
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1544/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №118073 та №118074 від 01.04.2019 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 60 пункту 1 абзацу 3 Закону України «Про автомобільний транспорт» незаконним, не обґрунтованим та недоведеним, а постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №118073 та №118074 від 01.04.2019 року такими, що підлягають скасуванню.
Вказує, що в ході перевірки транспортного засобу водієм були надані всі необхідні документи на підставі яких здійснювалися перевезення, в тому числі товарно-транспортна накладна і тахограма, яка була заповнена водієм.
Зазначає при складанні постанови №118073 від 01.04.2019 року відповідач вказав, що позивачем не були оформлені документи, перелік яких визначений ст.39 та 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», але не зазначив, які конкретно документи не були оформлені при здійсненні вантажних перевезень, крім того, не зазначено якого транспортного засобу було проведено перевірку, що є недопустимим і грубим порушенням, позбавляє позивача права на інформацію та права вчиняти певні дії щодо оскарження цієї постанови.
Враховуючи вищевикладене, вважає, що у відповідача були відсутні підстави для застосування адміністративно-господарського штрафу, а оскаржувані постанови є протиправними та підлягають скасуванню, тому просить суд задовольнити позов.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та вирішено судовий розгляд справи проводити без проведення судового засідання та виклику сторін.
21.06.2019 від представника Державної служби України з безпеки на транспорті надійшов відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову з огляду на таке.
11.03.2019 року контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області, на підставі щотижневого графіку проведення перевірок з 11.03.2019 по 17.03.2019 та, відповідно до направлення на перевірку №011702 від 07.03.2019, на 126 км автомобільної дороги Н-17 «Львів - Радехів - Луцьк» в с. Гірка Полонка Луцького району Волинської області, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення вантажів.
Під час вказаної перевірки був зупинений транспортний засіб марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1
За результатами перевірки контролюючим особами складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт №133357 від 11.03.2019, у якому зазначено виявлене порушення, зокрема відсутня товарно-транспортна накладна на вантаж; порушення режиму праці та відпочинку водієм 10.03.2019.
01.04.2019 за результатами розгляду справи про порушення в Управлінні Укртрансбезпеки у Волинській області було винесено постанову №118073 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1 700 грн. та постанову №118074 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі 340 грн.
Представник відповідача вважає, що вказані постанови відповідають нормам чинного законодавства та підлягають обов`язковому виконанню, а тому просив відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
У поясненнях на відзив від 19.07.2019 позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, вважає, що при перевірці ним були надані всі необхідні документи, перелік яких визначений ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а тому підстави для застосування до нього адміністративно-господарського штрафу відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення частково з огляду на таке.
Судом встановлено, що 11.03.2019 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області під час проведення перевірки автотранспортного засобу марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 , виявлено порушення, передбачені статтею 48 Закону, а саме: відсутність товарно-транспортної накладної на вантаж; порушення режиму праці та відпочинку водієм 10.03.2019.
Для перевірки водій транспортного засобу марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 надав: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_2 , видане 30.12.2011р; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 , серії НОМЕР_3 ; накладну перепустку №10121 від 11.03.2019, товарно-транспортну накладну №Р10121 від 11.03.2019, тахограму за 10.03.2019.
За результатами перевірки складено акт №133357 від 11.03.2019 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким зафіксовано порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема: відсутність товарно-транспортної накладної на вантаж; порушення режиму праці та відпочинку водієм 10.03.2019.
01.04.2019 начальником управління Укртрансбезпеки у Волинській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №118073, якою до ОСОБА_1 , за допущене порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: не оформлені документи, перелік яких передбачено статтями 39 та 48 Закону, відповідальність за яке передбачено абзацом 3 частини першої статті 60 вказаного Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовано штраф у сумі 1 700 грн. (а.с.62) та постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №118074, якою до ОСОБА_1 , за допущене порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: порушення режиму праці та відпочинку водієм транспортного засобу, відповідальність за яке передбачено абзацом 8 частини першої статті 60 вказаного Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовано штраф у сумі 340 грн. (а.с.63)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III (далі Закон №2344-ІІІ).
Закон №2344-ІІІ регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Відповідно до частини 11 статті 6 Закону №2344-III державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
За приписами частини 3 статті 6 Закону №2344-III центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (пункт 8 Положення №103).
Згідно з пунктом 15 Порядку здійснення контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до статті 34 Закону №2344-III автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров`я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Статтею 48 Закону №2344-III встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.
Статтею 60 Закону №2344-III встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як свідчать матеріали справи, 11.03.2019 посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Волинській області проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 .
Під час перевірки виявлено порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг з перевезення вантажів на договірних умовах без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", зокрема: товарно-транспортна накладна або інший документ на вантаж та порушення режиму праці та відпочинку водієм транспортного засобу.
За результатами зазначеної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №133357 від 11.03.2019 та постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 118073 від 01.04.2019 та № 118074 від 01.04.2019.
У постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №118073 від 01.04.2019 зазначено, що позивачем допущено порушення вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів (товарно-транспортної накладної або іншого документу на вантаж).
Однак вказане спростовується наявними в матеріалах справи товарно-транспортною накладною №Р10121 від 11.03.2019 та накладною перепусткою №10121 від 11.03.2019, які оформлені у відповідності до вимог законодавства України (а.с.16-18).
Ці обставини, на думку суду, спростовують висновки відповідача про те, що 11.03.2019 ОСОБА_1 здійснював перевезення вантажу за відсутності документів, визначених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а відтак, суд вважає постанову Управління Укртрансбезпеки у Волинській області №118073 від 01.04.2019 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1 700 грн. такою, що підлягає скасуванню, як протиправна.
Водночас, у постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №118074 від 01.04.2019 зазначено, що позивачем допущено порушення режиму праці та відпочинку водієм транспортного засобу.
Судом встановлено, що під час проведення перевірки в частині дотримання режимів праці та відпочинку водієм транспортного засобу виявлено, що згідно даних реєстраційного листку режимів праці та відпочинку (тахокарти) водія ОСОБА_1 за 10.03.2019, безперервний час керування становив більше 4 годин без обов`язкової перерви для відпочинку та харчування тривалістю не менше 45 хвилин, визначеної пунктами 4.1 та 4.2 Положення №340.
Доказів, які б спростовували дану обставину позивач суду не надав.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність винесеної Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №118074 від 01.04.2019 в розмірі 340 грн.
Стосовно позовної вимоги позивача про закриття справи, то суд зазначає, що наслідком розгляду справи про правопорушення законодавства про автомобільний транспорт в даному випадку є постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу, правомірність якої, з огляду на положення статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, і є предметом судового розгляду.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправною та скасування постанови Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області від 01.04.2019 №118073 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1 700 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи, що позовні вимоги про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №118073 та №118074 від 01.04.2019 року підлягають частковому задоволенню, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок, відповідно до задоволеної частини позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 242 - 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області від 01.04.2019 №118073 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1 700 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок, відповідно до задоволеної частини позовних вимог.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Управління Укртрансбезпеки у Волинській області, адреса: 43020, м. Луцьк, вул. Зв`язківців, буд. 1-б.
Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті, адреса: 01135, м. Київ, пр-т. Перемоги, буд. 14.
Суддя Ю.Ю. Сорока