Рішення № 83265921, 26.07.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2019
Номер справи
520/6352/19
Номер документу
83265921
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

26.07.2019 р. справа №520/6352/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

Матеріали позову одержані судом 26.06.2019 р. Рішення про прийняття справи до розгляду було прийнято 27.06.2019 р. Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті може бути розпочатий з 15.07.2019 р.

Позивач, ОСОБА_1 , у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про 1) визнання протиправними дій Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо не здійснення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2019 року у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати (в розмірі 4173 грн.) з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік в розмірі 4482,35 грн. згідно Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 р. по справі №520/8793/18; 2) скасування рішення Чугуївського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області №4461-02/23 від 30.05.2019 р. про відмову в перерахунку пенсії; 3) зобов`язання Чугуївського об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити з 01 січня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати (в розмірі 4173 грн.) з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік в розмірі 4482,35 грн. згідно Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 по справі №520/8793/18 та щорічно з 1 січня відповідного року у разі зміни мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Заявлені вимоги обґрунтовані доводами про те, що райУПФУ протиправно відмовило позивачу у перерахунку його пенсії з 01.01.2019 р. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік.

Відповідач, Чугуївське ОУПФУ Харківської області, з поданим позовом не погодився.

Підставами заперечень проти позову є доводи про те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2019 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік.

Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, повно виконавши процесуальний обов`язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з`ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені судом обставини спору полягають у наступному.

Розпорядженням від 19.04.2018р. Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області заявнику на підставі постанови Чугуївського міського суду від 19.01.2018 року по справі №636/4448/17 з 20.11.2017р. була призначена пенсія у порядку ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Під час обрахунку розміру пенсії райУПФУ був використаний показник середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески, за 2016 рік - 4.482,85грн.

З 01.01.2018р. райУПФУ здійснило перерахунок розміру пенсії заявника з використанням показника середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески, за 2017 рік - 6.273,50грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 р. по справі №520/8793/18 (залишеним у силі постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019р.) такий перерахунок було визнано неправомірним, було зобов`язано провести з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії згідно постанови Чугуївського міського суду від 19.01.2018 по справі №636/4448/17, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік в розмірі 4.482,35грн.

24.04.2019 р. заявник звернувся до райУПФУ із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018р. та з 01.01.2018р. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік в розмірі 4.482,35 грн.

Рішенням від 30.05.2019 р. №4461-02/23 владний суб"єкт, Чугуївське ОУПФУ Харківської області відмовив у цій заяві.

Перевіряючи відповідність закону оскарженого рішення владного суб`єкта, суд зазначає, що до відносин, які склались на підставі установлених судом обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Приписи наведеної норми закону отримали подальший розвиток і деталізацію у нормах Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (затверджено постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210; далі за текстом - Порядок №1211).

Так, п. 9-1 Порядку №1210 визначено, що за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс * Кзс * Кв / 100%, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = Зп (мін) * 5 / Зс 1, де Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс 1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, у разі обрахунку розміру пенсії, у тому числі і з причини підвищення мінімальної заробітної плати, підлягає застосуванню показник середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за попередній календарний рік, який передував події збільшення розміру заробітної плати.

Отже, за подією збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.2019р. підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018р.

Суд вважає, що лише таке тлумачення норми закону здатне забезпечити рівне правове становище усіх осіб однієї категорії, а саме: осіб, пенсії яким призначені у порядку ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що є метою як ст.8 Конституції України, так і ст.46 Конституції України.

Протилежне тлумачення змісту норми закону з неминучою невідворотністю призводить до явної та очевидної дискримінації за ознакою - календарної дати первісного призначення пенсії.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2018р. по справі №520/8793/18 не має жодного юридичного стосунку до правовідносини з приводу перерахунку пенсії заявника з 01.01.2019р.

Окремо суд зважає, що раніше судом вже було розглянуто аналогічний спір по справі №520/8796/18 з прийняттям рішення про задоволення позову, але Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2019р. по справі №520/8796/18 установлені ті обставини, що при обчисленні пенсії за процедурою п.9-1 Порядку №1210 використовується показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, а саме: 2018 року передує 2017 рік, а отже цей складає - 6.273,45грн.

З огляду на викладене, окружний адміністративний суд не вбачає підстав для продовження правозастосовчої практики, визнаної помилковою апеляційним адміністративним судом (постанова від 08.04.2019р. по справі №520/8796/18) в аналогічному спорі.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В частині вимоги заявника про стале і незмінне використання показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік у розмірі 4.482,35грн. при проведенні перерахунку пенсії за 2019р. судовим розглядом виявлено факт відсутності порушеного права.

Указана обставина є підставою для відмови у позові.

Вимога заявника про здійснення райУПФУ у майбутньому щорічних перерахунків пенсії із використанням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік у розмірі 4.482,35грн. задоволенню не підлягає, позаяк заявлена на майбутнє, стосовно неіснуючих у часі правовідносин.

Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - залишити без задоволення.

Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Роз`яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя Сліденко А.В.