Рішення № 83292338, 26.07.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2019
Номер справи
240/8687/19
Номер документу
83292338
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/8687/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій просить:

- визнати неправомірними дії Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на два роки відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХII;

- зобов`язати Бердичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на два роки відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та за результатами розгляду прийняти рішення із врахуванням висновків суду та встановлених обставин справи.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є громадянином, який тимчасово працював на території зони безумовного (обовязкового) відселення у 1986-1987 роках, що підтверджується: копією посвідчення серії НОМЕР_1 та копією довідки № 25 від 20.02.1992. Відтак, він має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 2 роки з урахуванням вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З метою призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, звернувся із заявою до Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, проте отримав відмову, мотивовану відсутністю необхідних документів. Вважає відмову такою, що порушує його право не пенсійне забезпечення.

Ухвалою від 20.06.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

11.07.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що згідно п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 2 роки мають особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовими завданнями. Водночас, перелік таких робіт встановлено Постановою Кабінету Міністрів від 15.11.1996року № 1391 «Про затвердження переліків робіт за межами зони відчуження, де за урядовими завданнями у 1986 роках виконувалися роботи в особливо шкідливих умовах (за радіаційним фактором), пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи». З наданих позивачем документів встановлено, що він працював на будівництві житлових будиночків в с.Голубієвичі Народицького району Житомирської області з 27.07.1986 по 28.11.1986 в зоні обов`язкового добровільного відселення, робота на яких даною Постановою не передбачена. Отже, позивач не має права на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 2 роки.

Дослідивши матеріали справи та наявні докази у ній, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус громадянина, який тимчасово працював на території зони безумовного (обов`язкового) відселення у 1986-1987 роках, що підтверджується посвідченням від 04.05.1993 серії НОМЕР_1 .

02.05.2019 позивач звернувся до Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідач листом №4749/03-01 від 04.05.2019 повідомив ОСОБА_1 про відмову у призначенні пенсії. Вказав, що постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.1996 № 1391 "Про затвердження переліків робіт за межами зони відчуження, де за урядовими завданнями у 1986 роках виконувалися роботи в особливо шкідливих умовах (за радіаційним фактором ), пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи" робота на будівництві житлових будиночків в с.Голубієвичі Народицького району не передбачена. Оскільки інших документів позивачем не надано, за наявними документами призначити пенсію підстав немає.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції на час отримання позивачем посвідчення, а саме 10.06.1993) визначено, що право на пільги, передбачені цим Законом, мають особи, які тимчасово працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років на території зони безумовного (обов`язкового) відселення, за умови, що їх було направлено в цю зону за розпорядженнями міністерств, відомств, виконавчих комітетів обласних Рад народних депутатів.

Також, статтею 55 цього Закону, до внесення в неї змін Законом України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 230/96-ВР від 06.06.1996 (введений в дію 20.06.1996), було передбачено право осіб, які тимчасово працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років у зоні безумовного (обов`язкового) відселення радіоактивного забруднення, на отримання пенсій зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 2 роки.

Водночас, на момент звернення ОСОБА_1 за пенсією зі зменшенням віку (травень 2019 року), стаття 55 викладена у новій редакції.

Зокрема, пунктом 6 ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що особам, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовими завданнями, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 2 роки, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 26 років з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року.

Отже, на момент звернення позивача із заявою, для надання пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно п.6 ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має бути дотримано дві умови для призначення пенсії таким особам: факт праці за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов`язаним з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовими завданнями; тривалість періоду роботи - з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986 - 1987 років.

Як вбачається із копії табеля робочого часу по об`єкту будівництва в с. Голубієвичі Народицького району (форма Т-1) та довідки № 25 від 20.02.1992, виданої Бердичівським корпоративно-державним орендним підприємством ПМК-6, ОСОБА_1 працював на будівництві житлових будиночків в с.Голубієвичі Народицького району Житомирської області з 27.07.1986 по 28.11.1986.

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991, с.Голубієвичі Народицького району Житомирської області віднесене до зони безумовного (обов`язкового) відселення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.1996 № 1391 затверджено Перелік видів робіт і місць за межами зони відчуження, де за урядовими завданнями у 1986-1987 роках виконувались роботи в особливо шкідливих умовах (за радіаційним фактором), пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи (далі - Перелік).

Проте, с.Голубієвичі Народицького району Житомирської області та робота на будівництві житлових будиночків в с.Голубієвичі Народицького району Житомирської області, відсутні у переліку робіт і місць за межами зони відчуження, де за урядовими завданнями у 1986-1987 роках виконувались роботи в особливо шкідливих умовах (за радіаційним фактором), пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Отже, Бердичівським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області обгрунтовано відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням віку з огляду на відсутність підтверджуючих документів його роботи не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовими завданнями.

Таким чином, позивачем не підтверджено умову для надання пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 2 роки згідно п.6 ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено його право на призначення пенсії згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 70, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративого позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Л.Карастоянової, 29, Бердичів, Житомирська область,13312, код ЄДРПОУ 37752900) про визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 26 липня 2019 року.

Суддя Г.В. Чернова