
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
24 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3303/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Басової Н.М., суддів: Кисельової Є.О., Петросян К.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом політичної партії “Всеукраїнське об`єднання “Батьківщина” в особі уповноваженої особи ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 112 про зобов`язання ОВК №112 провести повторний підрахунок голосів,
ВСТАНОВИВ:
23 липня 2019 року о 20 годині 35 хвилин до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов політичної партії “Всеукраїнське об`єднання “Батьківщина” в особі уповноваженої особи ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 112, в якому позивач просив суд зобов`язати окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 112 провести повторний підрахунок голосів в загальнодержавному виборчому окрузі № 112 в межах одномандатного виборчого округу та в одномандатному виборчому окрузі № 112.
При цьому, в обґрунтування позовних вимог зазначив, що 21 липня 2019 року відбулося голосування з виборів народних депутатів України.
Після проведення голосування на цих виборчих дільницях дільничні виборчі комісії провели підрахунок голосів, про що були складені відповідні протоколи про встановлення підсумків голосування. Після закінчення підрахунку голосів та складання підсумкових протоколів, які були підписані усіма членами дільничної виборчої комісії, вся виборча документація та протоколи зі встановлення підсумків голосування, транспортовані з дільничних виборчих комісій до окружної виборчої комісії № 112.
Із посиланням на пункт 8 частини 9 статті 78 Закону України “Про вибори народних депутатів” зазначає, що офіційним спостерігачам було надано копії протоколів дільничних виборчих комісій зі встановлення підсумків голосування на загальнодержавному виборчому окрузі в межах виборчого округу № 112, в яких зазначено волевиявлення громадян, що в ряді випадків відрізняється від даних протоколів про підсумки голосування, які надійшли до ОВК з деяких виборчих дільниць.
Як стверджує позивач, хоча відповідачу й повідомлялася ця інформація, вона з незрозумілих причин не була прийнята до уваги.
Також позивач посилається на те, що всі рішення з підрахунку голосів ОВК №112 приймала простою більшістю голосів, яке на його думку, є грубим порушенням приписів Закону України “Про вибори народних депутатів”, оскільки в день голосування рішення мають прийматися кваліфікованою більшістю голосів.
При цьому, ані членам окружної виборчої комісії, ані офіційним спостерігачам, ані довіреним особам не було надано копії протоколу про підсумки голосування в загальнодержавному виборчому окрузі в межах виборчого округу № 112, що, на думку позивача, прямо порушує вимоги статті 96 Закону України “Про вибори народних депутатів України” .
Враховуючи грубі порушення виборчого законодавства, позивач, як суб`єкт виборчого процесу, для встановлення дійсного результату волевиявлення громадян змушений звернутись до суду.
Судовий збір при подані позовної заяви сплачений не був.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі (а.с.1-2).
В судове засідання сторони не прибули, повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи (а.с.9,10,12). Надали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності (а.с.26,30). Представник відповідача також зазначив в заяві, що позовні вимоги не визнає, просить відмовити у задоволенні позову.
Оскільки немає перешкод для розгляду справи, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта згідно частини 9 статті 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов наступного. Указом Президента України від 21 травня 2019 року № 303/2019 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» припинено достроково повноваження Верховної Ради України восьмого скликання, призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 31 травня 2019 року №919 утворено окружні виборчі комісії з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. Згідно додатку 11 до вказаної постанови у Луганській області серед інших утворено Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №112 із визначенням її складу (а.с.36-43).
Згідно інформації на офіційному сайті ЦВК ОСОБА_1 є уповноваженою особою політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» у Луганській області в ОВО №112 (а.с.44-45).
26 червня 2019 року Центральною виборчою комісією уповноваженій особі політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» в одномандатному виборчому окрузі №112 ОСОБА_1 видано посвідчення № УП-874 (а.с.6).
21.07.2019 відбулися позачергові вибори до Верховної Ради України, призначені указом Президента України №303/2019 від 21 травня 2019 року «Про припинення достроково повноважень Верховної Ради України восьмого скликання та призначення позачергових виборів на 21 липня 2019 року».
23.07.2019 уповноважена особа політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» в одномандатному виборчому окрузі №112 ОСОБА_2 .В ОСОБА_3 звернувся зі скаргою №3 до Голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №112, в якій просив провести повторний підрахунок голосів в загальнодержавному виборчому окрузі №112 в межах одномандатного виборчого округу та в одномандатному виборчому окрузі №112. При цьому серед іншого зазначив про те, що на ДВК №441000, №441075, №441082 та №441090 зафіксовано відсутність бюлетеня, що є прямою ознакою схеми фальсифікацій під назвою «карусель». На ДВК №441081 зафіксована масова видача бюлетенів для голосування по одномандатному округу особам, що не мали право голосу. Також зазначив, що в порушення прямих приписів закону на засіданні ОВК 22.07.2019 вказані особи прийняли рішення про внесення змін до протоколу виборчої комісії ДВК №441090 (а.с.27-28).
При цьому скарга до ОВК №112 подана не була, про що складено акт №1 про неможливість вручити скаргу від 23.07.2019, який підписаний самим ОСОБА_1 та свідками ОСОБА_4 і ОСОБА_5 (а.с.29).
До вказаної скарги жодних доказів, на підтвердження виявлених порушень, додано не було.
Не надано таких доказів і до суду при пред`явленні адміністративного позову та під час розгляду справи по суті.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України та Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року № 4061-VI (далі - Закон № 4061).
Згідно статті 77 Конституції України чергові вибори до Верховної Ради України відбуваються в останню неділю жовтня п`ятого року повноважень Верховної Ради України.
Позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України.
Порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Указом Президента України №303/2019 від 21 травня 2019 року припинено достроково повноваження Верховної Ради України восьмого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.
Відповідно до частин третьої та четвертої статті 16 Закону № 4061 позачергові вибори депутатів відбуваються в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України, виданого відповідно до Конституції України.
Виборчий процес позачергових виборів депутатів починається з дня, наступного після дня опублікування Указу Президента України, зазначеного у частині третій цієї статті.
Виборчий процес завершується через п`ятнадцять днів після дня офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів депутатів (частина сьома статті 11 Закону №4061).
Згідно частин першої та п`ятої статті 35 Закону № 4061 підготовка організації і проведення голосування та підрахунок голосів виборців здійснюється на виборчих дільницях, що утворюються Центральною виборчою комісією або окружною виборчою комісією відповідно до цього Закону та існують на постійній чи тимчасовій основі. Виборча дільниця є спільною для виборів у загальнодержавному та одномандатних округах.
Пунктом другим частини другої статті 24 цього Закону визначено, що повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів депутатів здійснюються у межах одномандатного округу.
Згідно з частиною 2 статті 31 Закону № 4061 до повноважень окружної виборчої комісії, віднесено, зокрема, розгляд заяв і скарг на рішення, дії або бездіяльність дільничних виборчих комісій і прийняття рішення з цих питань; встановлення підсумків голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, складання протоколів про підсумки голосування, передача протоколів та іншої виборчої документації, передбаченої цим Законом, Центральній виборчій комісії; визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 33 Закону № 4061 виборча комісія є колегіальним органом та основною формою роботи виборчої комісії є засідання.
Стаття 35 Закону № 4061 встановлює, що документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією. На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії або інша встановлена Законом № 4061 особа. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їх вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб`єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії. У цей же строк протокол засідання виборчої комісії вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії біля загального ознайомлення та надсилається до Центральної виборчої комісії. Центральна виборча комісія оприлюднює протокол засідання виборчої комісії на своєму офіційному веб-сайті невідкладно після його надходження.
Відповідно до статті 94 Закону № 4061 з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.
Засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов`язки секретаря.
При цьому, даним Законом №4061 чітко визначені випадки, у яких окружною виборчою комісією здійснюється повторний перерахунок голосів.
Так, частинами 10 та 11 ст. 94 Закону № 4061 передбачено, що прийняття рішення окружною виборчою комісією про повторний підрахунок голосів можливе лише у випадках: 1) за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів; 2) у разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу. Тож, у разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, перерахунок голосів відбувається в обов`язковому порядку.
Стаття 110 Закону № 4061 закріплює вимоги до скарг, які подаються до виборчої комісії. Так, скарга повинна містити:
1) назву виборчої комісії, до якої вона подається;
2) прізвище, ім`я, по батькові (найменування) суб`єкта звернення зі скаргою, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв`язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
3) прізвище, ім`я, по батькові (найменування) суб`єкта оскарження, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв`язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
4) суть порушеного питання;
5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб`єкт звернення обґрунтовує свої вимоги;
6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії;
7) перелік документів і матеріалів, що додаються;
8) зазначення заінтересованих осіб, яких суб`єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги;
9) підпис суб`єкта звернення зі скаргою чи особи, яка його представляє відповідно до статті 108 цього Закону, із зазначенням дати підписання.
До скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що приєднуються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб`єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі.
Оглядом тексту скарги уповноваженої особи політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» Тюкало Ю.В. від 23.07.2019, судом встановлено, що вона не відповідає наведеній нормі Закону №4061 з огляду на наступне.
Скарги не містять прізвища, ім`я, по батькові (найменування) суб`єктів оскарження, їх місць проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв`язку, адресу електронної пошти, якщо такі є. У скарзі лише зазначено, що порушення нібито відбулися на дільничних виборчих комісіях №№44100,441075,441082,441090,441081.
Також суть порушення висловлена не чітко. Не зазначено доказів, якими суб`єкт звернення обґрунтовує свої вимоги та до скарги не додано жодних документів і матеріалів.
Аналізуючи викладені вище норми права, суд дійшов висновку про те, що законодавець передбачив виключний перелік випадків, у яких можливо призначити повторний підрахунок голосів.
Позивач в своїй скарзі та в адміністративному позові посилається на таку підставу, як неможливість усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Як вже було зазначено судом раніше, жодних доказів, на підставі яких можливо б було дійти висновку про необхідність призначити повторний підрахунок голосів позивач ані до скарги, ані до позовної заяви не надав.
Відповідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (частина перша статті 77 КАС України).
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що позивачем не доведено ті обставини, які зазначені у позовній заяві, та не надано суду жодних належних, допустимих та достовірних доказів в підтвердження фактів порушення з боку відповідача вимог виборчого законодавства та які б дали змогу суду дійти висновку про наявність правових підстав для зобов`язання ОВК № 112 провести повторний підрахунок голосів в загальнодержавному виборчому окрузі № 112 в межах одномандатного виборчого округу та в одномандатному виборчому окрузі № 112.
Як наслідок, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог у повному обсязі, у зв`язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не було сплачено, суд відповідно до приписів статті 139 КАС України дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору за подання позовної заяви.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру юридичною особою передбачено сплату судового збору за ставкою, що становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі 1921 гривень з 1 січня 2019 року.
Отже за подання до суду заяви позивач повинен сплатити судовий збір у сумі 1921,00 грн.
Оскільки діючим законодавством встановлені скорочені терміни розгляду виборчих справ і несплата судового збору не є підставою для залишення заяви без руху, суд дійшов висновку про стягнення з позивача судового збору за подачу позовної заяви у розмірі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 90, 139, 143, 242, 246, 250, 271, 272, 273, 278, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову політичної партії “Всеукраїнське об`єднання “Батьківщина” в особі уповноваженої особи ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 112 про зобов`язання ОВК №112 провести повторний підрахунок голосів відмовити.
Стягнути з політичної партії “Всеукраїнське об`єднання “Батьківщина” (ідентифікаційний код 20069956, місцезнаходження: 04080, м.Київ, Подільський район, вулиця Турівська, будинок 15) на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двох днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Текст повного судового рішення складено 24 липня 2019 року о 21 годині 18 хвилин.
Головуючий суддя Н.М. БасоваСуддя Суддя Є.О. Кисельова К.Є. Петросян