Рішення № 83265158, 25.07.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2019
Номер справи
320/2503/19
Номер документу
83265158
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 липня 2019 року № 320/2503/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ОСОБА_1 з позовом до Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області, в якому просить:

- визнати дії Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки ПАТ "Укратоммаш" про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС №5 від 23.01.2019, - неправомірними;

- зобов`язати Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київської області здійснити перерахунок та подальше нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 416 (чотириста шістнадцять) крб. за 3 дні серпня 1986 року, на підставі довідки ПАТ "Укратоммаш" про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС №5 від 23.01.2019, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 07.02.2019, з урахуванням вже виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Пенсійним органом незаконно відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки ПАТ "Укратоммаш" про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС від 23.01.2019 №5 з урахуванням заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 416,00 крб. Наголосив, що вказана довідка відповідає вимогам законодавства та сформована на підставі первинних документів, які підтверджують факт виплати заробітної плати.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, за змістом якого, Пенсійний орган заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що відповідно до результатів звірки поданої позивачем довідки, первинні документи мають "підтертості" у сумах заробітної плати ОСОБА_1 за жовтень 1986 року, а сума 416,00 крб була нарахована за весь місяць, а не за три робочі дні у зоні відчуження. Тому, на переконання відповідача, підстави для перерахунку пенсії, - відсутні.

Ухвалою суду від 27.05.2019 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Як убачається з матеріалів справи, що відповідно до посвідчення Серії НОМЕР_1 позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія).

На час ліквідації наслідків аварії на ЧЛЕС Позивач знаходився у трудових відносинах

з Бориспільським РТП, правонаступником якого на сьогоднішній день є Публічне акціонерне товариство «Укратоммаш», з якого і був відряджений у зону ЧАЕС де виконував небезпечні для здоров`я та життя роботи, внаслідок чого втратив працездатність на 80%.

Судом встановлено, та не заперечувалось сторонами, що позивачу призначена та виплачується пенсія по інвалідності у розмірі фактичних збитків на підставі довідки Центрального архіву Міністерства Оборони України від 28.12.1993 №2033 та довідки Бориспільського ремнтно-транспортного підприємства від 07.02.1997 №40 про нараховану заробітну плату у розмірі 466,25 крб.

У січні 2019 року позивач звернувся до ПАТ «Укратоммаш» з проханням про видачу довідки про заробітну плату в зоні відчуження встановленого зразка за 1, 12, 14 серпня 1986 року на підставі первинних документів та довідки виданої Центральним галузевим архівом Міністерства оборони України №471 від 03.12.2018.

23 січня 2019 року ПАТ «Укратоммаш» видало позивачу довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 23.01.2019 №5, згідно якої, за 3 дні роботи в зоні відчуження, а саме: 1, 12, 14 серпня 1986 року за роботу в 1-ій зоні відчуження населеному пункті с. Копачі, ОСОБА_1 була нарахована і фактично виплачена заробітна плата в розмірі 416 крб., що підтверджується відомістю про заробітну плату за серпень місяць.

Отримавши довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986- 1990 роках від 23.01.2019 №5, позивач 07.02.2019 звернувся до Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії згідно наданої довідки та Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011.

У відповідь, відповідач надіслав рішення від 19.03.2019 №418, відповідно до якого позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії згідно довідки від 23.01.2019 №5, виданої ПАТ «Укратоммаш» мотивуючи це тим, що у первинних документах наявні «підтертості» і немає підтвердження що сума заробітку 416 крб. виплачена за 3 дні роботи в зоні.

Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього ж Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112, був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.

Згідно з п. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 було оформлено та видано довідку ПАТ "Укратоммаш" від 23.01.2019 №5 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

У відповідності до вказаної довідки, позивачу за роботу в населених пунктах зони відчуження с. Копачі 01,12 та 14 серпня 1986 року виплачена заробітна плата у сумі 416 крб. 00 коп, з урахуванням коефіцієнта кратності 2.

Дана довідка не була визнана судом незаконною або такою, що видана безпідставно чи з порушенням правил її видачі. При цьому, суд звертає увагу, що відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, який в даному випадку він необґрунтовано поставив під сумнів.

При цьому, дослідивши вказану довідку, суд зазначає. що у ній зазначено, що оплата за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності, провадиться виходячи з установленого у зоні відчуження 6-ти годинного робочого дня та 6-ти денного робочого тижня.

До того ж, суб`єктом видачі довідки надано до пенсійного органу і первинний бухгалтерський документ, зокрема відомість оплати, з якої чітко убачається, що за три дня роботи у зоні відчуження позивач отримав 416,00 крб.

Відповідно до статті 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов`язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

За змістом статей 1, 2 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Правилами статті 49 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов`язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Тобто, за загальним правилом видача довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється підприємствами, установами та організаціями або їх правонаступниками.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що довідка про заробітну плату під час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видана підприємствами, є підставою для перерахунку пенсії.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Тотожні повноваження територіальних органів Пенсійного фонду України визначені й у статті 64 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності відомості, пов`язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Доказів того, що на виконання даних повноважень відповідачем направлялись запити про надання підтверджуючих документів або вчинялись інші дії і за наслідками таких дій відповідачем були отримані докази, що свідчать про невідповідність сум, зазначених у довідці про заробітну плату фактичним обставинам, відповідач під час розгляду справи не надав.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача по з урахуванням довідки довідки ПАТ "Укратоммаш" про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС №5 від 23.01.2019,є необґрунтованою та протиправною.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності свого рішення.

За таких обставин, з урахування вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, а відтак позовні вимоги вважає такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати дії Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки ПАТ "Укратоммаш" про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС №5 від 23.01.2019, - неправомірними.

Зобов`язати Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київської області (код ЄДРПОУ 37838060) здійснити перерахунок та подальше нарахування пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) з урахуванням заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 416 (чотириста шістнадцять) крб. за 3 дні серпня 1986 року, на підставі довідки ПАТ "Укратоммаш" про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС №5 від 23.01.2019, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 07.02.2019, з урахуванням вже виплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.