
Провадження №3/760/5563/19
Справа №760/17745/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2019 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Усатова І.А., за участю представника Київської міської митниці ДФС України Панькін Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил громадянина Швеції ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Швеції № НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , (зі слів громадянина), працює інженер хірургічна клініка в Стокгольмі, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, суддя -
В С Т А Н О В И В :
В червні 2019 року до Солом`янського районного суду м. Києва надійшов адміністративний матеріал з протоколом № 0366/10000/19 від 17.05.2019, складений відносно громадянина Швеції ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) про порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.
З зазначеного протоколу вбачається, що 17.05.2019 о 04 год. 55 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни) Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який слідував до Польщі (Варшава) літаком авіакомпанії «WIZZ AIR» рейс LOT 756.
Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок „зеленого коридору", вказує, що для проходження митного контролю ним обрано „зелений коридор", і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. 2 розділу V Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю
В протоколі зазначено, що при усному опитуванні було встановлено, що пасажир переміщує готівкові кошти 5000 Євро. Зазначений громадянин був запрошений до оглядової кімнати, де при перерахунку встановлено, що переміщував валютні цінності, а саме: 17 500 (сімнадцять тисяч п`ятсот) Євро.
Зазначено, що пропущено через митний кордон еквівалент 9999 євро (згідно курсу НБУ станом на 17.05.2019). За цим протоколом про ПМП тимчасово вилучено 7 501 (сім тисяч п`ятсот один) Євро. Номінали валюти та номера купюр зазначені в описі предметів.
Митним органом вказано, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) митної декларації не заповнював, з приводу декларування валютних цінностей до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення валютних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.
Безпосередній предмети правопорушення, а саме 7 501 (сім тисяч п`ятсот один) Євро, що за курсом НБУ на день вчинення правопорушення становить 221 369,24 грн, вилучені та передані у касу Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела, 8-а.
На підставі вищезазначеного, Київська міська митниця ДФС України вважає, в діях громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 Митного кодексу України, а саме: обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", перемістила товари, на які законодавством України встановлені обмеження.
У судовому засіданні представник митниці просив громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) притягнути до адміністративної відповідальності, вказав, що в справі достатньо доказів для кваліфікації його дій за ст. 471 МК України.
У судове засідання громадянин ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не з`явився, від його представника Лисенка Я.О. неодноразово надходили клопотання про відкладення судового розгляду у зв`язку з перебуванням адвоката Лисенка Я.О. в іншому судовому засіданні, проте підтвердження цьому адвокат не надав.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та її представника.
Заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про порушення громадянином ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) митних правил, передбачених ст. 471 МК України, виходячи з наступного.
Суддею встановлено, що 17.05.2019 о 04 год. 55 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни) Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який слідував до Польщі (Варшава) літаком авіакомпанії «WIZZ AIR» рейс LOT 756.
Встановлено, що при усному опитуванні було встановлено, що пасажир переміщує готівкові кошти 5000 Євро. Зазначений громадянин був запрошений до оглядової кімнати, де при перерахунку встановлено, що переміщував валютні цінності, а саме: 17 500 (сімнадцять тисяч п`ятсот) Євро.
Пропущено через митний кордон еквівалент 9999 євро (згідно курсу НБУ станом на 17.05.2019). За цим протоколом про ПМП тимчасово вилучено 7 501 (сім тисяч п`ятсот один) Євро. Номінали валюти та номера купюр зазначені в описі предметів.
Пасажир ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) - митної декларації не заповнював, з приводу декларування валютних цінностей до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення валютних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.
Вартість предмету правопорушення, за курсом НБУ, становить 7 501 (сім тисяч п`ятсот один) Євро.
Встановлено, що предмети правопорушення вилучено та знаходиться на відповідальному зберіганні в касі митниці за адресою м. Київ, бул. Вацлава Гавела (І. Лепсе) б. 8-а.
Митний орган посилається на те, що своїми діями пасажир ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) - порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження.
Відповідно до пояснень громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), готівка належить особисто йому, грошові кошти знаходились у кишені піджака, пішов «зеленим коридором» так, як не знав митного законодавства.
Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Постановою Правління Національного Банку України від 27 травня 2008 року № 148 «Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України» встановлено, що фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.
Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).
Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз`яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.
З протоколу вбачається, що громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) добровільно обрав «зелений коридор» проходу через митний контроль, перетнувши при цьому білу лінію, що засвідчує кінець «зеленого коридору», яка позначена також інформаційною вивіскою із попередженням про настання відповідальності за порушення митних правил в разі її перетину.
Оскільки громадянин ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, громадянин ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), переміщуючи через зону спрощеного митного контролю суму, що перевищує 10000 Євро, вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.
З огляду на наведене, в діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 471 МК України, а тому суд дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.).
Згідно зі ст. 471 МК України за дане правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.
Разом з тим, при вирішення питання про конфіскацію певного предмета правопорушення мають значення, зокрема: характеристика безпосереднього предмету правопорушення (чи загалом можливе його законне переміщення через митний кордон України, у тому числі чи підлягають сплаті митні платежі, інші податки, у зв`язку з переміщенням предмета правопорушення через митний кордон; джерело походження безпосереднього предмета правопорушення; причини, які призвели до порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю; мета переміщення порушником предмета через митний кордон України; наявність завданої державі шкоди; вартість безпосереднього предмета правопорушення; майновий стан порушника.
За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.
Вивезення даної суми з території України резидентами допускається, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Таким чином єдине діяння, яке вчинив ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.
Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
При цьому, обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено. При прийнятті рішення суддя враховує те, що в матеріалах справи відсутні дані, які б свідчили про незаконність походження вказаних коштів.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд використовує Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Суддя враховує, що відповідно до ч.1 ст.1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Слід зазначити, що шкода, яку ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) потенційно міг завдати державі була незначною: він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди, якби він ввіз гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти опинилися на території держави. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків, внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації. Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.
Суддя вважає, що конфіскація готівкових коштів відповідає загальним інтересам суспільства, проте в даному випадку така конфіскація може накласти на ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) індивідуальний та надмірний тягар, а також є непропорційною до вчиненого правопорушення.
З огляду на наведене, застосування конфіскації предметів порушення митних правил, в даному випадку є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, а саме втручання в право ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на повагу власності, так як є не пропорційним, оскільки покладає на нього «індивідуальний надмірний тягар».
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що конфіскація вилученої валюти буде сприяти лише погіршенню матеріального становища правопорушника та ніяк не сприятиме вихованню громадянина і попередженню вчиненню ним нових порушень.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, враховуючи, щоневнесення ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) відомостей до митної деклараціїжодним чином незаподіює матеріальної шкоди державі, суд вважає, що підстав для застосування додаткового покарання, яке вказане в санкції ст. 471 МК України, а саме конфіскації вилученої валюти, у суду відсутні.
Крім того, стягненню з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави підлягає судовий збір у розмірі 384, 20 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. 41 Конституції України, ст. ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 471, 527-529 Митного кодексу України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним громадянина Швеції ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Швеції № НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , (зі слів громадянина), працює інженер хірургічна клініка в Стокгольмі, у порушенні митних правил за статтею 471 Митного Кодексу України, та піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп., які необхідно сплатити на наступні реквізити, а саме: Отримувач: УДКСУ у Солом`янському районі; Код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, р/р №31119106526010. Призначення платежу: щтраф від (ПІБ порушника), за ПМП від 17.05.2019 №0366/10000/19, код 050.
Стягнути з громадянина Швеції ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави судовий збір в розмірі 384, 20 грн.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: