Рішення № 83237080, 24.07.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2019
Номер справи
360/3299/19
Номер документу
83237080
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

24 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3299/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Кисельової Є.О., суддів: Петросян К.Є., Басової Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатного виборчого округу № 112 ОСОБА_1 Олександра Олександровича до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 112 про зобов`язання провести повторний підрахунок голосів,

ВСТАНОВИВ:

Кандидат в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 112 ОСОБА_2 (далі – ОСОБА_2 , позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 112 про зобов`язання провести повторний підрахунок голосів (далі –ОВК № 112, відповідач), в якому позивач просив суд: зобов`язати окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 112 провести повторний підрахунок голосів і загальнодержавному виборчому окрузі № 112 в межах одномандатного виборчого округу та в одномандатному виборчому окрузі № 112.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 21 липня 2019 року відбулося голосування з виборів народних депутатів України.

Після проведення голосування на цих виборчих дільницях дільничні виборчі комісії провели підрахунок голосів, про що були складені відповідні протоколи про встановлення підсумків голосування. Після закінчення підрахунку голосів та складання підсумкових протоколів, які були підписані усіма членами дільничної виборчої комісії, вся виборча документація та протоколи зі встановлення підсумків голосування, транспортовані з дільничних виборчих комісій до окружної виборчої комісії № 112.

Із посиланням на пункт 8 частини 9 статті 78 ЗУ “Про вибори народних депутатів” зазначає, що офіційним спостерігачам було надано копії протоколів дільничних виборчих комісій зі встановлення підсумків голосування на загальнодержавному виборчому окрузі в межах виборчого округу № 112, в яких зазначено волевиявлення громадян, що в ряді випадків відрізняється від даних протоколів про підсумки голосування, які надійшли до ОВК з деяких виборчих дільниць.

Також позивач зазначає, що хоча відповідачу й повідомлялася ця інформація, вона з незрозумілих причин не була прийнята до уваги.

Крім того, позивач посилається на те, що всі рішення з підрахунку голосів ОВК 112 приймала простою більшістю голосів, яке на його думку, є грубим порушенням приписів Закон України “Про вибори народних депутатів”, оскільки в день голосування рішення мають прийматися кваліфікованою більшістю голосів.

При цьому, ані членам окружної виборчої комісії, ані офіційним спостерігачам, ані довіреним особам не було надано копії протоколу про підсумки голосування в загальнодержавному виборчому окрузі в межах виборчого округу № 112, що, на думку позивача, прямо порушує вимоги статті 96 Закону України “Про вибори народних депутатів України” .

Враховуючи грубі порушення виборчого законодавства, позивач, як суб`єкт виборчого процесу, для встановлення дійсного результату волевиявлення громадян змушений звернутись до суду.

Позивач в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. 24.07.2019 до відділу діловодства та обліку звернень громадян суду (канцелярію) подав заяву про розгляд справи без його участі, в якій також зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі (арк. спр. 30).

Відповідач в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. 24.07.2019 від голови ОВК № 112 ОСОБА_3 до відділу діловодства та обліку звернень громадян суду (канцелярію) надійшла заява про розгляд справи за її відсутністю, в якій також зазначено, що позовні вимоги не визнає у повному обсязі, просить у задоволенні позову відмовити (арк. спр. 48).

Судом по справі вчинено наступні процесуальні дії:

-ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі (арк.спр.1-2);

- ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24 липня 2019 року відмовлено у задоволенні заяви позовача про забезпечення позову (арк.спр.28-29).

Відповідно до вимог частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вимоги частини дев`ятої статті 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено наступне.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року № 4061-VI (далі - Закон № 4061).

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 77 Конституції України чергові вибори до Верховної Ради України відбуваються в останню неділю жовтня п`ятого року повноважень Верховної Ради України.

Позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України.

Порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Указом Президента України №303/2019 від 21 травня 2019 року припинено достроково повноваження Верховної Ради України восьмого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.

Відповідно до частин третьої та четвертої статті 16 Закону № 4061 позачергові вибори депутатів відбуваються в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України, виданого відповідно до Конституції України.

Виборчий процес позачергових виборів депутатів починається з дня, наступного після дня опублікування Указу Президента України, зазначеного у частині третій цієї статті.

Згідно частин першої та п`ятої статті 35 Закону № 4061 підготовка організації і проведення голосування та підрахунок голосів виборців здійснюється на виборчих дільницях, що утворюються Центральною виборчою комісією або окружною виборчою комісією відповідно до цього Закону та існують на постійній чи тимчасовій основі. Виборча дільниця є спільною для виборів у загальнодержавному та одномандатних округах.

Пунктом другим частини другої статті 24 цього Закону визначено, що повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів депутатів здійснюються у межах одномандатного округу.

Згідно з частиною 2 статті 31 Закону № 4061-VI до повноважень окружної виборчої комісії, віднесено, зокрема, розгляд заяв і скарг на рішення, дії або бездіяльність дільничних виборчих комісій і прийняття рішення з цих питань; встановлення підсумків голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, складання протоколів про підсумки голосування, передача протоколів та іншої виборчої документації, передбаченої цим Законом, Центральній виборчій комісії; визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 33 Закону № 4061-VI виборча комісія є колегіальним органом та основною формою роботи виборчої комісії є засідання.

Стаття 35 Закону № 4061-VI встановлює, що документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією. На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії або інша встановлена Законом № 4061-VI особа. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їх вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб`єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії. У цей же строк протокол засідання виборчої комісії вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії біля загального ознайомлення та надсилається до Центральної виборчої комісії. Центральна виборча комісія оприлюднює протокол засідання виборчої комісії на своєму офіційному веб-сайті невідкладно після його надходження.

Відповідно до статті 94 Закону № 4061-VI з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов`язки секретаря.

При цьому, даним Законом чітко визначені випадки, у яких окружною виборчою комісією здійснюється повторний перерахунок голосів.

Так, частинами 10 та 11 ст. 94 Закону № 4061-VI передбачено, що прийняття рішення окружною виборчою комісією про повторний підрахунок голосів можливе лише у випадках: 1) за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів; 2) у разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу. Тож, у разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, перерахунок голосів відбувається в обов`язковому порядку.

Судом встановлено, що позивач – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 112, що підтверджується копією посвідчення № КД-3824 (арк. спр. 7).

21 липня 2019 року відбулися позачергові вибори до Верховної Ради України, призначені указом Президента України №303/2019 від 21 травня 2019 року «Про припинення достроково повноважень Верховної Ради України восьмого скликання та призначення позачергових виборів на 21 липня 2019 року».

Проаналізувавши зміст позовної заяви, судом встановлено, що 21 липня 2019 року, після завершення голосування з виборів народних депутатів України у одномандатному виборчому окрузі № 112 по сорока сформованих виборчих дільницях, окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного выборчого округу № 112 проведено підрахунок голосів та складено протоколи про встановлення підсумків голосування, які були підписані усіма членами дільничної виборчої комісії та транспортовані з дільничних виборчих комісій до окружної виборчої комісії № 112.

Після чого, відповідно до вимог пункту 8 частини 9 статті 78 ЗУ “Про вибори народних депутатів України” офіційним спостерігачам було надано копії протоколів дільничних виборчих комісій зі встановлення підсумків голосування на загальнодержавному виборчому окрузі в межах виборчого округу № 112, в яких зазначено волевиявлення громадян, що в ряді випадків відрізняється від даних протоколів про підсумки голосування, які надійшли до ОВК з деяких виборчих дільниць. При цьому, рішення з підрахунку голосів ОВК №112 приймалися простою більшістю голосів, яке на думку позивача, є грубим порушенням приписів ЗУ “Про вибори народних депутатів України”, оскільки в день голосування рішення мають прийматися кваліфікованою більшістю голосів.

Також зі змісту позовної заяви вбачається, що ані членам окружної виборчої комісії, ані офіційним спостерігачам, ані довіреним особам не було надано копії протоколу про підсумки голосування в загальнодержавному виборчому окрузі в межах виборчого округу № 112, що, на думку позивача, прямо порушує вимоги статті 96 Закону України “Про вибори народних депутатів України”.

В підтвердження порушення відповідачем вимог виборчого законодавства України позивачем суду не надано жодного доказу щодо фіксування фактів, вказаних вище порушень.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 24.07.2019 позивачем до відділу діловодства та обліку звернень громадян суду (канцелярію) в обґрунтування порушень відповідачем вимог виборчого законодавства при встановленні підсумків голосування на загальнодержавному виборчому окрузі в межах виборчого округу № 112 подано скаргу від 22.07.2019 до ОВК № 112 з метою встановлення дійсного волевиявлення громадян та проведення повторного підрахунку голосів в загальнодержавному виборчому окрузі № 112 в межах одномандатного виборчого округу та в одномандатному виборчому окрузі № 112 (арк. спр.32-33).

В підтвердження неможливості подачі вказаної скарги до ОВК № 112 позивачем у адміністративному позові зазначено, що після прибуття до приміщення ОВК № 112, з`ясувалося про оголошення членами комісії перерви у засіданні.

Також в якості доказу неможливості подачі відповідної скарги до ОВК № 112 позивачем надано акт про неможливість вручення скарги від 23.07.2019 № 1, оглядом якого встановлено таке. Даний акт складений ОСОБА_2 - кандидатом в народні депутати України одномандатного виборчого округу № 112, в присутності свідків: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про те, що скаргу від 22.07.2019 № 22/07-19 о 9:15 годині ОВК № 112 не видалося можливим через оголошення технічної перерви членами вказаної комісії безперервного засідання комісії, який підписано зазначеними особами 24.07.2019 (арк. спр. 31).

При цьому, позивачем не наведено належного обґрунтування обставин, зазначених у позовній заяві, та не надано суду жодних доказів в підтвердження фактів порушення з боку відповідача вимог виборчого законодавства. Також позивачем не надано жодних доказів в підтвердження фіксування порушень відповідачем вимог виборчого законодавства на засіданні 21.07.2019 при встановленні підсумків голосування на загальнодержавному виборчому окрузі в межах виборчого округу № 112.

Таким чином, судом не встановлено, а позивачем не надано доказів до позовної заяви в підтвердження протиправності дій ОВК № 112 під час засідання 21.07.2019 при встановленні підсумків голосування на загальнодержавному виборчому окрузі в межах виборчого округу № 112.

Крім того, вимогами статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» чітко визначені випадки можливого здійснення повторного підрахунку голосів окружною виборчою комісією. При цьому, судом достовірно встановлено, що позивачем не надано суду належних доказів в підтвердження звернення до ОВК № 112 із відповідною скаргою щодо фіксування порушень з боку відповідача на засіданні 21.07.2019 при встановленні підсумків голосування.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог у повному обсязі, у зв`язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.

Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не було сплачено, суд відповідно до приписів статті 139 КАС України дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору за подання позовної заяви.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою передбачено сплату судового збору за ставкою, що становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі 1921 гривень з 1 січня 2019 року.

Отже за подання до суду заяви позивач повинен сплати судовий збір у сумі 768,40 грн (1921 грн х 0,4).

Оскільки діючим законодавством встановлені скорочені терміни розгляду виборчих справ і несплата судового збору не є підставою для залишення заяви без руху, суд дійшов висновку про стягнення з позивача судового збору за подачу позовної заяви у розмірі 768,40 грн.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255,273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову кандидата в народні депутати України в одномандатного виборчого округу № 112 ОСОБА_2 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 112 про зобов`язання провести повторний підрахунок голосів - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двох днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Текст повного судового рішення складено 24 липня 2019 року о 20 годині 00 хвилин.

Головуючий суддя Є.О. КисельоваСуддя Суддя К.Є. Петросян Н.М. Басова