Ухвала суду № 83243436, 22.07.2019, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
22.07.2019
Номер справи
918/459/19
Номер документу
83243436
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Господарський суд Рівненської області

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013

_________________

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство

"22" липня 2019 р. м. Рівне Справа №918/459/19

Господарський суд Рівненської області у складі судді О.Андрійчук, за участі секретаря судового засідання С. Оліфер, розглянувши у підготовчому засіданні заяву боржника - Острожецького сільського комунального підприємства про порушення справи про банкрутство,

за участю представника боржника: не з`явився,

УСТАНОВИВ:

01.07.2019 року Острожецьке сільське комунальне підприємство звернулося до Господарського суду Рівненської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Ухвалою суду від 04.07.2019 року заяву Острожецького сільського комунального підприємства про порушення справи про банкрутство прийнято до розгляду, підготовче засідання призначено на 22.07.2019 року.

У судове засідання 22.07.2019 року з`явився представник боржника, на виконання вимог ухвали суду від 04.07.2019 року надав додаткові документи, заяву підтримав та просив суд відкрити провадження у справі про банкрутство.

Частинами 1, 2 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" унормовано, що перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з`ясування наявності підстав для відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом. У підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов`язані з розглядом справи.

Суд, перевіривши обґрунтованість вимог заявника, заслухавши пояснення представника боржника, встановив таке.

Як вбачається зі заяви про порушення справи про банкрутство, остання обґрунтована тим, що:

26.10.2018 року рішенням Острожецької сільської ради № 696-19/2018 "Про припинення Острожецького сільського комунального підприємства” розпочато процедуру ліквідації Острожецького сільського комунального підприємства за рішенням власника - Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області. Вказаним рішенням затверджено склад ліквідаційної комісії, встановлено строк заявлення кредиторами вимог (протягом двох місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення Острожецького сільського комунального підприємства - до 31.12.2018 року), встановлено строк проведення ліквідації Острожецького сільського комунального підприємства (протягом шести місяців з дати прийняття рішення).

25.04.2019 року рішенням Острожецької сільської ради № 927-24/2019 “Про продовження ліквідаційної процедури Острожецького сільського комунального підприємства” ліквідаційну процедуру Острожецького сільського комунального підприємства продовжено до 10.06.2019 року.

Ліквідаційна комісія упродовж строку ліквідаційної процедури вчинила такі дії:

- подала державному реєстратору Млинівської районної державної адміністрації пакет документів для внесення до ЄДР запису про прийняте рішення про припинення Острожецького сільського комунального підприємства;

- повідомила державного реєстратора Млинівської районної державної адміністрації про склад ліквідаційної комісії Острожецького сільського комунального підприємства та про строк заявлення кредиторами своїх вимог;

- склала бухгалтерський баланс боржника на останню звітну дату;

- відповідно до законодавства про працю звільнила працівників Острожецького сільського комунального підприємства;

- здійснила закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації Острожецького сільського комунального підприємства;

- здійснила необхідні заходи та дії щодо стягнення дебіторської заборгованості Острожецького сільського комунального підприємства;

- отримала інформаційну довідку № 162416778 від 05.04.2019 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо Острожецького сільського комунального підприємства;

- отримала інформацію з Відділу Держгеокадастру у Млинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про зареєстровані земельні ділянки за Острожецьким сільським комунальним підприємством на праві власності, користування чи оренди станом на 29.12.2012 року (лист вих. № 56 від 04.04.2019 року);

- отримала інформацію з Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області про зареєстровані за Острожецьким сільським комунальним підприємством транспортні засоби (лист вих. № 31/17-1109 від 08.04.2019 року);

- здійснила заходи та дії щодо проведення інвентаризації всіх видів зобов`язань та всіх активів Острожецького сільського комунального підприємства;

- склала та подала на затвердження Острожецькій сільській раді проміжний ліквідаційний баланс Острожецького сільського комунального підприємства станом на 06.06.2019 року (затверджено Рішенням Острожецької сільської ради від 10.06.2019 року № 939-25/2019 “Про затвердження проміжного ліквідаційного балансу Острожецького сільського комунального підприємства”.

За результатами вчинених дій встановлено, що у строк, визначений для пред`явлення кредиторами своїх вимог, жодним кредитором таких вимог не заявлено. У той же час загальна сума кредиторської заборгованості становить 6 053 077,93 грн, тоді як загальна вартість усіх активів Острожецького сільського комунального підприємства складає 15 522,69 грн, з яких: 14 176,67 грн - дебіторська заборгованість та 1 351,02 грн - залишок на поточному рахунку в АТ КБ "Приватбанк"; права власності на нерухоме майно, транспортні засоби, земельні ділянки не зареєстроване.

За результатами досудової ліквідації встановлено, що вартості майна Острожецького сільського комунального підприємства недостатньо для задоволення вимог кредиторів, що відповідно до ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” є підставою для звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.

10.06.2019 року рішенням Острожецької сільської ради № 940-25/2019 "Про звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Острожецького сільського комунального підприємства” доручено голові ліквідаційної комісії звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Острожецького сільського комунального підприємства. Окрім того, згідно з вказаним рішенням Острожецька сільська рада виділила з місцевого бюджету кошти в сумі 120 000,00 грн на покриття судових витрат у справі про банкрутство Острожецького сільського комунального підприємства.

За приписами ч. 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов`язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

При цьому обов`язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Отже, особлива процедура, що передбачена ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", є наслідком належного проведення процедури самоліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами. У зв`язку з цим, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку зазначеної норми є дотримання вимог, зокрема цивільного законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи, процедура якої визначається ч. 3 ст. 110, ст. 111 ЦК України.

Зокрема, ч.ч. 1, 5, 6 ст. 104 ЦК України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом.

Порядок виконання рішення про припинення юридичної особи врегульований ст. 105 ЦК України. Так, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. о комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Пунктом 1 ч. 1, ч. 3 ст. 110 ЦК України встановлено, що юридична особа ліквідується, зокрема за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Більш деталізований порядок ліквідації юридичної особи встановлений ст. 111 ЦК України.

Враховуючи викладене, необхідною та обов`язковою передумовою порушення провадження у справі про банкрутство на підставі ст. 95 вказаного Закону є надання належних доказів на підтвердження наявності всіх передумов для порушення судового провадження згідно з цією статтею саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.

Відповідно до ч. 7 ст. 111 ЦК України для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Статтею 78 ПК України передбачено порядок проведення документальних позапланових перевірок, зокрема, відповідно до пп. 78.1.7 документальна позапланова перевірка здійснюється якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

При цьому суд зауважує, що ч. 7 ст. 111 ЦК України має імперативний характер, тому незалежно від здійснення публікації оголошення про ліквідацію Острожецького сільського комунального підприємства та звернення (або не звернення) відповідних контролюючих органів з вимогами до боржника в межах встановленого в публікації строку, перевірка фінансово - господарської діяльності підприємства, що ліквідується, є обов`язковою складовою ліквідаційної процедури, тому обов`язок ліквідаційної комісії надати всі необхідні для проведення такої перевірки документи є безумовним.

Заразом матеріали справи не містять доказів надання ліквідаційною комісією Острожецького сільського комунального підприємства до органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування документів підприємства, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, для проведення відповідних перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та страхових коштів.

З огляду на приписи наведених норм висновок про наявність правових підстав для порушення провадження у справі про банкрутство Острожецького сільського комунального підприємства можна зробити лише за наявності доказів дотримання ліквідаційною комісією цього суб`єкта господарювання встановленого ст. 111 ЦК України порядку ліквідації юридичної особи, якого, у цьому випадку, дотримано не було.

Згідно з ч. 6 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд постановляє ухвалу, зокрема про відмову у відкритті провадження (проваджень) у справі про банкрутство.

У свою чергу, за приписами ч. 7 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суд відмовляє в відкритті провадження (проваджень) у справі про банкрутство, якщо заявником не доведено наявності підстав для відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.

З огляду на встановлення факту ненадання ліквідаційною комісією первинних документів та регістрів податкового обліку контролюючим органам, а відтак порушенням їхніх прав у процедурі досудової ліквідації, оскільки саме на ліквідаційну комісію законодавцем покладається обов`язок вчинення самостійних дій з надання відповідних документів, суд відмовляє у відкритті провадження у справі про банкрутство Острожецького сільського комунального підприємства, оскільки заявником не доведено дотримання порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, зокрема ч. 7 ст. 111 ЦК України, а відтак підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство за ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відсутні.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду № 904/6757/17 від 03.04.2018 року та № 915/1490/16 від 16.08.2018 року, підстав для відступу від якої суд не вбачає.

Відповідно до ч. 8 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Законом.

Суд вважає за необхідне також зазначити, що ця ухвала суду підписана 25.07.2019 року у зв`язку з тим, що 22.07.2019 року у Господарському суді Рівненської області не працювала система звукозапису по причині виходу з ладу серверу діловодства суду, про що складено акт, а також у зв`язку з перебуванням судді О.Андрійчук у період з 23.07.2019 по 24.07.2019 року у відпустці.

Керуючись ст.ст. 16, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 234, 235 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження у справі про банкрутство Острожецького сільського комунального підприємства (вул. Незалежності, 12, с. Острожець, Млинівський район, Рівненська область, 35113, ідентифікаційний код 31316426).

2. Повідомити Острожецьке сільське комунальне підприємство, що відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Законом.

3. Вказана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку, встановленому ст.ст. 255-257 ГПК України, з урахуванням особливостей, передбачених ст. 8 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Ухвалу підписано 25.07.2019 року.

Суддя О. Андрійчук