Рішення № 83294065, 29.07.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2019
Номер справи
824/538/19-а
Номер документу
83294065
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2019 р. м. Чернівці справа № 824/538/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування рішення, про зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач) від 17.12.2018 р. №801741-26 про утримання надміру виплачених сум пенсій щодо наявності у ОСОБА_1 за період з 02.01.2015 р. по 30.09.2017 р. переплати пенсії в розмірі 18929,35 грн та її утримання щомісячно, починаючи з 01.02.2019 р. до повного погашення в розмірі 20% пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повернути ОСОБА_1 утримані грошові кошти внаслідок прийняття та виконання рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 17.12.2018 р. №801741-26 про утримання надміру виплачених сум пенсій щодо наявності у ОСОБА_1 за період з 02.01.2015 р. по 30.09.2017 р. переплати пенсії в розмірі 18929,35 грн та її утримання щомісячно, починаючи з 01.02.2019 р. до повного погашення в розмірі 20% пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що отримує пенсійне забезпечення за віком та працює на посаді покрівельника Квартирно - експлуатаційного відділу м. Чернівці. Вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, щодо виникнення переплати пенсії в сумі 18929,35 грн є протиправним, оскільки протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які в тому числі перебувають на посадах у Збройних Силах України не застосовуються обмеження щодо виплати пенсій у повному обсязі працюючим пенсіонерам, передбачених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

30.05.2019 р. відповідач не погоджуючись із поданим позовом подав до суду відзив, в якому вказував, що позивач, який являється пенсіонером після працевлаштування не повідомив про це територіальне управління за місцем проживання, Пенсійним фондом проведено перерахунок пенсії позивача за період з 02.01.2015 р. по 30.09.2017 р. та розраховано переплату пенсії на загальну суму 18929,35 грн, про що належним чином повідомлено та запропоновано добровільно повернути переплачені кошти. Оскільки переплачені кошти позивачем в добровільному порядку повернуті не були було прийнято рішення про утримання з пенсії сум переплат в межах 20 відсотків пенсії щомісячно.

13.06.2019 р. позивачем надано відповідь на відзив відповідача.

20.05.2019 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду у справі №824/538/19-а відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами .

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає за можливе та доцільне розглянути справу на підставі наявних матеріалів та доказів у порядку спрощеного письмового провадження.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 , виданим 14.01.2013 р. (а.с. 14).

17.12.2018 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області розглянувши пенсійну справу позивача та особовий рахунок НОМЕР_2 у зв`язку з неповідомленням ОСОБА_1 про працевлаштування, сума переплати в розмірі 18929,35 грн підлягає поверненню.

Листом від 20.12.2018 р. №32717/09-13 позивача повідомлено, що у зв`язку із неповідомленням про працевлаштування у нього виникла переплата пенсії (індексації) в сумі 18929,35 грн за період з 02.01.2015 р. по 30.09.2017 р. Також роз`яснено, що в разі неповернення коштів у добровільному порядку переплата пенсії буде утримуватися згідно рішення від 05.09.2018 р. №004310-26 по 20% від розміру пенсії з наступного місяця до повного погашення боргу (а.с. 16).

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Конституції України).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 р. (далі - Закон №1058-ІV) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

У відповідності до ст. 44 Закону №1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Згідно загального правила ст. 50 Закону №1058-ІV суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Процедура стягнення врегульована Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №6-4 від 21.03.2003 р.

Судом встановлено, що відповідачем у зв`язку із неповідомленням про працевлаштування у позивача виникла переплата пенсії (індексації) в сумі 18929,35 грн за період з 02.01.2015 р. по 30.09.2017 р.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 з 02.01.2015 р. прийнятий на посаду слюсаря по експлуатації та ремонту газового устаткування газового господарства по 1 розряду до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці, з 01.04.2015 р. переведено на посаду слюсаря по експлуатації та ремонту підземних газопроводів газового господарства по 1 розряду, а з 01.10.2018 р. переведений на посаду покрівельника рулонних покрівель зі штучних виробів поточного обслуговування будівель та споруд (а.с. 15).

Відповідно до Положення про квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці, затвердженого наказом начальника Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 14.03.2016 р. №24, КЕВ м. Чернівці є державною установою, яка створена Міністерством оборони України для забезпечення життєдіяльності і функціонування військових частин та установ, у межах відповідальності Установи з питань квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, розвитку системи технічної експлуатації казармено-житлового фонду та комунальних споруд з метою підтримання військ (сил) у стані бойової та мобілізаційної готовності.

У відповідності до вимог ст. 3 Закону України «Про Збройні сили України» № 1934-XII від 06.12.1991 р., організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з`єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій.

Положенням про організацію Квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, яке затверджене наказом Міністерства оборони України від 03.07.2013 р. №448 (далі - Положення про КЕС) визначено організаційну систему квартирно-експлуатаційних органів Збройних Сил України.

Так, згідно з п. 2.1 Положення про КЕС систему квартирно-експлуатаційних органів утворюють: Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України, територіальні квартирно-експлуатаційні управління, квартирно-експлуатаційні відділи, квартирно-експлуатаційні частини, квартирно-експлуатаційні служби військових частин.

Відповідно до 2.2 Положення про КЕС Головне КЕУ Збройних Сил України є органом військового управління Збройних Сил України, яке призначено для реалізації Збройних Сил України державної військово-технічної політики з питань квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України.

Квартирно-експлуатаційне управління є територіальним органом військового управління Збройних Сил України, яке призначено для реалізації у військових (силах), дислокованих у межах відповідальності територіального квартирно-експлуатаційного управління державної військово-технічної політики з питань квартирно-експлуатаційного забезпечення з метою підтримання військ (сил) у стані високої бойової та мобілізаційної готовності та підпорядковується Головному КЕУ (п. 2.3 Положення про КЕС).

Згідно роз`яснень наданих Пенсійним фондом України від 24.05.2015 р. при визначенні порядку виплати пенсій з 01.04.2015 р. необхідно враховувати, що обмеження щодо виплати пенсій працюючим пенсіонерам, передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» не застосовуються, зокрема, протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах в тому числі у Збройних Силах України. Підтвердження проходження військової служби або роботи на посадах в органах зазначених в п. 3 вказаного Закону здійснюється на підставі трудових книжок, довідок, в тому числі наявних в матеріалах пенсійних справ.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці входить до складу Збройних Сил України, а тому позивач має право на отримання пенсійного забезпечення під час дії особливого періоду як особа, яка перебуває на посадах у Збройних Силах України.

За таких обставин рішення відповідача від 17.12.2018 р. №801741-26 щодо наявності у ОСОБА_1 за період з 02.01.2015 р. по 30.09.2017 р. в розмірі 18929,35 грн та її утримання щомісячно, починаючи з 01.02.2019 р. до повного погашення в розмірі 20% пенсії слід визнати протиправними та захистити право позивача на належне пенсійне забезпечення шляхом зобов`язання відповідача повернути ОСОБА_1 утримані грошові кошти в розмірі 18929,35 грн та її утримання щомісячно, починаючи з 01.02.2019 р. до повного погашення в розмірі 20 % пенсії.

Інші доводи відповідача суд не бере до уваги, оскільки вони спростовується обставинами встановленими під час розгляду справи.

Згідно ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно статей 74 - 76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно ч. 1 - 3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв`язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими. Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем в ході судового розгляду справи не доведено правомірність прийняття оскаржуваного рішення, а отже адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією від 16.05.2019 р. №TS205762 (а.с. 3).

Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 768,40 грн.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 17.12.2018 р. №801741-26 про утримання надміру виплачених сум пенсій щодо наявності у ОСОБА_1 за період з 02.01.2015 р. по 30.09.2017 р. переплати пенсії в розмірі 18929,35 грн та її утримання щомісячно, починаючи з 01.02.2019 р. до повного погашення в розмірі 20% пенсії;

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повернути ОСОБА_1 утримані грошові кошти внаслідок прийняття та виконання рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 17.12.2018 р. №801741-26 про утримання надміру виплачених сум пенсій щодо наявності у ОСОБА_1 за період з 02.01.2015 р. по 30.09.2017 р. переплати пенсії в розмірі 18929,35 грн та її утримання щомісячно, починаючи з 01.02.2019 р. до повного погашення в розмірі 20% пенсії.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, що підтверджується квитанцією від 16.05.2019 р. №TS205762.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, 58022, Код ЄДРПОУ 40329345)

Суддя Маренич І.В.