
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1650/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося в суд з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 17000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.08.2018 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку торгового об`єкту - павільйон, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5, рекреаційний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1», де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 .
За результатами перевірки складено акт №03/176/40-01/1685703129 від 23.08.2018 року, яким встановлено порушення вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР), а саме факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії та пунктів 1, 2, 12 статі 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року №265/95-ВР. На підставі вказаного акту перевірки ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення від 21.02.2019 року №000786-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії відповідно до частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР у розмірі 17000,00 грн. Рішення про застосування фінансових санкцій відповідач не оскаржував ні в судовому, ні в адміністративному порядку.
Ухвалою судді від 07.06.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Копія ухвали від 07.06.2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із довідкою відділення поштового зв`язку «за закінченням терміну зберігання» та відбитком календарного штемпеля від 19.06.2019 року, тобто, в розумінні частини одинадцятої статті 126 та пункту 4 частини першої статті 127 КАС України днем вручення вказаної ухвали є 19.06.2019 року.
Згідно з частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи те, що відповідач пред`явлені позовні вимоги не оспорила, відзив на позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у встановлений судом строк не подала, тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 21.08.2018 року №3015 «Про проведення фактичної перевірки» (а.с.9), направлень на перевірку від 21.08.2018 року № 463, № 464 (а.с.10, 10 зворот), працівниками ГУ ДФС у Волинській області 22.08.2018 року проведена фактична перевірка торгового об`єкту - павільйон, що знаходиться за адресою: рекреаційний пункт «ІНФОРМАЦІЯ_1», АДРЕСА_5, де здійснює підприємницьку діяльність відповідач, про що складено акт від 23.08.2018 року №03/176/40-01/1685703129 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а.с.6-7).
Згідно вказаного акту контрольно-розрахунковою операцією в торговому об`єкту-павільйоні було придбано одну пляшку пива «Арсенал» міцне 0,5 л., вміст спирту 8,0% об`єму за роздрібною ціною 18,00 грн. та одну пляшку пива світлого пастеризованого «1715» ТМ Львівське 0,45 л., вміст спирту 4,7% об`єму за ціною 15,00 грн. Крім того, при розрахунку, продавцем не застосовано РРО, фіскальний чек не роздруковано і не видано. У зв`язку з чим, встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без відповідної ліцензії, чим порушено статтю 15 Закону №481/95-ВР. Всього в ході перевірки було алкогольних напоїв у кількості 87 на загальну суму 2580,00 грн. (а.с.8).
У письмових поясненнях продавець підтвердила факт продажу пива без застосування касового апарату та без видачі чеку. Крім того зазначила, що накладні на алкогольні напої на час перевірки відсутні (а.с.11).
21.02.2019 року на підставі вказаного акту перевірки начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення №000786-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу відповідно до абзацу п`ятого частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР у розмірі 17000,00 грн., за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії (а.с.14).
Рішення про застосування фінансових санкцій відповідач не оскаржував ні в адміністративному, ні в судовому порядку, фінансову санкцію у сумі 17000,00 грн. не сплатив.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон №481/95-ВР (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Частиною чотирнадцятою статті 15 Закону № 481/95-ВР передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до абзацу п`ятого частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Згідно з частинами четвертою, п`ятою статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб`єкта господарювання, пов`язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 Порядку №790 передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 21.02.2019 року №000786-40 у встановленому порядку не скасоване та є чинним, відповідачем добровільно фінансові санкції у розмірі 17000,00 грн. не сплачено, позовні вимоги про стягнення з відповідача фінансових санкцій у вказаному розмірі підлягають до задоволення.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 1 921,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 23.05.2019 року №965 з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 243, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998, н/р 31415561003429, отримувач коштів УК у Шацькому районі /село Світязь/ 21081500, ідентифікаційний код одержувача 37682912, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко