Рішення № 83212775, 24.07.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2019
Номер справи
480/1779/19
Номер документу
83212775
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2019 р. Справа № 480/1779/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування протоколу Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про призначення пенсії ОСОБА_1 від 17.04.2019 р. про зменшення розміру перерахованої пенсії з 90% на значно менший та встановлення довічного розміру пенсії, та зобов`язання Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою з 01.01.2016 р. на підставі оновленої довідки прокуратури Сумської області від 22.11.2018 р. за № 18-573вих-18 з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 р., без обмеження граничного розміру пенсії та без застосування розстрочки виконання рішення суду на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. № 649 з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. Також просить встановити судовий контроль за виконанням рішення. Позовні вимоги мотивує тим, що з січня 1983 року по серпень 2008 року він працював в органах прокуратури України. В січні 2003 року отримав право на призначення пенсії за вислугою років. Відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у зв`язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників його пенсія неодноразово перераховувалася, виходячи з розміру 90 відсотків від середнього заробітку.

15.03.2016 р. позивач отримав довідку прокуратури Сумської області № 59-зп-16 для перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням посадового окладу, в якій складові заробітної плати були зазначені в абсолютних сумах без уточнення відсоткового значення у деяких з них.

На підставі постанови Зарічного районного суду м. Суми від 14.04.2016 р. відповідача зобов`язано здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі зазначеної довідки.

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 18.01.2018 р. прокуратуру Сумської області зобов`язано надати позивачу оновлену довідку про заробітну плату за грудень 2015 року, на виконання якого видано довідку від 12.11.2018 р. № 18-573вих-18, в якій відображено складові заробітної плати за відповідною посадою працюючих працівників прокуратури області із зазначенням як абсолютних сум так і їх відсоткового розміру, зокрема, розмір премії розраховано зі 168,15%.

На звернення до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про проведення коригування розміру призначеної у 2016 році пенсії з урахуванням довідки від 12.11.2018 р. № 18-573вих-18 позивач отримав відмову, мотивовану тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01 червня 2015 року, зокрема, раніше призначені в порядку на та умовах Закону України "Про прокуратуру" пенсії не перераховуються.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 р. у справі № 480/4566/18 скасовано рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 15.11.2018 р. № 178750 про відмову в перерахунку пенсії та зобов`язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою з 01.01.2016 р. на підставі оновленої довідки прокуратури Сумської області від 12.11.2018 р. № 18-573вих-18 з урахуванням раніше виплачених сум. В подальшому позивачем було отримано виконавчий лист про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії, 13.02.2019 р. державним виконавцем відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого за вказаним рішенням суду.

Листом від 24.04.2019 р. № 9314/05-20 відповідач повідомив ОСОБА_1 про проведення на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 р. перерахунку пенсії, за яким розмір пенсії після перерахунку з 07.03.2019 р. склав 14970,00 грн. У листі також зазначено, що доплата за період з 07.03.2019 р. по 30.04.2019 р. в сумі 1670,20 грн буде нарахована у травні 2019 року на його поточний рахунок разом із пенсією за травень 2019 року.

Позивач вказує, що на його звернення спеціаліст Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України надав копію протоколу призначення пенсії від 17.04.2019 р., в якому зазначено, що загальний процент розрахунку пенсії від заробітку складає 90%, що становить 19592,00 грн. При цьому в наступній позиції протоколу зазначено, що максимальний розмір пенсії повинен складати: з 07.03.2019 р. - 30.06.2019 р. - 14970,00 грн, з 01.07.2019 р. - 30.11.2019 р. - 15640,00 грн, з 01.12.2019 р. - 01.01.2020 р. - 16380,00 грн, з 06.01.2020 р. - довічно - 16380,00 грн.

Вважає такі дії Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України незаконними та необгрунтованими та зазначає, що, по-перше, відповідач не вправі самостійно без відповідного рішення суду приймати рішення про зменшення 90% призначеної йому пенсії та встановлення довічно значно меншого відсотка пенсії, ніж призначеного при оформленні пенсії. По-друге, рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 14.04.2016 р. вже було визнано неправомірними дії Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії та зобов`язано здійснити з 01.01.2016 р. перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років без обмеження граничного розміру, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку за відповідною посадою відповідно до довідки прокуратури Сумської області № 59зп-16 від 15.03.2016 р. Під час виконання даного рішення відповідачем не ставилося питання щодо зменшення відсоткового розміру пенсії і рішення суду було виконане в повному обсязі. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 р. у справі № 480/4655/18 відповідача зобов`язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою з 01.01.2016 р. на підставі оновленої довідки прокуратури Сумської області від 12.11.2018 р. № 18-573вих-18 з урахуванням раніше виплачених сум, у якому також відсутні будь-які зобов`язання щодо зменшення управлінням ПФУ розміру пенсії та застосування розстрочки виплати перерахованої пенсії з 01.01.2016 р. Також вважає безпідставним посилання управління ПФУ, що перерахована з 01.01.2016 р. пенсія буде виплачена на підставі постанови КМУ № 649 від 22.08.2018 р., оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. вказана постанова не діяла. При цьому, застосовуючи до спірних правовідносин постанову Кабінету міністрів України № 649, відповідач намагається зменшити виплати, передбачені Законом України "Про прокуратуру", та незаконно відстрочити виплату перерахованої пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру". У зв`язку з прийняттям нової редакції Закону України "Про прокуратуру" змінився порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Так, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, однак жодної постанови із вказаного питання прийнято не було.

Норма Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII, якою внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, зокрема, частину 18 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", не підлягає застосуванню, у зв`язку з тим, що пунктом 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.

Зазначений закон не був визнаний у встановленому порядку неконституційним, а тому підлягає виконанню. Крім того, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 р. № 20-рп/2011 право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем відповідно до тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, такої підстави для перерахунку розміру пенсії як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено, а Урядом будь-яких умов не визначено, а отже, у позивача відсутнє і право на перерахунок із зазначених у позові підстав.

Крім того, позивач просить не обмежувати максимальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, однак такі вимоги суперечать вимогам чинного законодавства, а саме ч. 15 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до якої максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Дана норма прямо забороняє перевищувати максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до 86 Закону України "Про прокуратуру". Таким чином, на даний час розмір пенсії позивача складає 19592,00 грн, до виплати - 14970,00 грн (десять мінімальних розмірів пенсії). Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 79.05.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 24.07.2019 р. відповідача у справі - Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області - замінено на Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з січня 1983 року по серпень 2008 року позивач працював в органах прокуратури України. В січні 2003 року отримав право на призначення пенсії за вислугу років.

15.03.2016 р. позивач отримав довідку прокуратури Сумської області № 59-зп-16 для перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням посадового окладу, в якій складові заробітної плати були зазначені в абсолютних сумах без уточнення відсоткового значення у деяких з них.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 14.04.2016 р. Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зобов`язано здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі зазначеної довідки (а.с.23-24).

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 18.01.2018 р., залишеним без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2018 р., прокуратуру Сумської області зобов`язано надати позивачу оновлену довідку про заробітну плату за грудень 2015 року, на виконання якого видано довідку від 12.11.2018 р. № 18-573вих-18 із відображенням складових заробітної плати за відповідною посадою працюючих працівників прокуратури області із зазначенням як абсолютних сум так і їх відсоткового розміру, зокрема, розмір премії розраховано зі 168,15% (а.с.25-27,28-31,32).

На звернення до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про проведення коригування розміру призначеної у 2016 році пенсії з урахуванням довідки від 12.11.2018 р. № 18-573вих-18 позивач отримав відмову, мотивовану тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01 червня 2015 року, зокрема, раніше призначені в порядку на та умовах Закону України "Про прокуратуру" пенсії не перераховуються.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 р. у справі № 480/4566/18 скасовано рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 15.11.2018 р. № 178750 про відмову в перерахунку пенсії та зобов`язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою з 01.01.2016 р. на підставі оновленої довідки прокуратури Сумської області від 12.11.2018 р. № 18-573вих-18 з урахуванням раніше виплачених сум. В подальшому позивачем було отримано виконавчий лист про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії, 13.02.2019 р. державним виконавцем відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого за вказаним рішенням суду (а.с.36,37).

Листом від 24.04.2019 р. № 9314/05-20 відповідач повідомив ОСОБА_1 про проведення на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 р. перерахунку пенсії, за яким розмір пенсії після перерахунку з 07.03.2019 р. склав 14970,00 грн. У листі також зазначено, що доплата за період з 07.03.2019 р. по 30.04.2019 р. в сумі 1670,20 грн буде нарахована у травні 2019 року на його поточний рахунок разом із пенсією за травень 2019 року (а.с.45).

На звернення позивача до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України йому надано копію протоколу призначення пенсії від 17.04.2019 р., в якому зазначено, що загальний процент розрахунку пенсії від заробітку складає 90%, що становить 19592,00 грн; в наступній позиції протоколу зазначено, що максимальний розмір пенсії повинен складати: з 07.03.2019 р. - 30.06.2019 р. - 14970,00 грн, з 01.07.2019 р. - 30.11.2019 р. - 15640,00 грн, з 01.12.2019 р. - 01.01.2020 р. - 16380,00 грн, з 06.01.2020 р. - довічно - 16380,00 грн (а.с.47).

Суд вважає, що дії Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, оформлені протоколом про призначення пенсії позивачу від 17.04.2019 р., щодо зменшення розміру перерахованої пенсії з 90% на значно менший та встановлення довічного розміру пенсії є необґрунтованим та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Питання пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури врегульовані статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

З матеріалів справи вбачається, що постановою Зарічного районного суду м. Суми від 14.04.2016 р. було визнано право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії на підставі довідки від 15.03.2016 р. № 59-зп-16 та зобов`язано Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 01.01.2016 р. перерахунок пенсії позивача на підставі такої довідки.

Тобто право позивача на перерахунок пенсії підтверджено в судовому порядку, на підтвердження чого відповідачем здійснено відповідний перерахунок.

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 18.01.2018 р., залишеним без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2018 р., прокуратуру Сумської області зобов`язано надати позивачу оновлену довідку про заробітну плату за грудень 2015 року, на виконання якого видано довідку від 12.11.2018 р. № 18-573вих-18 із відображенням складових заробітної плати за відповідною посадою працюючих працівників прокуратури області із зазначенням як абсолютних сум так і їх відсоткового розміру, зокрема, розмір премії розраховано зі 168,15%.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 р. у справі № 480/4566/18 зобов`язано Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою з 01.01.2016 р. на підставі оновленої довідки прокуратури Сумської області від 12.11.2018 р. № 18-573вих-18 з урахуванням раніше виплачених сум.

При цьому, предметом розгляду адміністративної справи № 480/4566/18 було не право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури за відповідною посадою, а перерахунок пенсії на підставі виправлених складових, які при первісному обрахунку пенсії були невірно зазначені в довідці від 15.03.2016 р. № 59-зп-16. При цьому саме неправильність складових заробітної плати для перерахунку пенсії позивачу і була встановлена рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 18.01.2018 р.

Як вбачається з матеріалів справи, довідка від 12.11.2018 р. № 18-573вих-18 видана прокуратурою Сумської області саме на виконання рішення Зарічного районного суду м. Суми від 18.01.2018 р., вказаною довідкою змінюються розміри складових заробітної плати станом на 01.01.2016, які у довідці від 15.03.2016 р. № 59-зп-16 були зазначені невірно (а.с.32).

Тобто фактично здійснюється не перерахунок пенсії, порядок якого на теперішній час не визначено Урядом, а перерахунок уже призначеної пенсії на підставі уточненої довідки про складові заробітної плати, тому рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 визнано протиправним.

Разом з тим із протоколу призначення пенсії від 17.04.2019 р. (а.с.47) вбачається, що загальний процент розрахунку пенсії від заробітку складає 90%, що становить 19592,00 грн. В наступній позиції протоколу зазначено, що максимальний розмір пенсії повинен складати: з 07.03.2019 р. - 30.06.2019 р. - 14970,00 грн, з 01.07.2019 р. - 30.11.2019 р. - 15640,00 грн, з 01.12.2019 р. - 01.01.2020 р. - 16380,00 грн, з 06.01.2020 р. - довічно - 16380,00 грн. Відповідач обгрунтовує такі значення розміру пенсії позивача, посилаючись на положення ч. 15 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до якої максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Однак суд не враховує таке твердження позивача, оскільки судовим рішенням від 04.02.2019 р. у справі № 480/4566/18 відповідача зобов`язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі виправлених складових, які при первісному обрахунку пенсії в довідці про заробітну плату для перерахунку пенсії були зазначені невірно, а не перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури за відповідною посадою, що узгоджувалося б із нормами ч. 15 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру". Відповідно, дана норма, яка прямо забороняє перевищувати максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до 86 Закону України "Про прокуратуру", не підлягає застосуванню до даних правовідносин.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач допустив порушення вимог Закону України "Про прокуратуру" та вимог чинного пенсійного законодавства, а також фактично не виконав рішення суду про зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою з 01.01.2016 р. на підставі оновленої довідки прокуратури Сумської області від 22.11.2018 р. № 18-573вих-18, такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, тому позовні вимоги про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою з 01.01.2016 р. на підставі оновленої довідки прокуратури Сумської області від 22.11.2018 р. за № 18-573вих-18 з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 р., без обмеження граничного розміру пенсії та без застосування розстрочки виконання рішення суду на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. № 649 з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.3).

Що стосується вимоги позивача встановити судовий контроль за виконанням рішення суду в даній справі, суд зазначає, що приписами статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено право позивача на звернення до суду з заявою про встановлення судового контролю з виконанням рішення, зазначене повноваження є правом суду та вирішується на його розсуд. Тому вимога позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код. ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, оформлені протоколом про призначення пенсії ОСОБА_1 від 17.04.2019 р., щодо зменшення розміру перерахованої пенсії з 90% на значно менший та встановлення довічного розміру пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою з 01.01.2016 р. на підставі оновленої довідки прокуратури Сумської області від 22.11.2018 р. за № 18-573вих-18 з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 р., без обмеження граничного розміру пенсії та без застосування розстрочки виконання рішення суду на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. № 649 з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах