
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 липня 2019 року № 640/4146/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., при секретарі судового засідання Кириллові М.С. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провизнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства виплата позивачу пенсії здійснюється з обмеженням максимальним розміром та за результатами розгляду його звернення щодо проведення перерахунку та виплати з 01.01.2017 пенсії без обмеження максимальним розміром відповідачем було протиправно відмовлено у здійсненні відповідного перерахунку та його виплаті.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив про те, що при проведенні з 01.01.2018 перерахунку з 01.01.2018 пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір пенсії за вислугу років обчислювався виходячи з 70 відсотків сум грошового забезпечення за посадою відповідно до редакції Закону, чинної на дату, з якої проводився перерахунок пенсії.
Позивачем надано суду відповідь на відзив в якій зазначено про те, що внесені Законом України від 06.12.2016 №1774-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" зміни до частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка визнана неконституційною і втратила чинність, самі по собі не створюють підстав для обмеження максимального розміру пенсії.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є військовим пенсіонером з серпня 2008 року та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2018 у справі 761/47563/17 за позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії позов задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром у період з 01.05.2016 по 31.12.2016 та відмови у здійсненні її перерахунку в розмірі 90% його грошового забезпечення, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату його пенсії за період з 01.05.2016 по 31.12.2016 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум та в розмірі 90% грошового забезпечення з 01.05.2016, згідно з довідкою Київського міського військового комісаріату від 15.06.2017 № ВСЗ/1036/1, з урахуванням раніше виплачених сум.
З 01.01.2017 позивачу здійснено перерахунок пенсії та включено до її складу наступні види грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 14000,00 грн.,
- оклад за військове звання -150,00 грн.,
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 7000,00 грн.,
- експерта надбавка для керівного складу 20% - 2800,00 грн.;
- робота з таємн. виробами, носіями док. 20% - 2800,00 грн.
- надбавка за інтенсивність служби 85% - 11900,00 грн.
Розмір пенсії відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" становить 90 % грошового забезпечення 32625,00 грн. та з урахуванням доплат складає 40781,25 грн. З урахування максимального розміру до виплати пенсія становить 14 350,00 грн.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою від 30.01.2019 в якій просив його пенсію виплачувати у розмірі визначеному) на виконання рішення суду - 41 452,75 грн., утримуючись від її зменшення та провести відповідні розрахунки та здійснити виплату суми заборгованої пенсії починаючи з 01.01.2017.
Листом від 31.10.2018 № 102507/02 Головне управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило ОСОБА_1 наступне: "Згідно з постановою Київського апеляційного адміністративного суду міста Києва від 18.07.2018 у справі № 761/47563/17 Головним управлінням у жовтні 2018 року здійснено перерахунок Вашої пенсії в порядку, встановленому судовим рішенням. Виплату різниці пенсії на виконання вищевказаного рішення суду за період з 01.05.2016 по 31.12.2016 в сумі 228565,20 грн. буде проведено відповідно до чинного законодавства.
З 01.11.2018 Вам встановлено для щомісячної виплати визначений судом розмір пенсії, в сумі 14350,00 грн.
Надсилаємо розрахунок Вашої пенсії після проведеного перерахунку відповідно до рішення суду та копії розрахунків."
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Позивач є військовим пенсіонером з грудня 2000 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 10 зазначеного Закону встановлено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1 2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01.01.2008 статтю 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено частиною п`ятою наступного змісту: "Максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В першому реченні частини сьомої (в редакції чинній до 06.05.2016 частина п`ята ) статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набув чинності 01.01.2016 частину п`яту статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено реченням: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Згідно з пункту 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року №911-VIII, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набув чинності з 01.01.2016 в частині сьомій статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
20.12.2016 Конституційним Судом України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" прийнято рішення №7-рп/2016 в пункті 2.2 мотивувальної частини якого зазначено наступне: "Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом N 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.".
В пункті 2.3 мотивувальної частини рішення вказано наступне: "Конституційний Суд України, керуючись частиною третьою статті 61 Закону України "Про Конституційний Суд України", вважає, що з підстав, наведених у цьому Рішенні, підлягають визнанню такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону N 2262, згідно з якими "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
Відповідно до пункту 1 резолютивної частини рішенням Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, зокрема, частина сьома статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень;
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного рішення положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 20.12.2016.
Відповідно до положень статті 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, щодо встановлення максимального розміру пенсії не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та щодо встановлення максимального розміру пенсії тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, не більше 10740 гривень, - втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення, тобто з 20.12.2016.
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 30.01.2019 в якій просив його пенсію виплачувати у розмірі визначеному на виконання рішення суду - 41 452,75 грн., утримуючись від її зменшення та провести відповідні розрахунки та здійснити виплату суми заборгованої пенсії починаючи з 01.01.2017.
Відповідач в листі листом від 31.10.2018 № 102507/02 яким було надано відповідь на зазначену заяву вказав про те, що згідно з постановою Київського апеляційного адміністративного суду міста Києва від 18.07.2018 у справі № 761/47563/17 Головним управлінням у жовтні 2018 року здійснено перерахунок його пенсії в порядку, встановленому судовим рішенням та виплата різниці пенсії на виконання вищевказаного рішення суду за період з 01.05.2016 по 31.12.2016 в сумі 228565,20 грн. буде проведено відповідно до чинного законодавства та про те, що з 01.11.2018 позивачу встановлено для щомісячної виплати визначений судом розмір пенсії, в сумі 14350,00 грн.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2018 у справі 761/47563/17 за позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії позов задоволено частково та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром у період з 01.05.2016 по 31.12.2016 та відмови у здійсненні її перерахунку в розмірі 90% його грошового забезпечення, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату його пенсії за період з 01.05.2016 по 31.12.2016 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум та в розмірі 90% грошового забезпечення з 01.05.2016, згідно з довідкою Київського міського військового комісаріату від 15.06.2017 № ВСЗ/1036/1, з урахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2018 у справі 761/47563/17 не містить положень щодо виплати позивачу з 01.11.2018 пенсії у розмірі 14350,00 грн.
Відповідно до перерахунку пенсії, копія якого наявна в матеріалах справи, позивачу на виконання рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2018 № 761/47563/17 здійснено з 01.01.2016 перерахунок пенсії та визначено її у розмірі 41452,75 грн. та зазначено про те, що з 01.11.2018 пенсія складає 14350,00 грн.
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років позивача здійсненого 30.10.2018 розмір пенсії позивача з урахуванням максимального розміру складає 14350,00 грн.
В наданому суду відзиві відповідачем обґрунтувань щодо наявності підстав для обмеження пенсії позивача максимальним розміром у сумі 14350,00 грн. наведено не було.
Крім того суд звертає увагу на наступне.
Статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" містяться положення щодо пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" аналогічні положенням, які було визнано неконституційними рішенням Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 в частині сьомій статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Водночас пунктом 2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (який набрав чинності 01.10.2011) встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Факт того, що позивачу пенсію призначено з серпні 2000 року встановлено постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2018 у справі 761/47563/17, яка набрала законної сили.
Таким чином положення Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" в частині що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром до позивачу застосуванню не підлягають.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо виплати позивачу пенсії з обмеженням її максимальний розміром та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії без обмеженням її максимальним розміром з урахуванням висновків суду.
Оскільки позовні вимоги в частині щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з певної дати та провести виплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії спрямована на майбутній захист прав, свобод та інтересів позивача, які на час розгляду справи не були порушені, суд дійшов висновку про безпідставність заявленої позовної вимоги.
З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246, 262, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії щодо виплати ОСОБА_1 пенсії з обмеженням її максимального розміру.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження її максимального розміру з урахуванням висновків суду.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов