Рішення № 83292333, 26.07.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2019
Номер справи
240/7916/19
Номер документу
83292333
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/7916/19

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо недоплати пенсії за період з 11.06.2018. по 01.01.2019;

- зобов`язати відповідача сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 11.06.2018 по 01.01.2019.

В обґрунтування позову зазначено, що з 11 червня 2018 року позивачу було призначено пенсію за віком. 16 липня 2018 року позивачем додатково було подано довідки про заробітні плати з метою встановлення тривалості страхового стажу. Відповідачем з метою підтвердження інформації в долучених довідках було призначено перевірку за результатами якої, в грудні 2018 року було встановлено право позивача на отримання пенсії в більшому розмірі. З 01.01.2019 позивачу перераховано пенсію в більшому розмірі. Позивач вважає, що має право на отримання пенсії в більшому розмірі з моменту призначення, тобто з 11.06.2018. Відповідач, недоплачуючи пенсію за відсутності передбачених законами України підстав, порушив її право на отримання повного розміру пенсії.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

12 червня 2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в прохальній частині якого просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 у зв`язку з тим, що заяву про перерахунок пенсії було подано лише 27.12.2019.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною п`ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач 17.05.2018 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії (а.с.31).

На підставі наданих позивачем документів з 11.06.2018 їй було призначено пенсію в розмірі 1435 грн.

Зі змісту наданих доказів та доводів сторін встановлено, що 16.07.2018 позивач долучила додаткові документи з метою збільшення страхового стажу.

З метою встановлення обґрунтованості даних, що наведені в наданих позивачем довідках, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було призначено перевірку. Актом від 26.11.2018 №10151 за результатами співставлення встановлено відповідність даних первинним документам (а.с.34-35).

26.12.2018 позивачем було подано заяву про перерахунок пенсії.

З 01.01.2019 ОСОБА_1 перераховано пенсію в розмірі 1984,49 грн.

Позивач вважаючи, що має право на отримання пенсії в більшому розмірі з 11.06.2018 звернулась до відповідача зі зверненням.

Листом від 07.02.2019 №С-24 відповідач вказав, що з 26 грудня 2018 року позивачем подано заяву про перерахунок пенсії з більшого заробітку, який було проведено згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2019 (а.с.18-19).

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач 20.02.2019 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області зі скаргою на дії Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, та проханням провести службове розслідування з метою виявлення порушень при призначенні їй пенсії (а.с.17).

Листом від 05.03.2019 Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області повідомило, що 17.05.2018 позивач звернулась із заявою про призначення пенсії за віком. Довідки про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців по 30.06.2000 незалежно від перерв для обчислення пенсії не подавала. Відповідно до ст.26 Закону, жінки, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 58 років 6 місяців, а саме, які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року за наявності страхового стажу. Пенсію було призначено з 11.06.2018. Вказано, що пунктом 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, визначено, що якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. В подальшому позивачем були надані довідки про заробітну плату. За результатами перевірки, відповідно до заяви позивача від 26.12.2018 проведено перерахунок розміру пенсії із врахування заробітної плати за період з 01.08.1991 по 31.07.1996 на підставі довідок та з урахуванням результатів перевірки та з 01.08.2000 по 30.04.2018 за даними системи персоніфікованого обліку (а.с.16).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Приписами статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч.1 ст.24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Відповідно до ч.2 ст.24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Згідно з абз.1 ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно з п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Відповідач в обґрунтування своєї позиції з приводу перерахунку пенсії саме з 01.01.2019 посилається на норми ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зокрема вказано, що у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Аналізуючи вказані вище норми законодавства, суд дійшов висновку про те, що посилання відповідача у листі на норми, що обмежують право особи на отримання пенсії у більшому розмірі лише за результатами подання відповідної заяви про перерахунок не могуть бути застосовані у вказаних правовідносинах та бути підставою для відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 11.06.2018 (моменту призначення пенсії).

Як встановлено судом, позивач у травні 2018 року звернулась до територіального органу пенсійного фонду з метою отримання пенсії за віком.

За результатами дослідження доказів наданих до заяви відповідачем по справі було встановлено наявність достатнього страхового стажу у ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком. У зв`язку з вказаною інформацією на підставі норм чинного законодавства та даних системи персоніфікованого обліку позивачу з 11.06.2018 було призначено пенсію з урахуванням заробітної плати, отриманої з 09.08.2000 по 30.04.2018.

З метою отримання пенсії у більшому розмірі позивачем було зібрано додаткові довідки про отриману заробітну плату в більш ранні періоди, та 16.07.2018 подано до пенсійного органу.

З метою підтвердження інформації, що наведена в долучених довідках Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області призначено перевірку та за результатами 26.11.2018 складено акт.

22.12.2018 ОСОБА_1 повідомлено про наявність права на звернення із заявою про перерахунок пенсії в більшому розмірі.

26.12.2018 позивач звернулась до Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії.

Факт перерахунку пенсії з 01.01.2019 сторонами не заперечується.

Суд зауважує, що норми Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій передбачають право особи подавати додаткові документи до поданої заяви для призначення чи перерахунку пенсії впродовж трьох місяців. У такому разі надані документи будуть вважатись поданим разом із заявою на призначення. Таким чином, у разі встановлення права особи на перерахунок пенсії за результатами долучених документів впродовж трьох місяців після подання заяви, пенсійним органом переховується розмір пенсії з моменту її призначення.

З огляду на те, що заяву на призначення пенсії ОСОБА_1 подала 17.05.2018, а 16.07.2018 подала додаткові документи з метою перерахунку пенсії в більшому розмірі, судом встановлено право позивача на перерахунок пенсії в більшому розмірі саме з моменту призначення, тобто з 11.06.2018.

Таким чином, законних підстав у Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зобов`язувати позивача подавати повторно заяву на перерахунок пенсії не було, а тому дії з приводу відмови у перерахунку такої пенсії з 11.06.2018 визнаються судом протиправними.

З приводу зобов`язання відповідача сплатити заборгованість по пенсії за весь період, починаючи з 11.06.2018 по 01.01.2019 року суд зазначає наступне.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 6 вересня 1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".

Таким чином, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб`єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Судове рішення має виключати можливість прийняття суб`єктом владних повноважень подальших протиправних рішень дій чи бездіяльності щодо позивача.

З огляду на наведене, пенсія позивача має бути перерахована з моменту призначення, а тому недоплата повної суми впродовж 11.06.2018 по 31.12.2018 порушує права ОСОБА_1

Застосовуючи механізм захисту права та його відновлення, порушеного суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов`язання відповідача сплатити заборгованість по пенсії ОСОБА_1 за період з 11.06.2018 по 01.01.2019.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_1 в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Встановлено, що позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, про, що свідчить квитанція №11 від 22.05.2019 (а.с.4).

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача сплачений позивачем судовий збір у сумі 768,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Л.Карастоянової,29, м.Бердичів, Житомирська обл., 13312, код ЄДРПОУ 37752900) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за період з 11.06.2018. по 01.01.2019.

Зобов`язати Бердичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплатити заборгованість по пенсії ОСОБА_1 за період з 11.06.2018 по 01.01.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 768,40 грн витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 26 липня 2019 року.

Суддя В.А. Панкеєва