Рішення № 83238251, 25.07.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.07.2019
Номер справи
826/16712/18
Номер документу
83238251
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 липня 2019 року № 826/16712/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Васильченко І.П. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Укрнафта»доГоловного управління ДФС у Чернівецькій областіпровизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (далі-позивач/ПАТ «Укрнафта») звернулось до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Головного управління ДФС у Чернівецькій області (далі-відповідач/ГУ ДФС у Чернівецькій області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 05.04.2016 р. № 0000881500, № 0000871500 та № 0000861500, від 21.06.2016 р. № 0000901200 та № 0000921200, від 06.10.2016 р. № 0001911200, № 0001931200 та № 0001921200, від 24.11.2016 р. № 0002351200 та № 0002341200, від 07.12.2016 р. № 0002471200 та № 0002481200.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.10.2018 р. прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та встановлено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю оскаржуваних рішень, оскільки камеральні перевірки, за результатами яких винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, проведені протиправно, оскільки предметом цих перевірок була своєчасність сплати податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами, в той час як Податковим кодексом України (пп.75.1.1. пп. 75.1.2. ст.75 Податкового кодексу ) в редакції, що діяла на момент проведення перевірок (до 01.01.2017 року) передбачалось, що своєчасність сплати податків та зборів може перевірятись податковим органом виключно шляхом проведення документальної перевірки.

Відповідач у письмовому відзиві на позов вказав на відповідність оскаржуваних рішень вимогам чинного законодавства.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ГУ ДФС у Чернівецькій області, на підставі пп.75.1.1, п.75.1, 1ст.75, ст.76.1 ст.76 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання ПАТ «Укрнафта», якою встановлено недотримання останнім термінів сплати податків згідно поданих декларацій та податкових розрахунків, а саме: не своєчасно сплачено рентну плату за користування надрами для видобування нафти в сумі 816 019,50 грн., рентну плату за користування надрами для видобування природного газу в сумі 192 060,75 грн., акцизний податок - 223,40 грн., передбачених п. 57.1 ст. 57, п.п. 263.12.1 п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України.

За результатами перевірки складено акт від 28.03.2016 р. № 00028/24-01-15/00135390 та винесено наступні податкові повідомлення-рішення:

від 05.04.2016 р. № 0000881500, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (затримка на 178 календарних днів) в сумі 167 464,15 грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 33 492,83 грн. (що, складає 20% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань);

від 05.04.2016 р. № 0000871500, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (затримка на 17 календарних днів) в сумі 24 596,60грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 2 459,66 грн. (що, складає 10% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань);

від 05.04.2016 р. № 0000861500, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти (затримка на 294, 191, 73, 31 календарних днів) в сумі 816 019,50 грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 163 203,90 грн. (що, складає 20% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань).

ГУ ДФС у Чернівецькій області, на підставі пп.75.1.1, п.75.1, 1ст.75 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання ПАТ «Укрнафта», якою встановлено недотримання останнім термінів сплати податків згідно поданих декларацій та податкових розрахунків, а саме: не своєчасно сплачено рентну плату за користування надрами для видобування природного газу з юридичних осіб в сумі 15 574,20 грн., рентну плату за користування надрами для видобування нафти з юридичних осіб в сумі 97 632,75 грн. та плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 12 956,60 грн., передбачених п. 57.1 ст. 57, п.п. 263.12.1 п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України.

За результатами перевірки складено акт від 10.06.2016 р. № 000065/24-01-12/135390 та винесено наступні податкові повідомлення-рішення:

від 21.06.2016 р. № 0000901200, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (затримка на 342 календарних дні) в сумі 25 574,20 грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 5 114,84 грн. (що, складає 20% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань);

від 21.06.2016 р. № 0000921200, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти (затримка на 383 календарних дні) в сумі 97 632,75 грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 19 526,55 грн. (що, складає 20% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань).

ГУ ДФС у Чернівецькій області, на підставі пп.75.1.1, п.75.1, 1ст.75 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання ПАТ «Укрнафта», якою встановлено недотримання останнім термінів сплати податків згідно поданих декларацій та податкових розрахунків, а саме: не своєчасно сплачено рентну плату за користування надрами для видобування природного газу з юридичних осіб в сумі 67 064,00 грн., рентну плату за користування надрами для видобування нафти з юридичних осіб в сумі 286 368,90 грн., передбачених п. 57.1 ст. 57, п.п. 263.12.1 п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України.

За результатами перевірки складено акт від 22.09.2016 р. № 000104/24-01-12/135390 та винесено наступні податкові повідомлення-рішення:

від 06.10.2016 р. № 0001911200, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (затримка на 426, 425, 349, 349 календарних днів) в сумі 36 510,30 грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 7 302,06 грн. (що, складає 20% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань);

від 06.10.2016 р. № 0001931200, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти (затримка на 467, 387 календарних днів) в сумі 286 368,90 грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 57 273,78 грн. (що, складає 20% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань).

від 06.10.2016 р. № 0001921200, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (затримка на 396, 396 календарних днів) в сумі 30 553,70 грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 3 055,37 грн. (що, складає 10% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань).

ГУ ДФС у Чернівецькій області, на підставі пп.75.1.1, п.75.1, 1ст.75 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання ПАТ «Укрнафта», якою встановлено недотримання останнім термінів сплати податків згідно поданих декларацій та податкових розрахунків, а саме: не своєчасно сплачено рентну плату за користування надрами для видобування природного газу з юридичних осіб в сумі 106 405,70 грн., рентну плату за користування надрами для видобування нафти з юридичних осіб в сумі 706 900,95 грн., передбачених п. 57.1 ст. 57, п.п. 263.12.1 п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України.

За результатами перевірки складено акт від 10.11.2016 р. № 000149/24-01-12/135390 та винесено наступні податкові повідомлення-рішення:

від 24.11.2016 р. № 0002351200, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти (затримка на 520 календарних днів) в сумі 706 900,95 грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 141 380,19 грн. (що, складає 20% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань);

від 24.11.2016 р. № 0002341200, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (затримка на 459, 459, 454, 454 календарних дні) в сумі 106 405,70 грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 10 640,57 грн. (що, складає 10% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань).

ГУ ДФС у Чернівецькій області, на підставі пп.75.1.1, п.75.1, 1ст.75 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання ПАТ «Укрнафта», якою встановлено недотримання останнім термінів сплати податків згідно поданих декларацій та податкових розрахунків, а саме: не своєчасно сплачено рентну плату за користування надрами для видобування природного газу з юридичних осіб в сумі 21 500,60 грн., рентну плату за користування надрами для видобування нафти з юридичних осіб в сумі 585 510,50 грн., передбачених п. 57.1 ст. 57, п.п. 263.12.1 п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України.

За результатами перевірки складено акт від 24.11.2016 р. № 000152/24-01-12/135390 та винесено наступні податкові повідомлення-рішення:

від 07.12.2016 р. №, 0002471200, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (затримка на 388 календарних днів) в сумі 21 500,60 грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 4 300,12 грн. (що, складає 20% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань);

від 07.12.2016 р. №, 0002481200, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти (затримка на 541, 510 календарних днів) в сумі 585 510,50 грн., контролюючи органом визначено ПАТ «Укрнафта» суму штрафу у розмірі 117 102,10 грн. (що, складає 20% від суми несвоєчасно сплачених грошових зобов`язань).

Не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року №2755-VI (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Так, згідно п.75.1 п.п. 75.1.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

У відповідності до пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України ( в редакції чинній на час проведення перевірки), Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Порядок проведення камеральних перевірок врегульований ст.76 Податкового кодексу України.

Згідно п.76.1 ст.76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Згідно п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

У відповідності до п.76.2 ст.76 Податкового кодексу України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Також, питання проведення камеральних перевірок врегульовано Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця, затвердженими наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 року №165.

Акт про результати камеральної перевірки складається у вигляді відповідного зразка, який наведено у додатку №2 і складається у разі встановлення помилок (порушень) у податковій звітності або неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності.

Аналіз вищенаведених правових положень дозволяє дійти до висновків, що у даному випадку камеральна перевірка повинна бути проведена виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків; камеральна перевірка даних, заявлених у податковій звітності, повинна бути проведена протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання такої звітності.

Згідно з Актів перевірки Контролюючим орган проведено перевірку не податкової звітності позивача, а перевірку своєчасності сплати позивачем узгодженої суми податкового зобов`язання, що відповідно до пункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України є предметом документальної, а не камеральної перевірки.

Відповідно до Методичних рекомендацій (додатку №2 форма акту) камеральні перевірки можуть бути проведені лише з приводу перевірки даних, задекларованих у податковій звітності та з використанням податкової декларації (розрахунку) та бази даних Міністерства доходів і зборів.

В той же час, на відміну від камеральної перевірки, документальна невиїзна перевірка потребує наявності наказу про призначення документальної перевірки та обов`язкового доведення до відома платника податків про дату та місце її проведення. Проте, позивач не отримав від відповідача копії наказу про проведення документальної невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку перевірки та місце її, що є підтвердженням порушення відповідачем при проведенні перевірки вимог діючого законодавства, зокрема контролюючий орган діяв не у спосіб, передбачений Законом.

Таким чином, діючи не у спосіб, передбачений Законом, відповідач провів камеральну перевірку з питань, які є відмінними від питань, що входять до предмета камеральної перевірки.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 17.03.2015 року №К/800/67871/14, від 23.06.2015 року №К/800/9651/15, від 10.11.2015 року №К/800/19897/15, від 02.12.2015 року №К/800/14438/14.

Приписами норм ст.75 і ст.76 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент проведення перевірки) передбачено, що предметом камеральної перевірки у даному випадку може бути лише податкова звітність, тобто правильність відомостей, зазначених у відповідній податковій звітності, а предметом документальної перевірка є своєчасність сплати усіх передбачених Податкового кодексу України податків та зборів.

У зв`язку із внесеними змінами до Податкового кодексу України, починаючи з 01.01.2017 року, пп. 75.1.1. п. 75.1 ст.75 Податкового кодексу України викладено у новій редакції, яка передбачає, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Отже, право проведення перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання в межах камеральної перевірки надано контролюючому органу лише з 01.01.2017 року.

З актів перевірки вбачається, що предметом камеральної перевірки була своєчасність сплати грошових зобов`язань з рентної плати, в той час, як відповідно до приписів норми ст.75 Податкового кодексу України вказані питання є предметом саме документальної перевірки.

Отже, податковий орган фактично провів документальну перевірку позивача, без дотримання норм ст. ст.76,78,79 Податкового кодексу України, якими передбачено підстави та порядок проведення документальної перевірки.

Відтак, протиправність проведення камеральної перевірки висновки якої безпідставно покладені в основу спірних податкових повідомлень-рішень, обумовлює безпідставність визначення податкового правопорушення і, як наслідок цього, безпідставність застосування штрафів.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 26.06.2018 р. по справі № 826/18513/16.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 цієї статті).

Оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача. Разом з тим, відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході судового розгляду не довів обґрунтованість своїх висновків і правомірності прийнятих на їх підставі рішень.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню в повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 242- 243, 245-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернівецькій області від 05.04.2016 р. № 0000881500, № 0000871500 та № 0000861500, від 21.06.2016 р. № 0000901200 та № 0000921200, від 06.10.2016 р. № 0001911200, № 0001931200 та № 0001921200, від 24.11.2016 р. № 0002351200 та № 0002341200, від 07.12.2016 р. № 0002471200 та № 0002481200.

Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) судові витрати в сумі 8 472,78 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернівецькій області (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200 А, код ЄДРПОУ 39392513).

Рішення суду відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.П. Васильченко