
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.003050
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 липня 2019 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішень Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Відділу з питань призначення та перерахування пенсій №12 Управління застосування пенсійного законодавства, зобов`язання вчинити дії.
Обставини справи.
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій містяться вимоги:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.11.2018 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 03.05.2019 р. №394/03.13-32 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути питання про призначення ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. б ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 26.11.2018 року, як такому, що працював на посаді тракториста, яка відносяться до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, з урахуванням стажу роботи на пільгових умовах трактористом-машиністом СТзОВ «Відродження» за період роботи з 25.08.1989 року по 31.03.2004 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2. Відповідачем прийнято рішення про відмову позивачу у призначенні даної пенсії, у зв`язку із відсутністю достатнього загального та пільгового стажу роботи, оскільки на підтвердження записів у трудовій книжці не надано додаткових документів на підтвердження таких. Позивач, вважає вказане рішення протиправним та просить суд його скасувати.
Ухвалою суду від 25.06.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідач правом на подання відзиву передбаченим статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався, свою думку стосовно позову не висловив. Ухвалу про відкриття провадження у справі від 25.06.2019 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області отримало 03.07.2019 року, Відділ з питань призначення та перерахування пенсій №12 Управління застосування пенсійного законодавства отримало вказану ухвалу 04.07.2019 року, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. (а.с.22,24)
Суд на підставі заяв по суті справи, якими згідно з ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, є позов та відзив, а також поданих доказів
встановив:
26.11.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Управління пенсійного фонду у Львівській області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах. (а.с.11)
Рішенням від 03.05.2019 року за № 394/03.13-32 за підписом начальника відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 12 у задоволенні заяви відмовлено з посиланням на те, що Рішенням комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років відмовлено у підтвердженні стажу роботи на пільгових умовах трактористом-машиністом СТзОВ «Відродження» за період роботи з 25.08.1989 року по 31.03.2004 року, оскільки відсутній пільговий стаж тракториста-машиніста, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, підстав для призначення такої пенсії немає. (а.с. 12).
Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням управління Пенсійного фонду звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).
Стаття 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визнає за громадянами України право на отримання пенсії за віком.
Згідно ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими, умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше - від 25 років шести місяців до 30 років з них - не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Чоловіки, які мають не менше як половину стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Суд із долучених до матеріалів справи копій трудової книжки серії № НОМЕР_1 встановив, що трудовий стаж позивача складає 38 років 08 місяців 13 днів, що також не заперечується в рішенні відповідача. (а.с.13-16)
Станом на 26.11.2018 року (дата подання заяви) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виповнилося 55 років, що підтверджується паспортними даними. (а.с.17-19)
Згідно п.4 ст.24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (№1058-IV від 09.07.2003р.) періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно пункту 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", при прийманні документів, орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документами про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує і засвідчує виявлені розходження.
За Прикінцевими положеннями Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (набув чинності 01.01.2004 року) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 р., та за результатами атестації робочих місць на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або вислугу років, які відповідно до раніше чинного законодавства мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні і корпоративні фонди зазначені пенсії призначаються за цим Законом у разі досягнення пенсійного віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення", виходячи з вимог віку і стажу, встановлених раніше чинним законодавством.
Призначення пенсій за віком на пільгових умовах здійснюється у відповідності до Списків виробництв, робіт і професій, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Для зарахування певної роботи із шкідливими і важкими умовами праці до пільгового стажу передусім потрібно підтвердити, що виконання цієї роботи дає право на пільгову пенсію, тобто що виконані всі умови, зазначені в статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме:
- зайнятість у шкідливих умовах праці протягом повного робочого дня (час простою, відпустки без збереження заробітної плати, тощо до пільгового стажу не зараховуються),
- що виконувана робота відповідає Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України,
- підтвердження пільгової роботи результатами атестації робочих місць.
Якщо вимоги статті 13 не дотримано, факт роботи на даній посаді не дає права на пільгову пенсію.
Згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Порядок № 383), згідно з пунктом 3 якого при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Згідно з цими списками професія тракториста належала до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п."б" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є виконання останньою робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження несприятливих умов праці за результатами атестації відповідного робочого місця: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Особливості підтвердження пільгового трудового стажу окремих категорій працівників зазначені в Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Відповідно до п. 20 вказаного Порядку, зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. № 920, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій, а в разі ліквідації - у правонаступників. Такі довідки видаються із посиланням на первинні документи за час виконання роботи, що дає право на пільгову пенсію.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 "Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років" визначено механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Суд звертає увагу на те, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій (пункт 20 Порядку).
Отже, уточнююча довідка вимагається у разі відсутності відомостей у трудовій книжці, тому покликання в оскаржуваному рішенні відповідача на той факт, що період роботи з 25.08.1989 року по 31.03.2004 року на посаді тракториста ТзОВ «Відродження» не може бути зараховано до пільгового стажу роботи, оскільки такий не підтверджений, є безпідставним, оскільки в трудовій книжці внесений відповідний запис.
З огляду на вказане суд вважає за необхідне зазначити, що згідно зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відсутність документів на підтвердження пільгового трудового стажу ОСОБА_1 , не може нівелювати відомості трудової книжки, оформлені належним чином, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого ним трудового та пільгового стажу.
Відповідно до п.3.3 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, надає, зокрема, допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. Такими особами, згідно п.1.2 Порядку №22-1 є, зокрема позивач.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 06.03.2018 року у справі №127/9055/17.
Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, які створені при головних управліннях Пенсійного фонду.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про неправомірність рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, який діяв в порушення норм чинного законодавства, зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України, в якій зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у поєднанні із частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, зобов`язання відповідача вирішити питання щодо призначення та виплати пенсії за віком на пільгових умовах в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 5, 19, 20, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.11.2018 року
3. Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 03.05.2019 р. №394/03.13-32 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 ОСОБА_1 .
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ 13814885) розглянути питання про призначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. б ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 26.11.2018 року, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
5. Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) сплачений судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 25.07.2019р.
Суддя Коморний О.І.