Рішення № 83265467, 25.07.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2019
Номер справи
420/3105/19
Номер документу
83265467
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/3105/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Токмілової Л.М.

за участі:

секретаря судового засідання - Сидорівського С.А.

представника позивача - Базилюк К.В.

представника відповідачів - Тарановського Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Жарник" (Код ЄДПРОУ 38786349, місцезнаходження: 68005, м. Одеса, вул. Дальницька 44) до Головного управління ДФС в Одеській області (Код ЄДПРОУ 39398646, місцезнаходження: 68044, м. Одеса, вул. Семінарська 5) та Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа 8) про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

23.05.2019 року з позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Жарник" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії.

В обґрунтування уточнених позовних вимог позивач зазначив, що Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖАРНИК» відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ складено на користь ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» податкові накладні №5 від 02.01.2019 р., №6, 18,19 від 16.01.2019 р., та направлено для реєстрації в ЄРПН, що підтверджено квитанцією №1, згідно якої податкову накладну №6 від 16.01.2019 р. прийнято, але реєстрацію зупинено, на підставі того, що ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку», визначених листом ДФС України від 05 листопада 2018 року №4065/99-99-07-05-04-18. На виконання вимог Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117, ТОВ «ЖАРНИК» направлено в електронному вигляді до Державної фіскальної служби України засобами програмного забезпечення M.E.Doc необхідні для підтвердження документи, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій по вищевказаним податковим накладним. За результатами розгляду пояснень та документів, комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, були прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою для відмови в реєстрації зазначено, що платником податку не надані копії документів: договори, довіреності, акти керівного органу платнику податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій. Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою судді від 08 травня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено судове засідання по справі на 12 червня 2019 року.

19 червня 2019 року представником відповідачів через канцелярію суду (вхід. № ЕП/4488/19) подано відзив на позовну заяву, згідно якого, відповідач позивні вимоги не визнає та просить суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись в цілому на те, що у відповідності до вимог п. 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. Пунктом 14 даного Порядку встановлено, що Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством. В оскаржуваному рішенні Комісії ДФС України чітко зазначено саме які документи не надано позивачем, а саме: договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; Договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особистих рахунків. З огляду на не надання позивачем разом із повідомленнями, всіх необхідних документів, ДФС України прийнято оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. Таким чином, рішення комісії ДФС України про відмову в реєстрації податкових накладних із посиланням на підставу - не надання платником податку всіх необхідних копій документів, - є повністю обґрунтованим.

Через канцелярію суду 13.06.2019 року №21306/19 представником позивача подано клопотання про залучення другого відповідача, а саме : Державну фіскальну службу України.

Протокольною Ухвалою суду від 26.06.2019 року, клопотання представника позивача задоволено та залучено у якості другого відповідача Державну фіскальну службу України.

Під час судового засідання 26.06.2019 року, представником позивача подано уточнену позовну заяву, в обґрунтування якої позивач зазначає, що №7 підкритерій ризиковості п. 1.6, який за своїм характером є загальним. Крім того, вказані критерії ризиковості суперечать вимогам п.10 Порядку 117. Отже, позивач вважає, що дії ДФС України, які полягають у зупиненні реєстрації та прийнятті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних із застосуванням листа ДФС України від 05 листопада 2018 року №4065/99-99-07-05-04-18 «Критерії ризиковості платника податків» є протиправними, оскільки критерії ризиковості платника податку мають ознаки регуляторного акту, так як встановлюють норми права, які передбачають неодноразове їх застосування щодо невизначеного кола осіб та здійснюють безпосередній вплив на господарську діяльність суб'єктів господарювання, так як спрямовані на правове регулювання відносин щодо визначеності платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, що є підставою для зупинення реєстрації податкових накладних, сформованих таким платником податків.

Також, 26.06.2019 року закінчено підготовче провадження у справі та з урахування наданих представниками сторін клопотань, суд перейшов до розгляду справи по суті.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на обставини викладені у відзиві.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та відзив, перевіривши їх доказами, суд виходив з наступних підстав та мотивів.

Товариство з обмеженою відповідальність "ЖАРНИК" перебуває на обліку у Малиновській державній податковій інспекції Північного управління ГУ ДФС в Одеській області.

До видів діяльності ТОВ "ЖАРНИК" згідно код КВЕД відносяться: 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.37 Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами; 49.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний).

На виконання умов Договору ТОВ «ЖАРНИК» реалізовано на користь ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» наступний Товар: курага (сушений абрикос), Туреччина, ді, у кількості 200 кг, вартістю 24 000,00 грн. (у т.ч. ПДВ); фісташки обсмажені, без шкарлупи, у кількості 70 кг, вартістю 47 880,00 грн. (у т.ч. ГІДВ); чіпси бананові (сушені скибочки), у кількості 5 000 кг, вартістю 390 300,00 грн. (у т.ч. ПДВ)

Загальна сума товару, що реалізовано, складає 462 180,00 грн. (у т.ч. ПДВ 77 030,00 грн.), про що складено наступні первинні документи, які повністю, як за формою так і за змістом, відповідають вимогам Податкового кодексу України, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», Положенню про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88) та «Правилам перевезень вантажів автомобільним транспортом» (затверджених наказом Міністерства транспорту України №363 від 14.10.1997р.), а саме: рахунок на оплату №5 від 02.01.2019 р., видаткова накладна №5 від 02.01.2019 р., товарно-транспортна накладна №Р5 від 02.01.2019 р. та отримано від Покупця довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей №4 від 02.01.2019 р.

Відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ, ТОВ «ЖАРНИК» складено на користь ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» податкову накладну №5 від 02.01.2019 р. та направлено 11.02.2019р. для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджено квитанцією №1 від 11.02.2019 р., реєстраційний номер: 9016433685.

Згідно вищевказаної квитанції №1 від 11.02.2019 р. податкову накладну №5 від 02.01.2019 р. прийнято, але реєстрацію зупинено. В підставі вказано, що «відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку», визначених листом ДФС України від 05 листопада 2018 року №4065/99-99-07-05-04-18.

На виконання вимог Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117, ТОВ «ЖАРНИК» направлено в електронному вигляді до Державної фіскальної служби України засобами програмного забезпечення M.E.Doc : повідомлення з додатками від 29.03.2019 р. № 1, щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено; документи довільного формату із зазначеним переліком документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме:

а) документи щодо реалізації товару - податкова накладна №5 від 02.01.2019 року, квитанція №1 від 11.02.2019 р., рахунок на оплату №5 від 02.01.2019 р., видаткова накладна №5 від 02.01.2019 р., товарно-транспортна накладна №Р5 від 02.01.2019 р., довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей №4 від 02.01.2019 р., Договір поставки № 1/07 від 20.07.2018 року з покупцем ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА»;

б) документи щодо придбання товару - вантажно-митна декларація

№ UA500060/2018/027860 від 12.09.2018 р., інвойс №15454 від 28.08.2018 р., специфікація №15454 від 28.08.2018 р. до Контракту №15454 від 28.08.2018 р., Контракт №15454 купівлі- продажу товару від 28.08.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою «KALEMOGLU TARIM URUNLERI AYAKKABI NAK.INS.GIDA MAD.SAN.TIC.LTD.STI.» (Туреччина); вантажно-митна декларація № UA500060/2018/032202 від 23.10.2018 р., інвойс №Н01 від 18.09.2018р., специфікація №Н01 від 18.09.2018 р. до Контракту №ZNHTS від 03.09.2018 р., Контракт №ZNHTS купівлі-продажу товару від 03.09.2018 р. з контрагентом-нерезидентом HARDI TRADE SP.Z 0.0 (країна Польща), видаткова накладна №1707012 від 17.07.2018 р., товарно-транспортна накладна №Р1707012 від 17.07.2018р. та Договір поставки №2501/001 від 25.01.2017 р. з постачальником ТОВ «ДАСКОМ ТРЕЙД»;

в) документи ТОВ «ЖАРНИК», щодо підтвердження спроможності здійснювати господарську діяльність - Договір №01-01/2018 від 01.02.2018р. щодо оренди складського приміщення, Договір №2507/002/Б від 25.07.2018р. (відповідальне зберігання в складському приміщенні з холодильним устаткуванням для зберігання товару), Договір №25 від 01.08.2016 р. (оренда офісу).

На підтвердження подання повідомлення від 29.03.2019 року № 1 з додатками (документи довільного формату) ТОВ «ЖАРНИК» отримано квитанцію №1 від 01.04.2019 року, про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

На виконання умов Договору ТОВ «ЖАРНИК» реалізовано на користь ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» наступний Товар: родзинки голд (плоди винограду сушеного б/к), у кількості 70 кг, вартістю 11 023,57 грн. (у т.ч. ПДВ); родзинки світлі (плоди винограду сушеного б/к), у кількості 140 кг, вартістю 14 184,74 грн. (у т.ч. ПДВ); мигдаль сирий, очищений від шкарлупи та шкірки, різаний, США, у кількості 1 140 кг, вартістю 330 006,75 грн. (у т.ч. ПДВ).

Загальна сума Товару, що реалізовано, складає 355 215,06 грн. (у т.ч. ПДВ 59 202,51 грн.), про що складено наступні первинні документи, а саме: рахунок на оплату №10 від 16.01.2019 р., видаткова накладна №10 від 16.01.2019 р., товарно- транспортна накладна №Р10 від 16.01.2019 р. та отримано від Покупця довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей №5 від 16.01.2019 р.

Відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ, ТОВ «ЖАРНИК» складено на користь ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» податкову накладну №6 від 16.01.2019 р. та направлено 11.02.2019р. для реєстрації в ЄРПН, що підтверджено квитанцією №1 від 11.02.2019 р., реєстраційний номер: 9016397769.

Згідно вищевказаної квитанції №1 від 11.02.2019 р. податкову накладну №6 від 16.01.2019 р. прийнято, але реєстрацію зупинено. В підставі вказано, що «відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку», визначених листом ДФС України від 05 листопада 2018 року №4065/99-99-07-05-04-18.

На виконання вимог Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117, ТОВ «ЖАРНИК» направлено в електронному вигляді до Державної фіскальної служби України засобами програмного забезпечення M.E.Doc : повідомлення з додатками від 02.04.2019 р. № 2, щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено; документи довільного формату із зазначеним переліком документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме:

а) документи щодо реалізації товару - податкова накладна №6 від 16.01.2019 року, квитанція №1 від 11.02.2019 р., рахунок на оплату №10 від 16.01.2019 р., видаткова накладна №10 від 16.01.2019 р., товарно-транспортна накладна №Р10 від 16.01.2019 р., довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей №5 від 16.01.2019 р., Договір поставки № 1/07 від 20.07.2018 року з покупцем ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА»;

б) документи щодо придбання товару - вантажно-митна декларація №UA500060/2018/034433 від 10.11.2018 р., інвойс №Н22 від 31.10.2018 р., специфікація №Н22 від 31.10.2018 р. до Контракту №ZNHTS від 03.09.2018р., Контракт №ZNHTS купівлі - продажу товару від 03.09.2018р. з контрагентом-нерезидентом фірмою HARDI TRADE SP.Z О.О. (країна Польща); вантажно-митна декларація № UA500060/2018/037733 від 08.12.2018 р., інвойс №ARZ2 від 30.11.2018р., специфікація №ARZ2 від 30.11.2018р. до Контракту №ZN79 від 26.11.2018 р., Контракт №ZN79 купівлі-продажу товару від 26.11.2018 р. з контрагентом-нерезидентом ARKADIA TRADE SP.Z О.О. (країна Польща); видаткова накладна №304005 від 03.04.2018 р., товарно-транспортна накладна №Р304005 від 03.04.2018 р. та Договір поставки №2501/001 від 25.01.2017 р.;

в) документи ТОВ «ЖАРНИК», щодо підтвердження спроможності здійснювати господарську діяльність - Договір №01-01/2018 від 01.02.2018р. щодо оренди складського приміщення, Договір №2507/002/Б від 25.07.2018р. (відповідальне зберігання в складському приміщенні з холодильним устаткуванням для зберігання товару), Договір №25 від 01.08.2016 р. (оренда офісу).

На підтвердження подання повідомлення від 02.04.2019 року № 2 з додатками (документи довільного формату) ТОВ «ЖАРНИК» отримано квитанцію №1 від 02.04.2019 року, про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

На виконання умов Договору купівлі - продажу №1/07 від 20.07.2018 р. ТОВ «ЖАРНИК» реалізовано на користь ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» наступний Товар: курага (абрикос б/кісточок), Туреччина, у кількості 1 100 кг, вартістю 120 120,00 грн. (у т.ч. ПДВ); родзинки (плоди винограду сушеного б/к), у кількості 1 870 кг, вартістю 199 716,00 грн. (у т.ч. ПДВ).

Загальна сума Товару, що реалізовано, складає 319 836,00 грн. (у т.ч. ПДВ 53 306,00 грн.), про що складено наступні первинні документи, а саме: рахунок на оплату №25 від 08.01.2019 р., видаткова накладна №25 від 16.01.2019 р., товарно- транспортна накладна №Р25 від 16.01.2019р. та отримано від Покупця довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей №6 від 08.01.2019 р.

Відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ, ТОВ «ЖАРНИК» складено на користь ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» податкову накладну №18 від 16.01.2019 р. та направлено 11.02.2019р. для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджено квитанцією №1 від 11.02.2019 р., реєстраційний номер: 9016378254.

На виконання вимог Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117, ТОВ «ЖАРНИК» направлено в електронному вигляді до Державної фіскальної служби України засобами програмного забезпечення M.E.Doc : повідомлення з додатками від 04.04.2019 р. № 4, щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено; документи довільного формату із зазначеним переліком документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме:

а) документи щодо реалізації товару - податкова накладна №18 від 16.01.2019 року, квитанція №1 від 11.02.2019 р., рахунок на оплату №25 від 08.01.2019 р., видаткова накладна №25 від 16.01.2019 р., товарно-транспортна накладна №Р25 від 16.01.2019 р., довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей №6 від 08.01.2019 р., Договір поставки № 1/07 від 20.07.2018 року з покупцем ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА»;

б) документи щодо придбання товару - вантажно-митна декларація №UA500060/2018/027860 від 12.09.2018 р., інвойс №15454 від 28.08.2018 р., специфікація №15454 від 28.08.2018 р. до Контракту №15454 від 28.08.2018 р., Контракт №15454 купівлі- продажу товару від 28.08.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою «KALEMOGLU TARIM URUNLERI AYAKKABI NAK.INS.GIDA MAD.SAN.TIC.LTD.STI.» (Туреччина); видаткова накладна №204016 від 02.04.2018 р., товарно-транспортна накладна №Р204016 від 02.04.2018р. та Договір поставки №2501/001 від 25.01.2017 р.;

в) документи ТОВ «ЖАРНИК», щодо підтвердження спроможності здійснювати господарську діяльність - Договір №01-01/2018 від 01.02.2018р. щодо оренди складського приміщення, Договір №2507/002/Б від 25.07.2018р. (відповідальне зберігання в складському приміщенні з холодильним устаткуванням для зберігання товару), Договір №25 від 01.08.2016 р. (оренда офісу).

На підтвердження подання повідомлення від 04.04.2019 року № 4 з додатками (документи довільного формату) ТОВ «ЖАРНИК» отримано квитанцію №1 від 04.04.2019 року, про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

На виконання умов вищезазначеного Договору ТОВ «ЖАРНИК» реалізовано на користь ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» наступний Товар: чорнослив б/кісточок сушений, у кількості 200 кг, вартістю 27 360,00 грн. (у т.ч. ПДВ); родзинки (плоди винограду сушеного б/к) «EXTRA JUMBO», Чілі, у кількості 140 кг, вартістю 23 856,00 грн. (у т.ч. ПДВ); курага (сушений абрикос), Туреччина, ді, у кількості 20 кг, вартістю 3 000,00 грн. (у т.ч. ПДВ); інжир сушений, у кількості 20 кг, вартістю 3 144,00 грн. (у т.ч. ПДВ); мигдаль сирий очищений, сорт НОНПАРЕЛЬ, у кількості 22 кг, вартістю 7 576,80 грн. (у т.ч. ПДВ); родзинки (плоди винограду сушеного б/к), «EXTRA JUMBO», Чілі, у кількості 500 кг, вартістю 50 240,00 грн. (у т.ч. ПДВ); мак блакитний (насіння), Франція, у кількості 1 000 кг, вартістю 82 780,00 грн. (у т.ч. ПДВ); родзинки голд (плоди винограду сушеного б/к), у кількості 200 кг, вартістю 25 340,00 грн. (у т.ч. ПДВ); родзинки світлі (плоди винограду сушеного б/к), у кількості 200 кг, вартістю 20 660,00 грн. (у т.ч. ПДВ); родзинки темні (плоди винограду сушеного б/к), у кількості 200 кг, вартістю 22 628,00 грн. (у т.ч. ПДВ); родзинки (плоди винограду сушеного б/к), у кількості 200 кг, вартістю 31 968,00 грн. (у т.ч. ПДВ).

Загальна сума Товару, що реалізовано, складає 298 552,80 грн. (у т.ч. ПДВ 49 758,80 грн.), про що складено наступні первинні документи: рахунок на оплату №26 від 08.01.2019 р., видаткова накладна №26 від 16.01.2019 р., товарно-транспортна накладна №Р26 від 16.01.2019 р. та отримано від Покупця довіреність на отримання товарно- матеріальних цінностей №7 від 08.01.2019 р.

Відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ, ТОВ «ЖАРНИК» складено на користь ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» податкову накладну №19 від 16.01.2019 р. та направлено 11.02.2019р. для реєстрації в ЄРПН, що підтверджено квитанцією №1 від 11.02.2019 р., реєстраційний номер: 9016516545.

На виконання вимог Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117, ТОВ «ЖАРНИК» направлено в електронному вигляді до Державної фіскальної служби України засобами програмного забезпечення M.E.Doc : повідомлення з додатками від 04.04.2019 р. № 5, щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено; документи довільного формату із зазначеним переліком документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме:

а) документи щодо реалізації товару - податкова накладна №19 від 16.01.2019 року, квитанція №1 від 11.02.2019 р., рахунок на оплату №26 від 08.01.2019 р., видаткова накладна №26 від 16.01.2019 р., товарно-транспортна накладна №Р26 від 16.01.2019 р., довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей №7 від 08.01.2019 р., Договір поставки № 1/07 від 20.07.2018 року з покупцем ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА»;

б) документи щодо придбання товару - вантажно-митна декларація № UA500060/2018/031118 від 25.11.2018 р., інвойс №0509/03 від 05.09.2018 р., специфікація №0509/03 від 05.09.2018 р. до Контракту №ZNARK від 26.07.2018 р., Контракт №ZNARK купівлі-продажу товару від 26.07.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ARKADIA TRADE SP.Z О.О. (країна Польща); - вантажно-митна декларація № UA500060/2018/034433 від 10.11.2018 р., інвойс №Н22 від 31.10.2018 р., специфікація №Н22 від 31.10.2018 р. до Контракту №ZNHTS від 03.09.2018р., Контракт №ZNHTS купівлі-продажу товару від 03.09.2018р. з контрагентом-нерезидентом фірмою HARDI TRADE SP.Z О.О. (країна Польща); вантажно-митна декларація № UA500060/2018/027860 від 12.09.2018 р., інвойс №15454 від 28.08.2018 р., специфікація №15454 від 28.08.2018 р. до Контракту №15454 від 28.08.2018 р., Контракт №15454 купівлі-продажу товару від 28.08.2018 р. з контрагентом - нерезидентом фірмою «KALEMOGLU TARIM URUNLERI AYAKKABI NAK.INS.GIDA MAD.SAN.TIC.LTD.STI.» (Туреччина); вантажно-митна декларація №UA500060/2018/027927 від 13.09.2018 р., інвойс №3008 від 30.08.2018 р., специфікація №3008 від 30.08.2018 р. до Контракту №ZNARK від 26.07.2018 р., Контракт №ZNARK купівлі-продажу товару від 26.07.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ARKADIA TRADE SP.Z О.О. (країна Польща); видаткова накладна №2009007 від 20.09.2018 р., товарно - транспортна накладна №Р2009007 від 20.09.2018р.; видаткова накладна №304005 від 03.04.2018 р., товарно-транспортна накладна №Р304005 від 03.04.2018 р. та Договір поставки №2501/001 від 25.01.2017 р.

в) документи ТОВ «ЖАРНИК», щодо підтвердження спроможності здійснювати господарську діяльність - Договір №01-01/2018 від 01.02.2018р. щодо оренди складського приміщення, Договір №2507/002/Б від 25.07.2018р. (відповідальне зберігання в складському приміщенні з холодильним устаткуванням для зберігання товару), Договір №25 від 01.08.2016 р. (оренда офісу).

На підтвердження подання повідомлення від 04.04.2019 року № 5 з додатками (документи довільного формату) ТОВ «ЖАРНИК» отримано квитанцію №1 від 04.04.2019 року, про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

Тобто, контролюючим органом зупинено реєстрацію податкових накладних №5 від 02.01.2019 р, №6 від 16.01.2019 р., №18 від 16.01.2019 р., № 19 від 16.01.2019 р., складених на користь Покупця - ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА».

Суд зазначає, що всі підтверджуючі документи надані до суду та наявні в матеріалах справи.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (з наступними змінами, далі - Порядок №1246).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до приписів п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21 лютого 2018 року (далі - Порядок №117), податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 117 податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D>0,03, Р<РмЧ1,4, де:

D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T;

S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;

T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування;

P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування;

Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.

Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

При цьому, відповідно до змісту п. 10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Пунктом 13 Порядку №117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Зі змісту Квитанцій вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних ТОВ "ЖАРНИК" критеріям ризиковості платника податку, визначених пп. 1.6 п. 1 листа ДФС №959/99-99-07-18 "Критерії ризиковості платника податку" від 21 березня 2018 року (далі - Критерії №959).

З даного приводу суд зазначає, що контролюючим органом порушено не тільки принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, а і норми п. 13 Порядку №117, оскільки ним не зазначено у Квитанціях конкретного та чіткого критерію ризиковості платника податку, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), на підставі якого здійснено зупинення реєстрації податкових накладних.

Такий висновок суду базується на тому, що фіскальним органом у Квитанціях зазначено лише загальне посилання на відповідність Податкових накладних критерію ризиковості платника податку, визначених пп. 1.6 п. 1 Критеріїв №959.

Натомість, як принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, так і п.13 Порядку №117 вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.

Однак, відповідач не надав суду будь-яких пояснень, який саме критерій ризиковості платника податку застосовано у даному випадку.

Крім того, контролюючий орган не надав суду письмових пояснень, на підставі яких відповідач дійшов висновку про відповідність податкових накладних критеріям ризиковості платника податку і не довів правомірність зупинення реєстрації зазначених накладних.

Слід також зазначити, що пп. 1.6 п. 1 Критеріїв №959 містить у собі визначення різних обставин встановлення ризиковості платника податків: платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Таким чином, фіскальний орган був зобов'язаний у квитанціях чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений пп. 1.6 п. 1 Критеріїв №959, а і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників.

За приписами частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові по справі №822/1817/18 від 23 жовтня 2018 року, зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт відповідних Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Крім того, відповідачами також не надано суду ані самого протоколу засідання Комісії, ані переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, ані матеріалів, на підставі яких платника податків віднесено до такого переліку.

При цьому пунктами 6 та 7 Порядку № 117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється. У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

З аналізу змісту вказаних норм видно, що підставами для зупинення реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування є наступна відповідність:

1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;

2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.

Отже, положення зазначених пунктів Порядку №117 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.

Разом з тим, реєстрація поданих позивачем податкових накладних зупинена, як зазначено в квитанціях, через те, що "ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку".

Тобто, відповідачем - Головним управлінням ДФС в Одеській області, застосовано критерії ризиковості платника податку до податкової накладної, а не до платника податку - позивача, що свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію Податкових накладних зупинено з підстав, які не передбачені законодавством - Порядком №117.

У той же час, згідно з п.п. 14, 15 Порядку №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Пунктами 18-21 Порядку №117 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Як встановлено судом під час розгляду справи та не заперечувалось сторонами, у спосіб, визначений Порядком №117, позивачем було направлено пояснення та копії документів до зазначених господарських операцій та податкових накладних.

Суд зазначає, що затверджена Порядком №117 форма рішення про відмову у реєстрації податкової накладної передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН з підстав ненадання платником документів, документи, яких на думку контролюючого органу не вистачає, повинні бути підкресленими, тобто рішення має містити або найменування конкретного документа (видаткова накладна, тощо) або групу документів (складські документи тощо), що з урахуванням специфіки господарської операції мають бути надані, але відсутні.

Проте, у порушення наведених вимог законодавства, оскаржувані рішення містять лише абстрактне твердження про їх ненадання, без конкретизації (підкреслення) конкретного переліку документів, яких з урахування особливостей, характеру та обсягу господарських операцій; критерію, що слугував підставою для зупинення реєстрації податкових накладних, на думку Комісії, не вистачає.

Зміст оскаржуваних рішень дає підстави стверджувати, що комісія Головного управління ДФС в Одеській області, розглядаючи подані позивачем документи, не з'ясовувала специфіку проведених господарських операцій та не визначила документів, які є достатніми для підтвердження реальності господарських операцій з урахуванням їх змісту і обсягу.

У той же час, аналіз наданих позивачем згідно з вичерпним переліком документів та пояснень свідчить про відсутність у них дефекту форми, змісту або походження, які у силу частини другої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995 року, спричинили б втрату такими документами юридичної сили.

Сукупність наданих позивачем первинних документів не дають підстав для сумніву щодо реальності фінансово-господарських операцій з контрагентами ТОВ "ЖАРНИК", а наданий позивачем пакет документів був достатнім для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.

Крім того суд бере до уваги, що комісія ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації, як відповідач у справі, була наділена правом подати до суду докази на підтвердження правомірності прийняття спірних рішень.

Разом з цим відповідачі зазначеним правом не скористались, жодного належного доказу на підтвердження обґрунтованості спірних рішень та підстав їх прийняття під час розгляду справи не надали.

Таким чином, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, які підтверджують реальність фінансово-господарських операцій між позивачем та контрагентами, а також враховуючи, що достатність їх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних не спростована відповідачами, суд дійшов висновку, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління ДФС в Одеській області №1133507/38786349 від 05.04.2019, №1136434/38786349 від 09.04.2019 року, №1138292/38786349 від 11.04.2019 року, №1138287/38786349 - прийняті необґрунтовано, тобто без врахуванням усіх обставин, що мали значення для їх прийняття, непропорційно, без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення (дія), а відтак є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №5 від 02.01.2019 р., №6 від 16.01.2019 р., №18 від 16.01.2019 р. та №19 від 16.01.2019 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

Натомість, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм їх подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим, оскільки відповідні повноваження законодавчо покладені на ДФС України.

Згідно з п.п.201.16.4 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Аналогічні положення закріплено в пункті 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21 лютого 2018 року.

При цьому, згідно з нормами п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 року, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарських операцій по поданим податковим накладним. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Згідно ст.17 Закону України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.

Так, Європейський суд з прав людини у п. 50 рішення від 13 січня 2011 року (остаточне) по справі "Чуйкіна проти України" (case of Chuykina v. Ukraine) (Заява №28924/04) зазначив, що суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог п. 1 ст. 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для п. 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II).

Враховуючи встановлені судом обставини протиправного прийняття комісією ГУ ДФС в Одеській області рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання ДФС України зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні №5 від 02.01.2019 р., №6 від 16.01.2019 р., №18 від 16.01.2019 р. та №19 від 16.01.2019 року.

При цьому, в даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов'язання ДФС зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЖАРНИК" підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що під час подання позовної заяви ТОВ "ЖАРНИК", сплачено судовий збір у розмірі 7 684,00 грн., згідно платіжних доручень №2167, №2168, №2169, №2170 від 20 травня 2019 року, який підлягає відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 238, 239, 241,243, 248, 256, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариство з обмеженою відповідальністю "Жарник" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним дії щодо зупинення реєстрації податкових накладних №5 від 02.01.2019 р, №6 від 16.01.2019 р., №18 від 16.01.2019 р., №19 від 16.01.2019 р. в ЄРПН, та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС України в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 05.04.2019 р. №1133507/38786349, від 09.04.2019 року №1136434/38786349, від 11.04.2019 року №1138292/38786349, від 11.04.2019 року №1138287/38786349, про відмову у реєстрації податкових накладних №5 від 02.01.2019 р., №6 від 16.01.2019 р., №18 від 16.01.2019 р. та №19 від 16.01.2019 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені ТОВ «ЖАРНИК» податкові накладні № 5 від 02.01.2019 р., №6 від 16.01.2019 р., №18 від 16.01.2019 р. та№19 від 16.01.2019 р. за датами їх подання.

Стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) та Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Жарник" (Код ЄДПРОУ 38786349, місцезнаходження: 68005, м. Одеса, вул. Дальницька 44) судовий збір в розмірі 7 684,00 грн (сім тисяч шістсот вісімдесят чотири гривні 00 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається учасниками справи через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано судом 25.07.2019 року.

Суддя Л.М. Токмілова

.