Ухвала суду № 83213148, 23.07.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2019
Номер справи
824/124/19-а
Номер документу
83213148
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про призначення судової експертизи

23 липня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/124/19-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення.

17.07.2019 року у судовому засіданні представник позивача надав до суду клопотання про проведення будівельно-технічної експертизи. В обґрунтування вказаного клопотання вказав, що експертний висновок є важливим для подальшого вирішення справи по суті.

У вказаному клопотанні позивач на вирішення експерта поставив наступні питання:

- чи являється житловий об`єкт, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 житловим будинком;

- чи являється житловий об`єкт, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 житловою квартирою.

Проведення експертизи просив доручити судовому експерту Лещину В.В., свідоцтво Мінюста № 847 (58022, м. Чернівці, вулиця Герцена, 1а, офіс 16).

Крім того, в своєму клопотанні просив оплату за проведення експертизи покласти на позивача.

Представник ГУ ДФС у Чернівецькій області заперечувала щодо призначення будівельно-технічної експертизи у даній справі, однак зазначила, що у разі постановляння судом ухвали про призначення судової експертизи поставити судовому експерту наступне питання: - чи є ізольоване помешкання за номер 2, яке належить позивачу ОСОБА_1 на праві приватної власності і знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 - квартирою.

Представники сторін клопотання про проведення будівельно-технічної експертизи просили розглянути в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Частиною 9 статті 205 КАС України визначено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи приписи ст. 205 КАС України, суд вважає, що немає перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши клопотання, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання про призначення експертизи обґрунтоване та підлягає задоволенню, оскільки для з`ясування обставин, що мають значення для справи необхідні спеціальні знання.

Статтею 102 КАС України визначено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.

Статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" від 25.02.1994 р. № 4038-XII (далі - Закон № 4038-XII) визначено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Згідно статті 68 КАС України експертом може бути особа, яка володіє спеціальними знаннями, необхідними для з`ясування відповідних обставин справи. Експерт може призначатися судом або залучатися учасником справи. Експерт зобов`язаний дати обґрунтований та об`єктивний письмовий висновок на поставлені йому питання. Частиною 1 статті 103 КАС України визначено, що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

Враховуючи зазначене, з метою всебічного та об`єктивного розгляду адміністративної справи, для з`ясування обставин, що мають значення для вирішення спору по суті, і потребують спеціальних знань, а також ненаданням жодною із сторін висновку експерта з цих самих питань, суд приходить до висновку про задоволення клопотання та необхідність призначення судової економічної експертизи.

Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 р. № 53/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 р. за № 705/3145, затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (далі - Інструкція) та Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень (далі - Науково-методичні рекомендації), із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції України № 1420/5 від 26.04.2017 р.

У відповідності до пункту 1.2.2 Інструкції одним із основних видів (підвидів) експертизи, зокрема, є інженерно-технічна: інженерно-транспортна (автотехнічна, транспортно-трасологічна, залізнично-транспортна); дорожньо-технічна; будівельно технічна; оціночно-будівельна; земельно-технічна; оціночно-земельна; експертиза з питань землеустрою; пожежно-технічна; безпеки життєдіяльності; гірничотехнічна; інженерно-екологічна; електротехнічна; комп`ютерно-технічна; телекомунікаційна, електротранспортна експертиза; експертиза технічного стану ліфтів.

Поряд із вказаними видами інженерно-технічних експертиз експертними установами можуть проводитись також інші їх види (підвиди) та комплексні технічні дослідження із залученням відповідних фахівців у певних галузях знань, у тому числі авіаційного та водного транспорту.

З урахуванням зазначених обставин, а також з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи, суд вважає за можливе доручити проведення будівельно-технічної експертизи в даній справі судовому експерту ОСОБА_2, свідоцтво Мінюста № 847 (58022, м. Чернівці, вулиця Герцена, 1а, офіс 16).

Пунктом 4 ч. 2. ст. 236 КАС України передбачено, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.

Враховуючи вищевикладене, керуючись приписами ст. ст. 102, 103, 236, 241, 243, 248 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

1. Клопотання задовольнити.

2. Призначити в адміністративній справі № 824/124/19-а будівельно-технічну експертизу.

3. Проведення будівельно-технічної експертизи доручити судовому експерту ОСОБА_2, свідоцтво Мінюста № 847 (58022, м. Чернівці, вулиця Герцена, 1а, офіс 16).

4. Попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст. 384 та ст. 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від покладених на нього обов`язків.

5. На вирішення експерта поставити наступні питання:

5.1. Чи являється житловий об`єкт, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 житловим будинком?

5.2. Чи являється житловий об`єкт, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 житловою квартирою?

5.3. Чи є ізольоване помешкання за номер 2, яке належить позивачу ОСОБА_1 на праві приватної власності і знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 - квартирою?

6. Зобов`язати сторін за вимогою експерта, надати судовому експерту ОСОБА_2 всі наявні матеріали та документи необхідні для проведення будівельно-технічної експертизи.

7. Для проведення експертизи адміністративну справу № 824/124/19-а надіслати судовому експерту ОСОБА_2, свідоцтво Мінюста № 847 (58022, м. Чернівці, вулиця Герцена, 1а, офіс 16).

8. Витрати по проведенню експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .

9. Провадження в адміністративній справі № 824/124/19-а зупинити до одержання висновку експертизи.

10. Копію ухвали направити судовому експерту ОСОБА_2, свідоцтво Мінюста № 847 (58022, м. Чернівці, вулиця Герцена, 1а, офіс 16), разом з інформацією про права та обов`язки експерта.

11. Копію ухвали направити учасникам справи.

Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).

Суддя Дембіцький П.Д.