Рішення № 83237064, 18.07.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2019
Номер справи
340/1479/19
Номер документу
83237064
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року м. Кропивницький Справа №340/1479/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області про:

- визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;

- зобов`язання Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області призначити та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як внутрішньо переміщеній особі, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати звернення 14.03.2019 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа та 14.03.2019 р. звернулася до відповідача із заявою про призначення їй виплати адресної допомоги на наступний шестимісячний строк, додавши до заяви довідку №74 від 04.03.2019 р. на підтвердження роботи в ПТ «Наше діло». Листом від 23.05.2019 р. №С-25/900 відповідачем повідомлено про відмову в призначенні адресної допомоги з посиланням на абз.5 п.3 Порядку №505. Позивач вказує, що на час звернення із заявою про призначення адресної допомоги на наступний шестимісячний строк була працевлаштована і працює по теперішній час, а тому у відповідача не було та немає підстав для припинення виплати адресної допомоги відповідно до п.7 Порядку №505.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого не погоджується з позовними вимогами. Представник відповідача зазначає, що ОСОБА_1 було припинено виплату грошової допомоги, оскільки мало місце її не працевлаштування як особою працездатного віку відповідно до п.3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 р. №505 (а.с.25-26).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.1-2).

03.07.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.24).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 15.09.2015 р. перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 15.09.2015 р. №3528000345 (а.с.88). Окрім того, з 15.09.2015 р. на обліку як внутрішньо переміщена особа перебуває ОСОБА_2 , неповнолітня донька позивача (а.с.13).

Управлінням соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 06.10.2015 р. з 16.09.2015 р. по 15.03.2016 р. призначено ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в розмірі 1 326,00 грн., у тому числі 442,00 грн. - ОСОБА_1 та 884,00 грн. - ОСОБА_2 (а.с.82).

Рішенням від 21.03.2016 р. позивачу подовжено виплати з 16.03.2016 р. по 14.09.2016 р. у розмірі 1 326,00 грн., у тому числі ОСОБА_1 - 442,00 грн., ОСОБА_2 - 884,00 грн. (а.а.78).

Рішенням від 19.09.2016 р. позивачу подовжено виплати з 15.09.2016 р. по 14.03.2017 р. у розмірі 1 326,00 грн., у тому числі ОСОБА_1 - 442,00 грн., ОСОБА_2 - 884,00 грн. (а.а.72).

Рішенням від 06.03.2017 р. позивачу подовжено виплати з 15.03.2017 р. по 14.09.2017 р. у розмірі 1 326,00 грн., у тому числі ОСОБА_1 - 442,00 грн., ОСОБА_2 - 884,00 грн. (а.а.65).

Рішенням від 25.09.2017 р. позивачу подовжено виплати з 15.09.2017 р. по 14.03.2018 р. у розмірі 1 326,00 грн., у тому числі ОСОБА_1 - 442,00 грн., ОСОБА_2 - 884,00 грн. (а.а.59).

Рішенням від 16.04.2018 р. позивачу подовжено виплати з 15.03.2018 р. по 14.09.2018 р. у розмірі 1 442,00 грн., у тому числі ОСОБА_1 - 442,00 грн., ОСОБА_2 - 1000,00 грн. (а.а.53).

Рішенням від 03.10.2018 р. проведено перерахунок в межах терміну призначення у зв`язку з відсутністю сплати внесків з 21.04.2018 р., а саме з 01.05.2018 р. по 14.05.2018 р. - 1442,00 грн., з 15.05.2018 р. по 14.07.2018 р. - 1221.00 грн. (виплати ОСОБА_1 зменшено на 50%) та з 15.07.2018 р. по 14.09.2018 р. - 1000,00 грн. (виплати ОСОБА_1 припинено) (а.с.47).

Окрім того, рішенням від 03.10.2018 р. подовжено виплати позивачу на ОСОБА_2 з 15.09.2018 р. по 14.03.2019 р. в розмірі 1000,00 грн. (а.с.46).

Також рішенням від 03.10.2018 р. проведено перерахунок в межах терміну призначення у зв`язку з працевлаштуванням ОСОБА_1 з 19.09.2018 р. позивачу призначено виплати з 19.03.2018 р. по 14.03.2019 р. у розмірі 1 442,00 грн., у тому числі ОСОБА_1 - 442,00 грн., ОСОБА_2 - 1000,00 грн. (а.а.45).

Рішенням від 08.11.2018 р. проведено перерахунок в межах терміну призначення у зв`язку з відсутністю сплати внесків з 20.04.2018 р., а саме з 21.04.2018 р. по 20.06.2018 р. - 1442,00 грн., з 21.06.2018 р. по 20.08.2018 р. - 1221,00 грн. (виплати ОСОБА_1 зменшено на 50%), з 21.08.2018 р. по 14.09.2018 р. - 1000,00 грн. (виплати ОСОБА_1 припинено) (а.с.44).

Разом з тим, рішенням від 08.11.2018 р. позивачу подовжено виплати з 21.09.2018 р. по 20.03.2019 р. у розмірі 1 442,00 грн., у тому числі ОСОБА_1 - 442,00 грн., ОСОБА_2 - 1000,00 грн. (а.а.41).

14.03.2019 р. ОСОБА_1 подано до Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області заяву для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.36). До заяви додано довідку Відділу освіти, молоді та спорту Знам`янської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 14.03.2019 р. №17, яка підтверджує факт роботи ОСОБА_1 на посаді економіста централізованої бухгалтерії відділу з 19.09.2018 р. по 03.01.2019 р. (а.с.39), довідку Знам`янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості №1107190301 від 14.03.2019 р., яка підтверджує факт реєстрації ОСОБА_1 як безробітної в Знам`янській міськрайонній філії Кіровоградського обласного центру зайнятості з 04.01.2019 р. по 14.01.2019 р. (а.с.37) та довідку Повного товариства Ломбард «Наше Діло» Галатін і компанія» від 04.03.2019 р. №74, яка підтверджує факт працевлаштування ОСОБА_1 з 16.01.2019 р. (а.с.38).

Рішенням від 22.03.2019 р. подовжено виплати позивачу на ОСОБА_2 з 21.03.2019 р. по 20.09.2019 р. в розмірі 1000,00 грн., ОСОБА_1 не включена до розрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №212 від 31.03.2015 р. (а.с.32). При цьому, у рішенні зазначено, що з 19.09.2018 р. відсутня сплата внесків.

Листом від 23.05.2019 р. №С-25/900 Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області повідомило ОСОБА_1 , що 22.03.2019 р. призначено адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на доньку ОСОБА_2 в розмірі 1000,00 грн. на період з 21.03.2019 р. по 20.09.2019 р., ОСОБА_1 допомога не призначалася, так як відповідно до п.3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505, особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 (у разі звільнення та подальшого непрацевлаштування працездатного члена сім`ї грошова допомога на цього члена сім`ї через два місяці з дня, що настає за днем звільнення, зменшується на 50 відсотків, а через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення - припиняється) цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність (а.с.17, 31).

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VII від 20.10.2014 р. (далі за текстом - Закон №1706), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Статтею 2 Закону №1706 визначено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» установлено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) визначено Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505 (далі за текстом - Порядок №505).

Відповідно до пункту 2 Порядку №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

З огляду на абз.1, 2, 6, 7, 9, 10 п.3 Порядку №505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах:

- для осіб, які отримують пенсію, дітей, студентів денної форми навчання закладів вищої освіти та учнів закладів професійно-технічної освіти, які досягли 18-річного віку (до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) - 1000 гривень на одну особу (члена сім`ї);

- для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї).

Загальний розмір допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім`ї, до складу якої входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім`ї - 5000 гривень.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність.

Згідно з п.6 Порядку №505 грошова допомога не призначається у разі, коли:

- будь-хто із членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану;

- будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Грошова допомога не призначається на члена сім`ї:

- який перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення;

- який перебуває на повному державному утриманні в школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю;

- який відбуває покарання в місцях позбавлення волі.

Відповідно до абз.2 п.7 Порядку №505 у разі звільнення та подальшого непрацевлаштування працездатного члена сім`ї грошова допомога на цього члена сім`ї через два місяці з дня, що настає за днем звільнення, зменшується на 50 відсотків, а через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення, - припиняється.

Пунктом 12 Порядку №505 встановлено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі:

- подання уповноваженим представником сім`ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;

- надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім`ї протягом чотирьох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють;

- зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;

- виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги;

- у разі смерті внутрішньо переміщеної особи.

Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім`ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відмовлено в призначенні грошової допомоги на наступний шестимісячний строк відповідно до абз.10 п.3 Порядку №505, з огляду на припинення їй виплат відповідно до п.7 Порядку №505.

Однак, з системного аналізу положень Порядку №505 суд дійшов висновку, що абз.10 п.3 Порядку №505 встановлена заборона у призначенні допомоги саме працездатній особі, якій припинено виплати на підставі п.7 та яка залишається непрацевлаштованою на час звернення за призначенням їй грошової допомоги на наступний шестимісячний строк.

Тобто, абзац 10 пункту 3 Порядку №505, викладений у редакції постановою Кабінету Міністрів України №689 від 13.09.2017 р., спрямований на усунення неоднозначного тлумачення цієї норми, якою раніше фактично допускалось повторне призначення допомоги особам після спливу наступного строку, тобто через шість місяців після припинення, і без їх працевлаштування. Таким чином, зазначені зміни покликані стимулювати осіб до працевлаштування з метою відновлення права на призначення грошової допомоги, передбаченої Порядком №505.

Зі змісту положень пунктів 2 - 7, 12 Порядку №505 слідує, що грошова допомога на наступний строк не призначається тільки тим особам, які продовжують перебувати у статусі непрацевлаштованої (безробітної) особи. У разі ж, якщо така особа працевлаштувалася і її статус не суперечить пунктам 2-7, 12 Порядку №505, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.

Вказаний підхід відповідає як нормам Порядку №505, так і меті надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, яка полягають в тому, що така допомога протягом послідових шестимісячних періодів надається всім внутрішньо переміщеним особам або сім`ям внутрішньо переміщених осіб, які працевлаштувалися на новому місці проживання та не є власниками житлових приміщень, розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, або не мають на депозитному банківському рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Принагідно суд зазначає, що Порядком №505 не встановлено жодного обмеження особи звернутися після того, як вона вже отримувала допомогу та після працевлаштування з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Підстав для відмови у призначені такої допомоги вже не має, якщо така особа працевлаштувалася.

Такий висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі №127/5805/17.

Окрім того, суд враховує, що згідно з абз.3-5 п.7 Порядку №505 особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов`язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.

Для отримання інформації про періоди реєстрації працездатних членів сім`ї, яким призначено грошову допомогу, у державній службі зайнятості, Мінсоцполітики щомісяця до 25 числа подає в електронному вигляді перелік таких осіб державній службі зайнятості, яка протягом 10 календарних днів подає Мінсоцполітики інформацію про періоди реєстрації цих осіб як безробітних чи осіб, які шукають роботу.

Для контролю за фактом працевлаштування працездатних членів сім`ї, яким призначено грошову допомогу (в тому числі за направленням державної служби зайнятості), Мінсоцполітики щомісяця до 25 числа подає в електронному вигляді перелік таких осіб Пенсійному фонду України, який протягом 10 календарних днів подає Мінсоцполітики інформацію з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 10 Порядку №505 визначено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Отже, відповідач наділений повноваженнями щодо перевірки обґрунтованості видачі та достовірності документів, поданих для призначення грошової допомоги.

Судом встановлено, що для призначення грошової допомоги позивачем подано довідки Відділу освіти, молоді та спорту Знам`янської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 14.03.2019 р. №17 (а.с.39), Знам`янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості №1107190301 від 14.03.2019 р. (а.с.37) та Повного товариства Ломбард «Наше Діло» Галатін і компанія» від 04.03.2019 р. №74 (а.с.38) з яких вбачається, що ОСОБА_1 у період з 19.09.2018 р. по 03.01.2019 р. працювала на посаді економіста централізованої бухгалтерії Відділу освіти, молоді та спорту Знам`янської районної державної адміністрації Кіровоградської області, у період з 04.01.2019 р. по 14.01.2019 р. - знаходилася на обліку як безробітна в Знам`янській міськрайонній філії Кіровоградського обласного центру зайнятості, а з 16.01.2019 р. працює на посаді касира-експерта ПТ «Наше Діло».

Відповідачем не надано доказів, які б свідчили про недостовірність документів, що підтверджують факт працевлаштування ОСОБА_1 .

При цьому, суд зауважує, що саме по собі посилання на відсутність відомостей про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не може бути достатньою підставою для застосування наслідків встановлених абз.2 п.7 та абз.10 п.3 Порядку №505, за умови наявності документів, які підтверджують факт працевлаштування особи та без встановлення фактів необґрунтованості видачі та недостовірності таких документів.

Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання адресної допомоги як внутрішньо переміщена особа, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, а тому Управлінням соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області необґрунтовано та не пропорційно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з п.п.3, 4, 10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та зобов`язання Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області призначити та виплатити ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеній особі, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати звернення 14.03.2019 р., підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч.2 ст.133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Частиною 2 статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З огляду на ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 р. №2629-VIII установлено, що у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1921 гривня.

Таким чином, при зверненні до суду підлягав сплаті судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 р. відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.

Зважаючи на викладене суд вважає за необхідне стягнути на користь Державного бюджету України (рахунок 34316206084003, отримувач коштів УК у м. Кроп./м. Кропивницький/22030101, код отримувача 38037409, банк отримувача Казначейство України, код банку отримувача 899998, код класифікації доходів бюджету 2230101) судовий збір в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області.

Доказів понесення позивачем інших судових витрат, які б підлягали розподілу відповідно до ст.139 КАС України матеріали справи не містять.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області призначити та виплатити ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеній особі, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 14 березня 2019 року.

Стягнути на користь на користь Державного бюджету України (рахунок 34316206084003, отримувач коштів УК у м. Кроп./м. Кропивницький/22030101, код отримувача 38037409, банк отримувача Казначейство України, код банку отримувача 899998, код класифікації доходів бюджету 2230101) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Знам`янського міськвиконкому Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 13762094, м. Знам`янка. Кіровоградська область, вул. Михайла Грушевського, 17).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду - 18 липня 2019 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт