
Справа № 569/9549/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2019 року м.Рівне
Рівненський міський суд в складі судді Бердія М.А.,
при секретарі Прокопчук Л.М.,
з участю позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представників відповідачів Котяй Я.В. , Торбича О. В. ,
представника відповідача Виконавчого комітету Рівненської міської ради - Мерщівської Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до 4 Територіального вузла урядового зв`язку Держспецзвязку державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Виконавчого комітету Рівненської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача начальник Рівненського військового гарнізону командир військової частини А0796 майор ОСОБА_3 про захист права на житло, визнання дій щодо розподілу державного житла по АДРЕСА_1 як службового неправомірними, зобов`язання відкликати клопотання про надання житлу статусу службового, визнання бездіяльності протиправною щодо розподілу державного житла по АДРЕСА_1 та зобов`язання здійснити розподіл державного житла у відповідності до вимог чинного законодавства України, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримали в повному обсязі з підстав викладених в уточненій позовній заяві, просили суд визнати дії відповідачів 4 Територіального вузла урядового зв`язку Держспецзвязку державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо розподілу державного житла по АДРЕСА_1 як службового неправомірними, зобов`язати відповідачів відкликати клопотання про надання житлу статусу службового, визнати бездіяльність протиправною щодо розподілу державного житла по АДРЕСА_1 та зобов`язати відповідачів здійснити розподіл державного житла у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Представники відповідачів 4 Територіального вузла урядового зв`язку Держспецзвязку державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України - Котяй Я.В. та Торбич О.В. , в судовому засіданні, позовні вимоги позивача не визнали з підстав викладених у запереченнях на позовну заяву та доповненнях до заперечень на позовну заяву, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Представник відповідача Виконавчого комітету Рівненської міської ради - Мерщівська Н.В., в судовому засіданні, позовні вимоги позивача не визнала та пояснила суду, що на момент надання спірному житлу статусу службового виконавчий комітет Рівненської міської ради діяв в межах чинного законодавства.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача начальника Рівненського військового гарнізону командира військової частини А-0796 майора ОСОБА_3- ОСОБА_6 , повідомлений належним чином про дату час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву в якій зазначив, що рішення у даній справі ніяким чином не може вплинути на права та обов*язки третьої особи, просив суд виключити з числа третіх осіб начальника Рівненського військового гарнізону.
Суд, заслухавши позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , представників відповідачів Котяй Я.В. , Торбича О.В., Мерщівську Н.В., дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступного:
Як було встановлено в судовому засіданні, позивач ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку осіб, потребуючих поліпшення житлових умов у 4 ТВУЗ Держспецзв» язку, у загальній черзі під номером 5, складом сім`ї 6 осіб: ОСОБА_1 , дочка ОСОБА_7 , зять ОСОБА_8 , дочка ОСОБА_9 , онука ОСОБА_10 , онука ОСОБА_11 . У списку осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання житлових приміщень ОСОБА_1 не перебуває.
Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 08 квітня 2019 року по справі №569/17179/18 в задоволенні позову ОСОБА_1 до 4 територіального вузла урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України про визнання протоколу №8 житлової комісії в/ч А-2647від 06 червня 2000 року в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку у позачерговому порядку протиправним, скасування його дії та зобов`язання відновити в черзі на отримання житла в позачерговому порядку згідно протоколу засідань ЖК №12 від 01.11.1999 року, відмовлено.
Із рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 08 квітня 2019 року вбачається, що згідно витягу з протоколу №12 засідання житлової комісії військової частини А-2647 від 01 листопада 1999 року, позивач ОСОБА_1 перебуває в загальній черзі та включений до списку осіб, котрі потребують поліпшення житлових умов у складі сім`ї із чотирьох осіб, згідно з його рапортом та наданими документами, з 14.10.1999 року
Згідно витягу з протоколу №8 засідання житлової комісії військової частини А-2647 від 06 червня 2000 року, позивача ОСОБА_1 було виключено зі списку осіб, що потребують позачергового поліпшення житлових умов, як такого, що використав надану законодавством пільгу з переносом його в загальну чергу на поліпшення житлових умов з 01 листопада 1999 року. В ході заслуховування ОСОБА_1 встановлено, що військовослужбовець за попереднім місцем роботи отримав наявну житлову площу як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_1 виданого Рівненською обласною державною адміністрацією, ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році, категорія 2.
Із копії ордеру на житлове приміщення №1346 від 10 грудня 1993 року, виданого на підставі розпорядження МУ №939 від 02.09.1993 року і спільного рішення адміністрації та профкому авторемонтного заводу - протокол № 67 від 01.12.1993 року, вбачається, що позивач ОСОБА_1 отримав житло - двокімнатну квартиру в АДРЕСА_2 , житловою площею 29,37 кв. м., на склад сім`ї 3 особи: ОСОБА_1 як основного квартиронаймача, його дружину ОСОБА_12 та його дочку ОСОБА_9
16 серпня 2007 року ОСОБА_1 звернувся до начальника центру Держспецзв`язку із рапортом про постановку його та членів його сім`ї на квартирний облік при 4 ТВУЗ, враховуючи час його перебування на квартирному обліку у в/ч А-2647, згідно п.32 ч.1 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української Республіки Ради професійних спілок №470 від 11 грудня 1984 року.
01 червня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до начальника 4 ТВУЗ із письмовою заявою про відновлення його у пільговій черзі, як ліквідатора аварії на ЧАЕС, так як у 2000 року був знятий з неї незаконно.
Згідно ч.4 ст.82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як зазначено в запереченнях на позовну заяву, за результатами конкурсних торгів 4 ТВУЗ Держспецзв`язку було здійснено реконструкцію частини гуртожитку під житловий будинок по АДРЕСА_1 , який перебував на балансі 4 ТВУЗ як об*єкт незавершеного будівництва - реконструйована частина гуртожитку, та 23 березня 2016 року зареєстровано за Державою в особі Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України (в оперативному управлінні 4 ТВУЗ) зареєстровано об`єкт нерухомого майна - 25-ти квартирний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомості - 882541156101.
Відповідно до п.2 розділу IV Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членів їх сімей, що затверджена наказом Голови Держспецзв`язку №3 від 05 січня 2016 року, житлове приміщення включається (виключається) до (із) числа службового згідно з рішенням виконавчих органів на загальних підставах відповідно до вимог законодавства за клопотанням Голови Держспецзв`язку (начальника підрозділу Держспецзв`язку). Клопотання начальника підрозділу Держспецзв`язку про включення (виключення) житлового приміщення до (із) числа службового погоджується Адміністрацією Держспецзв`язку.
На виконання вимог вищевказаної інструкції, 23 травня 2016 року командування 4 ТВУЗ звернулося до голови Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України з клопотанням про прийняття рішення щодо розподілу житлового фонду, а саме 24 квартири виділити для потреб 4 ТВУЗ Держспецзв*язку та включити їх до фонду службових житлових приміщень, та 1 квартиру виділити для потреб Управління Держспецзв`язку в Рівненській області, та включити її до житлових приміщень для постійного користування.
За вищезазначеним клопотанням начальника 4 ТВУЗ Держспецзв`язку, 30 травня 2016 року директором Департаменту логістики Адміністрації Держспецзв`язку ОСОБА_13 була підготовлена доповідна записка на ім`я Голови Держспецзв`язку ОСОБА_14 (вх. №61/02/01-1412).
Як вбачається з Доповідної записки директора Департаменту логістики Адміністрації Держспецзв`язку, написаної на ім`я Голови Держспецзв`язку, стосовно розподілу житлового фонду 4 ТВУЗ Дерспецзв`язку у складі 25 квартир, розташованих в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 між підрозділами Держспецзв`язку, підтримано пропозицію начальника 4ТВУЗ щодо включення до числа службового житла 24 квартир та для постійного проживання згідно з чергою Управління Держспецзв`язку в Рівненської області 1 квартира, на яку отримано позитивне управлінське рішення Голови Держспецзв`язку (резолюція «Згоден» від 30.05.2016 року).
Листом від 31.05.2016 року №61/02/01-1413, Голова Держспецзв`язку довів до відома начальника 4 ТВУЗ своє рішення про затвердження обсягу службових житлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі цього листа, начальник 4 ТВУЗ звернувся з клопотанням №55/03-832 від 02.03.2016 року до голови Рівненської міської ради з проханням включити до числа службового житла зареєстровані в оперативному управлінні 24 квартири в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Пунктом 5 рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради «Про розгляд звернень громадян, підприємств та організацій міста з житлових питань» від 11.10.2016 року №115, квартири № 1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 в будинку АДРЕСА_1 зареєстровані як службові квартири 4 Територіального вузла урядового зв`язку Держспецзв`язку державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.
Як зазначено в доповненнях до заперечень на позов, 28.11.2016 року комісією 4 ТВУЗ здійснено розгляд рапортів начальників структурних підрозділів про надання службових житлових приміщень в будинку АДРЕСА_1 особовому складу та розподіл їх між військовослужбовцями 4 ТВУЗ.
Наказом №32 від 28.11.2016 року 4 ТВУЗ військовослужбовцям 4 ТВУЗ розподілені службові квартири в будинку АДРЕСА_1 . Даний наказ 05 грудня 2016 року було погоджено з Адміністрацією Держспецзв*язку, та 07 грудня 2016 року надіслано голові Рівненської міської ради для затвердження даного рішення.
14 лютого 2017 року на засіданні виконавчого комітету Рівненської міської ради було здійснено розгляд звернень громадян, підприємств та організацій міста з житлових питань та прийнято рішення від 14 лютого 2017 року №15 погодити наказ начальника 4 ТВУЗ від 28 листопада 2016 року №32 в частині надання службових квартир у будинку АДРЕСА_1 військовослужбовцям 4 ТВУЗ у кількості 17 квартир: 3 трикімнатних №№1,11,16 та 14 однокімнатних №№2,3,4,7,8,9,12,14,17,18,19,22,23,24.
Згідно ч. 1 ст. 121 ЖК України, порядок надання службових жилих приміщень установлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Відповідно до п. 8 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 4 лютого 1988 р. N 37, службові жилі приміщення надаються працівникам, які постійно проживають, а також прописані в населеному пункті за місцем розташування відповідного підприємства, установи, організації. З дозволу виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради, службове жиле приміщення може бути надано працівникові, який проживав в іншому населеному пункті. Зазначені приміщення надаються незалежно від перебування працівників на квартирному обліку, без додержання черговості та пільг, установлених для забезпечення громадян житлом, за винятком надання службових жилих приміщень в будинках радгоспів. У разі недостатності службових жилих приміщень для забезпечення всіх працівників відповідних категорій зазначені приміщення надаються виходячи з інтересів забезпечення нормальної діяльності підприємства, установи, організації.
Відповідно п. 15 до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081, службове житлове приміщення надається незалежно від перебування військовослужбовця на квартирному обліку, без урахування пільг, передбачених для забезпечення громадян житлом.
Згідно п. 4.3 розділу ІІ Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України, яку затверджено рішенням Ради нацбезпеки і оборони України від 04 березня 2016 року та введено в дію Указом Президента України від 14 березня 2016 року №92/2016, складовою частиною забезпечення розвитку систем сектору безпеки і оборони зазначено кадрове забезпечення сектору безпеки і оборони, яке включатиме в тому числі створення умов для забезпечення військовослужбовців і працівників правоохоронних органів та членів їхніх сімей житлом, насамперед службовим.
Аналізуючи пункти 2, 3 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081, можна зробити висновок, що обов`язок забезпечити військовослужбовців службовим житлом є першочерговим, перед обов`язком надати військовослужбовцям житло для постійного проживання.
З огляду на вищевикладене, правовідносини щодо включення житлових приміщень до числа службового житла чітко врегульовані законодавством України та виникають між відповідним державним органом до житлового фонду якого належать відповідні приміщення та органом місцевого самоврядування в межах територіальних повноважень якого знаходяться вказані житлові приміщення, у даному випадку, такі правовідносини виникли між 4ТВУЗ Держспецзв`язку та виконавчим комітетом Рівненської міської ради.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Покликання позивача на ухилення відповідача від здійснення розподілу державного житла в порядку черговості, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, та були спростовані відповідачем, оскільки, як вбачається з Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, першочерговим є забезпечення службовим житлом військовослужбовців які несуть службу, а вже потім надання військовослужбовцям, в тому числі тим хто перебуває на пенсії, житла для постійного проживання, що також вбачається із Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України.
Згідно довідки Рівненського міського бюро технічної інвентаризації №614/139 від 23 січня 2007 року ОСОБА_1 та його дочці ОСОБА_7 належить на праві приватної спільної сумісної власності частина квартири АДРЕСА_2 на підставі Свідоцтва про право власності на житло від 25 лютого 2000 року, виданого управлінням житлового господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради.
Позивач ОСОБА_1 перебуває в загальній черзі осіб, котрі потребують поліпшення житлових умов 4 ТВУЗ під номером 5 у складі сім`ї із шести чоловік. На зазначені черги житло не розподілялося.
Відповідно до ч.2 ст. 51 Бюджетного кодексу України, витрати на безоплатне або пільгове матеріальне і побутове забезпечення, на яке згідно із законодавством України мають право окремі категорії працівників бюджетних установ, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу, здійснюються за рахунок бюджетних асигнувань на функціонування цих бюджетних установ. До таких витрат належать: надання жилого приміщення або виплата грошової компенсації за піднайом (найом) жилого приміщення.
Згідно ч. 5 вищевказаної статті, при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім`ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Враховуючи вищезазначені вимоги, та відомості зазначені у запереченнях проти позову, в даному випадку право на забезпечення житлом, мав би тільки позивач по справі ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 51 БК України, тому що житловий будинок по АДРЕСА_1 реконструювався за рахунок бюджетних коштів /асигнувань/, дочки, які зареєстровані разом з позивачем вже повнолітні, а онуки не входять до членів сім`ї в розумінні ст.51 БК України. Також варто врахувати, те що у позивача наявна частка приватизованого житла у м. Рівне .
Відповідно до ч. 1 ст. 48 ЖК України, жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. При цьому враховується жила площа у жилому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян, якщо ними не використані житлові чеки.
Відповідно до ст. 47 ЖК України, норма жилої площі в Українській РСР встановлюється в розмірі 13,65 квадратних метрів на одну особу.
Підстави для надання позивачу ОСОБА_1 жилої площі з перевищенням норм жилої площі відсутні.
Відповідно до ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. У своїй практиці європейський суд з прав людини звертає увагу на те, що рівень доступу, наданий національним законодавством має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання в її права.
З врахуванням вищевикладених обставин, оцінюючи належність, допустимість та достовірність кожного доказу як окремо, так і в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача ОСОБА_1 є недоведеними та безпідставними, а тому до задоволення не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 10, 12, 81, 89, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) до 4 Територіального вузла урядового зв`язку Держспецзв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України (місцезнаходження: м.Рівне, вул.Соборна, 320, код ЄДРПОУ 34781331), Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України (місцезнаходження: м.Київ, вул.Солом`янська, 13), Виконавчого комітету Рівненської міської ради (місцезнаходження: м.Рівне, вул.Соборна, 12а), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача начальник Рівненського військового гарнізону командир військової частини А0796 майор ОСОБА_3 (м.Рівне, вул.Дубенська, 2) про захист права на житло, визнання дій щодо розподілу державного житла по АДРЕСА_1 як службового неправомірними, зобов`язання відкликати клопотання про надання житлу статусу службового, визнання бездіяльності протиправною щодо розподілу державного житла по АДРЕСА_1 та зобов`язання здійснити розподіл державного житла у відповідності до вимог чинного законодавства України, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд, або безпосередньо до Рівненського апеляційного суду (відповідно до п.п. 15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону № 2147 - VIII від 03 жовтня 2017 року). Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рівненського
міського суду Бердій М.А.