір розподілу природного газу, БІС код, присвоєний оператором, спосіб оплати (а.с.33,38).
Згідно з актом прийняття до експлуатації робіт по встановленню побутового лічильника газу (ЛГП) від 01.11.2006 проведені роботи по встановленню побутового лічильника газу G-4 Gallus 2000, №1415011 по АДРЕСА_1, замовник ОСОБА_6 Лічильник опломбовано ГАЗ 057.(а.с.34,39). Згідно з актом РГДС_10 від 30.01.2007 за адресою: АДРЕСА_1 слюсарем у присутності абонента проведений пуск газу та наладка приборів, а саме у присутності ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , ОСОБА_8 (а.с.35,40).
У довідці від 15.02.2019 зазначено, що ТОВ «Запоріжгаз Збут» в особі Бердянського відділу реалізації підтверджує наявність повернутої та підписаної 21.02.2018 заяви-приєднання до Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, а також здійснення оплати за спожитий природний газ в період 01.07.2015 по 29.12.2017 в сумі 1490,86 грн. Наявні підстави вважати здійсненим заявочне приєднання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , до типового договору на постачання природного газу побутовим споживачам (а.с.36,41).
У акті про порушення №000355 від 15.03.2018 вказано, що він складений представникками оператора ГРМ ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , за участю споживача ОСОБА_2 . На дату складання цього Акту на об`єкті: приватний будинок за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: побутовий лічильник газу працює в позаштатному режимі, що є порушенням п.3.1, глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС №2494, показання лічильника на дату складання Акта: 23111, далі не читається. Замість демонтованого лічильника встановлено монтажний вузол. За виявленими порушеннями споживачу необхідно надати доступ для демонтажу ЗВТ. До Акту додається Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки. Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 30.03.2018, вказана адреса її проведення та контактний телефон. Акт складений представниками Оператора ГРМ ОСОБА_5, ОСОБА_10 Акт підписаний ними та ОСОБА_2 (а.с.9).
У протоколі №000158 направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку від 15.03.2018 зазначено, що споживач ОСОБА_2 , о/р НОМЕР_1 , у АДРЕСА_1 та представник ПАТ «Запоріжгаз» склали цей акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки, а саме Акторис-2006, G-4, місце демонтажу засобу вимірювальної техніки - 2, показання вимірювальної техніки (номер ЗВТ) 23111, не чит.№01415011, дата останньої перевірки 3 квартал 2013. ЗВТ розпломбовано, місце встановлення: фланци БСГ, номер пломби R 12016749. Лічильник поміщено в пакет, опломбований пломбою С 417883313, ЗВТ доставляється Оператором ГРМ, споживач запрошується 16.03.2018 о 10.00 годині. Зазначений орган, який проводить позачергову повірку, адреса її проведення. Акт складено у двох екземплярах: один знаходиться у споживача, а другий у суб`єкта господарювання. Акт підписаний сторонами (а.с.10).
Згідно з протоколом №693/0627 ДП «Запоріжжястандартметрологія» здійснено повірку лічильника газу №01415011, виробництва Gallus 2000, типорозміру G4-9, власник ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_1 , дата повірки 16.03.2018, пред`явник ПАТ «Запоріжгаз» Бердянське УЕГГ. За результатами повірки встановлено: зовнішній огляд задовільний, герметичний, втрата тиску за витрати - 154 - 16, поріг чутливості - 3.00. Висновки за результатами повірки - не відповідає, він не придатний (а.с.11).
Згідно з довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №4-0627-18 від 16.03.2018 лічильник газовий побутовий G4 Gallus 2000, №01415011, виробник Шлюмберже, за результатами повірки не відповідає вимогам п.6.9.1 Р50-071-98 Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: фактичне значення похибки перевищує допустиме (а.с.12).
У протоколі №785 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає відповідне рішення, від 30.03.2018 вказано, що комісією розглянуті Акт про порушення №000355 від 15.03.2018 відносно ОСОБА_2 , особовий рахунок НОМЕР_1 , який є власником будинку за адресою АДРЕСА_1 , порушення: позаштатний режим роботи ЗВТ. Розглянувши документи, додані до Акту, направлення на позачергову повірку ЗВТ, протокол №693 від 16.03.2018 повірки лічильника. Вирішили: Акт про порушення №000355 від 15.03.2018 задовольнити (а.с.13).
Згідно з розрахунком не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості за позаштатний режим роботи ЗВТ за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 (старий особовий рахунок НОМЕР_2 ), відкритий на ім`я ОСОБА_2 , за виявлене порушення згідно з п.8 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, нараховано 70% граничних об`ємів з 15.09.2017 по 28.02.2018 споживання природного газу з дня останнього контрольного зняття показників лічильника до дня виявлення порушення (але не більш ніж за 6 місяців) та з урахуванням підключених газових пристроїв (газова плита 2 шт., котел 1 шт.), зареєстровано 4 особи, опалювальна площа 82,9 кв. м. Розрахунок здійснюється за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу. За розрахунком сума не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу складає 33586 грн.11коп (а.с.14,15).
ПАТ «Запоріжгаз» направило лист від 03.05.2018 ОСОБА_2 , в якому вказано, що згідно з Порядком перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії , що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 складом комісії розглянутий Акт про порушення №000355 від 15.03.2018, а саме: п.8, глави 3, розділу XI - позаштатний режим роботи лічильника газу. Проведений перерахунок (донарахування) об`ємів (обсягів) природного газу за період з 15.09.2017 по 28.02.2018 на суму 33 586,11 грн. Надіслано відповідний Акт-розрахунок, Рахунок на оплату від 26.04.2018 для термінового вжиття заходів по оплаті не облікованого об`єму природного газу у сумі 33 586,11 грн. протягом 10 днів (а.с.16). В акті-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості від 26.04.2018 зазначено, що на підставі акта про порушення від 15.03.2018 №000355 до споживача ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , о/р № НОМЕР_1 , з приводу виявленого порушення - позаштатного режиму роботи лічильника газу проведений перерахунок не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості, завданого порушенням споживача, у сумі 33586,11 грн. (а.с.16-19).
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» зареєстроване як юридична особа (ЄДРПОУ 03345716), у розділі види діяльності серед іншого зазначений квед 35.22 - розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи (а.с.117-124).
Відповідачем на заперечення позовних вимог надано наступні документи.
Письмову заявку №25 на ім`я Бердянського відділення ПАТ «Запоріжгаз» від 21.02.2018, в якій вказано, що ОСОБА_2 просить перевірити газове обладнання та повідомляє про недоліки в роботі лічильника газу (о/р НОМЕР_1 ) (а.с.63).
Акт про припинення (обмеження) розподілу природного газу №000471 від 01.08.2018, в якому вказано, що 01.08.2018 представником ПАТ «Запоріжгаз» складено акт про припинення (обмеження) розподілу природного газу, споживач ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , за наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу ГРМ; не забезпечення власником технічного обслуговування згідно з вимогами ПБСГ. Лічильник перекритий та опломбований, встановлена заглушка (а.с.64).
У листі Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сферах економіки та комунальних послуг на звернення ОСОБА_12 зазначено, що Кодексом не визначено форми письмового повідомлення та його інформаційного змісту щодо інформування споживачем Оператора ГРМ про порушення в роботі лічильника газу (а.с.65-68).
Свідок ОСОБА_4 у судовому засіданні пояснила, що з 2008 року працює у ПАТ «Запоріжгаз», займає посаду спеціаліста по роботі з клієнтами. До неї звертаються абоненти з метою перевірити роботу газового обладнання та роботу лічильника. Вона приймає заявку та передає її контролеру для перевірки. Форма заявки розроблена їх підприємством. У 2018 році до неї звернувся ОСОБА_2 , точний час не пам`ятає, тому що звертається багато споживачів. ОСОБА_2 на їх встановленому бланку, який вона йому надала, подав заявку про виклик контролера для перевірки газового обладнання. Вона зареєструвала заявку, поставила дату та передала контролеру. Контролери звільнялися часто, тому вона могла направити заявку до м.Бердянськ. Вона передала інформацію щодо необхідності перевірки газового лічильника та обладнання. Передавала особисто або по телефону не пам`ятає. Заявка ОСОБА_2 була нею зареєстрована за №25. Вона веде облік заявок для себе, з метою знати кількість заявок, які надійшли. Електронна реєстрація заявок ведеться тільки на встановлення лічильників після перевірки контролера. Після надходження заявки контролер перевіряє газове обладнання та лічильник; у разі неполадки лічильник передається до лабораторії. Надана відповідачем заявка №25 нею приймалася для виклику контролера, у тому числі, якщо з якоїсь причини не працює або не так працює лічильник.
Відповідно до ст.12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, що мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом.
Сторонам роз`яснені їх права у судовому засіданні та зазначені статті. Сторони пояснили, що права їм зрозумілі, клопотань не заявили, просили розглянути справу на підставі наявних матеріалів у справі, тому справа розглядається на їх підставі.
Відповідно до ст.ст.67, 68 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити плату за комунальні послуги.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Правову основу ринку природного газу становлять-Конституція України,Закон України «Про ринок природного газу»,Закони України «Про трубопровідний транспорт», «;Про природні монополії», «;Про нафту і газ», «;Про енергозбереження», «;Про угоди про розподіл продукції», «;Про захист економічної конкуренції», «;Про газ (метан) вугільних родовищ», міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України.
На сьогоднішній день правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про ринок природного газу»ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Відповідно до ст.ст.37, 39, 40 Закону України «Про ринок природного газу`оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов`язаних з розподілом природного разу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається регулятором (НКРЕКП).
Відповідно до ч.1, п.2, п.5, п.8 ч.2 ст.59 Закону України «Про ринок природного газу» суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; самовільне під`єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.
Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем.
Ним визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (п. 2 гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРМ). Пунктом 1 та 2 гл. 1 розд. VI Кодексу ГРМ передбачено, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування визначені главою 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем. Зокрема, п.3 цієї глави зазначено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; 2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
Главою 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців та з урахуванням терміну на його усунення. Однак, п.13 цієї глави Кодексу передбачено, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого лічильника газу, який був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку). Таким чином, законодавець в Кодексі ГРМ звільнив від санкцій добросовісних споживачів газу, які добровільно, своєчасно, самостійно повідомили про виявлене ними порушення в роботу лічильника газу оператора ГРМ.
Згідно з п.6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки. Згідно з п.13 глави 3 розділу XI «Порядок визначення необлікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування побутовому споживачу (фізичній особі)» Кодексу у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого лічильника газу, який був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).
Згідно з п.п.1, 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Відповідно до п.1 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
З матеріалів справи вбачається, що 21.02.2018 ОСОБА_2 подав позивачу на бланку позивача Заявку №25, яка була складена за допомогою працівника позивача, в якій просив провести перевірку газового обладнання, повідомив про недоліки в роботі лічильника газу (о/р НОМЕР_1 ). Це підтверджується, як заявкою, що була оглянута в судовому засіданні, так і показами свідка ОСОБА_4 , яка працює у позивача спеціалістом по роботі з клієнтами та приймала цю заявку.
15.03.2018 представниками оператора ГРМ за участю споживача ОСОБА_2 складений акт про порушення №000355, в якому вказано, що на об`єкті: приватний будинок за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: побутовий лічильник газу працює в позаштатному режимі, що є порушенням п.3.1, глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС №2494. Засіб вимірювальної техніки демонтований, про що складений Акт. Замість нього встановлено монтажний вузол.
15.03.2018 також складений протокол №000158 направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку. У протоколі №693/0627 від 16.03.2018 ДП «Запоріжжястандартметрологія» вказано, що здійснено повірку лічильника газу №01415011, виробництва Gallus 2000, типорозміру G4-9, власник ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_1 , дата повірки 16.03.2018. За результатами повірки встановлено: зовнішній огляд задовільний, герметичний, втрата тиску за витрати. Висновки за результатами повірки: не відповідає розміру відносної похибки, не придатний.
У довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №4-0627-18 від 16.03.2018 встановлено, що лічильник газовий побутовий G4 Gallus 2000, №01415011, за результатами повірки не відповідає п.6.9.1 Р50-071-98 Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки. Підстави визнання ЗВТ непридатним: фактичне значення похибки перевищує допустиме.
Таким чином, позивачем не доведено та в судовому засіданні не встановлено факту впливу стороннього фактору на результати вимірювання або викривлення даних обліку природного газу.
Згідно Протоколом №785 від 30.03.2018 засідання комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок якої здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу та зміни режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) зазначено, що розглянули Акт про порушення №000355, направлення на позачергову повірку ЗВТ, протокол №693 від 16.03.2018 повірки лічильника, вирішили: Акт про порушення №000355 від 15.03.2018 задовольнити. Підстави, обґрунтування, мотивування прийняття вказаного рішення, посилання на законодавство в рішенні не зазначено.
Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відтак, для здійснення нарахування (донарахування) об`єму не облікованого природного газу визначальним є факт доведеності несанкціонованого втручання відповідача у роботу лічильника газу. При цьому, з налізу наявних у справі матеріалів, суд приходить до висновку про відсутність доказів на підтвердження вчинення відповідачем ОСОБА_2 протиправних дій, які б спричинили використання не облікованого (облікованого частково чи з порушенням законодавства) природного газу, що неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів.
Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст.79 ЦПК України). Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч.1 ст.80 ЦПК України).
За змістом ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч.2). Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч.3).
Аналізуючи дослідженні в судовому засіданні докази, мотиви позовних вимог позивача та заперечень відповідача, суд дійшов наступних висновків.
Позивач не довів достатніми та допустимими доказами факт вчинення відповідачем правопорушення на ринку природного газу щодо несанкціонованого відбору природного газу, пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра лічильника газу, що впливає на результати вимірювання, або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (тобто знаходяться у причинно-наслідковому зв`язку).
Перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування здійснюється у випадку доведеності пошкодження лічильника газу або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, але позивачем не доведено вчинення відповідачем таких дій, зокрема, протоколом №693/0627, складеним ДП «Запоріжжястандартметрологія» встановлено тільки, що зовнішній огляд задовільний, герметичний, за результатами повірки - не відповідає, він не придатний; у довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 16.03.2018 вказано, що лічильник газовий побутовий непридатний: фактичне значення похибки перевищує допустиме.
Крім того, з аналізу наведених вище положень закону вбачається, що визначальним для покладення на споживача обов`язку відшкодування збитків, є саме встановлення факту споживання не облікованого (облікованого частково чи з порушенням законодавства) природного газу, що матеріалами справи не доведено. Також в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження факту пошкодження лічильника, пломб лічильника газу тощо.
Положеннями ст. 61 Конституції України передбачено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, відповідно кожна особа несе відповідальність лише за ті порушення, які нею вчинено особисто.
З урахуванням наведеного, судом встановлено, що, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження вчинення відповідачем правопорушення на ринку природного газу щодо несанкціонованого відбору природного газу, пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра лічильника газу, що впливає на результати вимірювання, або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (тобто знаходяться у причинно-наслідковому зв`язку), застосування до відповідача санкцій у вигляді стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об"єму та обсягу природного акту, передбачених розділом XI Кодексу газорозподільних систем, є незаконним і не справедливим.
Згідно з ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейський суд з прав людини вказує, що «принцип справедливості, закріплений у статті 6 Конвенції, порушується, якщо національні суди ігнорують конкретний, доречний та важливий довід, наведений заявником» (MALA v. UKRAINE, № 4436/07, § 48, ЄСПЛ, від 03 липня 2014 року).
З огляду на зазначене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача, пред`явлених до відповідача.
Доводи позивача, що працівниками Оператора ГРМ (підприємства позивача) було встановлено факт виявлення роботи комерційного вузла обліку в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувалася або обліковувалася некоректно, у зв`язку з чим демонтовано прилад обліку природного газу, суд вважає неспроможними, оскільки жодними належними та допустимими доказами, наявними у матеріалах справи, не встановлено дійсності факту несанкціонованого втручання відповідача у роботу ЗВТ/лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства).
Твердження позивача про те, що відповідач на день складання акту 15.03.2018 не повідомив ПАТ «Запоріжгаз» завчасно про недоліки роботи лічильника, про його позаштатну роботу, незважаючи на те, що зовнішній огляд лічильника задовільний, він герметичний, тобто фактів втручання не встановлено, є безпідставними, оскільки, завчасно 21.02.2018 ОСОБА_2 подав позивачу на бланку позивача Заявку №25, яка була складена за допомогою працівника позивача, в якій просив провести перевірку газового обладнання, повідомив про недоліки в роботі лічильника газу, тобто про позаштатну роботу приладу обліку, а тому в розумінні п. 13 розділу № 3 «;Порядок визначення необлікованих обємів природного газу та зміни їх режиму нарахування побутовому споживачу (фізичній особі)» Постанови НКРЕКП від30.09.2015року №2494, відсутні будь які підстави для притягнення відповідача до відповідальності.
Враховуючи викладене, у задоволенні позовних вимог позивача необхідно відмовити за їх недоведеністю.
Вирішуючи питання судових витрат, суд керується Главою 8 ЦПК України, а тому, у зв`язку з відмовою у задоволенні позову на підставі ст. 141 ЦПК України, суд відмовляє також і у задоволенні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 1921 грн. судового збору, сплаченого при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст.3, 4, 10, 12, 13, 15, 19, 60, 76-81, 133, 137, 141, 209, 235, 247, 258-259, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні цивільного позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості донарахованого (не облікованого) об`єму природного газу - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду буде складено 29 липня 2019 року.
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», адреса: 69057, м.Запоріжжя, вул.Заводська, 7, ЄДРПОУ 03345716.
Відповідач: ОСОБА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 .
Суддя підпис Т.В. Стріжакова
Згідно з оригіналом: суддя Т.В. Стріжакова
24.07.2019