Рішення № 83212810, 18.07.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2019
Номер справи
500/1031/19
Номер документу
83212810
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1031/19

18 липня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Онофрійчук Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними.

Позовні вимоги з врахуванням уточнених позовних вимог обґрунтовані тим, що 13 листопада 2018 року позивач звернувся із заявою до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якій просив забезпечити повну реалізацію соціального права на одержання пенсії державного службовця в розмірі 70 відсотків від заробітної плати 8525 грн.

Відповідач письмовим повідомленням від 21.11.2018 № 404/3-11 відмовив ОСОБА_1 у реалізації набутого соціального права посилаючись на постанову Тернопільського міськрайонного суду від 09 серпня 2017 року по справі № 607/5731/17 та на постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 14 вересня 2016 року № 622, відповідно яких пенсія призначається в розмірі 60 відсотків.

Позивач з даним рішенням Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області не згідний, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою від 07.05.2019 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Представник відповідача скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 24.05.2019. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові.

27.05.2019 через канцелярію Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив від позивача, відповідно до якої вказано на безпідставність та необґрунтованість відзиву представника відповідача, оскільки зазначені в ньому відомості не відповідають дійсності.

27 травня 2019 року ухвалою суду призначено судове засідання за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін на 11.06.2019 року о 09:30 год.

Ухвалою суду від 11.06.2019, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом ухвалено позовну заяву залишити без руху до 01.07.2019 для усунення недоліків в позовній заяві.

Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом уточнення заявлених ним позовних вимог, чітко сформулювавши їх.

19 червня 2019 року позивачем подано заяву про усунення недоліків, а саме уточнено позовні вимоги.

03 липня 2019 року ухвалою суду призначено розгляд справи на 18.07.2019 о 09:30 год.

18.07.2019 представником відповідача через канцелярію суду подано заяву про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на позовну заяву та відповідь на відзив від 27.05.2019.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, просив в їх задоволенні відмовити з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши в судовому засіданні думку позивача та представника відповідача, з`ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 25 січня 2017 року відповідно до постанови Тернопільського міськрайонного суду від 09 серпня 2017 року по справі № 607/5731/17 позивача переведено на пенсію державного службовця, яку призначено відповідачем в розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Право на одержання пенсії державного службовця виникло у позивача 28 травня 2014 року відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» № 3723/ХІІ від 16.12.1993 (в редакції, чинній на час виникнення права) в розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Тобто, набуте ОСОБА_1 соціальне право на одержання пенсії державного службовця реалізовано не повністю і розмір призначеної пенсії державного службовця занижений на 10 відсотків або занижено пенсію на 852,57 грн.

Так, 13 листопада 2018 року позивач звернувся із заявою до Відповідача, в якій просив забезпечити повну реалізацію соціального права на одержання пенсії державного службовця в розмірі 70 відсотків від заробітної плати 8525 грн.

Відповідач письмовим повідомленням від 21.11.2018 № 404/3-11 відмовив позивачу у реалізації набутого соціального права посилаючись на постанову Тернопільського міськрайонного суду від 09 серпня 2017 року по справі № 607/5731/17 та на постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 14 вересня 2016 року № 622, відповідно яких пенсія призначається в розмірі 60 відсотків.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889 - VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723- XII.

Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Відповідно до п. 4 даного Порядку пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 серпня 2017 року у справі № 607/5731/17 зобов`язано об`єднане управління перевести з 25 січня 2017 року ОСОБА_1 на інший вид пенсії - пенсію державного службовця у розмірі 60 відсотків, відповідно до Закону України «Про державну службу» виходячи з розміру заробітної плати зазначеної у додатку до довідки № 4-01 від 24.01.2017, виданої Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області 8525,75 грн.

Рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 серпня 2017 року у справі № 607/5731/17 є обов`язковим до виконання, отже у відповідача відсутні правові підстави для призначення пенсії державного службовця у розмірі 70 відсотків від заробітної плати 8525,75 грн.

Оскільки позивач в судовому порядку скористався своїм правом на призначення пенсії державного службовця у розмірі 60 відсотків, відповідно до Закону України «Про державну службу» виходячи з розміру заробітної плати зазначеної у додатку до довідки № 4-01 від 24.01.2017, виданої Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області 8525,75 грн. і вказане рішення виконується відповідачем та ніким не скасоване його вимоги не можуть бути задоволені.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Тернопільського об`єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) про зобов`язання вчинити дії щодо проведення з 13 листопада 2018 р. перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням розміру 70% заробітної плати, встановленого ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-Х11 (в редакції 28.05.2014 р.) - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 23 липня 2019 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.