Ухвала суду № 83212619, 19.07.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2019
Номер справи
420/6223/18
Номер документу
83212619
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6223/18

УХВАЛА

19 липня 2019 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Білостоцького О.В.

При секретарі: Збарацької А.І.

За участю сторін:

Представника позивача: Щукіна О.С.

Представника відповідача: Мінчева В.О.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - головне управління Держгеокадастру в Одеській області, державна екологічна інспекція в Одеській області, товариство з обмеженою відповідальністю «Архітектурне бюро «Аркадія», Білгород-Дністровська міська рада в особі управління містобудування та архітектури про визнання протиправними та нечинними рішень, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - головне управління Держгеокадастру в Одеській області, державна екологічна інспекція в Одеській області, товариство з обмеженою відповідальністю «Архітектурне бюро «Аркадія», Білгород-Дністровська міська рада в особі управління містобудування та архітектури, в якому позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:

- визнати протиправним та нечинним рішення XXIV сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради №549 від 05 квітня 2018 року «Про надання дозволу на розроблення проектів містобудівної документації - детальних планів території в межах смт. Затока м. Білгород-Дністровський»;

- визнати протиправним та нечинним рішення XXXII сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради №823 від 11 жовтня 2018 року «Про затвердження проекту містобудівної документації - детального плану території»;

- визнати протиправним та нечинним рішення XXXII сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради №824 від 11 жовтня 2018 року «Про затвердження проекту містобудівної документації - детального плану території»;

- визнати протиправним та нечинним рішення XXXII сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради №824 від 11 жовтня 2018 року «Про затвердження проекту містобудівної документації - детального плану території».

Ухвалою суду від 17.12.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 було прийнято до розгляду, у справі було відкрито спрощене позовне провадження із повідомленням та викликом сторін.

Ухвалою суду від 14.02.2019 року подальший розгляд справи було вирішено проводити в порядку загального позовного провадження із призначенням підготовчого судового засідання.

17.07.2019 року через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про призначення у справі судової будівельно-технічної експертизи, на вирішення якої позивач просити поставити наступні запитання:

- чи відповідає детальний план території розміщення індивідуальної дачної забудови, земельних ділянок для садівництва зі створенням паркових зон та об`єктів рекреаційного призначення в смт. Затока на території Лиманського району від межі смт. Затока з Овідіопольським районом Одеської області до ОК ДТ «Перлина», обмеженою існуючою лінією забудови та Чорним морем, затверджений Рішенням XXXII сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради №823 від 11 жовтня 2018 року «Про затвердження проекту містобудівної документації - детального плану території», вимогам, встановленим наступними нормативно-правовими актами:

п. 3.39* Державних будівельних норм ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених Наказом Держкоммістобудування від 17 квітня 1992 року №44 (із змінами та доповненнями);

п. 6.1.44. Державних будівельних норм ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій», затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23 квітня 2018 року №100 (із змінами та доповненнями);

ст. 88 Водного кодексу України?

- чи відповідає детальний план розміщення індивідуальної дачної забудови, земельних ділянок для садівництва зі створенням паркових зон та об`єктів рекреаційного призначення в смт. Затока на території Лиманського району в межах: від СТ «Янтарна гроздь» (ділянка № 139 - №152) до Дністровського лиману, затверджений Рішенням XXXII сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради №824 від 11 жовтня 2018 року «Про затвердження проекту містобудівної документації - детального плану території», вимогам, встановленим наступними нормативно-правовими актами:

п. 3.39* Державних будівельних норм ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених Наказом Держкоммістобудування від 17 квітня 1992 року №44 (із змінами та доповненнями);

п. 6.1.44. Державних будівельних норм ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій», затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23 квітня 2018 року №100 (із змінами та доповненнями);

ст. 88 Водного кодексу України?

- чи відповідає детальний план розміщення індивідуальної дачної забудови зі створенням паркових зон та об`єктів рекреаційного призначення, а також об`єктів громадського та оздоровчого призначення в смт. Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області в межах кварталів по бульвару Золотий беріг , 29 - 31 до Чорного моря, по бульвару Золотий беріг (від ОК ДТ «Перлина» до Чорного моря), затверджений Рішення XXXII сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради №823 від 11 жовтня 2018 року «Про затвердження проекту містобудівної документації - детального плану території» вимогам, встановленим наступними нормативно-правовими актами:

п. 3.39* Державних будівельних норм ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених Наказом Держкоммістобудування від 17 квітня 1992 року №44 (із змінами та доповненнями);

п. 6.1.44 Державних будівельних норм ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій», затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23 квітня 2018 року №100 (із змінами та доповненнями);

ст. 88 Водного кодексу України?

В обґрунтування заявленого клопотання представник позивача зазначив, що для встановлення обставин, чи відповідають детальні плани територій вимогам чинного законодавства та діючому генерального плану смт. Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області необхідні спеціальні знання в будівельній сфері. При цьому лише судовий будівельний експерт може встановити, чи дійсно в розроблених і затверджених детальних планах території були дотримані всі будівельні норми, а також виконані всі приписи вузькоспеціалізованого будівельного законодавства, розтлумачити положення генерального плану смт. Затока та встановити, чи суперечать йому детальні плани територій. Крім того, жодною зі сторін по справі не надавався висновок експерта з цих самих питань.

Проведення експертизи позивач просить доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.

У судовому засіданні 19.07.2019 року представник позивача підтримав заявлене клопотання та просив його задовольнити. Зазначив, що позивач гарантує витрати, пов`язані з проведенням експертизи.

Одночасно із клопотанням про призначення експертизи представником позивача було заявлено клопотання про витребування у Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради оригіналів наступної містобудівної документації смт. Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області:

детального плану території розміщення індивідуальної дачної забудови, земельних ділянок для садівництва зі створенням паркових зон та об`єктів рекреаційного призначення в смт. Затока на території Лиманського району від межі смт. Затока з Овідіопольським районом Одеської області до ОК ДТ «Перлина» обмеженою існуючою лінією забудови та Чорним морем, затверджений Рішенням XXXII сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради №823 від 11 жовтня 2018 року «Про затвердження проекту містобудівної документації - детального плану території» (у складі текстової частини та графічних матеріалів: Схема розміщення земельної ділянки у планувальній структурі населеного пункту - М 1:10000; План існуючого використання території зі схемою планувальних обмежень - М 1:2000; Проектний план - М 1:2000 Схема організації руху транспорту - М:2000; Схема інженерної підготовки території та вертикального планування - М:2000);

детального плану території розміщення індивідуальної дачної забудови, земельних ділянок для садівництва зі створенням паркових зон та об`єктів рекреаційного призначення в смт. Затока на території Лиманського району в межах: від СТ «Янтарна гроздь» (ділянка № 139 - №152) до Дністровського лиману, затверджений Рішенням XXXII сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради №824 від 11 жовтня 2018 року «Про затвердження проекту містобудівної документації - детального плану території» (у складі текстової частини: Пояснювальна записка; Вихідні дані та графічних матеріалів: Схема розміщення земельної ділянки у планувальній структурі населеного пункту - М 1:10000; План існуючого використання території зі схемою планувальних обмежень - М 1:1000; Проектний план - М 1:1000 Схема організації руху транспорту - М:1000; Схема інженерної підготовки території та вертикального планування - М:1000);

детального плану території розміщення індивідуальної дачної забудови зі створенням паркових зон та об`єктів рекреаційного призначення, а також об`єктів громадського та оздоровчого призначення в смт. Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області в межах кварталів по бульвару Золотий беріг, 29 - 31 до Чорного моря, по бульвару Золотий беріг (від ОК ДТ «Перлина» до Чорного моря), затверджений Рішенням XXXII сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради №825 від 11 жовтня 2018 року «Про затвердження проекту містобудівної документації - детального плану території» (у складі текстової частини: Пояснювальна записка; Вихідні дані та графічних матеріалів: Схема розміщення земельної ділянки у планувальній структурі населеного пункту - М 1:10000; План існуючого використання території зі схемою планувальних обмежень - М 1:2000; Проектний план - М 1:2000 Схема організації руху транспорту - М:2000; Схема інженерної підготовки території та вертикального планування - М:2000);

генерального плану смт. Затока (з рекреаційною господарською функцією), затверджений рішенням Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради від 25 лютого 2005 року №1461;

змін до Генерального плану смт. Затока Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, затверджений Рішенням Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради від 06 березня 2015 року №2832 «Про затвердження проекту містобудівної документації «Внесення змін до Генерального плану смт Затока Білгород-Дністровської міської ради Одеської області»;

проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги та водоохоронної зони Чорного моря, Дністровського та Будацького лиманів на території смт. Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області, затверджений Рішенням Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради від 16 березня 2005 року №1462;

проекту землеустрою щодо організації встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони Чорного моря на території смт. Затока м. Білгород- Дністровського Одеської області, виконаний ТОВ «Земагросервіс» (код ЄДРПОУ: 38847060; місцезнаходження: 67513, Одеська обл., Комінтернівський район, село Олександрівка (Олександрівська с/р), вулиця Центральна, будинок 7) та затверджений Рішенням позачергової XXVII сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради від 20 лютого 2019 року;

проекту землеустрою щодо організації встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони Дністровського лиману на території смт. Затока м. Білгород- Дністровського Одеської області, виконаний ТОВ «Земагросервіс» (код ЄДРПОУ: 38847060; місцезнаходження: 67513, Одеська обл., Комінтернівський район, село Олександрівка (Олександрівська с/р), вул. Центральна, будинок 7) та затверджений Рішенням позачергової XXVII сесії VII скликання Затоківської селищної ради Білгород-дністровської міськради від 20 лютого 2019 року.

Представник Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради у судовому засіданні 19.07.2019 року проти задоволення клопотання позивача про призначення судової будівельно-технічної експертизи не заперечував та зазначив, що у зв`язку із призначення в адміністративній справі №420/5553/18 за адміністративним позовом Громадської організації «Успішна Затока», Ради об`єднання садівничих кооперативів масиву "Кароліно-Бугаз» до Затоківської селищної ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів - Садівничое товариство «Янтарна гроздь», Громадська організація «Пляжі Затоки» судово-будівельної експертизи, відповідачем оригінали документів, які зазначені позивачем в клопотанні про витребування доказів в оригіналі вже були наданні до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України. При цьому, представником відповідача заявлено, що у разі задоволення клопотання позивача про призначення експертизи та доручення її проведення Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, відповідач зобов`язується надати оригінали зазначених документів до зазначеної експертної установи.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - головне управління Держгеокадастру в Одеській області, Державна екологічна інспекція в Одеській області, товариство з обмеженою відповідальністю «Архітектурне бюро «Аркадія», Білгород-Дністровська міська рада в особі управління містобудування та архітектури до судового засідання 19.07.2019 року не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином та своєчасно.

Суд, розглянувши заяву представника позивача про призначення судової будівельно-технічної експертизи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, дійшов висновку, що клопотання повивача підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до п.8 ч.2 ст.180 Кодексу адміністративного судочинства України, у підготовчому засіданні суд, зокрема, вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста.

Відповідно до статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Частиною 5 ст. 102 КАС України встановлено, що учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта.

За правилами ч. 1 ст. 103 Кодексу адміністративного судочинства України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

На підставі вищезазначеного, враховуючи, те що для з`ясування обставин, які входять до предмета доказування у даній справі, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, а також зважаючи на відсутність в матеріалах справи належного висновку експерта з цих самих питань, суд приходить висновку про обґрунтованість клопотання представника позивача та необхідність призначення у справі судової будівельно-технічної експертизи, згідно з вимогами ст.102 Кодексу адміністративного судочинства України.

Проведення експертизи слід доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.

Щодо кількості і змісту питань, з яких має бути проведена експертиза, суд зазначає наступне.

Так, позивачем в клопотанні про призначення експертизи зазначається про необхідність встановлення відповідності детальних планів територій нормам п.3.39* Державних будівельних норм ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених Наказом Держкоммістобудування від 17 квітня 1992 року №44 (із змінами та доповненнями), п.6.1.44. Державних будівельних норм ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій», затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23 квітня 2018 року №100 та ст. 88 Водного кодексу України. При цьому проведення експертизи саме із зазначених питань позивачем обґрунтовується необхідністю економії часу, як під час проведення такої експертизи так і для розгляду справи судом.

Разом з тим, під час офіційного з`ясування обставин справи судом встановлено, що позивач обґрунтовує позовні вимоги, у тому числі, невідповідністю детальних планів території розміщення індивідуальної дачної забудови, земельних ділянок для садівництва зі створенням паркових зон та об`єктів рекреаційного призначення, не лише зазначеним у клопотанні про призначення експертизи будівельним та законодавчим нормам, а також і іншим.

За таких умов суд при призначенні експертизи з метою повного, всебічного, та об`єктивного розгляду справи вважає за необхідне поставити на вирішення експерта питання, щодо відповідності спірних детальних планів, не лише окремим нормам, на які посилається позивач, а сукупності вимогам нормативно-правових актів, державних будівельних норм, а також чинному генеральному плану смт.Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області.

При цьому клопотання позивача про витребування у Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради оригіналів містобудівної документації смт. Затока м.Білгород-Дністровського Одеської області суд при призначенні експертизи вважає за доцільне задовольнити шляхом зобов`язання відповідача у справі надати експерту всі необхідні документи для вирішення поставлених перед ним питань.

Пунктом 4 ч.2 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.

З огляду на вищезазначене та враховуючи необхідність проведення судової товарознавчої експертизи у адміністративній справі №420/6223/18, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до одержання результатів зазначеної експертизи.

Керуючись приписами ст.ст. 2, 5-11, 102, 103, 236, 243, 248, 250, 256, 262, 293-295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника позивача про призначення судової будівельно-техничної експертизи в адміністративній справі №420/6223/18 - задовольнити.

Призначити у справі №420/6223/18 судову будівельно-технічну експертизу, доручивши її проведення Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (вул. Ланжеронівська, 21, м. Одеса, 65026).

На вирішення експерта поставити наступні питання:

- чи відповідає детальний план території розміщення індивідуальної дачної забудови, земельних ділянок для садівництва зі створенням паркових зон та об`єктів рекреаційного призначення в смт.Затока на території Лиманського району від межі смт. Затока з Овідіопольським районом Одеської області до ОК ДТ «Перлина» обмеженою існуючою лінією забудови та Чорним морем, затверджений рішенням Затоківської селищної ради №823 від 11 жовтня 2018 року, вимогам нормативно-правових актів, державних будівельних норм, чинному генеральному плану смт. Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області? Якщо не відповідає, то у чому полягає ця невідповідність?;

- чи відповідає детальний план розміщення індивідуальної дачної забудови, земельних ділянок для садівництва зі створенням паркових зон та об`єктів рекреаційного призначення в смт. Затока на території Лиманського району в межах: від СТ «Янтарна гроздь» (ділянка № 139 - №152) до Дністровського лиману, затверджений рішенням Затоківської селищної ради №824 від 11 жовтня 2018 року, вимогам нормативно-правових актів, державних будівельних норм, чинному генеральному плану смт. Затока м. Білгорода-Дністровського Одеської області? Якщо не відповідає, то у чому полягає ця невідповідність?;

- чи відповідає детальний план розміщення індивідуальної дачної забудови зі створенням паркових зон та об`єктів рекреаційного призначення, а також об`єктів громадського та оздоровчого призначення в смт. Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області в межах кварталів по бульвару Золотий беріг , 29 - 31 до Чорного моря, по бульвару Золотий беріг (від ОК ДТ «Перлина» до Чорного моря), затверджений рішенням Затоківської селищної ради №825 від 11 жовтня 2018 року, вимогам нормативно-правових актів, державних будівельних норм, чинному генеральному плану смт.Затока м.Білгорода-Дністровського Одеської області? Якщо не відповідає, то у чому полягає ця невідповідність?

Справу №420/6223/18 направити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (вул. Ланжеронівська, 21, м. Одеса, 65026) для проведення експертизи.

Попередити експерта, що за завідомо неправдивий висновок, відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків експерт несе кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.

Зобов`язати сторони по справі надати експерту всі необхідні документи для вирішення поставлених перед ним питань.

Зобов`язати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) провести оплату витрат по проведенню експертизи згідно із рахунком, виставленим експертом (експертною установою).

Зобов`язати Одеський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції України надіслати на адресу Одеського окружного адміністративного суду (м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14) висновок експерта та матеріали справи після проведення експертизи.

Копію ухвали направити учасникам справи, а Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України копію ухвали та матеріали справи.

Провадження у адміністративній справі №420/6223/18 зупинити до одержання результатів судово-будівельної експертизи на підставі п.4 ч.2 ст. 236 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп. 15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний суддею 24 липня 2019 року.

Головуючий суддя Білостоцький О.В.