
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
19 липня 2019 рокум. Ужгород№ 260/817/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Стенавській А.М.,
за участю сторін:
позивач: ОСОБА_1 ;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - представник Далекорей С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 19 липня 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 24 липня 2019 року.
11 червня 2019 року, ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складу грошового забезпечення, що діяло на момент проведення перерахунку; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі, розрахованому від складу грошового забезпечення, що діяло на момент звернення за пенсією, тобто з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
13 червня 2019 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з о1 листопада 2013 року. У зв`язку із прийняттям постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнена з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідач, у березня 2018 року, здійснив перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року та самовільно, всупереч вимогам статті 22 Конституції України та частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ провів його з фактичною ліквідацією усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію.
08 липня 2019 року представником відповідача подано до суду відзив, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв`язку з тим, що постановою № 103 визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку пенсії.
10 липня 2019 року, позивач надав до суду відповідь на відзив, де вказує, що прийнята КМУ Постанова № 103 і дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо реалізації закладеного в цій постанові невірного механізму перерахування пенсій військовим пенсіонерам, самі містять порушення вимог статті 24 Конституції України, норм міжнародного права та ознак дискримінації пенсіонерів. Про це свідчить і те, що дія постанови поширюється виключно на військових пенсіонерів, які звільнилися зі служби до 1 березня 2018 року, ті ж хто звільнився після 1 березня 2018 року, отримують її за Законом № 2262-ХІІ з врахуванням всіх надбавок і доплат.
Під час розгляду справи по суті позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.
Представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позову заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В ході розгляду справи відповідач наголошував, що позивач пропустив строки звернення до суду.
На перевірку таких доводів судом встановлено, що в лютому 2019 року позивач ОСОБА_1 отримав інформаційне повідомлення (а.с.29) з ГУ ПФУ в Закарпатській області про збільшення пенсійної виплати на 602, 77 грн. на виконання постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 року. Як стверджує позивач, оскільки перерахунок здійснено без зазначення застосованих відповідачем відсотків відповідних сум грошового забезпечення, що зумовило його 16 травня 2019 року звернутися із даним зверненням до Головного управління ПФУ в Закарпатській області, ( а.с.17-18).
30 травня 2019 року, позивач отримав відповідь з пенсійного органу, ( а.с.19) та звернувся до суду з даним позовом.
За приписами чистини другої статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом не встановлено пропущення строків позивачем для звернення до суду та підстав для застосування наслідків, що встановлені статтею 123 КАС України.
Розглянувши подані сторонами докази, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
05 грудня 2013 року, Управлінням Служби Безпеки України в Закарпатській області було надіслано до Головного управління ПФУ в Закарпатській області подання про призначення пенсії за вислугою років позивача у зв`язку зі звільненням у відставку за станом здоров`я.
05 грудня 2013 року, позивачем було подано до Головного управління ПФУ в Закарпатській області заяву про призначення пенсії за вислугою років.
12 грудня 2013 року, Головним управлінням ПФУ в Закарпатській області було призначено позивачу пенсію з 01 грудня 2013 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1 910, 00 грн.; оклад за військове звання - 135,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40 % - 818, 00 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 8 476, 30 грн. Основний розмір пенсії: 80 % грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі 9 071,44 грн.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
06 квітня 2018 року, Управлінням Служби Безпеки України в Закарпатській області було сформовано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у відповідності до постанови КМУ № 103 та постанови КМУ № 704, де вказано, що за нормами чинними на 01 березня 2018 року посадовий оклад позивача становить 9 455, 74 грн.; оклад за військове звання - 1 480, 00 грн.; надбавка за вислугу років 50 % - 5 467,87 грн.
На підставі даної довідки позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01 травня 2018 року у сумі 10 276. 99 грн.
16 травня 2019 року, позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугою років з 01 січня 2018 року із включенням до перерахунку всіх надбавок і доплат встановлених при виході на пенсію.
30 травня 2019 року, надало відповідь у якій вказало, що врахування додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій постановою № 103 не передбачено, таким чином пенсію було обчислено вірно.
Не погоджуючись із зазначеними рішеннями, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складу грошового забезпечення, що діяло на момент проведення перерахунку, судом встановлено наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до вимог частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 13 лютого 2008 року прийнято постанову № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно ізЗаконом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 Постанови № 704 ця постанова набирає чинності з 01 січня 2018 року.
Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Тобто, виходячи з аналізу вказаних норм, перерахунок пенсій у визначеному вище порядку здійснюється виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до вимог пункту 5 Порядку № 45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Поряд з цим, 24 лютого 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103).
Відповідно до пунктів 1 та 2 Постанови № 103, що були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно ізЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно ізЗакономособам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієїпостановипідвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Як встановлено судом, Управлінням СБУ в Закарпатській області 06 квітня 2018 року сформовано довідку № 363 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, яка містила такі складові грошового забезпечення позивача: посадовий оклад 9 455,74 грн., оклад за військовим званням 1 480,00 грн., надбавка за вислугу років 5 467,87 грн. Зазначена довідка в день її виготовлення було направлена до ГУ ПФУ в Закарпатській області для перерахунку пенсії.
Водночас, суд зазначає, що за умовами частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Крім цього, за змістом пункту 2 Постанови № 704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з вимогами пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року № 393,пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: - відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; - щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Таким чином, положеннями профільного нормативно-правового акту передбачено, що пенсії обчислюються із врахуванням як посадових окладів, так і додаткових видів грошового забезпечення. Аналогічні за змістом положення містяться і в підзаконних нормативно-правових актах.
При цьому, частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-ХІІ врегульовано, щоу разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Натомість сформована Управлінням СБУ в Закарпатській області на ім`я позивача довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, від 06 квітня 2019 року містить такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткову набавку за вислугу років за відповідною посадою (за нормами, чинними на 01 березня 2018 року) (а.с. 28).
При цьому, вказана довідка не містить даних про розмір додаткових видів грошового забезпечення позивача, які враховувались як при первинному обчисленні його пенсії, так і під час проведення її неодноразових перерахунків, а саме: знання західноєвропейської мови; робота з таємними виробами,носіями, документами; надбавка за службу в підрозділі «к» (боротьба з корупцією); доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення; надбавка за особливо важливі завдання; премії.
Згідно з розрахунком на пенсію позивача зазначена соціальна виплата призначена (обчислена) з 01 листопада 2013 року із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, (а.с. 23).
При цьому, матеріалами пенсійної справи позивача підтверджено, що останній до проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року отримував зазначену соціальну виплату, розраховану з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.
Таким чином, до проведення позивачу перерахунку пенсії у травні 2018 року, нарахування та виплата пенсії останньому проводилися із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: знання західноєвропейської мови; робота з таємними виробами, носіями, документами; надбавка за службу в підрозділі «к» (боротьба з корупцією); доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення; надбавка за особливо важливі завдання; премії.
З приводу посилань відповідача у відзиві на позовну заяву на приписи пункту 5 Порядку № 45, згідно з яким не передбачено можливості врахування додаткових видів грошового забезпечення при проведенні перерахунку розміру пенсії, а відповідач здійснив перерахунок на підставі довідки уповноваженого структурного підрозділу, де позивач проходив службу та який наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, суд вважає за доцільне зазначити наступне.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в пункті 23 у справі "Кечко проти України" (заява №63134/00, рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Водночас, суд звертає увагу, що відповідачем не заперечується фактична сплата позивачем відповідних соціальних внесків з нарахованих останньому щомісячних додаткових грошових винагород.
Як вже зазначалося вище, положеннями профільного нормативно-правового акту (частина 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ) передбачено, що при обрахунку пенсії мають враховуватись щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які виплачувались військовослужбовцю. Аналогічні положення визначені в пункті 2 Постанови № 704 та пункті 7 Постанови № 393.
За правилами частини третьої статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Норми профільного нормативно-правового акту є діючими, чинними та не зупиненими.
Жодних змін, щодо зміни порядку розрахунку базового грошового забезпечення для пенсії не вносились.
Пункт 1 Постанови № 103 фактично змінює норми та умови пенсійного забезпечення, передбачені Законом № 2262-ХІІ, оскільки при первинному розрахунку розміру пенсії додаткові види грошового забезпечення для осіб враховуються, а при проведенні перерахунку, на підставі Постанови № 103 - вже не враховуються. Такі дії призводять до того, що додаткові види грошового забезпечення виключаються з переліку, що враховуються для обрахунку пенсії. Це свідчить, що пункт 1 Постанови № 103 не відповідає статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ.
Окрім того, статтею 8 Конституції України закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Принцип верховенства права сформувався як інструмент протидії свавіллю держави, що виявляється в діях її органів як у цілому, так і окремих із них. Верховенство права - це розуміння того, що верховна влада, держава та її посадові особи мають обмежуватися законом.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип юридичної визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми та забезпечення того, що ситуації й правовідносини залишалися передбачуваними. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене.
Більше того, за частиною другою статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Стіл та інші проти Сполученого Королівства" від 23 вересня 1998 року Європейський Суд наголосив, що національне право має відповідати поняттю "законність", визначеному Конвенцією, яка вимагає, щоб усе право - писане чи неписане - було достатньо чітким, щоб дозволити громадянинові, у разі потреби - з належною консультацією, передбачати певною мірою за певних обставин наслідки, які може спричинити така дія.
Натомість, в положеннях профільного Закону відсутні правові підстави які б чітко передбачали, що при перерахунку пенсії військовослужбовця не будуть враховуватись щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які враховуються при проведенні нарахування пенсії особі.
Суд не вважає прийнятною позицію відповідача відносно того, що права військовослужбовців належним чином захищені при виключенні під час проведення перерахунку розмірів пенсій законодавчо закріплених додаткових видів грошового забезпечення, які враховувались при первинному розрахунку розміру пенсії.
Суд відхиляє доводи представника відповідача про правомірність невключення щомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення через її скасування з 01 січня 2018 року, оскільки така надбавка враховувалась при проведенні перерахунків пенсії позивача, що підтверджено залученими до матеріалів справи копіями протоколів.
Проаналізувавши викладене та зважаючи на те, щоЗаконом № 2262-ХІІпередбачено врахування у складі грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, які отримував пенсіонер на момент звільнення з військової служби, а передбачене Постановою № 103 обмеження складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії не відповідає вимогам частини третьої статті11, частини третьої статті43, частини четвертої статті63 Закону № 2262-ХІІ, суд дійшов висновку про правомірність вимоги про визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складу грошового забезпечення, що діяло на момент проведення перерахунку, а саме 01 травня 2018 року.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі, розрахованому від складу грошового забезпечення, що діяло на момент звернення за пенсією, тобто з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, судом встановлено наступне.
Вказану вимогу суд розцінює як похідну вимогу від вимоги про визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складу грошового забезпечення, що діяло на момент проведення перерахунку, а саме 01 травня 2018 року.
Як вже зазначалося судом, була встановлена протиправність дій відповідача, що полягала у не включенні складу грошового забезпечення, що діяло на момент здійснення такого перерахунку.
Таким чином, для відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відновити порушене право саме шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат встановлених при призначені пенсії, а дана позовна вимога підлягає до часткового задоволення.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Питання розподілу судових витрат не підлягає вирішенню в порядкустатті 139 КАС України, оскільки відповідно до Закону України"Про судовий збір"від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Керуючись статтями 29, 14, 90, 139, 42-246, 256 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складу грошового забезпечення, що діяло на момент проведення перерахунку 01 травня 2018 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат встановлених при призначенні пенсії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
СуддяТ.В. Скраль