
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2019 р. Справа № 480/2025/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп`яненка О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи від захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Роменському об`єднаному УПФУ Сумської області. Звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року. Розпорядженням від 21.05.2019 відповідач відмовив у задоволенні заяви вказавши, що управління не має можливості здійснити перерахунок з підстав визнання неконституційним словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки рішення Конституційного суду України не містить положень щодо його виконання.
Вважає таку відмову протиправною. У зв`язку з визнанням неконституційним словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на перерахунок пенсії. Просить визнати протиправним та скасувати розпорядження №143114 від 21.05.2019 щодо відмови в перерахунку пенсії, зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»» та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України №1210, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до виплати та фактично виплаченою пенсією з 13.05.2019 року.
Також просить допустити до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що перерахунок пенсій на умовах, визначених постановою №543 проводиться індивідуально та на підставі документів, які підтверджують, що особа мала статус військовослужбовця або військовозобов`язаного, призначеного на військові збори, та внаслідок цього стала особою з інвалідністю. Позивачем таких підтверджуючих документів не надано, тому оскаржуване розпорядження є правомірним. Після ухвалення Конституційним Сумдом України рішення від 25.04.2019 не прийнято нормативно-правового акту, який би установлював інший порядок обчислення пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Ухвалою суду від 25.06.2019 замінено відповідача по справі - Роменське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
Вичивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач в період з 12.10.1987 по 29.12.1987 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 8-10). Позивачу встановлена 3 група інвалідності безстроково, захворювання пов`язано з виконанням обов`язку військової служби по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 4,7).
13.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 12).
Розпорядженням №143114 від 21.05.2019 Роменське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області відмовило позивачу в здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Другим сенатом Конституційного суду України 25.04.2019 прийнято рішення № 1-р(ІІ)/2019 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким визнано, що не відповідає Конституції України словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях вищезазначеної норми Закону. Проте, Управління позбавлене можливості здійснити обчислення розміру пенсії з цих підстав, оскільки рішення № 1-р(ІІ)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання. Водночас із зазначеним питанням Пенсійний фонду України звернувся до Міністерства соціальної політики України за відповідним роз`ясненням, після надходження якого Управління перегляне прийняте рішення (а.с. 13).
Відповідно до ч. 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка діяла з 01.10.2017 особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
В резолютивній частині рішення визначено, що словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" … втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, після ухвалення Конституційним судом України рішення у справі № 3-14/2019 передбачене частиною 3 статті 59 Закону право на отримання пенсії у визначеному цією нормою розмірі набули не лише особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, а і ті, хто брав участь у ліквідації, будучи військовозобов`язаними, призваними на військові збори
Відмовляючи у перерахунку пенсії, відповідач вказував на те, що управління позбавлено можливості здійснити обчислення розміру пенсії з підстав прийняття Конституційним судом рішення, оскільки рішення не містить положень щодо порядку його виконання. Така відмова є протиправною.
В рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 2000 N 15-рп/2000 зазначено, що рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов`язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України (частина друга статті 150), яка має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів (частина друга статті 8). Закони, інші правові акти, їх окремі положення, визнані рішенням Конституційного Суду України такими, що не відповідають
Конституції України (неконституційними), втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення (частина друга статті 152 Конституції України).
За таких обставин, відсутність порядку виконання рішення Конституційного Суду України не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії із зазначених у розпорядженні підстав. Втрата чинності окремих положень Закону в цьому разі
безпосередньо пов`язана з ухваленням Рішення Конституційного Суду України, а не з прийняттям правового акта на його підтвердження чи виконання.
Крім того, пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 в редакції, чинній на час звернення позивача із заявою, було передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за встановленою Постановою формулою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 543 зазначену норму викладено в новій редакції такого змісту: за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (редакція чинна з 01.07.2019).
Під час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи суперечило частині 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка є чинною після ухвалення Конституційним Судом України рішення у справі № 3-14/2019. Тому при вирішенні питання щодо перерахунку пенсії відповідач повинен був застосовувати вимоги закону, як нормативного акту, що має вищу, ніж постанова Кабінету Міністрів України юридичну силу. З 01.07.2019 набули чинності зміни до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та порядок приведено у відповідність до наведеної вище норми Закону.
Обґрунтовуючи свою позицію, відповідач у відзиві на позов стверджує, що позивач не надав суду доказів, які підтверджують його статус військовослужбовця або військовозобов`язаного. Таке твердження є судом не приймається до уваги.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В оскаржуваному розпорядженні відповідач єдиною підставою для відмови у перерахунку пенсії вказував невизначеність порядку виконання рішення Конституційного суду України та посилався на положення постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 543, прийнятої пізніше, ніж оскаржуване рішення. При цьому не заперечував наявність підстав для застосування до позивача вимог ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На підставі ч. 2 ст. 77 КАС України заперечення щодо відсутності у позивача статусу військовослужбовця чи військовозобов`язаного відхиляються судом як такі, що не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
Разом з тим, суд вважає необхідним зазначити, що статтею 10 Закону № 796-ХІІ передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з приміткою статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до військовослужбовців належать: … військовозобов`язані, призвані на військові збори.
Статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивача підтверджується відповідним посвідченням. Той факт, що він є військовослужбовцем в розумінні Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підтверджується наданими суду копіями військового квитка та архівної довідки.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що розпорядження Роменського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №143114 від 21.05.2019 не може відповідати критеріям правомірності, визначених у ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню. Оскільки Роменське ОУПФУ в Сумській області протиправно відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління ПФУ в Сумській області, як правонаступника, провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та виплатити різницю між належною до виплати та фактично виплаченою пенсією з дати звернення із заявою про перерахунок пенсії - 13.05.2019.
Позивач також просить звернути рішення до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України підлягає негайному виконанню рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах стягнення за один місяць. Рішення суду у цій справі носить зобов`язальний характер. Наведеною нормою передбачено звернення до негайного виконання рішення лише у випадку стягнення коштів, тому вона не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Роменського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №143114 від 21.05.2019 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та виплатити різницю між належною до виплати та фактично виплаченою пенсією з 13.05.2019.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко