Рішення № 83265018, 26.07.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2019
Номер справи
280/1984/19
Номер документу
83265018
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26 липня 2019 року Справа № 280/1984/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Сонгулія О.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (69095, м.Запоріжжя, вул.Гоголя, буд.147; код ЄДРПОУ 20508338)

до Приватного акціонерного товариства «Запоріжвогнетрив» (69106, м.Запоріжжя, вул.Північне шосе / вул.Теплична, буд.22 «Б»/1; код ЄДРПОУ 00191885)

про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) до Приватного акціонерного товариства «Запоріжвогнетрив» (далі – відповідач, ПрАТ ««Запоріжвогнетрив») в якому позивач просить суд стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 році у розмірі 4 607 229,29 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 рік, наданого відповідачем, середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача, за звітний період склала 2266 осіб. Таким чином, середньооблікова кількість осіб з інвалідністю, відповідно до положень Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 №875-XII (далі – Закон №875), на ПрАТ «Запоріжвогнетрив» повинна складати 91 осіб. Однак середньооблікова кількість осіб з інвалідністю у відповідача склала 65 осіб, що є менше законодавчо встановленого нормативу, внаслідок чого до позивача застосовано адміністративно–господарські санкції та пеню в розмірі 4 607 229,29 грн. Вказує, що суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 році відповідачем не сплачено. Просить позов задовольнити та стягнути з ПрАТ «Запоріжвогнетрив» зазначену суму адміністративно-господарських санкцій та пені.

Ухвалою суду від 27.05.2019 відкрито загальне позовне провадження в справі, призначено підготовче судове засідання на 25.06.2019.

20.06.2019 відповідачем подано відзив на адміністративний позов (вх.25251), в якому він зазначив, що протягом 2018 року щомісячно подавав до Запорізького міського центру зайнятості звіт за формою №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)». Крім того, відповідач з метою працевлаштування інвалідів проводив рекламні заходи шляхом подання оголошень до газет «Кар`єра», «Робота для всіх», розміщення оголошень про попит на вільну робочу силу (вакансії) на спеціалізованих Інтернет-ресурсах (Work.ua, Rabota.ua). Вказує, що відповідачем виконані усі обов`язки стосовно забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування, відтак відсутні підстави для застосування до ПрАТ «Запоріжвогнетрив» адміністративно-господарських санкцій. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Призначене на 25.06.2019 підготовче судове засідання відкладено на 27.06.2019.

21.06.2019 представник позивача звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за його відсутності.

27.06.2019 представник відповідача звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності у письмовому провадженні.

Протокольною ухвалою суду від 27.06.2019 закрито підготовче провадження та вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши надані суду письмові докази, всебічно і повно з`ясувавши на їх підставі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ПрАТ «Запоріжвогнетрив» на виконання вимог чинного законодавства подало до позивача Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2018 рік (далі – Звіт) (т.1, а.с.5, 30).

У рядку 03 Звіту відповідачем самостійно визначено кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст.19 Закону №875-XII у кількості 91 осіб.

За змістом рядка 02 Звіту середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становить 65 осіб.

У зв`язку з невиконанням ПрАТ «Запоріжвогнетрив» нормативу кількості штатних працівників – осіб з інвалідністю позивач здійснив розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2018 рік, та листом від 18.03.2019 №03-345/551 «Щодо сплати адміністративно-господарських санкцій» повідомив відповідача, що згідно показників, зазначених у Звіті, сума в рядку 06 (сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів) має дорівнювати 4582483,88 грн. Також повідомлено про банківські реквізити для сплати суми адміністративно-господарської санкції та попереджено про нарахування пені у разі порушення строків сплати (т.1, а.с.8).

Листом від 10.04.2019 №18/1185 ПрАТ «Запоріжвогнетрив» надало відповідь, в якій зазначило, що відповідачем систематично вживалися заходи щодо забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю протягом 2018 року, а саме:

- відповідачем подавалось до Запорізького міського центру звітність за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» для працевлаштування осіб з інвалідністю: від 16.01.2018; від 25.01.2018; від 26.02.2018; від 06.03.2018; від 04.04.2018; від 31.05.2018; від 01.06.2018; від 11.07.2018; від 20.08.2018; від 17.09.2018; від 10.10.2018; від 30.11.2018; від 03.12.2018; від 27.12.2018 (т.1, а.с.31-106). Запорізький міським центром зайнятості у листі №1371/04-15 від 05.04.2019 підтверджено надходження до нього від ПрАТ «Запоріжвогнетрив» в період з січня 2018 року по грудень 2018 року вказаних звітів та зазначено, що в цей період центрами зайнятості міста Запоріжжя працевлаштувано на ПрАТ «Запоріжвогнетрив» 11 осіб з інвалідністю, 177 осіб відмовились від працевлаштування. З боку ПрАТ «Запоріжвогнетрив» за вказаний період необгрунтованих відмов у працевлаштуванні осіб з інвалідністю не було (т.1, а.с.201);

- відповідачем проведені рекламні заходи шляхом подання оголошень до газет «Кар`єра», «Робота для всіх», розміщення оголошень про попит на вільну робочу силу (вакансії), в тому числі попит на робочу силу осіб з обмеженими можливостями (осіб з інвалідністю), на спеціалізованих Інтернет-ресурсах (Work.ua, Rabota.ua), що підтверджується відповідними об`явами в зазначених газетах та Інтернет-ресурсах (т.1, а.с. 192- 200, 218-250, т.2, а.с.1-38).

У зв`язку з тим, що ПрАТ «Запоріжвогнетрив» як роботодавцем виконані усі обов`язки стосовно забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування, на нього не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості осіб з інвалідністю для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства осіб з інвалідністю, які бажають працевлаштуватись. Отже, відсутні підстави для застосування до ПрАТ «Запоріжвогнетрив» адміністративно-господарських санкцій за 2018 рік (т.1, а.с.203).

У зв`язку з несплатою відповідачем суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2018 році у загальному розмірі 4 607 229,29 грн. у добровільному порядку позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 8 ст.69 Господарського кодексу України (далі – ГК України) передбачено, що підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, осіб з інвалідністю, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Закон №875 визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Згідно з ч.1 ст.17 Закону №875 з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров`я перешкоджає виконанню професійних обов`язків, загрожує здоров`ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров`я осіб з інвалідністю (ч.3 ст.17 Закону №875).

Відповідно до положень ч.1 ст.18 Закону №875 забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Як зазначено у ч.3 ст.18 Закону №875 підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.1 ст.19 Закону №875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Частиною 2 ст.19 Закону №875 передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону (ч.3 ст.19 Закону №875).

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним (ч.5 ст.19 Закону №875).

Згідно приписів частини 1 ст.20 Закону №875 установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.

З аналізу норм Закону №875 вбачається, що обов`язок підприємства щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком підбирати і працевлаштовувати таких осіб на створені робочі місця, натомість вимагає від нього вжиття заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю, визначених у статті 18 Закону №875.

При цьому, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій суд виходить із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов`язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій, та враховує, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв`язку між самим порушенням та його наслідками.

Згідно з ч.1 ст.217 ГК України господарськими санкціями визначаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.

Відповідно до ч.1 ст.218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для пропущення господарського правопорушення.

Статтею 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Відповідно до поданого відповідачем Звіту середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача у звітному періоді, склала 2266 осіб, таким чином середньооблікова кількість осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону №875, складає 91 особу, при цьому фактично працювало у звітному періоді 65 осіб з інвалідністю.

Судом встановлено, що підставою для застосування до відповідача адміністративно – господарських санкцій стало невиконання нормативу для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Разом з тим, з наданих до матеріалів адміністративної справи письмових доказів встановлено, що підприємство протягом 2018 року щомісячно подавало до Запорізького міського центру зайнятості звіт за формою № 3-ПН.

Запорізький міський центр зайнятості у листі №1371/04-15 від 05.04.2019 підтвердив надходження до нього від ПрАТ “Запоріжвогнетрив” в період з січня 2018 року по грудень 2018 року звітів. У вказаний період центрами зайнятості міста Запоріжжя працевлаштовано на ПрАТ «Запоріжвогнетрив» 11 осіб з інвалідністю, 177 осіб відмовились від працевлаштування. З боку відповідача за вказаний період необґрунтованих відмов у працевлаштуванні осіб з інвалідністю не було (а.с.201).

На підтвердження вказаних обставин відповідачем надано до суду копії відповідних наказів про прийом на роботу (т.1 а.с.181-191).

Також ПрАТ “Запоріжвогнетрив” проведені рекламні заходи шляхом подання оголошень про попит на вільну робочу силу (вакансії), в тому числі попит на робочу силу осіб з обмеженими можливостями (осіб з інвалідністю), до газет «Кар`єра», «Робота для всіх», а також шляхом розміщення зазначених оголошень на спеціалізованих Інтернет-ресурсах (Work.ua, Rabota.ua), що підтверджується, наданими відповідачем матеріалами (т. 1 а.с.2180250, т.2 а.с.1-38).

Суд зазначає, що передбачена ч.1 ст.20 Закону №875 міра юридичної відповідальності у вигляді виникнення обов`язку здійснити грошовий платіж на користь Фонду соціального захисту інвалідів має наставати або 1) в разі порушення роботодавцем вимог частини третьої статті 18 Закону, а саме: не виділення та не створення робочих місць, не надання державній службі зайнятості інформації, не звітування перед Фондом соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, так як саме ця бездіяльність має своїм фактичним наслідком позбавлення державної служби зайнятості можливості організувати працевлаштування інвалідів, або 2) в разі порушення роботодавцем вимог частини третьої статті 17, частини першої статті 18, частин другої, третьої, п`ятої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», що полягає у безпідставній відмові у працевлаштуванні інваліда, який звернувся до роботодавця самостійно чи був направлений до нього державною службою зайнятості.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 20.03.2018 у справі 802/707/17-а.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем були виконані вимоги Закону №875 щодо вжиття заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю. Доказів того, що підприємство не створило робочі місця для осіб з інвалідністю, відмовляло їм у прийнятті на роботу, несвоєчасно надавало державній службі зайнятості інформацію щодо наявності вакансій, необхідну для організації працевлаштування таких осіб, або несвоєчасно звітувало Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, позивачем не надано, відтак підстави для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій відсутні.

У відповідності до ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оскільки твердження позивача про порушення відповідачем вимог Закону №875 та правомірність застосування адміністративно-господарських санкцій спростовується матеріалами справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства «Запоріжвогнетрив» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю,- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, місцезнаходження: 69095, м.Запоріжжя, вул.Гоголя, буд.147; код ЄДРПОУ 20508338.

Відповідач - Приватне акціонерне товариство «Запоріжвогнетрив», місцезнаходження: 69106, м.Запоріжжя, вул.Північне шосе/вул.Теплична, буд.22 «Б»/1; код ЄДРПОУ 00191885.

Повне судове рішення складено 26.07.2019

Суддя М.О. Семененко