
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
24 липня 2019 року СєвєродонецькСправа № 812/1601/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали заяви відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 812/1601/18 за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними та дискримінаційними дій, зобов`язання поновити виплату пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
22 липня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області у якій заявник просив змінити чи встановити спосіб і порядок виконання судового рішення на підставі якого видано виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 № 812/1601/18 про зобов`язання Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2016 року на стягнення 195 502, 04 грн.
Розглянувши матеріали заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення суд прийшов наступного.
Згідно із частиною п`ятою статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Оскільки питання про залишення заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення без руху не врегульовано розділом ІV КАС України, суд застосовує положення статті 169 КАС України.
Відповідно до положень частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до пункту шостого частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення сплачується судовий збір у розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” встановлено прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі 1921 гривень з 1 січня 2019 року.
Таким чином розмір судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення має складати 576,30 грн.
Пільги щодо сплати судового збору встановлені статтею 5 Закону України “Про судовий збір”. З аналізу даної статті вбачається, що заявник від сплати судового збору не звільнений.
З матеріалів заяви вбачається, що заявником не надано документ про сплату судового збору, однак в заяві просить суд відстрочити відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області сплату судового збору до ухвалення рішення у справі або на розумний строк.
Щодо клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, суд зазначає, що воно не підлягає задоволенню з таких підстав.
Право на суд не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням. У випадку, коли доступ особи до суду обмежується або законом, або фактично таке обмеження не суперечить пунктові 1 статті 6 Конвенції, якщо воно не завдає шкоди самій суті права і переслідує легітимну мету за умови забезпечення розумної пропорційності між використовуваними засобами та метою, яка має бути досягнута (див. рішення у справі “Ашинґдейн проти Сполученого Королівства” (Ashingdane v. the United Kingdom) від 28 травня 1985 року, п. 57, cерія А, № 93).
Отже, відповідно до частини першої статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Тобто, в даному випадку доступ до суду обмежений Законом.
Крім того, підвищення Україною ефективності адміністративного процесу, відповідно до вимог положення підпункту “b” пункту 35 Меморандуму про економічну та фінансову політику (між Україною і міжнародним валютним фондом) згідно з узятими зобов`язаннями, забезпечується подвоєння доходів від судового збору, що підтверджується змінами до Закону України “Про судовий збір”, які набули чинності від 1 вересня 2015 року.
Зміни до Закону України “Про судовий збір”, які призведуть до зменшення надходження державного бюджету від сплати судового збору, будуть наслідком невиконання Україною узятих на себе зобов`язань перед Міжнародним валютним фондом.
Разом з тим, відповідно до вимог частини третьої статті 9 Закону України “Про судовий збір” кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади. Судовий збір є джерелом фінансового забезпечення судової системи із цільовим його спрямовуванням виключно на потреби судочинства.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.
Суд наголошує на важливості судового збору, як елементу забезпечення незалежності судової влади, що складає основу справедливого і неупередженого правосуддя.
Таким чином, стаття 133 КАС України та стаття 8 Закону України “Про судовий збір” визначає можливість, а не обов`язок відстрочення сплати судових витрат або звільнення від їх сплати, тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи вищевикладене, вважаю за необхідне залишити заяву відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення без руху, запропонувавши заявникові усунути недоліки заяви шляхом надання суду документу про сплату судового збору за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення в дохід Державного бюджету України у сумі 576,30 грн, а в разі звільнення заявника від сплати судового збору – докази на підтвердження такого звільнення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору.
Заяву відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 812/1601/18 за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними та дискримінаційними дій, зобов`язання поновити виплату пенсії залишити без руху.
Запропонувати заявнику протягом п`яти календарних днів з дня отримання цієї ухвали усунути зазначені в ухвалі недоліки заяви шляхом надання суду:
- документа про сплату судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення в дохід Державного бюджету України за банківськими реквізитами: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), Отримувач: УК у м.Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101 Рахунок отримувача: 34312206084029 Код отримувача: 37944909 Банк отримувача: 899998 МФО: 899998 Відомча ознака: «84» Окружні адміністративні суди, у сумі 576,30 грн, а в разі звільнення заявника від сплати судового збору – докази на підтвердження такого звільнення.
У разі не усунення недоліків, заяву буде повернуто заявнику.
Копію ухвали про залишення заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення без руху невідкладно надіслати заявнику.
У разі ненадання вищевказаних документів, заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення буде повернуто заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя А.Г. Секірська