
Справа № 200/9319/19-а
2-а/219/114/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2019 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Шевченко Л.В., за участю секретаря Азямової О.В.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - член комісії виборчої дільниці № 141523 ОСОБА_2 ,
третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: кандидата в народні депутати ОСОБА_3 ., заступника голови окружної виборчої комісії у одномандатному виборчому окрузі № 51 Сухіної І.Ю . , голови окружної виборчої комісії у одномандатному виборчому окрузі № 5 з виборів народних депутатів України Гринівського С.М. ,
довіреної особи кандидата в народні депутати ОСОБА_7 - ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бахмут в порядку спрощеного позовного провадження адміністративний позов кандидата у народні депутати України у одномандатному окрузі № 51 ОСОБА_9 до Дільничної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України № 141527, Дільничної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України № 141523 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - кандидат у народні депутати України у одномандатному окрузі № 51 ОСОБА_9 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду суду з позовом до Окружної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 51 Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, Бахмутський район, смт. Зайцеве, вул. Заливна, 15), Дільничної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України № 141527, Дільничної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України № 141523 (місцезнаходження: Донецька область, Бахмутський район, смт. Зайцеве, вул. Заливна, 1Б) про зобов`язання вчинити певні дії, скасування протоколів про підрахунок голосів з позачергових виборів народних депутатів України в 51 одномандатному окрузі та визнання вибори такими, що не відбулись.
25.07.2019 року вказану адміністративну справу в частині вимог про зобов`язання Дільничну виборчу комісію № 141523 надати Протоколи про підрахунок голосів на позачергових виборах в народні депутати України в 51 одномандатному окрузі;
- зобов`язання Дільничну виборчу комісію № 141527 надати Протоколи про підрахунок голосів на позачергових виборах в народні депутати України в 51 одномандатному окрузі;
- скасування Протоколів Дільничної виборчої комісії № 141523 про підрахунок голосів на позачергових виборах в народні депутати України в 51 одномандатному окрузі;
- скасування Протоколів Дільничної виборчої комісії № 141527 про підрахунок голосів на позачергових виборах в народні депутати України в 51 одномандатному окрузі на підставі п.2 ч.1 ст. 29 КАС України передано на розгляд Артемівському міськрайонному суду Донецької області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судову справу внесено до системи автоматичного розподілу о 13:21:48 год. та передано в провадження судді Шевченко Л.В.
Позивач після уточнення (збільшення) позовних вимог, про що подано заяву 26.07.2019 року, до початку розгляду справи, просить суд
- визнати дії ДВК № 141523 під час проведення голосування 21 липня 2019 року такими, що грубо порушують Закон України «Про вибори народних депутатів України»,
- скасувати протоколи ДВК № 141523 про підрахунок голосів на позачергових виборах в народні депутати України в 51 одномандатному виборчому окрузі;
- визнати дії ДВК № 141527, проведення голосування 21 липня 2019 року такими, що грубо порушують Закон України «Про вибори народних депутатів України»,
- скасувати протоколи ДВК № 141527 про підрахунок голосів на позачергових виборах в народні депутати України в 51 одномандатному виборчому окрузі.
Ухвалою суду від 25.07.2019 року скорочене провадження відкрито. 26.07.2019 року до участі в адміністративній справі № 200/9319/19-а судом залучено голову Окружної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України одномандатного округу № 51 Донецької області, та кандидатів, які набрали найбільшу кількість голосів у одномандатному виборчому окрузі № 51 - ОСОБА_3 та ОСОБА_7 .
26.07.2019 року у справі оголошено перерву з метою забезпечення повідомлення належним чином кандидата в народні депутати на позачергових виборах в народні депутати України у 51 одномандатному окрузі ОСОБА_7 .
Позовні вимоги ОСОБА_9 мотивовані тим, що в порушення ст.84 Закону України № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України» (далі Закон) не було надано для огляду скриньки, було порушено порядок дій обумовлений законом, а саме спочатку було відкрито сейф, потім передано без перерахунку виборчі бюлетені і тільки потім опечатано скриньки; на порушення ст.85 Закону голосування на виборчій дільниці № 141527 розпочалося о 8 год. 07 хв., на виборчій дільниці № 141523 о 8.03 год.; на порушення ст.82 Закону було виявлено факт отримання головою ДВК № 141523 виборчих бюлетенів у кількості 300 штук. Голову було знято, але питання щодо фактичного перебування незаконно отриманих бюлетенів вирішено не було, що свідчить про можливість фальсифікації результатів виборів шляхом використання цих бюлетенів; в порушення ст. 80 Закону під час проведення голосування були зафіксовані факт видачі виборцям бюлетенів, на яких були сторонні відмітки та в порожньому квадратику напроти прізвища «Весьолкін» стояла позначка «галочка»; в порушення ст.82 Закону завдяки кандидату в народні депутати Весьолкіну та його довіреним особам та спостерігачам постійно було закрито виборчі скриньки, які не перебували в полі зору членів ДВК. Також на обох дільницях було зірвано печатки та відкрито другий хід до приміщень для голосування, що відкрило доступ стороннім особам до виборчих дільниць; на порушення ст. 74 Закону на приміщенні в якому були розташовані обидві виборчі дільниці було розміщено зразок виборчого бюлетеню з позначкою кандидата за якого потрібно голосувати; в порушення приписів ст.91 Закону станом на 24 липня на 17 годину отримати протоколи неможливо, ОВК зачинено, телефон голови вимкнено.
Позивач в позовній заяві вказує, що днем встановлення результатів є 22 липня 2019 року.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала позов з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог та просила його задовольнити, звертаючи увагу суду, що ті грубі порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України» які були допущені виборчими дільницями 141523 та 141527 в одномандатному окрузі № 51 суттєво вплинули на результати волевиявлення громадян та результат виборів, а тому просить скасувати протоколи підрахунку результатів виборів на цих дільницях.
Член комісії виборчої дільниці № 141523 ОСОБА_2 заперечувала проти позовних вимог, вказавши, що вибори проведені у відповідності до чинного законодавства України, результати виборів підраховані вірно, а тому немає підстав скасовувати протоколи дідльничої виборчої комісії.
Треті особи ОСОБА_3 , заступник голови окружної виборчої комісії у одномандатному виборчому окрузі № 51 Сухіна І.Ю . та голова окружної виборчої комісії у одномандатному виборчому окрузі № 5 з виборів народних депутатів України Гринівський С.М. вважали, що жодних грубих порушень Закону України «Про вибори народних депутатів України», які б суттєво вплинули на результати виборів, дільничними комісіями допущено не було, для скасування протоколів підрахунку голосів підстав немає. Також повідомили, що виборчий процес на окрузі проходив в умовах дещо складних, оскільки приміщення для проведення виборів були невеликої площі, але і члени дільничних виборчих комісій і члени окружної виборчої комісії намагалися зробити все, щоб вибори були визнані такими, що відбулися.
Довірена особа кандидата в народні депутати ОСОБА_7 - ОСОБА_8 повідомив, що підстав для визнання виборів, що відбулися 21.07.2019 року, недійсними немає.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
21.07.2019 на підставі Указу Президента України №303/2019 від 21.05.2019 "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів" відбулися позачергові вибори народних депутатів Верховної Ради України».
Рішенням Центральної виборчої комісії № 1139 від 22.06.2019 ОСОБА_9 , який є директором фермерського господарства «Криничне» та проживає в селі Криничне Міловського району Луганської області, зареєстровано кандидатом в народні депутати в 51 одномандатному окрузі, який за даними ЦВК розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Дільничною виборчою комісією з виборів народних депутатів України виборчої дільниці № 141523 одномандатного виборчого округу № 51 після завершення голосування здійснено підрахунок голосів виборців, результати якого оформлені протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайний виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі складеного 22.07.2019 о 06:50 год. (арк.с.47-50), в якому вказано, що за ОСОБА_9 подано 16 голосів (кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці -783, кількість виборців, що отримали бюлетені - 245).
Дільничною виборчою комісією з виборів народних депутатів України виборчої дільниці № 141527 одномандатного виборчого округу № 51 після завершення голосування здійснено підрахунок голосів виборців, результати якого оформлені протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайний виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі складеного 22.07.2019 о 16:15 год. (арк.с.51-54), в якому вказано, що за ОСОБА_9 подано 97 голосів голосів виборців при кількості виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці -2353, кількість виборців, що отримали бюлетені - 431.
Таким чином, на виборах народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 51 самовисуванець ОСОБА_9 отримав 113 голосів, самовисуванець ОСОБА_7 -124 голоси, само висуванець ОСОБА_3 отримав 220 голосів виборців (за відкритими даними ЦВК станом на 27.07.2019 року).
Позивач з вищезгаданими протоколами не погодився на тих підставах, що під час голосування 21.07.2019 року дільничними виборчими комісіями з виборів народних депутатів України №№ 141527 та 141523 вчинені дії , які, на його думку, грубо порушують Закон України «Про вибори народних депутатів України».
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом вимог частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Спеціальним законом, який регламентує основні засади, організацію та порядок проведення виборів народних депутатів України є Закон України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон № 4061-VI).
Стаття 84 Закону (п.4, 6) передбачає, що Голова дільничної виборчої комісії надає для огляду членам дільничної виборчої комісії, присутнім кандидатам у депутати, їх довіреним особам, уповноваженим особам партій, офіційним спостерігачам, представникам засобів масової інформації почергово всі наявні на виборчій дільниці виборчі скриньки, оголошуючи номер кожної скриньки. Після огляду кожної виборчої скриньки вона пломбується або, у разі неможливості, опечатується печаткою дільничної виборчої комісії, після чого до неї опускається контрольний лист, у якому зазначаються номер одномандатного округу або позначення, що він є закордонним, номер виборчої дільниці, номер виборчої скриньки, час вкидання контрольного листа до виборчої скриньки, підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та, за бажанням, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноважених осіб партій, офіційних спостерігачів. Підписи скріплюються печаткою виборчої комісії. Після вкидання контрольного листа до виборчої скриньки голова виборчої комісії надає для огляду наступну виборчу скриньку і проводить з нею ту саму процедуру. Після пломбування або опечатування останньої виборчої скриньки і вкидання до неї контрольного листа та встановлення стаціонарних (великих) виборчих скриньок на відведені для них місця приміщення для голосування вважається готовим до проведення голосування. Переносні (малі) виборчі скриньки розміщуються у приміщенні для голосування отворами для виборчих бюлетенів униз у полі зору членів виборчої комісії та інших осіб, присутніх у приміщенні для голосування під час голосування відповідно до вимог цього Закону. Голова дільничної виборчої комісії відкриває сейф (металеву шафу) з виборчими бюлетенями і на підставі витягу із протоколу окружної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів дільничній виборчій комісії або акта (актів), зазначеного у частині дванадцятій статті 82 цього Закону, оголошує кількість виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією окремо по загальнодержавному та одномандатному округу. Ця кількість вноситься секретарем виборчої комісії до відповідного протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, а також фіксується у протоколі засідання комісії. Голова дільничної виборчої комісії відкриває сейф (металеву шафу) з виборчими бюлетенями і на підставі витягу із протоколу окружної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів дільничній виборчій комісії або акта (актів), зазначеного у частині дванадцятій статті 82 цього Закону, оголошує кількість виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією окремо по загальнодержавному та одномандатному округу. Ця кількість вноситься секретарем виборчої комісії до відповідного протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, а також фіксується у протоколі засідання комісії.
Відповідно до ч.5, 6 ст.82 Закону Протокол про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів складається у трьох примірниках. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу. Перший примірник протоколу надсилається до Центральної виборчої комісії, другий - зберігається в окружній виборчій комісії, третій - невідкладно вивішується у приміщенні окружної виборчої комісії для загального ознайомлення. Копія протоколу, засвідчена на кожній сторінці головою і секретарем окружної виборчої комісії та скріплена печаткою комісії, з розрахунку не більш як по одній копії протоколу надається членам окружної виборчої комісії. Витяг із протоколу за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, із зазначенням відомостей, що стосуються відповідної виборчої дільниці, надається разом із виборчими бюлетенями представникам кожної дільничної виборчої комісії, які отримали виборчі бюлетені, за підписами голови і секретаря окружної виборчої комісії та трьох членів відповідної дільничної виборчої комісії, засвідчений печаткою окружної виборчої комісії.
Згідно п. 4, 5 ст. 74 Закону забороняється проведення агітаційних заходів, розповсюдження передвиборних агітаційних матеріалів, демонстрація агітаційних фільмів чи кліпів, розповсюдження виборчих листівок, плакатів, інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, у яких розміщено матеріали передвиборної агітації, публічні заклики голосувати за чи не голосувати за партії - суб`єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати в одномандатному окрузі або публічна оцінка діяльності цих партій чи кандидатів у депутати під час проведення заходів, організованих органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, державними чи комунальними підприємствами, закладами, установами, організаціями. Забороняється розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності.
Позивач у позовній заяві вказує, що в порушення ст.84 Закону не було надано для огляду скриньки, було порушено порядок дій обумовлений законом, а саме спочатку було відкрито сейф, потім передано без перерахунку виборчі бюлетені і тільки потім опечатано скриньки. Однак, належних доказів цьому факту не надав.
В даному випадку доводи позивача про те, що в порушення ст.82 Закону завдяки кандидату в народні депутати Весьолкіну та його довіреним особам та спостерігачам постійно було закрито виборчі скриньки, які не перебували в полі зору членів ДВК, не може вважатись грубим порушенням законодавства про вибори. Суду також не надано належних доказів, що розміщення агітаційної реклами на Опитнеській амбулаторії (Майорський фельдшерський пункт) з позначенням прізвища одного з кандидатів знаходилось безпосередньо на приміщенні, де проводилися вибори 21.07.2019 року.
Законодавство не містить визначення поняття «грубе порушення законодавства про вибори», однак, в контексті положень Закону № 4061 щодо принципів виборчого процесу та дотримання прав суб`єктів виборчого процесу, грубим порушенням законодавства України про вибори можна вважати вчинення дій чи допущення бездіяльності, що створюють суттєві перешкоди для участі у виборчому процесі чи ставлять під сумнів легітимність окремих стадій виборчого процесу.
При цьому, суд враховує, що бездіяльність суб`єкта владних повноважень це пасивна поведінка, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та законних інтересів позивача, а дії, які б суттєво вплинули на результат голосування мають підтверджуватися відповідними доказами.
Відповідно до ч.5 ст.108 Закону України «Про вибори народних депутатів України» рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до окружної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію. В судовому засіданні представник позивача підтвердила, що не оскаржувала дії дільничних комісій до окружної виборчої комісії ні в день виборів 21.07.2019 року, ні в подальшому. Не оскаржував такі дії і позивач.
Розділом ХІ вказаного Закон № 4061-VI визначено порядок голосування та встановлення результатів виборів.
Частиною 1 статті 91 Закону № 4061-VI передбачено, що дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в загальнодержавному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі за формами, встановленими Центральною виборчого комісією не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування.
Відповідно до частини 3 статті 91 Закону № 4061-VI до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному окрузі, прописом та цифрами заносяться: 1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією або виготовлених нею з дозволу Центральної виборчої комісії; 2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, погашених дільничною виборчою комісією; 3) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування); 4) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування в одномандатному окрузі за місцем перебування; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі за місцем перебування; 7) сумарна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі на виборчій дільниці; 8) кількість виборчих бюлетенів, що виявилися у кожній виборчій скриньці (із зазначенням номера скриньки); 9) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, що не підлягають врахуванню; 10) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування; 11) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі за місцем перебування; 12) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі на виборчій дільниці; 13) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, визнаних недійсними; 14) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата одномандатного округу.
Частиною 4 статті 91 вказаного вище Закону визначено, що протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі складаються дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії відповідно. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу.
Забороняється заповнення протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі олівцем, а також внесення до них без відповідного рішення дільничної виборчої комісії будь-яких виправлень (частина 7 статті 91 Закону).
Пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно після закінчення засідання виборчої комісії доставляються до окружної виборчої комісії (частина 12 статті 91 Закону).
Позивач не надав належних доказів на підтвердження позовних вимог щодо скасування протоколів дільничних комісій і на підтвердження суттєвих порушень відповідачами виборчого законодавства.
На основі повно і всебічно з`ясованих обставин, з урахуванням доказів, досліджених в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Станом на момент розгляду даної справи позивачем доказів сплати судового збору стягнути з позивача 768,40 грн. судового збору на користь Державного бюджету України.
Керуючись законом України «Про вибори народних депутатів України», ст. 241, 270, 273 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
В задоволенні позову ОСОБА_9 до Дільничної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України № 141527, Дільничної виборчої комісії з позачергових виборів народних депутатів України № 141523 про визнання дій ДВК № 141523 під час проведення голосування 21 липня 2019 року такими, що грубо порушують Закон України «Про вибори народних депутатів України», скасування протоколів ДВК № 141523 про підрахунок голосів на позачергових виборах в народні депутати України в 51 одномандатному виборчому окрузі; визнання дій ДВК № 141527при проведенні голосування 21 липня 2019 року такими, що грубо порушують Закон України «Про вибори народних депутатів України», скасування протоколів ДВК № 141527 про підрахунок голосів на позачергових виборах в народні депутати України в 51 одномандатному виборчому окрузі - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_9 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення складено та підписано у нарадчій кімнаті 27 липня 2019 року о 14 годині 30 хвилин та проголошено у судовому засіданні.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом двох днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.В. Шевченко